Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 77

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Przemysł cukierniczy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
FPC "Kaliszanka" Sp. z o.o. potrafiła, dzięki trafnym decyzjom, przystosować się do warunków gospodarki rynkowej i dynamicznie się rozwija. Głównym produktem firmy są wafle grześki, które są liderem na krajowym rynku wafli. Firma nie powinna ograniczać się do wafli, ale zainteresować się ciastkami i herbatnikami, które też przynoszą zyski. Głównymi konkurentami rynkowymi Kaliszanki są Goplana i Olza. Swoją silną pozycję konkurencyjną zawdzięcza Kaliszanka niskim cenom oraz zróżnicowaniom smakowym, uwzględniającym gusty klientów. Natomiast powinna korzystać w większym zakresie z innych instrumentów konkurencji, jak np. gramatura produktów. W działalności promocyjnej powinna zwrócić szczególną uwagę na umocnienie lojalności do marki produktów wśród młodych konsumentów, stanowiących główną grupę wśród kupujących wafle grześki. (fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest analiza ekonomiczna spółek giełdowych przemysłu cukierniczego na tle branży w latach 1995-2004 oraz ocena korzyści wynikających z funkcjonowania na rynku giełdowym. Głównym materiałem źródłowym była baza danych z portali giełdowych Parkiet i Onet, portali spółek giełdowych, prospektów emisyjnych oraz wyniki badań Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Warszawie. (fragment tekstu)
Raport ten przedstawia charakterystykę branży cukierniczej pod kątem uwarunkowań rynkowych: jej profil ekonomiczny, strukturę konkurencji oraz czynniki dynamizujące rynek. Dodatkowo zidentyfikowano kluczowe czynniki sukcesu.
Badania dotyczą sytuacji ekonomicznej przemysłu cukrowniczego i mleczarskiego w latach 1993-1997 na przykładzie dwóch wybranych zakładów z regionu Dolnego Śląska. W opracowaniu zaproponowano zestaw sześciu grup wskaźników finansowych zorientowanych na potrzeby zarządzania przedsiębiorstwem. Analiza wskaźnikowa wykazała, że sytuacja analizowanych zakładów była zróżnicowana. W obu przypadkach zaobserwowano niską rentowność, co w zestawieniu z wysokim oprocentowaniem kapitałów obcych uniemożliwia rozwój tych przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
Zbadano wpływ działania ultradźwięków różnych częstotliwości na twardość kruchych ciastek pochodzących z ekologicznych: surowców i produkcji. Ciastka wypieczono w mąki białej i z mąki z pełnego przemiału otrzymanych z pradawnej pszenicy samopszy wzbogaconej 10%, 20% lub 30% dodatkiem wytłoków z truskawki. Przed wypiekiem ciasto poddano przez 20 min. działaniu ultradźwięków o częstotliwości 20 lub 100 kHz. Twardość ciastek zmierzono z zastosowaniem urządzenia Multitest 1. Stwierdzono, że sonikacji ciasta zmieniała twardość kruchych ciastek wypieczonych z samopszy z dodatkiem wytłoków z truskawki. Kierunek i wielkość zmian w twardości kruchych ciastek zależał zarówno do częstotliwości zastosowanych ultradźwięków, jak i od ilości dodanych wytłoków. W większości przypadków, sonikacji z zastosowaniem 20 kHz fal obniżała twardość ciastek w porównaniu do próbek kontrolnych tj. ciastek wypieczonych z ciasta nie poddanego działaniu ultradźwięków. Ultradźwięki o częstotliwości 100 kHz znacząco obniżały twardość ciastek wypieczonych z 30% dodatkiem wytłoków owocowych. (abstrakt oryginalny)
1. Cukier żółty (surowy) jest dobrym surowcem do produkcji kwasu cytrynowego metodą fermentacji powierzchniowej.2. Korzystnym ze względów ekonomicznych sposobem prowadzenia tego procesu jest zastosowanie przepływu płynu fermentacyjnego na płytkich tacach pod grzybnią.3. Efektywność procesu przepływowego jest o 100% wyższa niż procesu stacjonarnego stosowanego tradycyjnie. (fragment tekstu)
