Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 66

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Przemysł elektroenergetyczny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Celem niniejszego artykułu jest określenie jakie czynniki wpływają na zmianę emisji końcowej SO2 w elektrowniach w latach 1995-2008. Aby to osiągnąć utworzono model dekompozycyjny, wyszczególniający wielkości kształtujące emisję. Model zakłada zależność między czynnikami: procesowym, paliwowym, sprawności oraz popytu. Dzięki przedstawionym metodom możliwe było określenie efektów pochodzących od wymienionych czynników. Uzyskane wyniki wskazują, iż największy wpływ na zmianę emisji końcowej SO2 miały dwa pierwsze efekty: procesowy i paliwowy. Natomiast efekt sprawności oraz popytu nie wpłynął znacząco na wynik końcowy. Dwie z trzech zastosowanych metod dają porównywalne wyniki, zaś metoda dekompozycji niedoskonałej charakteryzuje się nieco zawyżonymi wartościami. (abstrakt oryginalny)
Rola generacji zdeterminowanej oraz usług systemowych w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym nieustannie wzrasta. Podobne zmiany zachodzą w całej Europie. Dlatego w pracy podjęto kwestie związane z mocą szczytową w Polsce, Niemczech oraz obszarze europejskim (zawężonym do terytorium podlegającego organizacji ENTSO-E). Scharakteryzowano również europejską bazę wytwórczą energii elektrycznej oraz podjęto próbę porównania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego z bazami państw europejskich o podobnej mocy zainstalowanej. Publikacja ma na celu pokazanie znaczenia usług systemowych w bezpiecznej eksploatacji Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w obliczu dynamicznych zmian w produkcji energii w Polsce i Europie.(abstrakt oryginalny)
Scharakteryzowano koszty jakości (koszty oceny - inspekcji, koszty zapobiegania, koszty błędów) w przedsiębiorstwie z branży elektroenergetycznej.
W artykule przedstawiono reformy rynkowe, jakie przeprowadzane są w sektorze elektroenergetycznym w Europie od początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, ich cele i oczekiwane efekty dla odbiorców energii elektrycznej. Do najważniejszych reform rynkowych należą bez wątpienia komercjalizacja i prywatyzacja sektora, wdrożenie rozdziału działalności (unbundling) i zasady dostępu stron trzecich do sieci (TPA) oraz konkurencji w wytwarzaniu i sprzedaży energii elektrycznej. Ze względu na fakt, iż reformy te przeprowadzane są w sektorze silnie powiązanym w polskich warunkach z górnictwem węgla kamiennego, co jest konsekwencją wysokiej pozycji węgla jako podstawowego paliwa do produkcji energii elektrycznej, podjęto w artykule próbę przeanalizowania skutków, jakie wdrożenie tych reform może mieć dla górnictwa w długim okresie czasu. (abstrakt oryginalny)
Podstawową tezą artykułu jest twierdzenie, że procesy prywatyzacyjne w Polsce przebiegają zbyt wolno, a dotyczy to zwłaszcza strategicznych sektorów gospodarki, czyli elektroenergetyki. Celem jest zatem przedstawienie tempa i zakresu procesów prywatyzacyjnych w naszym kraju, z naciskiem na ukazanie zmian własnościowych w sektorze elektroenergetycznym, dotychczas zmonopolizowanym, a obecnie podlegającym regulacji. Artykuł składa się z czterech głównych części. Pierwsza przybliża istotę, podstawy prawne i metody prywatyzacji, w drugiej podjęto próbę przeanalizowania celowości procesów prywatyzacyjnych, w trzeciej przedstawiono analizę tempa przekształceń własnościowych w Polsce, w ostatniej natomiast ukazano program przekształceń własnościowych w sektorze elektroenergetycznym. Część empiryczna opiera się na danych statystycznych publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny i Ministerstwo Skarbu Państwa. (fragment tekstu)
Powyższe uwagi powinny skłaniać inwestorów zagranicznych do podjęcia refleksji nad opłacalnością inwestowania w energetykę polską. Wydaje się, że konieczność sprostania wymogom ekologicznym oraz dokonania skoku technologicznego, a także sytuacjapolskich podmiotów energetycznych otwiera potencjalnie duże szanse rozwojowe. W dobie kryzysu finansowego zaistniał dogodny moment do podejmowania poważnych decyzji inwestycyjnych. Warto także wskazać, iż polska energetyka jest dogodnym miejscem lokowania inwestycji, zarówno dla największych koncernów międzynarodowych, jak i podmiotów działających na nieporównywalnie mniejszą skalę. (fragment tekstu)
