Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 144

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Przejęcie przedsiębiorstwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
W artykule omówiono taktyki defensywne przed przejęciami i przedstawiono wyniki badań nad skutkami ich stosowania z punktu widzenia akcjonariuszy spółek będących celem wykupu.
W wyroku z 27 lutego 2020 r. w sprawie C-298/18, Reiner Grafe, Jürgen Pohle przeciwko Südbrandenburger Nahverkehrs GmbH, OSL Bus GmbH, Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że w ramach przejęcia przez jednostkę gospodarczą działalności, której wykonywanie, zgodnie z procedurą udzielania zamówień publicznych, wymaga znaczących środków trwałych, nieprzejęcie przez tę jednostkę tych środków, z powodu ograniczeń prawnych, środowiskowych i technicznych, nałożonych przez instytucję zamawiającą, nie musi stać na przeszkodzie zakwalifikowaniu tego przejęcia działalności jako przejęcia przedsiębiorstwa, jeżeli inne okoliczności faktyczne, takie jak przejęcie większości pracowników oraz nieprzerwane kontynuowanie działalności, pozwalają na wykazanie, że została zachowana tożsamość jednostki gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
W pracy poruszono problem wysokości progu oferty obowiązkowej przy przejęciach spółek. Zanalizowano sektor spożywczy spółek notowanych na GPW w Warszawie z wykorzystaniem narzędzi teorii gier koperacyjnych i poddano dyskusji projekt nowelizacji ustawy o ofercie publicznej z 2005 r. Uzyskane rezultaty wskazują, iż proponowany próg 33% wydaje się nie uwzględniać charakterystyki polskiego rynku w zakresie analizowanego sektora. Narażał on potencjalnych inwestorów na wysokie koszty, a drobnego akcjonariatu i tak nie chronił.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote On Conformance of Legal Merger Duration with Burr Type III and XII Distribution
100%
We consider the concept of a legal merger process definition as an element of its transaction phase. The legal merger duration definitions are presented together with the system of Burr probability distributions as a part of stable heavy-tailed probability distribution family. A characteristics and reasons of choosing Burr distributions of type III and XII are presented too as well as the data collected about Polish merger process market. Finally, statistical reasoning for obtained results and some conclusions and suggestions for future research are presented in the paper.(original abstract)
Zachodnie telekomy chcą przejąć polskich operatorów komórkowych i wprowadzić na ich miejsce własne marki. Plus GSM najprawdopodobniej przejmie Vodafone (brytyjski operator) a Ideę Orange (francuski operator).
Artykuł dotyczy transakcji chińskich firm na Zachodzie. Umowa między Lenovo a IBM to tylko jedna z wielu transakcji chińskich na Zachodzie. W niedługim czasie ich liczba wzrośnie.
Niniejszy artykuł porusza istotny temat, jakim są fuzje i przejęcia przedsiębiorstw. Podjęcie tej problematyki jest wyzwaniem z uwagi na dynamikę zmian zachodzących w gospodarce. Celem artykułu jest omówienie procesów konsolidacji, ze szczególnym uwzględnieniem fuzji i przejęć. Przedstawiono motywy nabywców i sprzedawców, jakimi kierują się przy podejmowaniu decyzji o dokonaniu transakcji. Określono kolejne etapy procesu nabycia przedsiębiorstwa.(abstrakt oryginalny)
W referacie opisano przypadek efektywnego przejęcia przedsiębiorstwa przetwarzającego oleje przepracowane. Poprawę efektywności działania przedsiębiorstwa uzyskano dzięki kompleksowej automatyzacji i informatyzacji procesów technologicznych i administracyjnych występujących w przedsiębiorstwie(abstrakt autora)
Omówiono główne motywy procesów fuzji i przejęć. Przedstawiono dane dotyczące transakcji fuzji i przejęć w 2002 i 2003 roku.
Przy opisie procedur przejęć przedsiębiorstw stosowana jest specyficzna nomenklatura, w związku z tym pierwszym krokiem rozważań będzie tu dokładniejsze sprecyzowanie używanych pojęć. (fragment tekstu)
Polskie firmy będą realizowały przejęcia w Rosji, na Ukrainie i Bałkanach. Polskie firmy przejmują trzeciorzędne spółki. Na większe zakupy jeszcze ich nie stać. Polskim firmom brakuje doświadczenia nie tylko w przejęciach, ale przede wszystkim w zarządzaniu zagraniczną spółką. Niestety nie wystarczy kupić udziały, obserwować radę nadzorczą i czekać na zyski.
Artykuł omawia korzyści wynikające z przejęć przedsiębiorstw z wykorzystaniem dźwigni finansowej, zwanych również przejęciami lewarowymi (ang. leveraged buyout). Definiuje to pojęcie oraz daje przykład przejęcia wielkiego amerykańskiego koncernu spożywczego Nabisco przez grupę indywidualnych inwestorów.
Kryzys w amerykańskim koncernie Enron był wielkim zaskoczeniem. Koncern odgrywający czołową rolę na świecie w handlu gazem, prądem, a także różnego rodzaju surowcami znalazł się na skraju bankructwa. Groźba ta została jednak odsunięta dzięki temu, że inny koncern z tej samej branży, Dynegy, wyraził gotowość nabycia Enrona, a także przejęcia jego długów.
