Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 83

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Przedsiębiorstwo zagraniczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Niniejszy artykuł analizuje cechy, jakimi charakteryzuje się działalność gospodarcza prowadzona w ramach oddziału przedsiębiorcy zagranicznego (spółki zagranicznej) w świetle polskiej ustawy z 2 lipca 2004 o swobodzie działalności gospodarczej. Należy przy tym pamiętać, iż w ramach ww. oddziału może być wykonywana działalność gospodarcza wyłącznie w zakresie przedmiotu działalności przedsiębiorcy zagranicznego. Artykuł porusza również zagadnienie wtórnej działalności gospodarczej związane z pojęciem wtórnej swobody przedsiębiorczości w prawie unijnym. Pojęcie wtórnej działalności gospodarczej nie zostało wprawdzie zdefiniowane ani w polskim, ani w unijnym systemie prawnym, jednak odnosi się do niego art. 49 akapit 1 zd. 2 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej, który definiuje swobodę przedsiębiorczości i wskazuje na jej formy.(abstrakt oryginalny)
Wzajemne transakcje pomiędzy oddziałem a centralą (w ramach przedsiębiorstwa) powinny być zasadniczo rozliczane na zasadach rynkowych, co ma na celu właściwe rozgraniczenie dochodu wypracowanego przez przedsiębiorstwo pomiędzy dwie odrębne jurysdykcje podatkowe: państwo położenia oddziału i państwo rezydencji przedsiębiorcy (wniosek z art. 7 ust. 2 KM-OECD). Jeżeli transakcja wewnętrzna nie skutkuje wzrostem zysków (wartości) z punktu widzenia całego przedsiębiorstwa, czyli nie znajduje przełożenia na obrót zewnętrzny, to powinno następować jedynie przypisanie kosztów (bez marży zysku) obu częściom przedsiębiorstwa (wniosek z art. 7 ust. 3 KM-OECD). W państwach członkowskich OECD stosowane są dwa konkurencyjne podejścia, tj. odrębnego funkcjonalnie podmiotu (tzw. the functionally separate entity approach) oraz istotnej działalności gospodarczej przedsiębiorstwa (tzw. the relevant business activity approach). Z raportu OECD w sprawie przypisania dochodów zakładowi wynika postulat zrównania zasad stosowanych przy rozgraniczaniu zysków pomiędzy centralą a zakładem, z zasadami obowiązującymi samodzielne pod względem prawnym podmioty powiązane. Wyraziłem pogląd, że na gruncie dotychczas zawartych przez Polskę umów o unikaniu podwójnego opodatkowania w stosunkach wewnętrznych centrala-zakład nie może jednak pozostać bez znaczenia fakt, że obydwie części przedsiębiorstwa stanowią jeden podmiot prawa. Dlatego nieograniczone obowiązywanie zasady arm's length powinno doznać ograniczeń, aby zagraniczny zakład nie rozpoznawał dochodu, w sytuacji gdy przedsiębiorstwo jako całość realizuje stratę. Rozpoznanie dochodu powinno następować dopiero w momencie sprzedaży zewnętrznej lub likwidacji tych składników. Na dzień realizacji podatkowej powinno następować też przypisanie marży zysku stosownie do wykonywanych funkcji (zakresu podjętych działań) przez obie części przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono dopuszczalne formy organizacyjne działalności gospodarczej w stanie Floryda oraz w Kanadzie. Podano adresy instytucji umożliwiających rejestrację firmy na Florydzie.
Autor, w obliczu ekspansji przedsiębiorstw zagranicznych na rynek krajowy, opisał zachowania polskich przedsiębiorstw oraz zdiagnozował podejmowane przez nie działania umożliwiające im skuteczne konkurowanie. Prezentacja przypadków polskich przedsiębiorstw, którym udało się wygrać z firmami zagranicznymi może, zdaniem autora, stanowić przekonywujący przykład dla innych polskich podmiotów, jak należy reagować w podobnych sytuacjach.
Po kilku latach funkcjonowania zagranicznych firm handlowych na polskim rynku istnieje potrzeba zobiektywizowanej oceny najbardziej kontrowersyjnych skutków ich obecności oraz wynikających z nich implikacji regulacyjnych. Niniejszy artykuł stanowi próbę takiej oceny.