The article deals of assessing the competitiveness of enterprises in the confectionery industry to improve information and analytical support of ecological management. A unified methodology for assessing the competitiveness of business entities in the context of ecological management has not yet been developed. The article proposes to assess the competitiveness of confectionery enterprises on the basis of an integral index. Its peculiarity is that, in addition to economic production, market characteristics, it also includes environmental ones, which reflect significant environmental aspects (air emissions and the formation of hazardous waste). Calculations were made and the results of the study were tested on the basis of the leading confectionery enterprises of Ukraine. This made it possible to identify among the studied set of enterprises leaders who improved economic results and strengthened their market positions by reducing anthropogenic impact on the environment, introducing ecological management and corporate social responsibility. Taking into account their successful experience will contribute to the improvement of the ecological management system at other enterprises of the confectionery industry. (original abstract)
9
Content available remote Reformy rynku cukru w okresie ćwierćwiecza polskiej transformacji
75%
Jedną z istotnych branż, której struktura i funkcjonowanie podlegały głębokim przeobrażeniom po transformacji ustrojowej w Polsce, jest cukrownictwo. W okresie od 1990 r. do 2014 r. sektor przeszedł zasadnicze reformy związane z odejściem od gospodarki planowanej na rzecz gospodarki wolnorynkowej, próbami stabilizacji rynku za pomocą interwencji państwowej oraz wejściem Polski do Unii Europejskiej (UE). Artykuł stanowi przekrojowy przegląd najistotniejszych reform, które dokonały się w tym okresie oraz próbę oceny poszczególnych rozwiązań zastosowanych na rynku cukru w Polsce. Analizie poddano regulacje branżowe wdrożone od 1990 r. do 2014 r. oraz parametry surowcowo-produkcyjne osiągane w branży cukrowniczej w tych latach. W artykule wykorzystano dane statystyczne Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz Związku Producentów Cukru w Polsce (ZPC). (abstrakt oryginalny)
W przemyśle cukierniczym niekwestionowanym numerem jeden jest Cadbury Wedel. W gronie firm, które są zaraz za liderem jest raciborskie Mieszko. W artykule przedstawiono fimrę Mieszko, która chce do 2006 roku osiągnąć obroty 300-400 mln zł. To pułap, który zapewni firmie bezpieczeństwo na rynku nie tylko lokalnym, ale i regionalnym.
Problem działalności promocyjnej w przedsiębiorstwie przemysłu cukierniczego zostanie przedstawiony na przykładzie Fabryki Pieczywa Cukierniczego "Kaliszanka" w Kaliszu Sp. z o.o., która dostarcza na rynek ponad 20 różnych rodzajów wyrobów. Firma ta działa w warunkach silnej konkurencji. Poszczególni producenci prześcigają się wzajemnie z ofertami po to, by stać się "numerem jeden" na rynku i pozyskać nowych klientów. Dlatego Kaliszanka, by utrzymać swoją obecną, dobrą pozycję rynkową, musi stosować intensywny marketing, w tym działania promocyjne. (fragment tekstu)
Artykuł poświęcono tematyce zarządzania ryzykiem finansowym w działalności gospodarczej. Zdefiniowano istotę zarządzania ryzykiem w przedsiębiorstwie oraz przedstawiono podział ryzyka na finansowe oraz operacyjne, celem odróżnienia obu pojęć. Przedstawiono wybrany zestaw wskaźników służących ocenie ryzyka. Przedmiotem badań są trzy podmioty: Wawel SA, Mieszko SA oraz ZPC Otmuchów SA z sektora wytwórców słodyczy notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Podmioty te są największymi przedsiębiorstwami z sektora cukierniczego pod względem wielkości sprzedaży w latach 2010-2014. W celu dokonania pełnej oraz wiarygodnej analizy wskaźnikowej rentowności niezbędnym było zgromadzenie danych źródłowych badanych przedsiębiorstw pochodzących z rachunków zysków i strat oraz bilansów.(abstrakt oryginalny)
Głównym celem niniejszego rozdziału jest określenie wpływu marki na decyzje nabywcze konsumentów na rynku cukierniczym w Polsce na przykładzie marki Wedel. Dzięki przeglądowi literatury wyszczególniono czynniki warunkujące zakup czekolady, lojalność konsumentów wobec marek i świadomość ich istnienia. Stwierdzono, że Polacy przy wyborze czekolady kierują się smakiem i przyzwyczajeniem, rzadziej marką i ceną. Celem szczegółowym artykułu jest określenie wpływu marki na funkcjonowanie całej branży cukierniczej w Polsce, co udało się zrealizować dzięki materiałom publikowanym corocznie przez Rzeczpospolitą w dodatku Marki Polskie. Analizy korelacji i regresji wykonane przy pomocy programu Statistica potwierdziły, że w 90% silna marka determinuje wysoki udział w rynku i znaczne przychody ze sprzedaży. Wszystkie wysunięte na podstawie przeprowadzonej analizy konkluzje powinny dać jasny obraz tego, jaką pozycję zajmuje marka w przemyśle cukierniczym w Polsce. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Model of Innovation Processes Used in Polish Confectionery Industry Enterprises
