Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 72

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Przedsiębiorstwo transportowo-spedycyjne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Budowanie trwałych relacji z klientem stanowi istotny element w zarządzaniu łańcuchem dostaw postrzeganym jako czynnik sukcesu przedsiębiorstw na globalnym rynku. Przewagę konkurencyjną można osiągnąć na rynku szukając czynników odróżniających firmę od konkurentów bądź też koncentrując się na obniżaniu kosztów. Wiele firm, wbrew teorii, łączy te dwa elementy w swojej strategii dzięki wprowadzeniu zarządzania logistycznego. W niniejszym opracowaniu skoncentrowano się na pierwszej strategii (draga wynika często z wykorzystania outsourcingu przez firmę). Różnicowanie produktów i usług często polega na dodawaniu określonych działań stanowiących wartość dla klienta (np. rozszerzona gwarancja, szkolenia z użytkowania produktu, infolinia dla użytkownika, porady prawne, łączenie produktu i usługi). Prowadzi to do zwiększenia liczby kontaktów z klientem, a tym samym wzrostu roli obsługi i jej jakości. (fragment tekstu)
Obserwowane we współczesnej gospodarce tendencje do pogłębiania się podziału pracy, intensyfikacji handlu i geograficznego rozszerzania się rynków, przemiany strukturalne, konkurencyjna walka o klienta powodują zmiany w działalności przedsiębiorstw przemysłowych, handlowych i usługowych, w tym również firm spedycyjnych, zmuszając je do zmian w podejściu do tradycyjnych kontaktów i wymiany handlowej (procesów dystrybucyjnych). Aktualnie spedycja rozumiana tradycyjnie jako działalność polegająca na zorganizowaniu przemieszczenia ładunku od nadawcy do odbiorcy i wykonaniu dodatkowych związanych z tym przemieszczeniem czynności nie jest już adekwatna do potrzeb zgłaszanych przez wielu klientów, którzy oczekują kompleksowej obsługi "z jednej ręki" zarówno poprzedzającej produkcję, jak i następującej po niej, tj. w zakresie: zaopatrzenia: sterowanie dostawami zakupionych materiałów, dostarczanie i kontrolowanie zakupionych materiałów, prowadzenie gospodarki materiałowej, zbytu, tj. kompletowanie, pakowanie, czynności przeładunkowe, kontrolne, celne itp., czynności dodatkowych: szeroko rozumiane doradztwo, usługi finansowe, reklamacyjne, ubezpieczeniowe, handlowe itp. Podstawowym atrybutem i zaletą spedytora jest jego znajomość rynku transportowego. Chcąc na nim działać z powodzeniem, spedytor (zwłaszcza duże firmy spedycyjne) ma rozliczną sieć kontaktów i umów ze wszystkimi podmiotami świadczącymi usługi związane z transportową obsługą ładunków. Dzięki temu jest on w stanie zapewnić swojemu klientowi taki zakres i poziom usług, którego ten ostatni nie jest najczęściej w stanie sam sobie zabezpieczyć. (fragment tekstu)
Struktura organizacyjna transportu samochodowego w Polsce jest znacznie zróżnicowana, czego potwierdzeniem jest ilość jednostek funkcjonujących na rynku zarejestrowanych w systemie REGON.(...) W Polsce funkcjonuje ponad 71 tys. przewoźników świadczących usługi przemieszczania osób i ładunków, co stanowi prawie 153,1% stanu z 1990 r. W tym okresie daje się zauważyć wzrost liczby małych przewoźników, którzy próbują znaleźć swoje miejsce na rynku przewozów. Tak duża liczba przewoźników na rynku dowodzi pewnego braku stabilizacji na rynku obsługiwanym przez transport samochodowy, co nie sprzyja procesom integracji Polski z krajami Unii. Należy bowiem uwzględnić fakt, że drobny przewoźnik nie będzie konkurentem dla sprawnie funkcjonującego przewoźnika Europy Zachodniej. (fragment tekstu)
Rynek usług transportowych składa się z załadowców, przewoźników oraz występujących po obu stronach pośredników. Jednym z takich pośredników jest spedytor. Przy najszerszej interpretacji zakresu działalności spedycyjnej można przyjąć, że obejmuje ona wszystkie czynności potrzebne do bezpiecznego, terminowego i ekonomicznego przesłania ładunku, z wyjątkiem samego przewozu, odpowiednio dobranym środkiem transportu. Zarówno ci, którzy określają istotę spedycji z pozycji jurystycznych, jak i autorzy definiujący działalność spedycyjną na płaszczyźnie ekonomicznej są zgodni co do tego, że nie obejmuje ona samego przewozu, tj. fizycznego przemieszczania ładunku. Spedycja nie jest przewozem, a spedytor nie transportuje ładunków, lecz zajmuje się ich przesłaniem, zorganizowaniem transportu. (fragment tekstu)