6
Content available remote Wykorzystanie zagranicznego zakładu w międzynarodowym planowaniu podatkowym
75%
Cel - Celem niniejszego artykułu jest scharakteryzowanie i wyjaśnienie konsekwencji podatkowych działań dokonywanych z wykorzystaniem zagranicznego zakładu. Przeanalizowano przyczyny decydujące o wyborze poszczególnych mechanizmów i scharakteryzowane ich rodzaje. Metodologia badania - W opracowaniu wykorzystano następujące metody badawcze: studia literatury przedmiotu, orzecznictwa i interpretacji podatkowych oraz analizę przepisów prawa dotyczących zagranicznego zakładu. Wynik - Wynikiem niniejszego artykułu jest zwrócenie uwagi na możliwość wykorzystania zagranicznego zakładu w międzynarodowym planowaniu podatkowym. Oryginalność/wartość - Artykuł prezentuje wartości poznawcze w zakresie sposobów i technik planowania podatkowego z wykorzystaniem zagranicznego zakładu. (abstrakt oryginalny)
W artykule poruszona została problematyka zarządzania markami lokalnymi przez inwestorów francuskich w Polsce. Przedstawiono zalety i wady realizacji strategii marki lokalnej przez inwestora zagranicznego w Polsce. Przeanalizowane zostały także zależności pomiędzy sposobem pozyskania marki lokalnej oraz rodzajem marki lokalnej a zaletami i wadami jej realizacji przez firmę zagraniczną na rynku polskim. W artykule przedstawione zostały wyniki badań empirycznych przeprowadzonych w 2009 i 2010 roku wśród firm francuskich posiadających w Polsce marki lokalne. (abstrakt oryginalny)
Celem tego opracowania jest propozycja segmentacji regionalnej, opartej na ocenie konkurencyjności regionów, jako sposobie wyboru lokalizacji przestrzennej działalności przedsiębiorstwa zagranicznego. Podstawę takiej segmentacji stanowi ewaluacja istotności zróżnicowań międzyregionalnych oraz koncepcja łańcuchów celów i środków. (fragment tekstu)
Podstawowym warunkiem osiągania dobrobytu w danym regionie jest wzrost gospodarczy. Stymulatorami wzrostu są między innymi działania inwestorów nakierowane na zwiększanie produkcji. Jednym ze źródeł kapitału są bezpośrednie inwestycje zagraniczne, w wyniku których powstają przedsiębiorstwa z udziałem kapitału zagranicznego. W niniejszym artykule skupiono się na ukazaniu szans regionalnego wzrostu gospodarczego, jakie pojawiają się wraz ze specyfiką rynkowych zachowań przedsiębiorstw z udziałem kapitału zagranicznego w zakresie nakładów inwestycyjnych oraz strategii zaopatrzeniowo-handlowej. W rezultacie przeprowadzonych analiz z wykorzystaniem unikalnych danych statystycznych w woj. warmińsko-mazurskim wyłonił się następujący obraz: przedsiębiorstwa tego typu wykazywały tendencję do ponoszenia ponadprzeciętnie wysokich nakładów inwestycyjnych. Ponadto, mimo częstego zaopatrywania się poza granicami Polski, negatywne skutki importu były w pewnym stopniu rekompensowane eksportem, którego wartość przewyższała import. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Rozliczanie strat zagranicznego zakładu w państwie rezydencji
75%
Brak możliwości rozliczenia strat zagranicznego zakładu zwiększa ryzyko ekonomiczne przedsiębiorcy prowadzącego działalność transgraniczną. W przypadku zastosowania metody zwolnienia, dochody przypisane zagranicznemu zakładowi nie są uwzględniane w podstawie opodatkowania rezydenta, dlatego brak jest też podstaw systemowych dla ujęcia bieżących strat zakładu. Trybunał Sprawiedliwości UE oraz polskie sądy opowiadają się za możliwością potrącania wyłącznie ostatecznych strat, których nie można już wykorzystać w państwie położenia zakładu.(fragment tekstu)
