Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 105

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Przemysł obronny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Autor przedstawia sytuację przemysłu zbrojeniowego w Europie Zachodniej od czasu upadku muru berlińskiego. Rysuje też kontekst polityczny między Wschodem i Zachodem po upadku komunizmu.
Autor przedstawia w jaki sposób współpraca krajów Europy Środkowo- Wschodniej w dziedzinie przemysłu zbrojeniowego ze Stanami Zjednoczonymi wpływa na politykę integracyjną UE w stosunku do państw postkomunistycznych.
Artykuł porusza problem przestawienia produkcji wojskowej na cywilną w związku ze spadkiem zapotrzebowania na broń na całym świecie.
Udział Polski we wspólnych przedsięwzięciach podejmowanych z państwami NATO koncentrował się przede wszystkim na zagadnieniach politycznych i militarnych. Bezpieczeństwo w pełnym tego słowa znaczeniu wykracza jednak poza problematykę polityczno-militarną i obejmuje także czynniki ekonomiczne oraz finansowe. Temu zagadnieniu poświęcony jest niniejszy artykuł.
Scharakteryzowano polski przemysł zbrojeniowy oraz udział Polski w międzynarodowym handlu bronią.
Omówiono rozwój sytuacji w przemyśle obronnym państw Unii Europejskiej, prezentując kierunki przekształceń w latach dziewięćdziesiątych. Przedstawiono największych producentów uzbrojenia i sprzętu wojskowego w państwach Unii Europejskiej oraz europejskie konsorcja zbrojeniowe. W końcowej części artykułu zamieszczono wykaz korzyści i zadań ekonomicznych i technologicznych związanych ze współpracą Polski z państwami UE w sferze przemysłu obronnego.
Unia Europejska, będąca wspólnotą państw, pomiędzy którymi nie ma ograniczeń w przepływie kapitału, ludzi dóbr i usług dąży do ustanowienia międzynarodowego, europejskiego rynku sprzętu wojskowego i uzbrojenia. Europejski Fundusz Obronny jest instytucja unijną, która wspiera kraje członkowskie w realizowaniu wspólnych projektów badawczo-rozwojowych. Dzięki temu polski sektor zbrojeniowy ma możliwość dodatkowego źródła finansowania, a także pozyskania nowych klientów w postaci innych krajów członkowskich. Wspólny rynek sprzętu i uzbrojenia podniesie poziom bezpieczeństwa obywateli Unii Europejskiej oraz pozwoli na redukcję kosztów związanych z realizacją projektów w obszarze obronności. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest dokonanie analizy zmian restrukturyzacyjnych zachodzących w przedsiębiorstwach polskiego przemysłowego potencjału obronnego w latach 1990-2004 na tle trendów restrukturyzacyjnych w światowym przemyśle obronnym, z uwzględnieniem wpływu rządowych programów makrorestrukturyzacji polskiego sektora obronnego na restrukturyzację przedsiębiorstw. Analiza procesów restrukturyzacji przedsiębiorstw polskiego przemysłowego potencjału obronnego przeprowadzona została w oparciu o dostępne publikacje książkowe i artykuły w prasie specjalistycznej, rządowe programy makrorestrukturyzacji sektora, dane statystyczne publikowane przez resort gospodarki, raport NIK oraz wyniki własnych badań pilotażowych prowadzonych w wybranych przedsiębiorstwach sektora metodami: ankiety korespondencyjnej, wywiadów z kadrą kierowniczą oraz studium przypadków (ang. case studies). (fragment tekstu)
W artykule zostały pokazane różnice pomiędzy przemysłem aeronautycznym i zbrojeniowym USA i UE. Ukazane są również problemy przed jakimi stoi ten przemysł w UE i próby ich rozwiązania.
Omówiono przemysł obronny w Europie. Przedstawiono wykaz firm biorących udział we wspólnych przedsięwzięciach wojskowych.