Jednolity rynek europejski wymusza na przedsiębiorstwach transportowo-spedycyjnych konieczność świadczenia kompleksowych usług zgodnie z postulatami zgłaszanymi przez usługobiorców. Większość przedsiębiorstw transportowo-spedycyjnych nie ma opracowanej długookresowej koncepcji rozwoju pozwalającej na sprostanie rosnącym wymaganiom rynku. Realizacja celów rozwojowych w warunkach rynkowych wymaga budowania takich organizacji, które charakteryzują się sprawnym funkcjonowaniem i zdolnościami adaptacyjnymi. Sprawność działań adaptacyjnych jest uzależniona od umiejętności identyfikacji zasad regulacyjnych oraz umiejętności realizacji procesów samoregulacji. Podstawą procesu regulacji jest informacja pochodząca z zewnątrz, którą przedsiębiorstwo potrafi zidentyfikować.(fragment tekstu)
Customer service is one of the leading elements of modern logistics. The issues connected with the quality of services as well as to the level of customer service are the subject of interest of many researchers. Based on the literature of the subject, it can be safely stated that the most of the available papers focus on the theoretical aspect of this matter. Therefore, in the following work one can see an attempt of presenting the process of implementing logistic customer service based on one of the leading courier companies in Poland. Dynamic Parcel Distribution (hereinafter referred to as DPD) is a company that owns nearly 30% of shares in the Polish courier market. The significant position of the national leader in the courier service business obliges the company to conduct the responsible and efficient customer service that is adjusted to the demands of the buyers. The purpose of this study was to investigate how logistic customer service improves the relationship between company and its customers. The evaluation of research findings will result in proposing solutions that will aim to improve the processes connected with the customer service in the DPD Company. (original abstract)
Zachowania przedsiębiorstw sektora TSL w warunkach jednolitego rynku europejskiego wiążą się z wieloma wyzwaniami. Muszą one w toku przystosowywania się podejmować działania zmierzające do odnalezienia swojego miejsca w procesie globalizacji, jak również poszukiwać form funkcjonalnych przystających do tych warunków. Głównym ich zadaniem w otwartej gospodarce staje się zatem zwiększenie konkurencyjności na rynku międzynarodowym, wymagające dużej rozwagi przedsiębiorstw TSL w kształtowaniu procesów zatrudniania, a jednocześnie umiejętności skorzystania przez nie z możliwości, jakie daje poszerzony rynek. W takich warunkach podmioty gospodarcze sektora TSL są zmuszone nie tylko do podjęcia konkurencji, wraz ze stawianym przez europejskie rynki imperatywem innowacyjności, lecz przede wszystkim uznania, iż jakość zasobów ludzkich, jakimi dysponuje przedsiębiorstwo jest jego siłą napędową, Dzięki ludziom na trwałe związanym z przedsiębiorstwem i jego misją, umiejącym współpracować, o kreatywnych postawach i kwalifikacjach podmiot gospodarczy ma szansę uzyskania trwałej, silnej pozycji i konkurencyjności.(fragment tekstu)
8
75%
Tezą wyjściową artykułu jest, że firmy transportowo-spedycyjne, jako niezbędne ogniwo łańcuchów dostaw, mają wpływ na efektywność tych łańcuchów. Aby uzasadnić tą tezę z literatury przedmiotu wybrano mierniki i wskaźniki logistyczne za pomocą, których można ilościowo i jakościowo ocenić efektywność łańcuchów dostaw. Na tej podstawie zidentyfikowano czynniki, które wpływają na tą efektywność i wybrano z nich te, które są zależne od przedsiębiorstw transportowo-spedycyjnych. Listę wybranych czynników poddano ocenie przedsiębiorstw produkcyjnych i handlowych sprawdzając trafność wyboru tych czynników, jak również ich ważność oraz poziom ich spełnienia przez firmy transportowo-spedycyjne, lub własne działy transportowe badanych przedsiębiorstw. Uzyskano w ten sposób listę czynników uszeregowaną według poziomu ważności ich oddziaływania na efektywność łańcucha dostaw z jednoczesną oceną poziomu ich spełnienia przez firmy transportowo-spedycyjne. (abstrakt oryginalny)