Kultura organizacyjna jest postrzegana jako sposób na uzyskanie trwałej przewagi konkurencyjnej. Z tego powodu ważne jest poznanie czynników mających wpływ na jej kształtowanie. Jednym z takich czynników jest kultura narodowa. Rozpoznanie jej wpływów na kulturę organizacyjną nabiera szczególnego znaczenia w przypadku przedsiębiorstw działających poza granicami kraju macierzystego lub zatrudniających pracowników z innych krajów. W niniejszym artykule podjęto analizę tego zagadnienia. W pierwszej części przedstawiono teoretyczne rozważania na temat kultury organizacyjnej i czynników wpływających na jej kształt, w tym w szczególności kultury narodowej. W drugiej części zaprezentowano wyniki badań empirycznych przeprowadzonych w przedsiębiorstwach z udziałem kapitału zagranicznego zlokalizowanych w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Konieczność sprostania konkurencji i chęć budowania przewagi konkurencyjnej na rynku przyczyniają się do ekspansji przedsiębiorstw na rynki zagraniczne. Motywy przyświecające kierownictwu przedsiębiorstwa w podejmowaniu działalności gospodarczej na rynkach zagranicznych są zróżnicowane i uzależnione od indywidualnej sytuacji danego podmiotu na rynku. W literaturze wyróżnia się cztery grupy motywów: rynkowe, kosztowe, zaopatrzeniowe (zasobowe) i strategiczne. Niestety globalny kryzys finansowy i gospodarczy, który rozpoczął się w połowie 2007 roku, w znacznym stopniu wpłynął na działalność podmiotów gospodarczych. Spadek popytu, trudna sytuacja gospodarcza i finansowa wielu przedsiębiorstw wpłynęły na konieczność przewartościowania celów ich działalności, w tym również motywów ekspansji na rynki zagraniczne. W artykule zaprezentowano przyjętą w literaturze klasyfikację i charakterystykę motywów ekspansji przedsiębiorstw na rynki zagraniczne oraz ukazano ich specyfikę w dobie globalnego kryzysu finansowego. (abstrakt oryginalny)
The object of the paper are the border regions of Siberia as a part of the planned China-MongoliaRussia economic corridor in China's foreign policy initiative "One Belt One Road". The aim of the study is to reveal the nature of the interaction of these regions with the outside world to determine the ways of their development within a common economic space of the corridor. The study is based on the analysis of foreign investment flows to the border regions using macro- and microeconomic methods. The volume foreign capital goes mainly to mining, while other industries are dominated by small enterprises formed by foreign citizens, not corporations. In these areas, intermediary business prevails, which does not require increased human capital. China is gradually replacing other counter-partners in the use of natural resources, including mineral and forest ones. The problems of development of the border regions in common economic space of the corridor due to similar resource specialisation and weak development of the embedded economy have been identified. With the development of transit infrastructure, it is necessary to develop local industries integrated into large projects and capable of using this infrastructure to expand sales markets.(original abstract)
W opracowaniu dokonano diagnozy kultury organizacyjnej austriackich przedsiębiorstw. Wartościami kulturowymi uwzględnionymi w badaniu były: nastawienie na ludzi versus nastawienie na zadania, mały versus duży dystans władzy, koncentracja na otoczeniu versus na wewnętrznych sprawach, proinnowacyjność versus konserwatyzm, indywidualizm versus kolektywizm, niska versus wysoka tolerancja niepewności, męskość versus kobiecość, niski versus wysoki kontekst komunikacyjny. Każda z wymienionych wartości była oceniana na podstawie czterech przejawów je charakteryzujących. Uzyskane wyniki badań pozwoliły opisać kulturę organizacyjną badanych austriackich przedsiębiorstw. Zdiagnozowany system wartości jest mieszanką niskiej tolerancji niepewności, nastawienia na ludzi, otwartości na kontakty z otoczeniem, statusu opartego na osiągnięciach, małego dystansu władzy, kobiecości, konserwatyzmu, wysokiego kontekstu komunikacyjnego oraz indywidualizmu. Wyniki badań wskazują, że wpływ wszystkich wymienionych wartości na całokształt życia organizacyjnego jest porównywalny. Jedynie niska tolerancja niepewności jest tą wartością, której przejawy w porównaniu do innych są częściej zauważalne przez respondentów. (abstrakt oryginalny)
