Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 31

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Przedstawicielstwo pracowników
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Artykuł zawiera refleksje związane ze stuleciem powstania Międzynarodowej Organizacji Pracy. Wskazano na spadającą siłę przedstawicielstwa pracowniczego, co ma konsekwencje w zakresie działalności normotwórczej MOP. Analizowana jest treść Deklaracji z okazji stulecia MOP na rzecz przyszłości pracy. W tekście postawiono pytanie, czy w związku ze zmniejszeniem się siły przedstawicielstwa pracowniczego w trójstronności można upatrywać podstawowego źródła szczególnej legitymizacji MOP. (abstrakt oryginalny)
The article contains reflections related to the centenary of the establishment of the International Labour Organization. The author points to the declining strength of employee representation, which has consequences for the ILO's standard-setting activities, analyses the content of the ILO Centenary Declaration for the Future of Work. The paper raises the question whether, in view of the reduction of power of workers' representation the fundamental source of particular legitimacy of the ILO can still be found in the tripartite system. (original abstract)
Na podstawie informacji przekazanych przez pracodawców ministrowi właściwemu do spraw pracy można stwierdzić, że w Polsce funkcjonuje około 1800 rad pracowników. Są one tworzone na podstawie ustawy z 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji. Przepisy ustawy, będące wynikiem osiągniętego podczas prac parlamentarnych kompromisu większości reprezentatywnych organizacji związkowych i organizacji pracodawców, w praktyce jej stosowania budzą wiele wątpliwości. Autorka omawia niektóre z tych wątpliwości, dotyczące m.in. zakresu podmiotowego ustawy, wyboru oraz funkcjonowania rady pracowników. (abstrakt oryginalny)
W artykule opisano jak w praktyce funkcjonują rady pracowników. Przedstawiono wpływ związków zawodowych na powstawanie rad pracowników. Zaprezentowano zakres kompetencji rady pracowników, zakres informacji przekazywanych radzie oraz zasady ponoszenia kosztów.
5
Content available remote Udział przedstawicielstwa załogi w nadzorze korporacyjnym : tendencje zmian
61%
Przedstawicielstwo pracownicze w organach nadzoru korporacyjnego posiada w krajach europejskich ugruntowaną pozycję. Znacznie częściej i w znacznie szerszym zakresie występuje w modelu dualistycznym nadzoru z radą nadzorczą i zarządem spółki, niż w modelu monistycznym z radą dyrektorów. Silna pozycja nie oznacza, że przedstawicielstwo takie nie ulega w poszczególnych krajach zmianom. Wskazać można zarówno zmiany o charakterze długookresowym, funkcjonujące od kilkunastu czy kilkudziesięciu lat, jak i zmiany doraźne, mające miejsce współcześnie. Te ostatnie stanowią rezultat uwarunkowań politycznych oraz sytuacji ekonomicznej w poszczególnych krajach. Na oba te czynniki wpłynął w znaczący sposób kryzys finansowy z 2008 r. Kryzys ten umocnił bowiem partie prawicowe, które są zwykle przeciwne takiej partycypacji. Przyniósł również pogorszenie sytuacji ekonomicznej w wielu krajach, co prowadzić może do redukcji zakresu pracowniczej partycypacji w ogóle, zaś udziału pracowników w nadzorze w szczególności. W opracowaniu pokazano zarówno zmiany przedstawicielstwa załogi w nadzorze o charakterze długookresowym (kraje skandynawskie, spółki europejskie), jak i zmiany o charakterze doraźnym (prywatyzacja, zmiana modelu nadzoru korporacyjnego itp.). (abstrakt oryginalny)
Przedmiot badań: Reprezentacja pracownicza w organach nadzoru korporacyjnego posiada już ugruntowaną pozycję w krajach europejskich. Odnosi się to bardziej do dualistycznego modelu nadzoru, z radą nadzorczą i zarządem, niż do modelu monistycznego z radą dyrektorów. Na rozwój takiego przedstawicielstwa wywierają wpływ władze UE, realizując długofalowe procesy harmonizacji występujących w krajach członkowskich rozwiązań. Rozwój takiego przedstawicielstwa dokonuje się również w krajach skandynawskich pod wpływem realizowanych w tych krajach procesów demokratyzacji. W kilku jednak krajach obserwujemy procesy ograniczania takiego przedstawicielstwa i ma to związek z uwarunkowaniami politycznymi (umacnianiem się partii prawicowych) i trudną sytuacją gospodarczą, spowodowaną kryzysem finansowym z 2008 r. Cel badawczy: Celem opracowania jest identyfikacja czynników mających wpływ na zmiany zakresu takiego przedstawicielstwa, a także określenie ich skuteczności na wybranych przykładach. Metoda badawcza: Dla osiągnięcia wyżej wymienionego celu badawczego zastosowano metodę krytycznej analizy literatury przedmiotu oraz odpowiednich aktów prawnych. Analizą objęto m.in. teksty publikowane w renomowanych czasopismach dotyczących stosunków pracy (European Journal of Industrial Relations, Industrial Relations Journal), analizowano także problemy z perspektywy