Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 119

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Przedsiębiorstwo prywatne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Artykuł przedstawia fragmenty "Raportu" z badań przeprowadzonych w grudniu 1993 roku. Badania ankietowe miały na celu określenie stanu prywatnych firm produkcyjnych w Łodzi w 1993 roku i ich zamierzeń rozwojowych na rok 1994.
Artykuł omawia rozwój małego biznesu w krajach Europy Środkowej i Wschodniej w ciągu pięciu lat transformacji (1989-1994).
W artykule przedstawiono Romana Kluskę, założyciela firmy Optimus. Udziały w firmie sprzedał w 2000 roku. Później założył firmę Promotor Dobrej Książki PRODOKS.
4
100%
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie wyników badania obejmującego, m.in. rozpoznanie zakresu działań marketingowych stosowanych w przedsiębiorstwach prowadzących działalność na terenie Polski, zrealizowanego w 2010 r. przez pracowników Katedry Marketingu i Handlu UMK w Toruniu. Badaniem objęto 350 przedsiębiorstw. Dla realizacji celu w opracowaniu wykorzystano dane dotyczące wyłącznie 154 przedsiębiorstw produkcyjnych.(abstrakt autora)
5
Content available remote Nowe trendy i rozwiązania w zakresie finansowania przedsiębiorczości rodzinnej
100%
"Powodzenie przedsiębiorstwa - jak zauważa A. Duliniec - jest w dużej mierze uzależnione od właściwego doboru źródeł finansowania prowadzonej działalności. Dysponowanie przez przedsiębiorstwo odpowiednimi - co do wielkości i struktury - źródłami finansowania umożliwia prowadzenie działalności operacyjnej i inwestycyjnej, a także zapewnia bezpieczeństwo finansowe, tj. utrzymanie płynności w krótkim i długim okresie"1. Badania wskazują na istnienie znaczących różnic w kwestiach finansowych między przedsiębiorstwami rodzinnymi a nierodzinnymi. Nie dostarczają jednak pełnej wiedzy, dzięki której można by ostatecznie wyjaśnić przyczyny tych różnic. (fragment tekstu)
Artykuł poświęcony metodologicznym problemom klasyfikacji małych i średnich przedsiębiorstw prywatnych.
Wśród przedsiębiorstw prywatnych dominują największe korporacje transnarodowe (KTN), na które przypada około 80 procent prywatnych nakładów B+R na świecie. Z tego względu w artykule skoncentrowano się na działalności B+R prowadzonej przez KTN. Zmiany prac badawczych prowadzonych w KTN mają coraz większy wpływ na aktywność sfery B+R zarówno w krajach macierzystych, jak również w wielu innych państwach będących terenem ekspansji korporacji.
Przedstawiono błędy, jakie zostały popełnione przy organizacji przedsiębiorstwa medycznego. Opisano obszar administracji, szpitalnictwa i lecznictwa ambulatoryjnego oraz obszar działania przychodni lekarskich. Szczegółowo pokazano podstawowe opcje przekształceń organizacyjnych, które mają na celu racjonalizację ekonomiczną i funkcjonalną podmiotu.
W tej części artykułu autorka podejmuje wstępne badania empiryczne nad wysokością oprocentowania małego kredytu bankowego w Polsce.
Autorka zwraca uwagę na kluczowe znaczenie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w gospodarce rynkowej. Wśród teoretyków i praktyków gospodarki rynkowej w Polsce brakuje na ogół świadomości, jakie są konsekwencje stosowania barier dostępu małego i średniego przedsiębiorstwa prywatnego do obcego kapitału, w tym kredytu bankowego. W rezultacie problem gospodarki finansowej małego i średniego przedsiębiorstwa prywatnego nie jest dotychczas podjęty przez nauki ekonomiczne jako zagadnienie badawcze ani przez administrację rządową jako zagadnienie polityki gospodarczej. Autorka omawia zagadnienie zróżnicowania stopy oprocentowania kredytu bankowego w zależności od wielkości przedsiębiorstwa w oparciu o wyniki badań amerykańskich i niemieckich ekonomistów.
