Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 33

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Przedsiębiorstwo hi-tech
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Gospodarki w trakcie transformacji są dobrym laboratorium dla testowania zachodnich teorii zarządzania. Jedną z istotnych nowych teorii jest teoria instytucjonalna, która bada,jak instytucje (otoczenia społeczne, ekonomiczne, polityczne) wpływają na zachowania firm. Nasze badania próbują odpowiedzieć na pytanie: jak instytucjonalne otoczenia dwóch bardzo różnych gospodarek, chińskiej i polskiej, mogą wpływać na funkcjonowanie firm high-tech, specjalizujących się w budowaniu oprogramowania i komputerów. Starając się przetestować teorię instytucjonalną autorzy proponują wiele hipotez wskazujących na możliwe różnice w strategicznych zachowaniach firm polskich i chińskich. W szczególności autorzy przewidują,że w bardziej złożonym i dynamicznym otoczeniu instytucjonalnym z racji wcześniejszej fazy transformacji: a) chińskie firmy będą w większym stopniu budowały strategie inkrementalne i zorientowane na wzrost niż polskie firmy; b) chińskie firmy będą inwestowały głównie w badania i rozwój nowych technologii, podczas gdy polskie firmy w bardziej ustabilizowanym otoczeniu będą inwestowały głównie w dystrybucję, sprzedaż i marketing; c) ponieważ przemysł oprogramowania i komputerów jest globalny, sposób zarządzania (funkcjonowanie ekipy zarządczej) tymi firmami będzie podobny w obu otoczeniach instytucjonalnych. (abstrakt oryginalny)
W koncepcji zasobowej (Resorce-based View - RBV) organizację traktuje się jako podmiot składający się z różnorodnych zasobów i kompetencji, odróżniających go od konkurentów, co stanowi źródło przewagi konkurencyjnej. Firmy high-tech, jako jednostki innowacyjne i oparte na wiedzy, muszą być zdolne do kreowania, absorpcji i komercjalizacji innowacji w oparciu o posiadane zasoby oraz umiejętności tworzenia ich optymalnych kombinacji w celu generowania nowej wiedzy, zwłaszcza technologicznej. W artykule dokonano oceny zasobów firm high-tech ze względu na stan ich posiadania, oryginalność i dostępność oraz z perspektywy ich znaczenia dla rozwoju tego typu podmiotów. Badania przeprowadzono metodą PAPI na reprezentatywnej ze względu na wielkość i branżę grupie przedsiębiorstw high-tech. Ich wyniki wskazują, że zasobami o największym znaczeniu dla rozwoju najbardziej innowacyjnych firm sektora wysokich technologii są wiedza technologiczna, spersonalizowana i skodyfikowana, zasoby relacyjne oraz marka i reputacja firmy. (abstrakt oryginalny)
Już w latach 80. XX wieku dostrzeżono rosnącą grupę przedsiębiorstw działających przede wszystkim w branżach wysokich technologii, które wchodziły na rynki międzynarodowe szybciej niż firmy funkcjonujące w bardziej tradycyjnych branżach, a głównym źródłem ich przewagi konkurencyjnej była posiadana wiedza. Zaobserwowano też różnice w motywacji, celach, sposobach i intensywności internacjonalizacji firm z branż high-tech w porównaniu z przedsiębiorstwami działającymi w branżach tradycyjnych. Zapoczątkowane wówczas badania wczesnej i szybkiej internacjonalizacji przedsiębiorstw trwają do dzisiaj. W ostatnich latach, głównie pod wpływem zmian w otoczeniu biznesu, obserwujemy ich bardzo dynamiczny rozwój. Celem artykułu jest przedstawienie procesu internacjonalizacji firm funkcjonujących w branżach wysokich technologii1. Artykuł ma charakter teoretyczny. Definiuje oraz przedstawia branże high-tech według różnych klasyfikacji oraz specyfikę przedsiębiorstw funkcjonujących w branżach wysokich technologii. W artykule opisano kluczowe teorie internacjonalizacji przedsiębiorstw, specyfikę internacjonalizacji firm z branż high-tech, przede wszystkim ich wczesną i szybką internacjonalizację, motywy i uwarunkowania oraz wybrane modele internacjonalizacji. W podsumowaniu artykułu wskazano dalsze kierunki badań. (abstrakt oryginalny)
Niebieski laser Sony (Blu-Ray Disc Recorder) pozwala zmieścić na dysku pięciokrotnie więcej informacji - obrazów wideo, muzyki i danych - niż standardowe płyty DVD. Sekretem jest półprzewodnik wielkości ziarnka piasku, emitujący niebieskie światło laserowe, które pozwala zapisywać więcej informacji, bowiem taka barwa ma znacznie mniejszą długość fali od obecnie stosowanej.