prawnej (Journal of Comparative Law Study). Wyniki: Można ogólnie stwierdzić, że istniejące w ostatnich dziesięcioleciach uwarunkowania sprzyjały rozwojowi bądź umacnianiu się przedstawicielstwa załogi w organach nadzoru korporacyjnego. Pozytywnie należy ocenić próby harmonizacji przedstawicielstwa załogi w nadzorze podejmowane przez władze UE, chociaż ich formalny rezultat jest stosunkowo skromny i ogranicza się głównie do statutu spółki europejskiej. Pozytywne zmiany zaobserwować można było również w krajach skandynawskich, gdzie istniejące uwarunkowania, w tym głównie procesy demokratyzacji, wymusiły modyfikację modelu monistycznego poprzez stworzenie możliwości włączenia do rady dyrektorów przedstawicielstwa załogi. Jednocześnie w wielu krajach zaobserwować można presję na ograniczanie udziału przedstawicielstwa załogi w nadzorze bądź na jego eliminację. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu podjęto próbę rozpoznania problemów związanych z tworzeniem i funkcjonowaniem w polskich przedsiębiorstwach organów przedstawicielstwa pracowniczego w postaci rad pracowników. Zagadnienie to rozpatrywano w kontekście wdrożenia w naszym kraju założeń dyrektywy wspólnotowej (2002/14AVE), dotyczącej informowania i przeprowadzania konsultacji z pracownikami.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono funkcjonowanie i potrzeby związków zawodowych. Przedstawiono i omówiono wyniki badania przeprowadzonego w 2010 roku wśród 367 działaczy OPZZ - Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Określono potrzeby związkowców: intensyfikację szkoleń, nowelizację kodeksu pracy, zwiększenie nacisków na pracodawców oraz wykorzystanie najnowszych technologii.
W artykule przedstawiona została rola związków zawodowych w zakresie kształtowania bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy według aktualnego stanu prawnego oraz problemy w tym zakresie związane ze zmniejszającą się liczbą członków związków zawodowych. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przedstawione zostały zasady funkcjonowania i wyboru rad pracowników - na podstawie ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji.
Postępujący proces globalizacji dokonuje się poprzez umiędzynarodowienie przedsiębiorstw. Światowe korporacje nadają ton nie tylko stosunkom gospodarczym, ale także zmianom w obrębie zatrudnienia pracowników. Przestrzeganie norm prawa pracy oraz kształtowanie się zasad dialogu społecznego w ramach korporacji tworzy współczesny obraz stosunków pracy. W globalnych firmach wybiera się nowe organy przedstawicielskie załogi - europejskie i światowe rady zakładowe, zawiera się porozumienia zbiorowe o zasięgu ponadnarodowym oraz tworzy kodeksy dobrych praktyk. Zjawiska te świadczą o ciągłym rozwoju prawa pracy. Autorka zastanawia się nad przyszłością reprezentacji pracowników w nowych stosunkach gospodarczych. Rozważa, czy związki zawodowe mogą nadal pozostać organizacją krajową, czy też ich zadaniem jest aktywność ponadnarodowa, właśnie w obrębie światowych korporacji. Rozproszenie zakładowych organizacji związkowych (swoisty zakładowy pluralizm związkowy) znacznie utrudnia takie działania. Czy potrzebna jest zatem reforma systemu przedstawicielskiego w polskim prawie pracy? (abstrakt oryginalny)
Autor omawia genezę regulacji w prawie wspólnotowym instytucji spółki europejskiej (Societas Europaea - SE) pod kątem uwzględnienia w jej ustroju zasad partycypacji pracowniczej. Dokonuje porównania tych zasad z instytucją europejskiej rady zakładowej. Omawia funkcje organu przedstawicielskiego w SE oraz formy uczestnictwa pracowników, z wyeksponowaniem zasady „before and after". Zauważa, że stosowane w SE zasady zaangażowania pracowników mogą mieć wpływ na model partycypacji w Unii Europejskiej, szczególnie w odniesieniu do prawa spółek. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest analiza regulacji prawnych związanych z modelem współdziałania pracodawcy w indywidualnych sprawach pracowniczych. Mechanizmy prawne dotyczące tego zagadnienia, których ostateczny kształt został ustalony w 1996 r., nie przeszły pomyślnie - jak się zdaje - próby czasu. Wątpliwości budzą nie tylko szczegółowe rozwiązania zawarte w przepisach kodeksu pracy i ustawy o związkach zawodowych, ale także powierzenie wyłącznych kompetencji w tym zakresie organizacjom związkowym. Skłania to do krytycznego spojrzenia na obowiązujące regulacje i tym samym formułowania wniosków "de lege ferenda". (abstrakt oryginalny)
Artykuł kontynuuje temat uregulowań europejskiego prawa pracy. Tematem niniejszej części, jak prawo Unii Europejskiej może korzystnie wpłynąć na funkcjonowanie podmiotów gospodarczych, które powstały wskutek połączenia minimum dwóch przedsiębiorstw z różnych państw UE, bądż też działają przynajmniej w dwóch krajach Wspólnoty (spółki europejskie). Omówiono zasady działania przedstawicielstwa pracowników w tych spółkach.