Autorzy wskazują na procesy prowadzące do zmian w funkcjonowaniu elektroenergetyki i ewolucję podejmowanego przez jej nią ryzyka finansowego. Przedstawiają także zmiany w przepisach prawa regulujących hurtowy segment rynku energii elektrycznej, wpływające na charakter jego funkcjonowania. Liberalizacja rynku energii elektrycznej w Unii Europejskiej zmieniła podejście do zarządzania ryzykiem w elektroenergetyce. Ryzyko to zaczęto w większym stopniu postrzegać z perspektywy wolnego rynku i konkurencji. Ma ono coraz bardziej charakter finansowy. Zarządzanie w tych warunkach w coraz większym stopniu zbliża się do zarządzania portfelem instrumentów finansowych lub czynników ryzyka, upodabniając specyfikę funkcjonowania uczestników rynku energii elektrycznej do przedsiębiorstw działających na rynkach finansowych. Nowe regulacje wprowadzane przez Komisję Europejską spowodują, że w niedalekiej przyszłości zakłady elektroenergetyczne działające na rynku hurtowym będą nie tylko stosowały instrumenty rynku finansowego, ale same będą traktowane jako instytucje finansowe. (abstrakt oryginalny)
Przedmiot artykułu dotyczy tzw. technologii CCS, czyli technologii wychwytywania i magazynowania CO2, która uważana jest za jeden z czterech głównych kierunków rozwoju niskoemisyjnej energetyki. W artykule podkreślono, iż technologia ta jest szczególnie istotna dla polskiej energetyki z uwagi na fakt, że w stopniu niespotykanym na świecie opiera się na węglu kamiennym i brunatnym. Jego celem jest wskazanie na podstawowe problemy, których rozwiązanie determinować będzie tempo jej wdrażania do sektora wytwarzania energii elektrycznej. Problemy te dotyczą zagadnień technicznych, w tym zwłaszcza związanych z magazynowaniem CO2, społecznych, z których najważniejszym jest uzyskanie społecznej akceptacji do jej stosowania i wreszcie ekonomicznych, w tym przede wszystkim kwestii jej opłacalności, w związku z bardzo wysokimi kosztami wychwytywania i magazynowania CO2. W uwagach końcowych zwrócono uwagę na centralny problem, jaki w związku z obecnym brakiem opłacalności tej technologii się wyłania, a który dotyczy kształtu mechanizmów wspierających jej rozwój na warunkach komercyjnych. (abstrakt oryginalny)
9
75%
Na całym świecie trwa intensywna modernizacja i przebudowa sektora energetycznego. Polityka klimatyczno- energetyczna UE wywiera ogromny wpływ na rozwój sektora energetyki w perspektywie najbliższych lat. Unia Europejska przyjęła ambitne cele polegające na transformacji w kierunku gospodarki niskoemisyjnej oraz integracji rynku energii. W czerwcu 2015 r. kraje G7 ogłosiły, że będą dążyły do całkowitego odejścia od wykorzystania węgla na potrzeby krajowych systemów energetycznych. Niemcy, które przyjęły jeden z najambitniejszych programów transformacji energetycznej spośród wszystkich krajów uprzemysłowionych, należą do liderów tych przemian. Dzięki tej długoterminowej strategii, która jest realizowana już od wielu lat, planują zasadniczą transformację swojego sektora energetycznego, a po awarii w elektrowni jądrowej w Fukushimie planują całkowitą rezygnację z energii jądrowej i węgla na rzecz energii odnawialnej. Niemiecka transformacja energetyczna opiera się w głównej mierze na energetyce wiatrowej i słonecznej. Niemcy są piątą potęgą ekonomiczną na świecie i największą gospodarką w Europie. Dlatego niemiecka polityka energetyczna ma również swój wpływ na polityki energetyczne krajów sąsiednich. W artykule przedstawiono ogólne założenia niemieckiej polityki energetycznej, która określana jest jako Energiewende. Przedstawiono także, jaki może być wpływ zmian zachodzących w niemieckim sektorze energetycznym na rozwój systemów energetycznych wybranych krajów europejskich(abstrakt oryginalny)
W artykule poddano analizie aspekt finansowy działania elektroenergetycznego operatora systemu przesyłowego. Ustalono, że podmiot ten realizuje wyłącznie zadania publiczne. Analiza przeprowadzona w opracowaniu wykazuje niedoskonałości zarówno po stronie metodyki finansowania OSP-E, jak i obciążeń publicznoprawnych. Niedoskonałości te nie mają znaczenia fundamentalnego jedynie obecnie, gdy OSP-E nie prowadzi dynamicznego procesu inwestycyjnego, ze względu na bariery o charakterze prawnym. Jednakże stopniowe znoszenie tych barier unaoczni niewłaściwe metody finansowania OSP-E, nadmierne obciążenia finansowe oraz wadliwą formę organizacyjno-prawną, w której podmiot ten działa. Dlatego też sformułowano stosowne postulaty de lege ferenda mogące przyczynić się do poprawy obecnego stanu rzeczy. (abstrakt autora)