5
Content available remote Ryzyko i jego wpływ na finanse przedsiębiorstw
100%
Celem artykułu jest dokonanie charakterystyki ryzyka oraz jego wpływu na decyzje podejmowane w przedsiębiorstwie i finanse przedsiębiorstw. W artykule porównano pojęcia ryzyko i niepewność, zaproponowano autorską środowiskową afiliacyjną klasyfikację ryzyka, dokonano charakterystyki rodzajów ryzyka wykorzystując studia przypadków. Zwrócono również uwagę na często pomijany aspekt "ryzyka niepodejmowania ryzyka" na przykładzie przedsiębiorstw branży hi-tech. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Model of Market Orientation of High-tech Firms in the Czech Republic
100%
This article will contribute to better understanding of the phenomenon of market orientation and measurement of market orientation on the Czech market. The primary aim of this paper is to describe a concept of market orientation and to develop a modified model of market orientation (MMOM). The target group of respondents is mainly managers (N=328) of high-tech companies. Reached respondents were asked to fill in a questionnaire prepared on a website in digital form. A seven-point Likert type scale ranging from 1 (absolutely disagree) to 7 (absolutely agree) were used to help the respondents express their opinion. The main method of statistical analysis is exploratory and confirmatory factor analysis. This analysis supported the hypothesis about four-factor structure. Four dimensions (Customer Intelligence Generation, Competitor Intelligence Generation, Intelligence Dissemination & Integration and Responsiveness to Market Intelligence) were found. (original abstract)
Celem artykułu jest wskazanie podstawowych barier i celów działaności innowacyjnej polskich przedsiębiorstw wysokiej technologii. Badania przeprowadzono w 2004 roku na grupie 32 przedsiębiorstw wysokiej technologii. należących do pięciu klas PKD.
Kluczowe kompetencje kadry kierowniczej są szczególnie istotne w sektorze przedsiębiorstw Hi-Tech. Waga problematyki skłoniła autorów artykułu do podjęcia badań zmierzających do identyfikacji kluczowych kompetencji kadry kierowniczej przedsiębiorstw sektora Hi-Tech oraz diagnozy luki poziomu umiejętności. Wyniki postępowania badawczego wskazują, że największa luka między stanem oczekiwanym a rzeczywistym w badanych przedsiębiorstwach w zakresie kluczowych umiejętności dotyczy właściwego zarządzania finansami, pozyskiwania funduszy z zewnątrz przedsiębiorstwa (kluczowa kompetencja zarządzanie działalnością B+R) oraz trafnej diagnozy emocji panujących w zespole (kluczowa kompetencja praca w zespole) i trafnego podejmowania decyzji personalnych (kluczowa kompetencja zarządzanie wiedzą). (abstrakt autora)
9
Content available remote Strategia nowoczesnego przedsiębiorstwa : zasoby i okazje
84%
W opracowaniu starano się dowieść, że strategia nowoczesnych przedsiębiorstw, za które uważa się przedsiębiorstwa sektora wysokich technologii (high-tech), opiera się na podejściu zasobowym i orientacji na okazjach. Przedsiębiorstwa high-tech działają na styku gospodarki i nauki, prowadzą aktywną działalność badawczo-rozwojową, są źródłem tworzenia nowej wiedzy, wynalazków i innowacji oraz wykorzystują wyniki postępu techniczno-technologicznego. Na podstawie badań w tego typu firmach stwierdzono, że ich strategie opierają się na rozwoju strategicznych zasobów, których redundancja wraz z dynamicznymi zdolnościami firmy umożliwia wykorzystanie ulotnych okazji, identyfikowanych poprzez zestaw prostych reguł. (abstrakt oryginalny)
Programy ERP wspomagające zarządzanie firmą w swoich wersjach podstawowych na dobre już zadomowiły się w systemach informatycznych firm. W części rynku informatycznego oferującego oprogramowanie wspomagające zarządzanie firmą coraz większa rola przypada integratorom, których zadaniem jest taka konfiguracja systemu, w jaki jest wyposażone przedsiębiorstwo, aby dobrze przyjmował on kolejne rozwiązania spełniające nowe wymagania biznesowe w dziedzinie przepływu informacji z miejsca na miejsce. Artykuł omawia systemy identyfikacji elektronicznej.