Autor artykułu przedstawia sytuację przemysłu zbrojeniowego w świecie w dobie spadku popytu na uzbrojenie i sprzęt wojskowy. W artykule zawarto informacje na temat eksportu i importu podstawowych rodzajów broni konwencjonalnej w latach 1989-1993, procentowego udziału nakładów na wojskowe prace naukowo-badawcze w wybranych krajach UE, wydatków obronnych na jednego mieszkańca w wybranych państwach NATO.
Autor zaprezentował rozważania na temat stanu potencjału obronno- ekonomicznego Polski i możliwości jego ewentualnych przekształceń, a szczególnie przyjęcia właściwej, optymalnej strategii wdrażania postępu naukowo-technicznego z punktu widzenia wzrostu gospodarczego i dynamiki potencjału obronnego.
Omówiono działania na rzecz restrukturyzacji oraz modernizacji przemysłu obronnego w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Przedstawiono perspektywy współpracy Polski z krajami sąsiednimi w sferze przemysłu obronnego.
Celem artykułu jest analiza współczesnego handlu bronią oraz miejsca Ukrainy na tym rynku. W ostatnich latach nastąpił wzrost eksportu i importu broni spowodowany zmianami w międzynarodowym systemie bezpieczeństwa, zwłaszcza takimi jak aneksja Krymu i działania zbrojne na wschodzie Ukrainy oraz wojna w Syrii Analiza różnic pomiędzy okresem lat 2014-2017 a 2008 i 2013pozwoli na porównanie przeobrażeń rynku handlu bronią. Wybrana cezura jest także kluczowa dla przemysłu zbrojeniowego Ukrainy, ponieważ od 2014 r. zaszły na nim znaczne zmiany. Podstawę źródłową są dane publikowane przez Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem oraz dokumenty i analizy rynku ukraińskiego przedstawione przez Ukroboronprom. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Logistyczna agencja sił zbrojnych USA - zadania, struktura, zasady funkcjonowania
61%
W pracy przedstawiono genezę powstania i rozwój, statutowe cele i zadania oraz aktualną strukturę organizacyjno-funkcjonalną Defense Logistics Agency wspierającej US-Army w zakresie wszechstronnego zabezpieczenia logistycznego. Szczególną uwagę zwrócono na systemy klasyfikacyjne środków materiałowych, organizację transportu zaopatrzeniowego oraz zasady wycofywania środków materiałowych i sprzętu z użytkowania. Podkreślono także udział i wykorzystanie sił morskich w systemie funkcjonowania DLA. Zastosowana w pracy metoda badawcza bazuje na analizie materiałów źródłowych, syntezie metodologicznej oraz uogólnieniach i wnioskowaniu. Główna teza orzekająca o decydującym znaczeniu DLA w systemie zabezpieczenia logistycznego US-Army została zweryfikowana pozytywnie. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Miejsce przemysłu obronnego w gospodarce - wybrane problemy
61%
Funkcjonowanie sektora zbrojeniowego i jego miejsce w gospodarce zawsze stanowiły problem zarówno polityczny, jak i ekonomiczny. Uwarunkowania te w znaczący sposób kształtują funkcjonowanie przemysłu zbrojeniowego oraz rynku uzbrojenia. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie wybranych poglądów dotyczących miejsca sektora zbrojeniowego i relacji pomiędzy nim a światem polityki oraz siłami zbrojnymi, jakie można zidentyfikować po zakończeniu zimnej wojny w 1989 r. Był to punkt zwrotny, który doprowadził do zmian w warunkach funkcjonowania sektora zbrojeniowego, a przede wszystkim doprowadził do przyśpieszenia jego globalizacji. Skupiono się na trzech inicjatywach realizowanych w państwach zachodnich: inteligentnym zakupie, partnerstwie publiczno-prywatnym oraz partnerstwie technologicznym. Analiza wykazała, że żadna z nich nie ma charakteru uniwersalnego i jednocześnie przynoszą one odmienne rezultaty. Natomiast wszystkie inicjatywy odnoszą się do problemów przewagi technologicznej. Obecnie ten czynnik odgrywa podstawową rolę w budowaniu pozycji na międzynarodowym rynku zbrojeniowym. Przedstawione inicjatywy mogę przyczynić się do wyeliminowania lub zredukowania niektórych słabości polskiego przemysłu zbrojeniowego(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Przemysł obronny w warunkach globalizacji