Celem badań było określenie zmian w poziomie i strukturze kosztów transportu samochodowego w Polsce. Szczegółową analizą objęto przedsiębiorstwo transportowo-spedycyjne. Koszty usług transportowych przedstawiono w układzie rodzajowym. Z badań wynika, że sytuacja ekonomicznofinansowa w branży transportowej w ostatnim dziesięcioleciu była powiązana z kryzysem gospodarczym oraz zmianą cen paliw. W badanym przedsiębiorstwie koszty transportu w latach 2007-2011 zwiększyły się prawie o ¼. W ich strukturze dominowały koszty paliwa oraz amortyzacja, co wiązało się zakupem nowych pojazdów oraz zwiększeniem skali świadczonych usług.(abstrakt oryginalny)
Opracowanie te przedstawia niezwykle ważną rolę klienta, jaką odgrywa on w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa transportowo-spedycyjnego. Badania i rozważania pozwoliły dokładnie poznać zasady i funkcjonowanie logistycznej obsługi klienta w przedsiębiorstwach prowadzących działalność gospodarczą oraz umożliwiły porównanie jej z działalnością przedsiębiorstwa transportowo-spedycyjnego. Jednak wyniki moich badań i dociekań nie zamykają zagadnienia dotyczącego roli i znaczenia klienta w wyznaczaniu poziomu jakości przedsiębiorstwa, natomiast prezentowane w niniejszej publikacji informacje wymagają kolejnych dociekań w postaci kolejnych badań praktycznych. Uzyskane już i prezentowane w publikacji mogą być inspiracją do kolejnych badań w aspekcie logistycznej obsługi klientów. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie propozycji systemu pomiaru wyników procesów dedykowanego małym i średnim przedsiębiorstwom świadczącym usługi transportowo - spedycyjne. Polska branża usług transportowych to w większości średnie i małe firmy, które podejmując walkę z konkurencją dążą do tego, aby się rozwijać i poprawiać jakość świadczonych usług. Opracowany system pomiaru wyników procesu wspomaga działania związane z analizą ich jakości, skuteczności, efektywności oraz terminowości i jest punktem wyjścia do podejmowania decyzji związanych z ich doskonaleniem. Opracowanie systemu zostało poprzedzone analizą literaturową, która zawiera uniwersalne propozycje mierników do oceny procesów w przedsiębiorstwach, przy czym nie dysponuje kompleksowym zestawem miar dedykowanym małym i średnim przedsiębiorstwom transportowo-spedycyjnym. Odpowiedzią na tę lukę jest opracowana przez autorów oryginalna propozycja takiego systemu pomiaru wyników procesów.(fragment tekstu)
12
Content available remote Analiza usługi transportowej w wybranym przedsiębiorstwie sektora TSL
75%
Podstawowym działaniem realizowanym na rynku TSL jest usługa transportowa. Odgrywa ona bardzo ważną rolę w całej gospodarce, umożliwiając sprawne i efektywne funkcjonowanie wszystkich jej działów. Uwzględniając częstotliwość, zakres i rolę realizowanych usług transportowych, bardzo istotnego znaczenia nabiera konieczność przeprowadzania jej analizy. Wnioski z przeprowadzonej analizy mogą stać się podstawą do identyfikacji występujących nieprawidłowości oraz wprowadzania zmian, które będą je eliminować. W praktyce, do przeprowadzania analizy usług transportowych wykorzystywanych może być wiele różnych technik i narzędzi badawczych. W artykule przeprowadzono analizę wybranej usługi transportowej z wykorzystaniem mapowania procesów oraz analizy TUL.(abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony został tematyce zastosowania społecznej odpowiedzialności biznesu (ang. Corporate Social Responsibility - CSR) w celu doskonalenia funkcjonowania przedsiębiorstwa. Omówione zostały korzyści jakie płyną z ulepszania kluczowych obszarów organizacji w oparciu o strategię CSR. Autorzy nawiązali m.in. do aspektów takich jak: zarządzanie ryzykiem, wizerunek i reputacja organizacji, interesariusze, zarządzanie zasobami ludzkimi czy innowacyjność organizacji. Każdy z wymiarów CSR został poparty przykładem wdrożonych praktyk w przedsiębiorstwach branży TSL. (abstrakt oryginalny)
Wskazano na zmianę warunków i problemy funkcjonowania przedsiębiorstw branży transportowo-spedycyjno-logistycznej po 1 maja 2004 r.