Efekt synergiczny od marketingu intensywnego dla przedsiębiorstw wysokotechnologicznych bazuje się na strategii społecznej odpowiedzialności innowacyjnych agentów ekonomicznych, powszechnym użyciu mechanizmów i procedur marketingowych i logistycznych i dotrzymaniu wysokich standardów obsługi logistycznej. Trzeba rozwijać na zasadach integracyjnych usługi marketingowe przy realizacji logistycznych projektów w działalności wysokotechnologicznej. W artykule określono wzajemny związek determinant kształtowania skutecznych technik zarządzania logistycznego przedsiębiorstw wysokotechnologicznych w biznesie elektronicznym. Rozszerzono także pojęciowe składowe rozwoju i wdrożenia innowacyjnych technik zarządzania logistycznego przedsiębiorstw wysokotechnologicznych w biznesie elektronicznym. (abstrakt oryginalny)
Koopetycję konstytuują dwie istotne siły: presja konkurencji i pragnienie współpracy. Pojęciem tym określa się współdziałanie podmiotów pozostających w tym samym czasie w relacjach konkurencyjnych. Presja na innowacyjność, złożoność i wysoki poziom zaawansowania technologicznego produktów oraz heterogeniczność i unikalność zasobów warunkują relacje koopetycyjne w firmach high-technology. Na podstawie badań w 402 przedsiębiorstwach high-tech stwierdzono, że posiadane zasoby i celowe tworzenie ich nadmiaru (redundancja) stanowią silną determinantę tworzenia przez nie relacji koopetycyjnych. Im więcej zasobów posiada przedsiębiorstwo, tym chętniej jednocześnie współdziała i konkuruje z rywalami, przy czym zasoby te silniej wpływają na intensywność działań kooperacyjnych niż konkurencyjnych w ramach koopetycji. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu określono istotę i cechy struktury organizacyjnej przedsiębiorstw high-tech w korelacji do poszczególnych czynników strukturotwórczych. Szczególną uwagę zwrócono na relacje między technologią, innowacyjnością i zarządzaniem wiedzą a rozwiązaniem organizacyjnym w tego typu firmach. Wynikiem podjętych rozważań teoretycznych wzbogaconych wynikami badań eksperckich jest zaproponowany model struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa wysokotechnologicznego. (abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano prezentacji wyników badań ankietowych przeprowadzonych wśród kadry kierowniczej przedsiębiorstw sektora wysokich technologii na terenie województwa wielkopolskiego. Badania ankietowe przeprowadzono przy wykorzystaniu autorskiego kwestionariusza. Celem badania była ocena przez kadrę kierowniczą umiejętności technicznych, którymi legitymuje się kadra kierownicza przedsiębiorstw sektora wysokich technologii. Badania miały charakter pilotażowy jako wstęp do badań właściwych, które zamierza się przeprowadzić na terenie całego naszego kraju. W wyniku przeprowadzonych badań ustalono, że najwyższą przeciętną ocenę otrzymały umiejętności organizowania pracy własnej oraz umiejętności odpowiedniego formułowania zadań na stanowiska pracy (4,32), natomiast najniżej kadra ma opanowane umiejętności dotyczące znajomości metod i technik motywowania. (abstrakt oryginalny)
NewConnect dedykowany jest spółkom o dużym potencjale wzrostu, w tym młodym i zaliczającym się do segmentu nowych technologii charakteryzujących sie wysokim poziomem innowacyjności. Tworząc podstawy tego rynku Giełda Papierów Wartościowych oparła się na sprawdzonych wzorcach już istniejących rynków alternatywnych, takich jak londyński AIM czy skandynawski First North. W artykule podjęto próbę odpowiedzi na pytanie o atrakcyjność rynku NewConnect.