75%
Goal - Identification of actions which make up innovative processes in confectionery enterprises. Research methodology - The entities selected for the study fulfill two criteria: they are Polish enterprises operating in the confectionery industry (entities with dominant equity, with headquarters in Poland) and have market shares of at least 5% (measured by the value of sales revenues in 2017 at the minimum level of PLN 100 million) All the companies which met the above criteria were identified; then ten enterprises were chosen from that group. The research was carried out with the help of a survey questionnaire. Score - Innovative processes usually begin with research on consumer needs, which indicates the use of a demand innovation model. Furthermore, the more actions an innovative process comprises, the less willingly it is used by enterprises. Originality/Value - The paper has a cognitive value of the innovation process models used by confectionery enterprises. The author proposes a modification to the current model. (original abstract)
W artykule przedstawiono wstępne wyniki badań przestrzennych dotyczących reformy rynku cukru Unii Europejskiej z 2006 roku. Przeanalizowano zagadnienie spadku powierzchni upraw buraków cukrowych w Polsce w latach 2002-2010. W badanych latach odnotowano także pozytywne zjawisko wzrostu plonów buraków cukrowych. Reforma rynku cukru oprócz ograniczenia limitów produkcji cukru, zakładała wprowadzenie płatności cukrowych, które miały spowodować ograniczenie produkcji surowca. Konsekwencją tego zjawiska była likwidacja zakładów cukrowniczych, które na wielu obszarach stanowiły znaczącego pracodawcę. W wyniku reformy musiał się zmienić profil produkcji plantatorów, ale również musiało nastąpić przekwalifikowanie ludności na rynku pracy. Istniejące cukrownie zarządzane przez spółki zarówno z kapitałem polskim, jak i niemieckim wykazują tendencję do kumulowania kapitału. Polska przynależy do tzw. "pasa buraczanego" Unii Europejskiej, czyli do zbioru krajów z największym potencjałem produkcji cukru. Nie jest jednak jasne, jak wspólny rynek i skutki kolejnej reformy w 2017 r. wpłyną na poziom konkurencyjności polskiego cukrownictwa.(abstrakt oryginalny)
16
75%
Cukrownictwo od XIX wieku stanowiło ważną gałąź lokalnej gospodarki. Zatrudnienie w branży znajdowali zarówno pracownicy cukrowni, jak i współpracujący z nimi plantatorzy. Wzdłuż dolnego odcinka Wisły na przestrzeni lat funkcjonowało od kilku do kilkunastu przetwórni buraków cukrowych. Istotne zmiany zaczęły następować po 1989 r. Wymusiły one podjęcie nowych działań mających na celu umożliwienie przetrwania na coraz trudniejszym rynku. Na podstawie analizy artykułów pochodzących z lokalnej prasy przedstawione zostaną poszczególne etapy przemian i towarzyszących im nastrojów społecznych. Najważniejsze z nich to udział i rola zagranicznych inwestorów, powołanie Krajowej Spółki Cukrowej oraz idące za tym zamknięcie trzech z czterech czynnych cukrowni.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Concept of Managing Quality in Baking Industry, in Vector Representation
75%
Purpose: The goal of the article is to present an innovative process of managing quality in baking industry, in vector representation. Design/methodology/approach: To achieve the planned goal, the author presents an innovative metrisable method of describing a manufacturing process. The article formulates vector representations of a manufacturing process, based on systems engineering models, as well as presents constitutive relations, as three vectors that combine: effects of quality as the product feature vector, loss vector, and input stream vector. The quality management process in baking industry is a purposeful process of an operator, acting on streams that represent an ordered set of relations between their elements, leading to the emergence of a product and inevitable losses. Each of the said streams will contain quantities