Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 87

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Przekształcenia organizacyjne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Z pierwszym dniem 1999 r. wprowadzono w życie fundamentalną reorganizację systemu ubezpieczeń społecznych, znacznie zmieniającą dotychczasowe mechanizmy jego funkcjonowania oraz wdrażającą szereg, w większości nieznanych polskiemu prawu, ubezpieczeń społecznych, instytucji i pojęć prawnych. Jakkolwiek od tego momentu minęło już nie-mało czasu, to przyczyny przeprowadzenia owych głębokich przemian, założenia, które miały w ten sposób zostać zrealizowane, a także motywacje i dążenia ich autorów, wciąż budzą kontrowersje oraz są tematem ożywionych debat. Niewiele miejsca poświęca się jednak roli jaką w tym przedsięwzięciu odgrywał i odgrywa główny wykonawca zadań w tej sferze - Zakład Ubezpieczeń Społecznych, którego sytuacja prawna uległa przy tym zasadniczej przemianie, dotyczącej zarówno płaszczyzny zadaniowej, jak i formy organizacyjno-prawnej, i pociągającej za sobą bardzo istotne a wyjątkowo rzadko komentowane i analizowane następstwa, determinujące dalsze jego funkcjonowanie. Niniejszym opracowaniem autor stara się tę lukę wypełnić.(fragment tekstu)
3
Content available remote Euro 2012 a przekształcenia funkcji turystycznej Wrocławia
100%
Województwo dolnośląskie położone jest w południowo-zachodniej części Polski, obejmuje powierzchnię 19947 km2, graniczy z Czechami na południu, z Niemcami na zachodzie, z województwami: lubuskim i wielkopolskim na północy oraz opolskim na wschodzie. Województwo to zostało utworzone w 1999 roku w wyniku reformy administracyjnej - z byłych województw: wrocławskiego, jeleniogórskiego, wałbrzyskiego i legnickiego oraz niewielkich części kaliskiego i leszczyńskiego. Stolicą regionu jest liczący ok. 632 tys. mieszkańców i zajmujący powierzchnię 293 km2 Wrocław. Miasto to jest cenionym w skali kraju i poza jego granicami ośrodkiem kultury, nauki i przemysłu. Przejawem międzynarodowego uznania dla potencjału Wrocławia było m.in. przyznanie mu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 oraz powierzenie roli jednego z miast - gospodarzy Finałów Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku. (fragment tekstu)
Charakteryzowany koncern w ciągu niespełna dwóch dekad stał się czołowym producentem i dystrybutorem napojów bezalkoholowych w Polsce. Począwszy od 15-osobowego biura handlowego, dzięki licznym inwestycjom i wdrożeniom nowoczesnych technologii doprowadził do dynamicznych zmian w sektorze przemysłu spożywczego, jak również zaznaczył się w tworzeniu obecnej przestrzeni gospodarczej Polski. Ponadto uruchomienie kolejnych zakładów produkcyjnych przyczyniło się do zmniejszenia stopy bezrobocia w obszarach przyległych do miejscowości, w których znajdują się ośrodki produkcyjne firmy. Należy również wspomnieć o społecznej roli koncernu The Coca-Cola Company, przejawiającej się w działalności charytatywnej, propagowaniu aktywnego stylu życia, działaniach proekologicznych oraz wspieraniu rozwoju kultury, sztuki i nauki. Wypada też wspomnieć, iż według światowej strategii firmy, nadrzędnym jej celem jest utworzenie międzynarodowego zespołu, który sprawi, by największa światowa marka stała się również marką globalną. Patrząc na powyższe stwierdzenie z punktu zakładów produkcyjnych w Polsce, należy stwierdzić, że jest ono w dużej mierze realizowane, a dalszy rozwój firmy może prowadzić do kolejnych zmian w przestrzeni gospodarczej kraju. (fragment tekstu)
5
Content available remote Transformations in the Industrial Areas in a Small City - Example of Ozorków
75%
The process of functional transformations which currently occurs in the urban industrial areas, concerns also the small cities, Ozorków being an example. The article identify the causes, specifics and mechanisms of transformations, and describe the effects they have on the city and its community. The information used in the article has been collected during the research the Author conducted in Ozorków between 2001 and 2002.(original abstract)