In this article innovative capability, i.e. the ability of new products and markets development, is analyzed and empirically tested. The results have proven that the companies with more developed innovative capabilities achieve higher performance levels, but that there is no difference in innovative capabilities between large and medium-sized companies. On the other hand, medium-sized companies have slightly higher levels of sales growth and increase in market share. Also, companies in foreign ownership are better at development of new products and new production methods, and they have higher levels of sales growth, market share and increase in market share.(original abstract)
Celem opracowania jest identyfikacja zaangażowania podmiotów z kapitałem zagranicznym (pkz) w obroty zagraniczne oraz ich roli w rozwoju województwa zachodniopomorskiego. Rozważania podzielono na trzy części. Pierwszą poświęcono analizie liczby pkz realizujących eksport i import według klas wielkości podmiotów oraz wybranych sekcji PKD, drugą - przedstawieniu tendencji w wartości i dynamice obrotów badanej zbiorowości oraz ich strukturze według wyżej wymienionych kryteriów, trzecią zaś - roli pkz w rozwoju wymiany zagranicznej WZ. Badania dowiodły, że aktywność pkz w eksporcie i imporcie rosła, ale w poszczególnych klasach wielkości podmiotów i sekcjach PKD kształtowała się różnie. Jednak ich wpływ na rozwój handlu zagranicznego WZ jest trudny do przecenienia, mimo wręcz symbolicznego udziału w ogólnej liczbie jednostek gospodarczych województwa.(abstrakt oryginalny)
Do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd trafia coraz więcej notyfikacji o rozpoczęciu w naszym kraju działalności maklerskiej przez firmy zagraniczne. Świadczy to o pozytywnym postrzeganiu przez nie polskiego rynku i momo wszystko nie grozi wyparciem z rynku biur krajowych.
Artykuł powstał w celu przybliżenia obywatelom polskim jak i przedsiębiorcom zagranicznym zmian w prawie w 2018 r. Zmiany te zaszły po wprowadzeniu nowej ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium RP. Artykuł wskazuje w omawianym zakresie, które regulacje prawne straciły moc obowiązującą, które przepisy są stosowane obecnie oraz które przepisy przejściowe są właściwe w danych procedurach i jakie skutki powoduje ich nie przestrzeganie. Dodatkowo artykuł przybliża motywy, jakie kierowały ustawodawcą podczas uchwalania zmian, a co za tym idzie, w jakim duchu powinna być interpretowana ustawa oraz jak owe zmiany zostały odebrane przez środowisko przedsiębiorców. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Obecność firm japońskich w Unii Europejskiej
75%
W artykule przedstawiono główne determinanty wyboru lokalizacji japońskich firm w Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem firm Polsce. Zaprezentowano historię stosunków między dwoma partnerami handlowymi. Podczas wyboru lokalizacji w UE Japończycy biorą pod uwagę czynniki takie jak: dostępność i jakość zasobów ludzkich, potencjał rynkowy, rzeczywiste koszty nieruchomości, infrastruktura i sieć, a zwłaszcza koncentrację przemysłu. Dostępność wykwalifikowanych pracowników pracujących w dziedzinie nauki i technologii jest również jednym z głównych czynników wyboru lokalizacji przez japońskie firmy. Japońskie firmy inwestujące w projekty produkcyjne aktywnie wykorzystują korzyści z jednolitego rynku europejskiego. (abstrakt oryginalny)
Zachodni producenci różnorodnych towarów konsumpcyjnych starają się ugruntować swoją pozycję na rynku rosyjskim. Popularne firmy konfekcyjne dostosowują swoje wzory do miejscowych gustów i oczekiwań. Do warunków rosyjskich przystosowali się nawet wytwórcy mało znanej w tym kraju suchej karmy dla zwierząt, uruchamiając produkcję na miejscu. Firmy te starają się poprzez wielkie akcje reklamowe stworzyć w Rosji nowy model konsumpcji.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.