Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Przemysł fonograficzny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Sektor fonograficzny jest przykładem sektora oferującego dobra kulturalne. Podlega on ciągłej zmianie, związanej m.in. z przekształceniami wewnątrzstrukturalnymi, zachodzącymi w wyniku fuzji i przejęć, ze zmieniającą się liczbą nośników dźwięku i ich znaczeniem dla odbiorców, skutkującym malejącymi przychodami sektora w pierwszej dekadzie XXI wieku. Od kilku lat jest obserwowane odwrócenie tego trendu, wynikające z rosnącej sprzedaży muzyki w formie cyfrowej. Przedmiotem opracowania jest konkurencyjność produktów sektora fonograficznego. Celem opracowania jest przeprowadzenie analizy zmian trwałości pozycji konkurencyjnej fonogramów w układzie czasowym oraz w odniesieniu do fonogramów oferowanych na wybranych czterech rynkach: polskim, czeskim, słowackim oraz węgierskim, a więc krajów tworzących Grupę Wyszehradzką (Grupę V4) - grupę połączoną więziami gospodarczymi i politycznymi. Na podstawie analizy wartości wskaźnika trwałości przewagi konkurencyjnej fonogramu, jakim jest okres utrzymania dominującej pozycji na rynku, została podjęta próba weryfikacji tezy, zgodnie z którą okresy trwałości przewagi konkurencyjnej ulegają obecnie skracaniu. W opracowaniu zastosowano analizę danych rynkowych oraz miary statystyki opisowej. Zauważono, że w ramach Grupy V4 nie można mówić o jednolitym kierunku zmian trwałości przewagi konkurencyjnej fonogramów. Na rynku czeskim powyższa teza nie znajduje potwierdzenia. Różnice między rynkiem polskim i węgierskim dotyczą trwałości pozycji konkurencyjnej fonogramów reprezentujących różne gatunki muzyczne. Rekomendacje obejmują potencjalne kierunki zmian oraz wynikające z nich działania, które mogą zostać podjęte przez graczy sektora.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza zmian, które nastąpiły w sektorze fonograficznym w Polsce w ostatnim ćwierćwieczu. W pierwszej części przedstawiono zastosowanie koncepcji grup strategicznych w literaturze przedmiotu, w części drugiej z jej wykorzystaniem przedstawiono zmiany zachodzące w sektorze, który dość rzadko stanowi przedmiot analizy w polskich opracowaniach z zakresu zarządzania. (fragment tekstu)
Dwa pierwsze kryzysy, z którymi zmagała się branża fonograficzna, spowodowały przede wszystkim znaczący spadek sprzedaży fonogramów, a więc i przychodów przedsiębiorstw nagraniowych. Jedną z przyczyn każdego z tych kryzysów była niekorzystna koniunktura. Tymczasem równie ważne, a może nawet decydujące, były czynniki dodatkowe: technologiczne i społeczne oraz związane z wyczerpaniem się obowiązującego wcześniej modelu ekonomicznego, zgodnie z którym funkcjonowała branża. Po każdym z kryzysów po kilkuletniej zapaści następowało bądź wykształcenie się nowego modelu, bądź pojawienie się nowego produktu oraz zmian w konsumpcji muzyki. W efekcie wzrastała sprzedaż muzyki, co popychało rozwój branży w nowym kierunku. Kryzys, z którym mamy do czynienia obecnie, wydarzył się również przy okazji kryzysu ekonomicznego. Kryzys dotcomów spowodował spadek zaufania do inwestowania w działalność komercyjną w Internecie, co pozwoliło nowym podmiotom na wejście do branży fonograficznej. W tradycyjnym modelu dystrybucja płyt była sil¬nie skoncentrowana, bowiem ponad 80% sieci dystrybucji znajdowało się w rękach majors. Tymczasem sieci legalnej dystrybucji cyfrowej opanowały podmioty spoza branży, jak np. firma Apple z jej platformą iTunes. Poza tym zaistniały w Internecie niekomercyjne działania dystrybucyjne w postaci sieci p2p, uznane przez przedsiębiorstwa nagraniowe za piractwo. