Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 25

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Przejęcia bankowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Przejęcie spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (SKOK) na podstawie decyzji administracyjnej wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) prowadzi do wystąpienia skomplikowanego stanu faktycznego, którego nie wszystkie zagadnienia są regulowane wprost przez ustawodawcę. Konsekwencje prawne przejęcia SKOK dotyczą sukcesji uniwersalnej, kontynuacji członkostwa w kasie, ochrony majątku kasy przejmowanej oraz majątku jej wierzycieli wskutek zastosowania sankcji bezskuteczności względnej. Ze względu na przyjęty przez ustawodawcę model regulacji (a niekiedy jej brak) przejęcie SKOK na podstawie decyzji KNF prowadzi do konieczności przeprowadzania skomplikowanych procesów wykładni. Proces taki powinien prowadzić do zastosowania do przejęcia SKOK w drodze analogii legis niektórych przepisów o połączeniu spółdzielni.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono powody rosnącej koncentracji na rynku bankowym oraz przedstawiono motywy fuzji i przejęć na terenie Unii Europejskiej. Scharakteryzowano również powody powstawania megainstytucji finansowych oraz postawę polityki publicznej wobec megabanków.
Artykuł przedstawia innowacyjną metodę ratowania banku przed bankructwem - w której biorą udział istniejące, konkurencyjne banki. Korzyści są obopólne - z jednej strony w przypadku bankructwa banku obowiązek wyłożenia przez istniejące banki kwot na tzw. depozyty gwarantowane - sumy te są niewspółmiernie wyższe niż ewentualne dokapitalizowanie upadającego banku, czynnik psychologiczny wpływający na świadomość klientów.
Omówiono sytuację koncernu ubezpieczeniowego Allianz. Firma ta przeżywa bezprecedensowy w swej 113-letniej historii kryzys. Fatalne w skutkach okazało się przejęcie w 2001 roku Dresdner Bank.
W TOP 10 regionu są trzy polskie instytucje. Najwyżej, na szóstym miejscu jest PKO BP, Pekao S.A., a Bank BPH jest dziewiąty. W tej czołówce od lat panuje stagnacja i żaden z tych banków nie bierze udziału w przejęciach.
Omówiono obecność banków zachodnioeuropejskich i amerykańskich na rynku Europy Środkowo-Wschodniej. Przedstawiono różnorodność strategii zdobywania nowych klientów i zakładania nowych placówek przez nie. W rankingu zamieszczono największe międzynarodowe grupy finansowe w omawianym regionie w roku 2003.
W artykule dokonano analizy struktury polskiego sektora bankowego przed fuzją i po dokonaniu fuzji jednych z największych na polskim rynku banków. Przeprowadzono także analizę sytuacji własnościowej podmiotów bankowych operujących w Polsce.
Autor prognozuje, że w ciągu najbliższych pięciu lat zjawisko przejęć i fuzji stanie się czymś powszednim w europejskiej i światowej bankowości. Zjawisko to jest zagrożeniem dla niszy obsadzonej przez małe i średnie banki działające na kontynencie. Rozpoczyna się era walki między globalnymi korporacjami bankowymi, które będą wpływać na kształt rynku usług bankowych. Według szacunków firm badających rynki finansowe przed końcem tej dekady zniknie w Europie niemal 1000 banków detalicznych. Artykuł omawia bieżący trend i prognozuje jego dalsze zmiany w przyszłości.
Zagadnienie fuzji i przejęć w sektorze bankowym oraz ich skutki gospodarcze są bardzo istotnym zagadnieniem badawczym, ze względu na kluczowy charakter sektora bankowego. W niniejszym artykule autor skoncentrował się na wpływie fuzji i przejęć na małe i średnie przedsiębiorstwa. W ogólnodostępnej literaturze pozycje poświęcone temu zagadnieniu traktują głównie o bankach i przedsiębiorstwach amerykańskich. Wynika to głównie z łatwej dostępności danych oraz licznej próbie pozwalającej dokonać faktycznie istotnych analiz. Brakuje natomiast danych i opracowań opierających się na danych pochodzących z sektora bankowego Europy Zachodniej, krajów Europy Środkowej i Wschodniej będących w okresie transformacji gospodarczej oraz krajów azjatyckich. Dlatego autor uważa za wskazane dokonanie analizy procesów konsolidacyjnych pozostałych dużych sektorów bankowych (europejskiego oraz azjatyckiego) i ich wpływu na funkcjonowanie MSP oraz skonfrontowanie wyników tych analiz z badaniami amerykańskimi.
Celem niniejszego opracowania jest ukazanie roli zarządzania kapitałem ludzkim w procesach fuzji i przejęć banków. Problematyka zarządzania kapitałem ludzkim zyskała w ostatnim czasie na znaczeniu zarówno w sferze teoretycznej, jak i praktycznej, choć spotykane są poglądy, że kategoria zasobów ludzkich w luźny sposób wpływa na wyniki finansowe przedsiębiorstwa i trudne lub niemożliwe jest zmierzenie owej zależności. Jednak fazy rozwoju funkcji personalnej świadczą wyraźnie o przeorientowaniu jej roli od operacyjnej do strategicznej. Podejście to jest rezultatem postrzegania zasobów ludzkich jako strategicznego czynnika powodzenia i rozwoju firmy w zmieniającym się otoczeniu rynkowym. (fragment tekstu)
Czy polski rynek bankowy jest - czy też nie jest - nadmiernie skupiony? I czy w związku z tym ceny usług bankowych są zawyżone? Czy konsolidacja rynku rzeczywiście grozi wzrostem cen? Autorka artykułu przedstawia różne opinie na ten temat.