Synowi założyciela korporacji Samsung udało się wprowadzić tę firmę do światowej ekstraklasy branży elektronicznej. Wydatki na reklamę i nowe technologie przynoszą efekt. Samsung przestaje być postrzegany jako producent tanich wyrobów przeciętnej jakości.
Nie ma jeszcze szczegółowych danych dotyczących rynku ERP w 2006 roku, ale na naszym rynku informatycznym wstepne analizy prowadzi firma DiS, która od 1995 r. działa jako niezależna agencja badawcza. Opracowania i raporty przygotowywane przez DiS są poświęcone zastosowaniom informatyki w różnych dziedzinach gospodarki. Jest wśród nich seria raportów na temat krajowych i zagranicznych systemów ERP, seria 10 raportów o Informatycznych Systemach Bankowych, Ogólnopolski Katalog Oprogramowania Komercyjnego, Rynek Oprogramowania i Usług, oprogramowanie dla sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw, ponadto analizy dotyczące np. informatyzacji w sektorze publicznym, telekomunikacji, energetyce, ubezpieczeniach i handlu. Autor omawia wyniki badań przeprowadzonych przez DiS na temat systemów ERP w Polsce w 2006 r.
Systemy ERP dla dużych firm to już standard, więc zarządy sięgają po rozwiązania bardziej wyrafinowane. Dla firm średnich dobrze dobrany system ERP może ułatwić osiągnięcie przewagi konkurencyjnej, więc teraz te firmy stały się merketingowym celem dla producentów oprogramowania. Trudno sobie dziś wyobrazić prowadzenie nowoczesnej firmy bez systemu informatycznego wspomagającego zarządzanie. Rocznie setki firm decydują się na takie wdrożenie. Rynek ERP nie jest zmonopolizowany a każdy dostawca stara się wykazać, że jego rozwiązanie jest najlepsze. Autor omawia ofertę systemów typu Enterprise Resource Planning przeznaczoną dla firm średnich.
Celem artykułu jest usystematyzowanie pojęć związanych z tematyką przedsiębiorstw zaawansowanych technologii oraz określenie ich specyfiki na tle przedsiębiorstw reprezentujących tzw. branże tradycyjne. W artykule omówiono kwestie definicyjne związane z przedsiębiorstwami high-tech i podstawowe klasyfikacje dziedzin zaawansowanych technologii. Udzielono również odpowiedzi na pytanie, jaka charakterystyka wyróżnia te przedsiębiorstwa na tle przedsiębiorstw reprezentujących branże tradycyjne, wskazując: wykorzystanie kompleksowej technologii produkcji, wysoki poziom innowacyjności, działanie w obszarze badań i rozwoju, krótkie cykle życia produktów, często jednorodny popyt na produkty i działalność na rynkach niszowych, wysokie kwalifikacje pracowników, wysokie ryzyko inwestycyjne, duże nakłady kapitałowe (wraz z problemem finansowania) oraz dużą skłonność do internacjonalizacji działalności. Na zakończenie opisano stan sektora zaawansowanych technologii w Polsce i podano kilka przykładów polskich przedsiębiorstw – liderów w branżach high-tech. (abstrakt oryginalny)
Główny właściciel i prezes rady nadzorczej Microsoftu Bill Gates staje przed prawdopodobieństwem słabnięcia dynamiki rozwoju jego firmy. Omówiono działania podjęte w celu przeciwdziałania takiej tendencji.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.