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu było uproszczenie i zbadanie konfiguracji zbioru zmiennych - cech (źródeł informacyjnych pozostających we wzajemnych zależnościach) oraz zidentyfikowanie zmiennych (cech ukrytych) oddziałujących bezpośrednio na skuteczność działań biznesowych prowadzonych przez firmy w przemyśle fonograficznym. W artykule założono, że weryfikacja tych źródeł powinna przebiegać według odpowiedniego kryterium porządkującego i wiążącego zmienne, dającego możliwość wygenerowania zmiennych stanowiących główne (strategiczne dla badanych firm) wymiary źródeł informacyjnych. W metodologii badawczej skoncentrowano się na eksploracji w przypadku badanych firm wymiarów o wyraźnie głębszym poziomie rzeczywistości i znaczeniu informacyjnym. Pomiar cech odbywał się poprzez ich redukcję. Każdy wymiar, jaki został ostatecznie wygenerowany, został potraktowany jako pojedyncza cecha ukryta. Pomiar cechy ukrytej zachodził przez operacjonalizację, czyli konstrukcję narzędzi pomiarowych, którymi były cechy obserwowalne powiązane z cechą ukrytą. (fragment tekstu)
Istotą innowacji wartości jest kreowanie poprzez wyrób lub usługę określonych motywacji, postaw i zachowań klientów, nie rozszerzanie istniejącego, ale generowanie nowego popytu. W artykule podjęto próbę udowodnienia, iż nie jest to abstrakcyjna kategoria i koncepcja biznesu. Badania empiryczne przeprowadzono w przemyśle fonograficznym. Badaniem ankietowym objęto 350 firm fonograficznych.
W pracy przedstawiono wielokryterialną ocenę czterech kompresorów dynamiki zastosowanych do usuwania defektów nagrań. Przyjęto pięć kryteriów oceny kompresorów. Ocenę kompresorów przeprowadzili eksperci (producenci nagrań i reżyserzy dźwięku). Po ocenie zgodności opinii ekspertów zbudowano ranking użyteczności kompresorów. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote A microeconometric analysis of album sales success in the Polish music market
75%
The aim of this paper is twofold. Firstly, we attempt to investigate the challenges for the constantly changing music industry on the example of Poland, positing a conclusion that both artists and lables could profit from a precisely determined set of factors influencing the ultimate sales success. On the other hand, the article intends to ll the gap between record industry analyses an econometric literature, as in the course of research, we found that the use of quantitative methods is rarely encountered in such analyses. The study uses a self-compiled dataset, containing information on 619 albums, which appeared on the Official Sales Chart (OLiS) between 2008 and 2009. We propose three models for different quantitative variables and summarize the obtained results, stating that the use of microeconometric methods in this area of research seems promising. (original abstract)
Celem niniejszego artykułu jest próba zredefiniowania "na nowo" charakteru związków pomiędzy segmentem młodzieżowym rynku fonograficznego a przedsiębiorstwami prowadzącymi operacje gospodarcze w zakresie produkcji i promocji tzw. dóbr kultury (Styś, 2000, s. 138-200). W artykule przyjęto, iż młodzież - w przeciwieństwie do starszych grup odbiorców (ze względu na swoje potrzeby) - jest najbardziej narażona na celowe (agresywne) ataki ze strony firm fonograficznych. Metody oddziaływań firm fonograficznych w przyjętych przez nie strategiach rynkowych są pochodną starannie przemyślanych i opracowanych działań o charakterze perswazyjno-propagandowym. Realizacja powyższego celu była możliwa po przeprowadzeniu badań na próbie 114 przedsiębiorstw.(fragment tekstu)
W artykule opisane zostały mechanizmy i metody działalności firm fonograficznych w odniesieniu do cechującego się wysoką dynamiką zmian rynku młodzieżowego. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Biznesowa innowacyjna perspektywa przemysłu fonograficznego
75%
Przedstawiono skróconą historię branży muzycznej, strukturę biznesu muzycznego, organizację wytwórni muzycznych oraz ekonomiczne aspekty działalności fonograficznej.