Wiele ustaw gwarantuje przedstawicielom pracowników dostęp do informacji na temat działalności pracodawcy. Jest to niezbędny element skutecznej realizacji funkcji przez te przedstawicielstwa. Jednocześnie pracodawca ma prawo ochrony informacji, których ujawnienie mogłoby narazić go na szkodę. Niniejszy artykuł ma na celu przedstawienie, jakie instrumenty ochrony informacji poufnych pracodawcy wprowadzają regulacje prawa pracy oraz jaki jest zakres odpowiedzialności przedstawicieli pracowników za naruszenie informacji poufnych pracodawcy. (abstrakt oryginalny)
Zakładowe organizacje związkowe z racji przyznanych im kompetencji, a także ugruntowanej tradycji pełnią rolę najważniejszego organu przedstawicielskiego pracowników. W ostatnim czasie zmienia się znaczenie związków zawodowych, choć raczej w kierunku osłabienia ich pozycji w zakładzie pracy, nawet pomimo przyznania im nowych uprawnień. Przyczyną jest ogólny spadek liczby członków związków zawodowych. Jednocześnie pojawiają się nowi przedstawicieli pracowników w zakładzie pracy (w następstwie transpozycji dyrektyw unijnych). W orzeczeniu z 1 lipca 2008 r. Trybunał Konstytucyjny stanął na stanowisku, że należy odróżnić uprawnienia zakładowych organizacji związkowych od rad pracowników. Zdaniem Trybunału, rady pracowników powinny sprawować mandat w imieniu całej załogi i być przez nią wybierane. Wobec tego można się zastanawiać, czy pomiędzy zakładowymi organizacjami związkowymi a pozostałymi przedstawicielami pracowników będzie narastać wzajemna konkurencja i ewentualnie co to oznacza dla samych reprezentowanych, tj. załogi. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przedstawione zostały zasady wyboru nowego przedstawicielstwa pracowników - na podstawie obowiązującego prawa. W tym: zadania i działania komisji przeprowadzającej wybory oraz sposoby oddawania głosów a także zasady potwierdzające prawomocność wyborów.
Artykuł podejmuje zagadnienie reprezentacji pracowniczej na szczeblu zakładu pracy. Rozważania koncentrują się na relacjach związkowych i pozazwiązkowych podmiotach przedstawicielstwa pracowniczego, ze szczególnym uwzględnieniem rad pracowników jako nowej pozazwiązkowej reprezentacji pracowniczej. Artykuł zawiera omówienie i krytyczną ocenę ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji, zwłaszcza w odniesieniu do zjawiska desyndykalizacji. (abstrakt oryginalny)
We wrześniu 2011 r. minęła 15 rocznica wejścia w życie pierwszej unijnej dyrektywy powołującej Europejskie Rady Zakładowe (ERZ). W tym roku także zaczęła obowiązywać nowa wersja tej regulacji, tzn. dyrektywa 2009/38/EC. ERZ są formą reprezentacyjnej partycypacji pracowniczej na poziomie europejskim, która gwarantuje pracownikom prawo do informacji i konsultacji. Reprezentanci załogi otrzymali możliwość wyrażania swoich opinii o projektowanych decyzjach centralnego kierownictwa przedsiębiorstwa transnarodowego, które odnoszą się do pracowników we wszystkich zakładach tego przedsiębiorstwa. Niniejszy artykuł koncentruje się trzech głównych obszarach: roli Europejskich Rad Zakładowych w krajach UE, zasięgu tych instytucji partycypacji na poziomie europejskim i zmianach w funkcjonowaniu ERZ spowodowanych wprowadzeniem nowej dyrektywy. Głównym celem artykułu jest przedstawienie różnych rodzajów tych instytucji oraz próba oceny efektywności ERZ i ich wpływu na system stosunków przemysłowych w Europie. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Directions of Change in the Polish Two-tier Board Model
51%
Purpose: This paper is devoted to the effectiveness of corporate boards. Its aim is to present the board models found in European companies and to propose changes that would lead to better performance of Polish corporate boards. Approach: The article presents an analysis of European corporate board models, as well as their advantages and disadvantages. Based on this analysis, the author pointed out possible directions of change in the Polish two-tier board model. Implications: The author suggests that the introduction of an optional model, whereby the shareholders can choose between the one-tier board model (board of directors) and the two-tier board model (supervisory board and management board), would enable better use of the social and intellectual capital present in the corporate boards of Polish companies. (original abstract)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.