Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 36

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Przekształcenia organizacyjne przedsiębiorstwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Przedmiotem artykułu są społeczne i instytucjonalne mechanizmy przekształceń wewnątrz przedsiębiorstw, a głównie próba odpowiedzi na pytanie co był powodem określonych przekształceń.
Rynek Usług Telekomunikacyjnych (RUT) podlega dynamicznym zmianom. Znaczący wpływ na ten stan ma:  przeprowadzona liberalizacja RUT,  dokonujący się postęp techniczno- technologiczny. Jednym z efektów postępu techniczno-technologicznego było pojawienie się telefonii komórkowej (TK), która stopniowo zaczęła przekształcać się w znaczący, a później dominujący segment RUT. Na rynku telefonii stacjonarnej (RTS), mimo spadku cen połączeń a zarazem istnienia możliwości wyboru operatora i w konsekwencji większych możliwości wyboru atrakcyjnej oferty, klienci tego segmentu rynku wykonują coraz mniej połączeń. Fakt ten w powiązaniu ze spadkiem taryf powoduje, że spadają przychody z tego segmentu rynku. (fragment tekstu)
Istotne znaczenie w procesie przekształceń własnościowych ma opracowanie analizy funkcjonowania przedsiębiorstwa w płaszczyźnie organizacyjnej i ekonomicznej oraz ustalenie jego aktualnego stanu prawnego Przygotowanie analizy w określonych powyżej płaszczyznach winno dotyczyć przedsiębiorstwa jako całości oraz poszczególnych jego części. Analiza powinna być tak przeprowadzona, by przekształcenia dotyczące kolejnych części przedsiębiorstwa można było realizować z punktu widzenia całości przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule podjęta zostanie analiza wybranych zagadnień funkcjonowania i przekształceń Zakładów Przemysłu Dziewiarskiego "Jarlan" S.A. w procesie przemian systemu gospodarowania. W artykule zmierzano do określenia tendencji zmian funkcjonowania analizowanego przedsiębiorstwa przemysłowego w latach wprowadzania reguł gospodarki rynkowej. Szczególnie zwrócono uwagę na zmiany dokonujące się w przedsiębiorstwie w latach 1999-2003.(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono koncepcję metodyki poszukiwania optymalnych rozwiązań organizacyjnych w przedsiębiorstwie przemysłowym - dla obszarów, w których z różnych względów nie istnieje możliwość optymalizowania w oparciu o modele matematyczne. (abstrakt oryginalny)
Realizacja procesu umiędzynarodowienia odbywa się przez dobór odpowiedniej formy internacjonalizacji, odpowiadającej motywom międzynarodowej działalności przedsiębiorstwa. Poszukiwanie i wybór odpowiednich form wejścia na rynki zagraniczne należy zaliczyć do najważniejszych elementów procesu decyzyjnego przedsiębiorstwa internacjonalizującego swoją działalność. Priorytetowego znaczenia nabiera także sfera finansów i gospodarki finansowej przedsiębiorstw poddanych procesowi internacjonalizacji. Istotna staje się zależność wielkości przedsiębiorstwa i możliwości zmian strategii finansowania ze względu na dostępność instrumentów finansowania działalności, co z kolei wpływa na swobodę kształtowania źródeł finansowania. Znajdujące się w procesie umiędzynarodowienia działalności mikro i małe przedsiębiorstwa, mając ograniczony dostęp do kapitału obcego (głównie ze względu na zwiększone ryzyko w początkowych etapach internacjonalizacji), mają jednocześnie ograniczoną swobodę kształtowania źródeł finansowania, zatem wskazują na zróżnicowane możliwości kształtowania strategii finansowania, zależne między innymi od stopnia internacjonalizacji. W artykule zaprezentowano wyniki badań empirycznych, wskazujące na zmiany w obrębie strategii finansowania zinternacjonalizowanych mikro, małych i średnich przedsiębiorstw wraz z modelowym podejściem do procesu kształtowania strategii finansowania zinternacjonalizowanej działalności przedsiębiorstw. (fragment tekstu)
Artykuł zawiera wyniki badań na temat zmian personalnych na stanowiskach dyrektorskich w przedsiębiorstwach. Badaniami objęto 80 przedsiębiorstw z województw: bydgoskiego, toruńskiego i włocławskiego.
Rozwój nowoczesnych, zautomatyzowanych i skomputeryzowanych technologii w sferze produkcji spowodował, że organizacja systemów wytwarzania konfigurowana jest w sposób, który odzwierciedla kolejność operacji technologicznych. Tak oto sekwencyjny ciąg operacji technologicznych jest głównym czynnikiem strukturotwórczym, prowadzącym do obudowania organizacji produkcji wokół procesu lub zintegrowanych procesów. (fragment tekstu)
Transakcje zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa wiążą się z problemem ich opodatkowania. Dotyczą one podatku dochodowego, podatku od towarów i usług oraz podatku od czynności cywilnoprawnych. W artykule przedstawiono główne zagadnienia z tym związane.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest empiryczne określenie zakresu (udziału) i charakterystyk branżowych największych przedsiębiorstw państwowych w pięciu najważniejszych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Dodatkowo, na podstawie przeprowadzonej analizy empirycznej, podejmiemy próbę odpowiedzi na dwa istotne pytania badawcze: Czy i w jakim stopniu gospodarki analizowanych krajów upodobniły się - po blisko 30 latach transformacji - do gospodarek wybranych rozwiniętych krajów Europy Zachodniej, gdy chodzi o zakres własności państwowej w gospodarce? Czy w gospodarkach analizowanych krajów można zauważyć - stosunkowo powszechne w świecie - zjawisko wzrostu znaczenia przedsiębiorstw państwowych po kryzysie finansowym lat 2008-2009, określane w literaturze jako "powrót przedsiębiorstw państwowych"?(abstrakt oryginalny)
Na przykładzie kombinatu omówiono problemy zarządzania kapitałem w nowo przekształconym podmiocie gospodarczym.