Sektor fonograficzny należy analizować w szerokiej perspektywie: można przyjąć, że jest częścią przemysłu rozrywkowego, można rozpocząć jego charakterystykę od związków z kulturą masową lub jej segmentem – muzyką. (…) Celem opracowania jest analiza tendencji rozwojowych w sektorze oraz jego wewnętrznej struktury. (fragment tekstu)
W funkcjonowanie organizacji i sektorów jest w sposób trwały wpisana zmiana. Można przyjąć, że w przypadku sektora fonograficznego czynnikiem, który w ostatnich dekadach w szczególny sposób zmienił jego funkcjonowanie, była technologia. Skutkowała ona nie tylko malejącym poziomem przychodów ze sprzedaży, ale też zmianą układu sił w sektorze, podzielonym tradycyjnie na kilku dużych graczy oraz wiele niezależnych przedsiębiorstw. Celem opracowania jest przedstawienie procesu internacjonalizacji dwóch przedsiębiorstw, po jednym z każdej z tych dwóch grup oraz ukazanie kierunków zmian umiędzynarodowienia, dostrzegalnych w tym sektorze, a wyrażonych w pozycji konkurencyjnej produktu, którą jest miejsce na liście sprzedaży.(abstrakt oryginalny)
Narodziny serwisów finansowania społecznościowego należy postrzegać jako rynkową odpowiedź na problemy branży fonograficznej (lub szerzej: branż kultury i rozrywki). To, że konsumenci nie kupują tylu nagrań co na przełomie XX i XXI wieku nie oznacza, iż nie chcą wspierać swoich ulubionych artystów. Ponieważ tradycyjna branża fonograficzna nie zaproponowała fanom zbyt wielu nowatorskich sposobów współuczestniczenia w produkcji nagrań, narodziły się serwisy finansowania społecznościowego, które wypełniły tę lukę. Zaprezentowane badanie stanowi próbę wypełnienia luki w literaturze dotyczącej rozwoju nowych form kooperacji na rynku kultury. Pomimo że serwis MegaTotal. pl skupiał się do tej pory na finansowaniu projektów muzycznych, jego twórcy zapowiadają rozszerzenie działalności o finansowanie projektów spoza rynku nagraniowego. Dotychczasowe powodzenie MegaTotal.pl i podobnych mu serwisów pozwala postrzegać je jako potencjalnie trwałych uczestników rynku kultury i rozrywki w Polsce, a także na świecie. (fragment tekstu)
Przedstawiono stan polskiego rynku muzycznego. Artyści chcą zwalczyć hegemonię wytwórni fonograficznych. Sami chcą produkować płyty i dystrybuować je przez Internet.