of activities in time, relevant to its character. The types of activities within each stream will determine the goal of the operator's activity. The complete set of the input streams is represented by the operator's vector, formed from the sum of the individual input vectors. The activity of the manufacturing process operator results in the emergence of a product, described by six vectors that describe quality of a bakery product: nutritional value, taste, healthiness, attractiveness, durability, freshness. The losses are represented by four vectors: ecological, human resources, energy losses, and safety. Findings: The author introduced an innovative metrisable method of describing a manufacturing process. The idea of vector structure of a manufacturing process allows to formulate quantitative relations between the activity of input streams, elements of product quality, and measurable effects of losses. The structure was basis for the formulation of the concept of the process of managing product quality in the baking industry in a vector representation. The application of systems engineering allows for a measurable answer to the fundamental questions of the goal of the manufacturing process, its efficiency in the context of combining all the elements, including product quality, as well as other improving activities. Originality/value: The article may be a recommendation for manufacturing companies. The new idea for a metrisable vector structure of a manufacturing process has been designed with the baking industry in mind, but the whole system's construction makes it applicable to analyse other processes, in e.g. information production, didactics, strategy, etc., as it imposes no limitations on the character of the process, which may also be of immaterial production character.(original abstract)
Artykuł przedstawia trudną sytuację rynkową koncernu Cadbury Wedel. Wyśrubowane ceny, niedopracowana oferta, zbyt daleko idąca modyfikacja receptur - to tylko kilka zarzutów pod adresem najbardziej znanej polskiej marki spożywczej. Wedla ratuje narazie ponad 150-cioletnia tradycja, jednak nie wiadomo jak długo.
Przedsiębiorstwa produkcyjne w realizacji swoich zamierzeń rynkowych przykładają duże znaczenie do logistycznych procesów zaopatrzeniowych. W celu zapewnienia bezpieczeństwa żywności podczas realizacji procesów zaopatrzeniowych niezbędne jest zapewnienie odpowiednich warunków transportu oraz przechowywania surowców, materiałów oraz innych środków niezbędnych w produkcji. Na przykładzie przemysłu spożywczego można stwierdzić, iż najważniejszym celem przedsiębiorstw jest zapewnienie bezpieczeństwa żywności. Celem artykułu jest przedstawienie systemu zarządzania jakością HACCP w zarządzaniu logistyką zaopatrzenia. W artykule zostały zaprezentowane studia literaturowe oraz badanie typu case study na przykładzie procesu magazynowania w przedsiębiorstwie cukierniczym zarządzającym jakością w oparciu o system HACCP. Badania prowadzono metodą obserwacji uczestniczącej, metodą case study oraz dyskusji z ekspertami. (abstrakt oryginalny)
W artykule analizowano wpływ wielkości i statusu prawnego przedsiębiorstwa na jego efektywność techniczną i efektywność skali polskich producentów żywności. Wielkości te mierzono przy użyciu nieparametrycznej metody DEA. Badanie oparto na rocznych sprawozdaniach finansowych 52 producentów cukru i wyrobów cukierniczych działających w latach 2006-2016. Analizą objęto wszystkie przedsiębiorstwa w sektorze, a także grupy większych i mniejszych przedsiębiorstw (wyróżnione medianą aktywów) oraz grupy spółek kapitałowych i spółdzielni. Badania wykazały, że przedsiębiorstwa osiągnęły względnie wysoką efektywność techniczną i efektywność skali, w przedziale odpowiednio od 82 do 93% i od 93 do 98%. Wszystkie przedsiębiorstwa działały sprawniej w korzystniejszych warunkach makroekonomicznych. Poziom efektywności technicznej i skali zależały od wartości aktywów i statusu prawnego przedsiębiorstwa. Większe podmioty były mniej skuteczne technicznie niż mniejsze, ale w większym stopniu wykorzystywały efekty skali. Spółki kapitałowe były bardziej efektywne niż spółdzielnie, ale w mniejszym stopniu korzystają z efektu skali.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.