Już dokonane przemiany ekonomiczne i społeczne w krajach wschodnich wiążą się z koniecznością zmiany w strategiach marketingowych przedsiębiorstw zarówno we współpracy na rynku wewnętrznym, jak i międzynarodowym. Wprawdzie przemiany te są różne w poszczególnych krajach byłego bloku RWPG, niemniej jednak każde z nich wypracowało już albo własną drogę ku gospodarce rynkowej, albo częściowo przejmuje metody krajów sąsiedzkich, aby sprostać potrzebom rynku zachodniego, a jest to rynek dobrze zorganizowany o ogromnym potencjale wytwórczym. Z tym potencjałem wcześniej czy później zmierzą się wszystkie kraje środkowej i wschodniej Europy, przy czym pierwszoplanową rolę przejmuje jak zwykle transport. Istnieje zatem pilna potrzeba rozwoju i modernizacji całej infrastruktury transportowej w tych krajach. Obecnie jeszcze jest tak, że im dalej na wschód, tym zdecydowanie większy jest udział przewozów koleją. Kolej jest bowiem stosunkowo dobrze rozwinięta w stosunku do dróg, jednak od czasu poszerzania kontaktów z Zachodem sytuacja ta zmienia się na korzyść transportu drogowego. (fragment tekstu)
W warunkach globalnej gospodarki oferta przedsiębiorstw ma wpływ na ich konkurencyjność, a tym samym decyduje o pozycji firmy na rynku. Przedsiębiorstwa świadczące usługi transportowo-spedycyjno-logistyczne TSL oferują klientom standardowe usługi logistyczne lub kompleksowe pakiety usług. W artykule przeprowadzono analizę wpływu oferty usług świadczonych przez firmy TSL na ich pozycję rynkową, w warunkach wzrostu oraz kryzysu gospodarczego. Analiza ofert objęła dwie różne grupy przedsiębiorstw TSL: grupę największych przedsiębiorstw w Polsce, głównie z kapitałem zagranicznym, o ugruntowanej pozycji na rynku międzynarodowym oraz grupę małych i średnich przedsiębiorstw, z kapitałem polskim, które jeszcze starają się o uzyskanie stabilnej pozycji rynkowej.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Pomiar efektywności w przedsiębiorstwach TSL - wyzwania i trendy
75%
W artykule podjęto próbę identyfikacji potrzeb przedsiębiorstw branży TSL w zakresie oceny i pomiaru ich efektywności oraz sformułowano główne tendencje rozwojowe branży TSL w najbliższych latach. Głównym celem artykułu jest przedstawienie wyników badań, które polegały na opracowaniu koncepcji nowego podejścia do pomiaru efektywności przedsiębiorstw branży TSL. Zaproponowano rozwiązanie oparte na filozofii Zrównoważonej Karty Wyników, dzięki któremu pomiar efektywności odbywa się przy użyciu zestawu Kluczowych Wskaźników Efektywności w pięciu perspektywach: finansowej, klienta, procesów wewnętrznych, nauki i rozwoju oraz ekologicznej. (fragment tekstu)
Kompetencje są integratorem pomiędzy obszarem zarządzania zasobami ludzkimi a strategią firmy. Wiedza i umiejętności formalne, jakie powinni zdobyć pracownicy branży TSL na poszczególnych szczeblach, są najczęściej określane przez instytucje oferujące dane wykształcenie. Dzięki prezentacji najpopularniejszych możliwości kształcenia pracowników branży TSL uzyskano klarowny obraz wymaganych kwalifikacji na rynku pracy tej branży. Pracownicy branży TSL mają jasno przedstawione wymagania podstawowe, które muszą spełnić, aby dostać się i funkcjonować w tej branży. Zdobycie kompetencji formalnych wymaga często kształcenia ustawicznego, co jest podstawą dynamicznie rozwijającej się branży. Umiejętności "miękkie" są niejednokrotnie elementem stanowiącym o sukcesie w branży TSL. Wnioski takie wysunięto na podstawie analizy cech podawanych w ogłoszeniach o pracę dla wybranych zawodów.(abstrakt oryginalny)