Artykuł poświęcony jest zarządzaniu w firmie fonograficznej. Przeanalizowano w nim różne ekonomiczne aspekty zarządzania produktami branży fonograficznej. Analizy oparto na badaniach empirycznych przeprowadzonych w 2006 r. i 2007 r. wśród wszystkich aktywnie działających wówczas polskich firm fonograficznych. (abstrakt oryginalny)
W artykule opisano dwa typy modeli zachowań rynkowych i strategii przedsiębiorstw w odniesieniu do finalnych nabywców. Model pierwszy nawiązuje do obszaru zaspokajania potrzeb odbiorców i zakłada w istocie rynkową przeciwwagę klientów. Model drugi odnosi się do stosowanych przez podmioty różnorodnych technik i metod perswazji, warunkujących zachowania nabywcze klientów. W szczególności w sektorze fonograficznym można dostrzec ową zależność między zachowaniami strategicznymi firm i sprzedażą produktów a wykorzystywanymi przez nie czynnikami perswazji wobec odbiorców. Na rynku tym odbiorcom najczęściej narzuca się produkty poprzez swoistego rodzaju „sztuczną" kreację potrzeb i stymulację ich zachowań nabywczych. Kreacja potrzeb w ostateczności generuje nowy popyt na nowe produkty. (abstrakt oryginalny)
Wytwórnie muzyczne - zwane również (niezależnie od formy organizacyjnej) firmami fonograficznymi, definiuje się jako przedsiębiorstwa zajmujące się wydawaniem nagrań. Ich działalność skupia się na wprowadzaniu na rynek treści zapisanych na nośnikach (materialnych lub niematerialnych), co upodabnia wytwórnie muzyczne do wydawców książek lub (z zachowaniem proporcji) firm produkujących filmy. Należy jednak zauważyć, że stosunkowo rzadko, zarówno w literaturze przedmiotu, jak i w dyskursie publicznym mówi się o firmach fonograficznych jako o instytucjach2 pełniących istotną funkcję w procesie kształtowania i realizowania polityki kulturalnej państwa. Można wskazać przynajmniej dwie przyczyny tego stanu rzeczy. Po pierwsze, wszechobecność preferowanej przez nadawców komercyjnych tzw. muzyki popularnej (tj. głównie takich gatunków, jak np. pop, rock, dance, hip-hop/ rap) może sprawiać wrażenie, że firmy fonograficzne zajmują się prawie wyłącznie nagraniami o stosunkowo niskiej wartości artystycznej, które jeśli nawet określa się mianem "kultury", to wyłącznie "kultury popularnej". Po drugie, zdecydowana większość wydawców nagrań w istocie działa jako firmy nastawione na zysk, a nie jako instytucje o charakterze non-profit. Niniejszy artykuł podejmuje dyskusję z przedstawionymi powyżej tezami. Wyniki badań empirycznych zaprezentowane w dalszej części artykułu umożliwiają rozróżnienie różnych typów działalności fonograficznej - od tych znajdujących się w mniejszości (instytucje państwowe) po takie, które mimo działania na zasadach rynkowych, wydają nagrania o wysokiej jakości artystycznej, jednocześnie wpisując swoją działalność w kultywowanie dziedzictwa narodowego. Biorąc pod uwagę dwie ukazane powyżej przyczyny, sformułowano przedmiot rozważań artykułu, którym jest analiza celów i form organizacji działalności polskich wydawców nagrań służąca rozróżnieniu ich misji i ukazaniu ich nastawienia do działalności rynkowej. Punktem wyjścia do analizy jest materiał empiryczny zebrany podczas badania wytwórni muzycznych działających w Polsce. Wprawdzie studium badawczym objęto reprezentantów niemal wszystkich gatunków muzycznych, jednak w tym artykule skupiono się przede wszystkim na wydawcach z obszaru muzyki poważnej i elektronicznej (o czym szerzej traktuje nota metodologiczna). (fragment tekstu)
Artykuł omawia zagadnienia związane z dystrybucją produktów branży fonograficznej. W ostatnich kilku latach kanały dystrybucji nagrań dźwiękowych zmieniały się wskutek popularyzacji internetu. Artykuł analizuje te zmiany, wykorzystując rezultaty badania przeprowadzonego wśród polskich wytwórni muzycznych w latach 2006 i 2007. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano metody oddziaływania na rynek młodzieżowy wykorzystywane przez firmy fonograficzne. (abstrakt oryginalny)
Światowa branża fonograficzna przeżywa kryzys wyrażający się kilkuprocentowym spadkiem sprzedaży. Niestety na polskim rynku zjawisko to wystąpiło w jeszcze większej skali. Poza recesją główną przyczyną jest piractwo, które osiągnęło niepokojące rozmiary.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.