Jednostki samorządu terytorialnego zadania własne określone ustawami ustrojowymi (odpowiednio ustawą o samorządzie gminnym, ustawą o samorzą-dzie powiatowym oraz ustawą o samorządzie województwa) mogą realizować za pomocą różnych form organizacyjnych. Ustawa o finansach publicznych wskazuje jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe, jednocześnie określając, że jednostka samorządowa może być udziałowcem (akcjonariuszem) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (spółki akcyjnej), stąd spółka kapita-łowa także może służyć realizacji zadań samorządowych. Celem artykułu jest analiza tendencji w zakresie przekształceń jednostek organizacyjnych podsektora samorządowego oraz ich przyczyn.(tekst z oryginału)
Rzeczywiste obrazy radarowe zapisane w formie cyfrowej są na ogół dobrej jakości, lecz niestety nie bez zakłóceń i innych problemów występujących w tego typu obrazach. Niektóre z nich są wynikiem działania samego radaru i jego zasad rozsyłania fal i ich odbijania się od obiektów. Inne problemy są typowe dla obrazów cyfrowych, jak np. przesunięcie o pewną ilość pikseli, obrót w obrazie o pewien kąt, brak części obrazu itp. Problemy tego typu często występują w obrazach radarowych i są niekorzystne, szczególnie w przypadku przesunięcia, obrotu lub braku części elementów na obrazie, gdyż mają ogromny wpływ na dalsze etapy przetwarzania tych obrazów (Stateczny i Wąż, 1999). Cyfrowe obrazy radarowe mają specyficzny charakter, ponieważ są to obrazy dwukolorowe lub w odcieniach szarości. Z tego powodu też nie wszystkie spośród wielu metod obróbki obrazów mają tu zastosowanie. (fragment tekstu)
8
Content available remote Methods of Organization in Municipal Services
75%
The article contains an analysis of methods of organization in municipal services in the years 2007-2011 within the sphere of public utility services in Poland. It consists of two parts. The first chapter describes methods of organization in municipal services and their evolution in transition. In this part, the author also points out the main issues and dilemmas related to methods of organization of public utilities. The second chapter contains an analysis of methods of organization in municipal services in selected industries and their impact on the provision of municipal services. (original abstract)
W artykule przedstawiono koncepcję metodyki poszukiwania optymalnych rozwiązań organizacyjnych w przedsiębiorstwie przemysłowym - dla obszarów, w których z różnych względów nie istnieje możliwość optymalizowania w oparciu o modele matematyczne. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest przedstawienie istoty koncepcji reframingu w procesie przekształcenia organizacji. Punktem wyjścia w artykule uczyniono zaprezentowanie ogólnych założeń reframingu, co w dalszej części pozwoliło na charakterystykę trzech etapów procesu reframingu: osiągnięcia mobilizacji, definiowania wizji zmiany i budowy systemu celów strategicznych, działań i wskaźników.(abstrakt oryginalny)
Intensyfikacja i globalizacja konkurencji na rynku międzynarodowym zmusza korporacje transnarodowe do głębokiej penetracji możliwości podnoszenia zdolności konkurencyjnych w różnych dziedzinach funkcjonowania, m.in. w zakresie przemian własnej, wewnętrznej organizacji lub/i szerszego wykorzystania powiązań międzyorganizacyjnych. (fragment tekstu)
TUW (towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych) założony w celu ubezpieczania jednego podmiotu może z powodzeniem oferować ubezpieczenia innym firmom lub chociażby własnym pracownikom.
Celem opracowania jest przedstawienie wybranych skutków podatkowo--prawnych przekształcenia spółki. Przekształcenie jest wygodną metodą optymalizacji finansów przedsiębiorstwa spółki i wspólników obarczoną jednak ryzykiem podatkowym wynikającym z przyjmowania różnych interpretacji prawa podatkowego przez podatników, organy podatkowe i sądy administracyjne. W opracowaniu przedstawiono pokrótce przyczyny przekształcania się spółek, ogólne zagadnienia dotyczące podatkowego traktowania spółki podlegającej przekształceniu i jej wspólników, a ponadto najbardziej kontrowersyjne problemy podatkowo-prawne związane z przekształceniem w zakresie podatków dochodowych i podatku od czynności cywilnoprawnych. (abstrakt oryginalny)