Konsekwencją postępującej globalizacji rynków międzynarodowych są zmiany na rynku transportowo-spedycyjno-logistycznym (TSL). Otoczenie, w którym funkcjonują przedsiębiorstwa, staje się coraz bardziej złożone i coraz mniej przewidywalne. Zmieniają się potrzeby klientów wynikające z otwierania się nowych rynków, rozwoju ich branż, skracania cyklu życia produktów, tworzenia nowych kanałów sprzedaży. Zmiany przepisów wywołują konieczność dostosowania do nowych regulacji prawnych. Postępujące procesy konsolidacyjne intensyfikują konkurencję. Na rynku TSL mamy do czynienia w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy z kolejną falą fuzji i przejęć (UPS i Stolica, Raben i CJ International, DHL i Exel), które w relatywnie krótkim czasie mogą zmienić strukturę branży. Stopniowej koncentracji kapitału towarzyszy ujednolicanie standardów. Zwłaszcza na krajowym rynku widoczny jest proces wyrównywania poziomu jakości usług oferowanych przez największe firmy TSL. Nie wystarczy dostarczyć towar „na czas, na miejsce, na pewno", aby pozyskać lojalnego klienta. Rośnie popyt na indywidualne rozwiązania logistyczne. Sprzedaż usług niesie ze sobą dodatkowe wyzwania dla tworzących programy marketingowe w firmach TSL ze względu na swe specyficzne cechy1, czyli niematerialność, nierozłączność, różnorodność i brak możliwości przechowywania. Ponadto usługi TSL mają relatywnie duży udział w kosztach operacyjnych klientów. Same koszty dystrybucji w przemyśle europejskim i amerykańskim stanowią od 5 do 10% przychodów ze sprzedaży2. Z tego względu ten obszar jest szczególnie eksplorowany, zwłaszcza w przypadku strategii cięcia kosztów. Wszystkie te czynniki powodują znaczny wzrost ryzyka związanego z formułowaniem strategii firm TSL. Jak w warunkach rosnącej niepewności operator logistyczny może zmniejszyć ryzyko nietrafnych decyzji? W jaki sposób może skutecznie zarządzać w warunkach nieustannych zmian otoczenia? Odpowiedzi na powyższe pytania należy poszukiwać, zaczynając od właściwej diagnozy stanu obecnego oraz identyfikacji przyszłych preferencji i oczekiwań klientów. (fragment tekstu)
Tradycyjnie rozumiane elementy marketingu-mix powinny być na początku XXI wieku, rozpatrywane w kontekście zarządzania tożsamością, komunikacją z rynkiem oraz wizerunkiem przedsiębiorstw transportowych i świadczonych przez nie usług. Dobra reputacja firmy transportowej jest jej ogromnym atutem w konkurowaniu o klientów. Z przeprowadzonych rozważań i badań wynika, iż poprawę wizerunku przedsiębiorstwa transportowe mogą osiągnąć poprzez: oferowanie usług o wysokiej jakości, bezpiecznych i niezawodnych, kreowanie wizerunku firmy (i gałęzi transportu) przyjaznej środowisku naturalnemu, kreowanie nowej reputacji firmy za pomocą public relations w celu wypracowania pozytywnej opinii wśród pracowników (marketing wewnętrzny) i otoczenia PKP oraz przedsiębiorstw transportu samochodowego (marketing zewnętrzny), konkurencję cenową i kosztową oraz elastyczność negocjacyjną w tym zakresie, odpowiedni dobór kadr, umiejętnie obsługujących klientów (działania zwane marketingiem interakcyjnym), wykorzystanie wiedzy, umiejętności i doświadczenia pracowników poprzez optymalne wypracowanie kluczowych cech konkurencyjności, stosowanie zasad partnerstwa, postrzeganie priorytetów ochrony środowiska, nagłaśnianie działań proekologicznych, rozwój systemu komunikacji i informacji jako przyszłościowych instrumentów marketingowych. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.