W artykule przedstawiono rezultaty analizy działalności przedsiębiorstw według ich wielkości oraz własności w latach 1990-94. Dla przedsiębiorstw utworzonych w 1990 roku i później oszacowano takie wskaźniki jak: stopa "narodzin" i stopa "przeżycia". Artykuł jest uaktualnioną i poszerzoną wersją pracy opublikowanej przez tych samych autorów w Research Bulletin nr 3, vol.4, 1995.
W artykule prezentowane są rezultaty badań nad sytuacją polskich przedsiębiorstw wg ich wielkości (mierzonej poziomem zatrudnienia) oraz wg ich własności (publiczne vs. prywatne) po reformie z 1990 roku. Dla przedsiębiorstw, które istniały już przed rokiem 1990 analizowana jest podgrupa firm rozwijających się oraz firm upadających. Dla przedsiębiorstw które powstały po 1990 roku szacuje się ich stopę "narodzin" oraz stopę "przeżycia" wg sektorów. Metody zastosowane w opracowaniu nie były dotąd używane w tego typu badaniach w Polsce.
W artykule omówiono kolejno tematy: rozwój małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce (ich otoczenie, cele i strategie oraz osobowość polskich przedsiębiorstw), działalność marketingową małych i średnich firm w warunkach rynkowych, kondycję finansową small businessu i perspektywy jego rozwoju.
Wyjaśniono pojęcie pomocy publicznej oraz przedstawiono typologię i przeznaczenie tej formy pomocy udzielonej przedsiębiorcom w 2006 r. Scharakteryzowano wartość pomocy publicznej udzielonej w Polsce w latach 2002-2006. Autorka zauważa wzrostową tendencję udziału pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorstwo prywatnym w ogólnej wartości udzielanej pomocy.
17
Content available remote Economic Effectiveness of Private Enterprises in Poland - Regional Approach
75%
Celem podjętych badań była ocena regionalnego zróżnicowania efektywności ekonomicznej przedsiębiorstw prywatnych w Polsce. Ocenę przeprowadzono na poziomie regionalnym NUTS II, obejmującym województwa w dwóch wybranych latach - 1999 i 2006. Badania potwierdziły, że zróżnicowanie regionalne wykazują wszystkie trzy wskaźniki efektywności ekonomicznej przedsiębiorstw, tj. wydajność pracy, rentowność obrotu brutto i rentowność kapitału własnego. Skala tego zróżnicowania mierzona poziomem współczynnika zmienności w badanym okresie jednak się zmniejsza. Przykładowo w roku 1999 współczynnik zmienności dla wskaźnika ROE wynosił aż 75,5%, co oznaczało dużą niejednorodność województw pod względem poziomu tego wskaźnika. W roku 2006 współczynnik ten wynosił 18,9%, a województwa okazały się najmniej zróżnicowane pod względem tego właśnie wskaźnika. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia obciążenia podatkowe przedsiębiorstw państwowych i prywatnych na podstawie danych z GUS, w świetle badań ankietowych oraz na tle doświadczeń innych krajów.
W artykule zaprezentowano wyniki analizy i oceny poziomu rentowności dużych i średnich przedsiębiorstw handlowych sektora prywatnego, według działów EDK (takich jak: "Sprzedaż, obsługa i naprawy pojazdów mechanicznych i motocykli; sprzedaż detaliczna paliw do pojazdów samochodowych", "Handel hurtowy i komisowy" oraz "Handel detaliczny") i form własności (takich jak: własność prywatna krajowa, własność zagraniczna i własność mieszana z przewagą kapitału prywatnego).
36,3 mld zł to teoretyczna giełdowa kapitalizacja 100 polskich spółek, które w tym roku znalazły się w siódmym za rok 2003 rankingu firm prywatnych według wartości rynkowej, przygotowanym przez "Businessman Magazine" i Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.