61%
Od kilku lat Unia Europejska stopniowo wprowadza zmiany prowadzące do zliberalizowania europejskiego rynku sprzętu wojskowego i ograniczania wpływu protekcjonistycznej polityki państw na branże przemysłu obronnego. W Polsce znajduje to wyraz m.in. w zmianie przepisów dotyczących zamówień wojskowych oraz zasad prowadzenia transakcji offsetowych. Celem artykułu jest ocena wpływu tych zmian na funkcjonowanie krajowego przemysłu obronnego w Polsce. Ocena stanowi rezultat wywiadów przeprowadzonych w latach 2014 i 2015 z ekspertami zajmującymi się tą problematyką oraz analizy najnowszej literatury. Wyniki tych badań wskazują, że polski przemysł obronny podlegał będzie w najbliższych latach zmianom. Wprowadzane zmiany będą miały dla funkcjonowania tej branży znaczenie zarówno pozytywne, jak i negatywne. W ogólnym bilansie zmian ich skutki, w szczególności w zakresie eksportu i importu wyrobów tej branży, będą się w pewnym zakresie kompensowały. Nie należy się więc spodziewać ani gwałtownej zapaści ekonomicznej tej branży, ani jej szybkiego rozwoju. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera wyniki badań dotyczące znaczenia polityki przemysłowej Unii Europejskiej dla polskiego sektora obronnego. Celem artykułu jest próba dokonania charakterystyki polityki przemysłowej Unii Europejskiej i możliwości (lub zagrożeń) wynikających z tego dla polskiego systemu gospodarczo-obronnego. (abstrakt oryginalny)
Gwałtowne i głębokie zmiany w otoczeniu organizacyjnym przedsiębiorstw przemysłu obronnego na świecie, jakie miały miejsce na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, związane z zakończeniem "zimnej wojny" oraz procesami rozbrojeniowymi spowodowały spadek popytu na światowym rynku uzbrojenia i sprzętu wojskowego (UiSW) i w efekcie zdeterminowały podejmowanie przez przedsiębiorstwa tego sektora zmian o charakterze restrukturyzacyjnym. W Polsce dodatkowymi czynnikami otoczenia zewnętrznego determinującymi opracowywanie i wdrażanie przez kolejne rządy programów makrorestrukturyzacji sektora oraz wzmacniającymi potrzebę podejmowania wewnętrznych procesów restrukturyzacji w przedsiębiorstwach polskiego przemysłu obronnego stały się: rozpad Układu Warszawskiego (UW) i Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG) oraz - od połowy lat dziewięćdziesiątych XX wieku - procesy integracji ze strukturami euroatlantyckimi, zakończone wstąpieniem Polski do NATO (1999) i Unii Europejskiej (2004). Celem artykułu jest dokonanie analizy wybranych aspektów restrukturyzacji w przedsiębiorstwach polskiego przemysłu obronnego w latach 1990-2005 w świetle wyników badań empirycznych oraz wskazanie prawdopodobnych kierunków dalszej restrukturyzacji sektora obronnego w Polsce. (fragment tekstu)
W ostatnich latach przedsiębiorstwa polskiego przemysłu obronnego wdrażały głębokie i wieloaspektowe zmiany o charakterze restrukturyzacyjnym, które obejmowały: restrukturyzację zakresu działania, restrukturyzację finansową i organizacyjną. Celem artykułu jest identyfikacja i analiza kluczowych czynników zewnętrznych determinujących restrukturyzację przedsiębiorstw sektora w latach 1990-2005. Szczególną uwagę poświęcono roli administracji rządowej i grup kapitałowych w restrukturyzacji przedsiębiorstw, wykorzystaniu offsetu i źródłom finansowania działań restrukturyzacyjnych. Podstawą dociekań naukowych były badania empiryczne (ankiety oraz analiza przypadków), przeprowadzone w spółkach przemysłowego potencjału obronnego. (oryginalne streszczenie)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.