Banki są szczególnymi rodzajami przedsiębiorstw, które wymagają specjalnego rodzaju ochrony. Jesteśmy obecnie świadkami wielu zmian dotyczących sektora bankowego. Coraz więcej banków potrzebuje wsparcia ze strony państwa. W wyniku problemów ze stabilnością sektora bankowego potrzebujemy radykalnych rozwiązań. Musimy zadać sobie bardzo trudne pytanie, czy zrobiliśmy wszystko, aby uratować system, czy może nadal próbujemy uratować bankierów będących sercem kapitalizmu? To powinno być kluczowe pytanie wielu dzisiejszych prac. Ustawodawcy starają się zrobić wszystko, by wzmocnić stabilność tego sektora. Efektem tych działań jest stworzenie środków przymusowej restrukturyzacji. Jednym z nich jest przejęcie przedsiębiorstwa, które staram się opisać w niniejszym artykule. Celem tego artykułu jest również zaprezentowanie innego środka, który także ma uchronić bank przed upadłością. Następnie chciałbym dokonać porównania obu tych środków ze wskazaniem okoliczności ich najlepszego wykorzystania. Takie działanie pozwolą odpowiedzieć na pytanie o ich skuteczność. (abstrakt oryginalny)
13 września 2004 r. Komisja Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych podjęła uchwałę zezwalającą na przejęcie zarządzania OFE Kredyt Banku przez Powszechne Towarzystwo Emerytalne Polsat. PTE Polsat zapłaci Kredyt Bankowi za przejęcie funduszu 24 mln zł i jest to najniższa cena w dotychczasowej historii przejęć i połączeń w tym sektorze rynku finansowego.
Budżetowanie kapitałowe, które Jest definiowane Jako proces oceny efektywności projektów inwestycyjnych oraz ustalenia sposobu ich finansowania, mających na celu podjęcie decyzji o alokowaniu środków finansowych na realizacją wybranego przedsięwzięcia zawiera w sobie także istotą budżetowanie fuzji i przejęć. Problematyka budżetowania procesów konsolidacyjnych w sektorze bankowym jest zagadnieniem, które ze względu na złożoność całokształtu czynności związanych z przygotowaniem budżetu, jego realizacją i kontrolą, znacznie wykracza swoim zakresem poza paradygmat standardowych procedur i metod, stosowanych w tradycyjnym budżetowaniu. Tworzenie budżetu transakcji fuzji i przejęć w sektorze bankowym powinno uwzględniać specyfikę banków komercyjnych poprzez konwergencję z systemem zarządzania ryzykiem oraz zgodnością budżetowanych pozycji z zewnętrznymi przepisami i regulacjami ostrożnościowymi(fragment tekstu)
Poruszono zagadnienie przejęć banków środkowoeuropejskich przez zachodnich udziałowców. Zwrócono uwagę, że inwestycje w bankowości są coraz kosztowniejsze ze względu na zbliżające się członkostwo krajów tej części Europy w Unii Europejskiej.
Fuzje i przejęcia banków w najlepszym wypadku prowadzą do bardzo niewielkiej poprawy efektywności wewnętrznej. Oczywiście zdarzają się wyjątki, ale dotyczą one przede wszystkim bardzo małych banków, aktywnych na lokalnych rynkach. Im większe są łączące się banki, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo optymalizacji wydatków. Głównym celem niniejszego artykułu było określenie, czy skutki zwiększonej liczby przejęć w polskim sektorze bankowym ograniczyły stopy zwrotu dla akcjonariuszy banków przejmowanych i przejmujących w czasie ogłaszenia stosownego komunikatu o fuzjach.
Omówiono podstawowe problemy dotyczące fuzji i przejęć banków. Między innymi aspekty finansowe oraz strategiczne (konsolidacja wokół większych kapitałowo, ze względu na jasno określone przywództwo). Poruszono też problem narodowego charakteru banków i ewentualnych skutków koncentracji kapitału.
Artykuł dotyczy problematyki wrogich przejęć na polskim rynku kapitałowym. Autor koncentruje rozważania na działaniach podejmowanych przez spółkę będącą obiektem wrogiego przejęcia i prezentuje techniki obrony pozostające do jej dyspozycji. Ponadto na przykładzie próby przejęcia BIG Banku Gdańskiego przez Deutsche Bank omawia i ocenia strategię obrony zastosowaną przez zarząd zaatakowanej spółki.
Allied Irish Banks (AIB), główny udziałowiec banku BZ WBK zmaga się z kryzysem. Autor opisuje sytuację w jakiej obecnie znajduje się bank oraz przedstawia własną prognozę wybranych pozycji z bilansu na koniec lat 2009 i 2010, aby oszacować potrzeby kapitałowe AIB w 2010 roku. Zdaniem autora, konieczność pozyskania nowych kapitałów będzie miała wpływ na decyzję o sprzedaży banku BZ WBK. Decyzja ta może być podyktowana bardziej powodami politycznymi niż ekonomicznymi, jeśli rząd Irlandii będzie musiał ponownie dokapitalizować AIB. (abstrakt oryginalny)
Rok 2006 był niezwykle interesujący w sektorze bankowości. Sprawa fuzji BPH z Peako oraz sporu wokół tzw. sejmowej komisji bankowej, a także kontrowersji dotyczącej ograniczeń w udzielaniu walutowych kredytów hipotecznych - to tylko niektóre z tematów. Nową tendencją było rozwijanie oferty "personal" i "private banking". Rok 2006 przyniósł też przełamanie spadkowego trendu w kredytach dla przedsiębiorstw. Poza tym największym zaskoczeniem była skala wzrostu wyniku prowizyjnego i utrzymanie się w wielu bankach pozytywnego salda odpisów.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.