Integracja Polski z Unią Europejską wymusiła na rodzimej administracji liczne modyfikacje, a co za tym idzie - odpowiednie procesy dostosowawcze. W organach administracji krajowej nastąpiło dostosowanie struktury organizacyjnej i systemowej do potrzeb i warunków administracji unijnej, bowiem rodzima administracja stała się jej częścią. Zachodzące w administracji krajowej procesy można nazwać europeizacją i stwierdzić, iż dzięki nim nastąpiło funkcjonalne połączenie obu administracji. Fuzja ta możliwa była dzięki przeobrażeniom administracji następującym w Polsce już w okresie przedakcesyjnym. Powstanie nowych urzędów, zaangażowanie urzędników, reformy administracyjne miały przynieść rodzimej administracji określone skutki, czyli poprawę funkcjonowania władzy publicznej. Czy tak się stało? Wydaje się, że nie, ponieważ interaktywny proces europeizacji krajowej administracji nie jest jeszcze w pełni zakończony. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Uwarunkowania kształtowania się procesów transformacji przemysłu i usług
75%
Przedstawione rozważania wskazują na bardzo złożoną problematykę uwarunkowań procesów transformacji nie tylko przemysłu i usług, ale także pozostałych sektorów gospodarki. Wydaje się, że zarysowana problematyka otwiera nowe pola badawcze i wskazuje na konieczność dalszego jej pogłębiania zarówno w analizach teoretycznych, jak i badaniach aplikacyjnych. Wydaje się, że szczególnie obiecujące powinny być rozważania dotyczące relacji różnorodnych uwarunkowań, które stanowić będą dobrą podstawę metodologiczną do prac koncepcyjnych dotyczących zarządzania procesami przemian przedsiębiorstw przemysłowych i usługowych, przestrzennych form koncentracji przemysłu, jego gałęzi czy poszczególnych sektorów gospodarki narodowej. Podejście to przybliża nam idę jedności gospodarki światowej jako bardziej złożonego systemu, w którym swojego miejsca szukają nie tylko poszczególne kraje, ale także układy regionalne i przedsiębiorstwa.(fragment tekstu)
16
75%
Pytanie o infrastrukturę systemu innowacyjnego wydaje się zasadne z wielu względów, nie tylko poznawczych czy metodologicznych, ale głównie aplikacyj ych. Stąd teza, że warunkiem osiągania pożądanych dostosowań w procesie transformacji struktur przemysłowych jest odpowiednia infrastruktura. Rozumienie jej jest odmienne od tradycyjnego. Współczesne podejście do infrastruktury odpowiadające GOW(gospodarce opartej na wiedzy), powinno prowadzić poprzez identyfikację i kształtowanie infrastruktury systemu innowacyjnego, to innowacje bowiem umożliwiają czynienie użytku z wiedzy jako dobra powszechnego. Z tym z kolei wiąże się zapotrzebowanie na organizacje nowego typu jako formy zbiorowego uczenia się (organizacje "uczące się"), zdolne nie tylko do rywalizowania, ale również do współdziałania. Konsekwencje tych przemian rzutują na struktury przemysłowe, w obrębie pojedynczych przedsiębiorstw oraz ich ugrupowań branżowych i przestrzennych. Prowadzi to do wyłaniania się nowych problemów badawczych, wśród których infrastruktura systemów innowacyjnych wydaje się mieć fundamentalne znaczenie. Celem opracowania jest charakterystyka jej elementów.(fragment tekstu)
Niniejszy artykuł to studium przypadku na temat wdrożenia modelu Balanced Scorecard (BSC) w Górnośląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów SA. Model taki likwiduje wiele barier na drodze lidera do jego pełnej efektywności, w tym znacząco przyspiesza poznawanie organizacji. Wykorzystanie systemu BSC pozwala na znaczną transformację systemu zarządzania w firmie.
Zaprezentowano wewnątrzorganizacyjne metody restrukturyzacji funkcji personalnej. Przedstawiono zmiany w sprawowaniu funkcji personalnej na podstawie przeprowadzonych badań przedsiębiorstw z sektora przemysłowego oraz organizacji z sektora bankowego. Podjęto próbę określenia głównych zalet i wad stosowanego outsourcingu w procesie restrukturyzacji.
Do połowy lat 80. XX wieku grupy kapitałowo-przemysłowe Keiretsu były istotnym czynnikiem wysokiej dynamiki rozwojowej Japonii. Zakończenie tego okresu zbiegło się z niedostosowaniem struktury organizacyjnej oraz mechanizmu funkcjonowania Keiretsu do nowych etapów i warunków rozwoju gospodarki japońskiej. W artykule przedstawiono genezę, strukturę organizacyjną i mechanizmu funkcjonowania Keiretsu oraz przekształcenia, jakim te struktury podlegają. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę scharakteryzowania tzw. Organizacji 2.0 oraz przedstawiono argumenty wyjaśniające dylemat: czy ten nowy rodzaj organizacji jest tylko teoretyczną, abstrakcyjną konstrukcją, czy zjawiskiem realnie istniejącym, czy też koniecznością w gospodarce XXI wieku. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.