11
Content available remote Competitive Market and Sources of its Advantages in the Electric Energy Subsector
75%
Subsektor elektroenergetyczny w obszarze konkurencyjności jest znacznie zróżnicowany w zależności od obszaru, który badamy. Wytwarzanie energii, przesył czy też obszar dystrybucji posiadają całkiem odmienną charakterystykę konkurencyjności, niż takie obszary jak obrót energią elektryczną. W obszarze wytwarzania przewagę konkurencyjną buduje m.in.: umiejętne poruszanie się na rynku paliw oraz celowe inwestycje wpływające na sprawność i efektywność urządzeń. W obszarze dystrybucji, mimo naturalnego monopolu, pojawiają się na rynku także takie OSD-n, które dynamicznie odbierają udziały w rynku nowobudowanych przyłączeń. Obszar obrotu można z powodzeniem porównać do innych segmentów rynku konkurencyjnego, gdzie występuje sprzedaż masowa usług i produktów.(abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje w syntetycznej formie charakter i intensywność procesu internacjonalizacji przedsiębiorstw w sektorze elektroenergetycznym w ostatnich dziesięciu latach. W pracy opisano najważniejsze formy i motywy ekspansji zagranicznej przedsiębiorstw, ze szczególnym uwzględnieniem podmiotów z sektora energetycznego. Opisano także uwarunkowania ewolucji motywów koncentracji i umiędzynarodowienia działalności w energetyce oraz przedstawiono wyniki badań, wskazujące na aktualne kierunki i intensywność procesu internacjonalizacji w sektorze energetycznym na świecie. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wpływ regulacji instytucjonalnych na sektory infrastrukturalne m.in. takie, jak transport i sektor elektroenergetyczny. Dokonano opisu najważniejszych regulacji wpływających na wyżej wymienione rynki, scharakteryzowano organy regulacyjne sektora elektroenergetycznego i transportu w Polsce oraz stosowane narzędzia. Przedstawiono kierunki zmian zarówno sektora elektroenergetycznego, jak i transportu od monopolu do rynku detalicznego oraz hurtowego.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote The Paris Agreement and Electricity Markets Outside the EU
75%
Climate change has been at the center of economic and social discussion for some years. The passage of time has intensified this debate and reflection. A well-known relevant event in this domain was the signature of the Paris Agreement in 2014, and its subsequent enforcement by European Union (EU) member countries. This study examines if the climate change measures adopted by the Agreement had an impact on the electricity sector outside the EU28, seeking to assess whether there is international diversity in these markets or if they work uniformly at global level. The goal of this work is to study the behavior of spot electricity prices before and after the Agreement was signed by EU members, analyze its effect in terms of spot prices, and determine the conditions that lead to stability and non-stability. We examine the behavior of spot electricity prices in two different electricity markets: the US and Brazil. The study applies both qualitative methodologies, namely fsQCA, and quantitative methodology, in order to identify changes in the pattern of electricity price behavior with the advent of the Agreement. Arguably, regulatory theory still incorporates the effects of the emergence of global dynamics in the regulation process. However, what this article suggests is that changes in regulatory frameworks with global impact, even if exogenous to a specific market, can profoundly alter the dynamics of that market. (original abstract)
15
Content available remote Pole elektromagnetyczne jako czynnik szkodliwy w przemyśle elektroenergetycznym
75%