Dostęp do niespotykanych wcześniej rozwiązań w obszarze pasywów umoż- liwia menedżerom poszukiwanie nowych źródeł wartości przedsiębiorstwa. Celem niniejszej pracy jest określenie potencjalnych źródeł kreowania wartości dla właścicieli przez wykupy lewarowane oraz ustalenie kryteriów i sposobu oceny efektywności tego typu działań restrukturyzacyjnych. Źródła wzrostu wartości przedsiębiorstwa w transakcjach wykupu lewarowanego podzielono zgodnie z podstawowymi obszarami zarządzania finansami na: finansowe, operacyjne i inwestycyjne. Udział poszczególnych grup źródeł wartości przedsiębiorstwa w treści pracy jest nierównomierny. Poświęcenie większej uwagi działalności finansowej nie wynika z potencjalnie większego wkładu tego obszaru w tworzenie wartości przedsiębiorstwa. Wpływ zmian dokonanych w obszarze działalności finansowej najłatwiej poddaje się weryfikacji i umożliwia wyciągnięcie wniosków ogólnych dotyczących wszystkich przedsiębiorstw przeprowadzających wykup lewarowany. Na pozostałe obszary duży wpływ ma specyfika działalności przedsiębiorstwa, dlatego przedstawienie ogólnych zależności jest utrudnione.(fragment tekstu)
The Ukrainian economy can still be classified as an emerging one, which understandably makes it interesting for potential investors. In this article Ukrainian regulations for mergers and acquisitions were presented together with differences between mergers and acquisitions. Also theoretical basis of M&A processes were discussed.
Historia austriackiej firmy naftowej OMV i węgierskiej MOL pokazuje, że tradycyjne metody obrony przed wrogim przejęciem są nieskuteczne. MOL nie obroniłby się przed atakiem bogatej i dobrze przygotowanej OMV, pomimo ogromnego wsparcia, jakie otrzymał ze strony władz państwowych w formie sprzyjających mu przepisów prawnych. Jedynym skutecznym narzędziem obrony okazały się przepisy prawne UE. Gdyby MOL nie przekonał Unii do interwencji zakazującej połączenia, OMV, dzięki dobrze przemyślanej strategii i determinacji przejąłby węgierską firmę. Autor podkreśla, że choć znane i praktykowane metody obrony są w wielu wypadkach nadal skuteczne, to potrzebne są nowe, alternatywne narzędzia. (abstrakt oryginalny)
Procesy przejęć są jednymi z bardziej spektakularnych i budzących emocje wśród sposobów tworzenia grup przedsiębiorstw. Z jednej strony niosą one wielkie możliwości, z drugiej jednak mogą stwarzać zagrożenie. Kupno innej firmy to rozpowszechniony sposób podnoszenia obrotów, wchodzenia na nowe rynki lub zdobywania dodatkowych umiejętności. Niektóre przedsiębiorstwa weszły do światowej czołówki w swoich branżach przede wszystkim dzięki udanej strategii przejęć. Najwięcej kontrowersji w ród mechanizmów tworzenia grup przedsiębiorstw wzbudzaj tzw. wrogie przejęcia. Nie ma jednak wątpliwości co do tego, iż są one nierozerwalnie wpisane w charakter dzisiejszych gospodarek rynkowych.(fragment tekstu)
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej po raz kolejny zajmował się zagadnieniem ochrony praw pracowniczych w przypadku przejęcia przedsiębiorstwa. W wyroku z 26 marca 2020 r. w sprawie C-344/18, ISS Facility Services NV przeciwko Soni Govaerts, Atalian NV, Trybunał rozpatrywał następstwa przejęcia przedsiębiorstwa przez kilku przejmujących dla umów o pracę pracowników zatrudnionych w tym przedsiębiorstwie. (abstrakt oryginalny)
Metoda ekonomicznej wartości dodanej (Economic Value Added - EVA służy do oceny efektywności przejęcia polskiej spółki przez zagranicznego inwestora. W artykule podjęto próbę oszacowania, za pomocą metody ekonomicznej wartości dodanej EVA, wartości inwestycji The Goodyear Tire & Company w TC Dębica SA.
Wrogie przejęcie W. Kruk S. A. przez Vistulę&Wólczankę S. A oraz "kontratak" Wojciecha Kruka, który ostatecznie doprowadził do odzyskania kontroli nad rodzinną firmą stanowi doskonały przykład skutecznej strategii obrony spółki publicznej przed wrogim przejęciem. Strategia ta składała się z wielu technik obronnych. Pierwszą z nich była próba powiedzenia "nie" przez prezesa Rosochowicza. Wojciech Kruk szukał jednocześnie "białego dziedzica", który mógłby nabyć mniejszościowy pakiet akcji, tak by podwyższyć ich cenę i ograniczyć szansę na sukces próby wrogiego przejęcia. Kruk deklarował również potencjalne zaangażowanie się w skupywanie akcji z rynku. Ostatecznie jednak wykorzystano modyfikację metody obrony "na cwaniaka". Kruk, sprzedając "małą firmę" - W. Kruk S. A., nabył udziały i w ostateczności - przejął część kontroli nad "większą" Vistulą& Wólczanką S. A Za podsumowanie całej strategii Wojciecha Kruka może posłużyć cytat z artykułu Michał Ksiądzyna. Napisał on: "Doskonałe posunięcia strategiczne widać jak na dłoni. Kruk wykorzystał słabość przeciwnika, poświęcając własną pozycję, której i tak nie byłby w stanie obronić. Wojciecha Kruka można z powodzeniem nazwać Białym Krukiem biznesu, menedżerem zdecydowanie wyróżniającym się geniuszem strategicznym(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.