15
63%
W[...]artykule zmierzano do określenia przemian w wybranych strukturach polskiego przemysłu cukrowniczego, będących następstwem zmiany uwarunkowań jego funkcjonowania. Szczególny nacisk położono na przekształcenia w strukturze przestrzennej oraz w strukturze własności polskiego przemysłu cukrowniczego w okresie przechodzenia od gospodarki centralnie sterowanej do gospodarki rynkowej. Wskazano także przestrzenne rozmieszczenie inwestycji zagranicznych w polskim cukrownictwie. Przekształcenia w strukturze przestrzennej oraz strukturze własności cukrownictwa są wynikiem podjętych działań restrukturyzacyjnych. Wyrazem podjęcia tych działań jest proces koncentracji produkcji zapoczątkowany w 2001 roku i trwający do dzisiaj.(fragment tekstu)
Fuzje, przejęcia i alianse przedsiębiorstw sprawiają, że zarządzanie w otoczeniu międzynarodowym w wielu sytuacjach może oznaczać rezygnację firmy z całkowitej suwerenności, czyli samodzielnej władzy na własnym terytorium czy rynku. Jest to swego rodzaju zapłata, jaką muszą zapłacić kraje rozwijające się za dostęp do innowacji. (abstrakt oryginalny)
W Polsce usługi rzeczoznawczo-kontrolne świadczą trzy przedsiębiorstwa: Rzeczoznawstwo i kontrola ładunków PP Polcargo, Przedsiębiorstwo Rzeczoznawstwa i Kontroli Ilościowej Shipcontrol oraz Polskie Towarzystwo Kontroli Supervice. PP Polcargo dokonuje ekspertyzy jakościowej (pobieranie próbek i ustalanie cech jakościowych badanych towarów) oraz w niewielkim zakresie kontroli ilościowej ładunków polskiego handlu zagranicznego, realizowanych zarówno drogą lądową jak i morską. Zleceniodawcami "Polcargo" są przede wszystkim polskie przedsiębiorstwa handlu zagranicznego. Zapotrzebowanie na usługi Polcargo pochodzi także od zleceniodawców zagranicznych. Polcargo posiada swoją centralę w Gdyni, oddziały terenowe w każdym z trzech portów oraz w kilku innych miastach kraju i placówki w ważniejszych punktach przejść granicznych. W celu lepszej ochrony interesów strony polskiej na rynkach zagranicznych oraz dla efektywniejszego wykonywania usług rzeczoznawczo-kontrolnych przy towarach importowanych do Polski, a także celem świadczenia usług kontrolnych przy towarach nie będących przedmiotem obrotu polskiego handlu zagranicznego, Polcargo utworzyło następujące spółki o kapitale mieszanym i delegatury: - Polcargo-Peruana Sp. z o.o. w Peru z siedzibą w Limie, - Gompol Sp. z o.o. w Brazylii z siedzibą w Sao Paulo, - PSAL-Polcargo Nederland w Holandii z siedzibą w Rotterdamie, - Delegatura w Moskwie, - Delegatura w Nowym Jorku. (fragment tekstu)
Artykuł porusza problematykę funkcjonowania przedsiębiorstw w warunkach kryzysu. Przedstawia specyfikę zarządzania kryzysowego oraz propozycje działań naprawczych, które powinny rozważyć przedsiębiorstwa dotknięte kryzysem. Główną tezą artykułu jest stwierdzenie, iż zarządzanie przedsiębiorstwem w sytuacjach kryzysowych opiera się na kombinacji decyzji reaktywnych i prospektywnych, podejmowanych w celu przeciwdziałania destabilizacji jego funkcji. Problem badawczy sprowadza się do odpowiedzi na pytanie: czy i w jakim zakresie, wobec niepewności wywołanej pandemią COVID-19, mikro- i małe przedsiębiorstwa są skłonne do podejmowania szybkich decyzji prospektywnych? Na potrzeby artykułu przeprowadzono badania metodą ankietową, które umożliwiły realizację głównego celu artykułu, jakim była identyfikacja i ocena przydatności podejmowanych działań i wdrażanych rozwiązań przez badane podmioty w związku z pandemią COVID-19. Przyjęta hipoteza badawcza zakłada, iż mikro i małe przedsiębiorstwa, w obliczu pandemii podejmują szybkie decyzje prospektywne w ograniczonym zakresie. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Rozszerzanie granic małych i średnich przedsiębiorstw
63%
Celem artykułu było omówienie idei rozszerzenia granic małych przedsiębiorstw. Artykuł zaczyna się od opisu założenia granic przedsiębiorstwa. Pozwoliło to na analizę idei rozwoju małych przedsiębiorstw w kontekście dążenia do równowagi między rozszerzeniem granic i zapewnieniem (utrzymaniem) podstawowych kompetencji. (fragment tekstu)
Restrukturyzacja przedsiębiorstwa utożsamiana jest z potrzebą dokonywania zmian, jest procesem obejmującym cele i działania, wzajemnie ze sobą powiązanych i wymagających koordynacji, ukierunkowanych na wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw oraz poprawę efektywności gospodarowania zasobami oraz czynnikami wytwórczymi, a tym samym na wzrost ich wartości rynkowej.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.