W artykule opisano wpływ pola elektromagnetycznego na organizm człowieka. Dokonano tego przede wszystkim na podstawie analizy literatury dotyczącej źródeł pola elektromagnetycznego w otoczeniu człowieka oraz charakterystyki szkodliwego wpływu pola w zależności od wielkości natężenia pola elektromagnetycznego oraz długości ekspozycji na jego działanie. Przedstawiono również obowiązujące podstawy prawne oraz normy regulujące problem pól elektromagnetycznych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przeanalizowano wybrane problemy implementacji zapotrzebowania na moc w matematycznych modelach systemów elektroenergetycznych. Złożoność problemu determinowana jest przez konieczność ujęcia wielu czynników, wśród których wymienić można: horyzont czasowy modelu, dostępność danych źródłowych oraz cel budowy modelu. Przeanalizowano dwa podstawowe podejścia, tzn. zastosowanie (i) krzywej obciążeń (która bazuje na agregacji danych godzinowych dla wybranego kwartału lub miesiąca) oraz (ii) krzywej trwania obciążeń (bazującej na uszeregowaniu obciążeń od największego do najmniejszego i wygenerowaniu krzywej schodkowej). Ponadto przedstawiono kwestię przyjmowania założeń, dotyczących uwzględnienia zapotrzebowania na moc w zależności od horyzontu czasowego modelu. (abstrakt oryginalny)
The article is aimed at evaluation of the impact of outsourcing on the performance of Lithuanian electricity industry. Research methods include systematic analysis of the scientific literature and expert evaluation. Theoretical analysis of the literature has enabled to identify the most significant outsourcing determinants, which have the impact on the performance of electricity industry, and the main outsourcing-related risks for the companies operating in this industry. The results of the empirical research have revealed the effects of various outsourcing determinants on the performance of Lithuanian electricity industry as well as negative outcomes of outsourcing application in the researched industry.(original abstract)
Cenosfery są to mikrosfery o cienkich ściankach, wypełnionych w środku gazami. Stanowią one do 2% m/m cząstek popiołów lotnych oraz posiadają gęstość mniejszą niż 1g/cm3, co oznacza, że można w łatwy sposób dokonać ich pozyskania przez zebranie warstwy unoszącej się na powierzchni wody. W pracy określono zawartości mikrosfer w popiołach lotnych pochodzących z trzech stref odpylania gazów spalinowych w Elektrowni Rybnik SA. Materiałem o największym udziale mikrosfer okazał się być popiół lotny z I strefy odpylania. Wybrana skala pozyskania, której odpowiada stosunek L/S = 5 okazała się być optymalna ze względu na niewielkie starty związane z kolejnymi etapami przeróbki oraz łatwość i wysoką wydajność. Dzięki zastosowaniu drugiego etapu separacji w wysokiej temperaturze oraz dodatkowo prażenia i kolejnej separacji można uzyskać stosunkowo jednorodne frakcje pełnych oraz porowatych mikrosfer. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Usługi DSM w inteligentnych sieciach elektroenergetycznych
75%
Wraz z rozwojem i zmianami zachodzącymi na rynkach przemysłowych obserwuje się wzrost popytu na energię. Według opracowanej dla Polityki energetycznej Polski do 2030 roku prognozy zapotrzebowania na paliwa i energię nastąpi wzrost zapotrzebowania na energię finalną w stosunku do roku 2010 o 31%. Zapotrzebowanie na energię z odnawialnych źródeł energii (OZE) w roku 2030 w stosunku do 2010 wzrośnie o ok. 45%1. Według opublikowanej przez Komisję Europejską Mapy Drogowej dla Energetyki na rok 2050 aż 97% zapotrzebowania na energię elektryczną w UE w roku 2050 będzie pokrywane przez odnawialne źródła energii, w tym 49% przez energetykę wiatrową. W związku z rosnącym popytem, a w Europie dodatkowo z przyjętą dyrektywą 20 x 20 x 20 zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, wzrastają oczekiwania w stosunku do dystrybutorów mające na celu wzrost efektywności i niezawodności w zakresie dostarczania energii spełniającej określone parametry jakościowe. W celu wypełnienia zobowiązań niezbędna jest między innymi intensyfikacja działań w zakresie sterowania popytem na energię. (fragment tekstu)
20
Content available remote Overview of Electricity Market Monitoring
75%
The main goal of this paper is to present various aspects of electricity market monitoring and to focus on the monitoring of economic parameters, placing a special emphasis on market power, market performance and behavioral monitoring. This paper provides a view of the monitoring and its components. It presents available monitoring techniques and further it indicates the need to modify the existing structure or to develop a new structure of the monitoring system based on new indices which could be used by both operator and market participants. (original abstract)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.