Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 146

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Przemysł odzieżowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
W pracy zaprezentowano zastosowanie rozkładu inwersji do oceny jakości opinii ekspertów. Rozkład inwersji jest uogólnieniem znanego testu tau-Kendalla. Przedstawiono przykłady estymacji prawdopodobieństwa inwersji a także test inwersji do oceny ekspertów. Pokazano również tablice wartości krytycznych dla testu inwersji. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy pomocy dla portugalskiego przemysłu tekstylno-odzieżowego, określa zasady kierowania tą pomocą. Następnie przedstawione zostały podstawowe założenia pomocy dla przemysłu włókien sztucznych oraz przykłady pomocy regionalnej udzielonej temu przemysłowi w ostatnich latach.
Pierwsze przesłanki merchandisingu pojawiły się na początku XX wieku w Stanach Zjednoczonych wraz z powstaniem nowej kategorii punktów sprzedaży detalicznej - sklepów samoobsługowych1. Pierwszy supermarket - "Piggly Wiggly" - otworzył 6 września 1916 roku w Memphis w stanie Tennesee Amerykanin Clarence Saunders. Był on samoukiem - zakończył edukację w wieku 14 lat i rozpoczął pracę jako sprzedawca. Po wielu latach doszedł do wniosku, że tradycyjny sposób sprzedaży jest mało wydajny i kosztowny. Recepta Saundersa była prosta: niech klienci sami biorą z półek to, co chcą kupić. Sklep będzie mógł zatrudniać mniej osób, towary będą tańsze, a niższe ceny przyciągną klientów. Saunders wprowadził wiele rozwiązań, z których część jest do dziś fundamentem działania supermarketów. Sklep "Piggly Wiggly" był zorganizowany na wzór labiryntu - po kupieniu np. mleka klient nie mógł pójść od razu do kasy, lecz musiał przejść przez cały sklep, wzdłuż wszystkich półek z towarami. Wynalazca słusznie uważał, że klient po drodze może coś zauważyć i zdecyduje się na zakup, o którym wcześniej nie myślał.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest przeanalizowanie działań organizacji Clean Clothes Campaign podejmowanych w celu polepszenia złej sytuacji pracowników w krajach rozwijających się oraz promowania idei społecznej odpowiedzialności biznesu. Aby lepiej przybliżyć problem, na początku artykułu odniesiono się krótko do dwóch krajów rozwijających się, Bangladeszu i Kambodży (dane zostały zaczerpnięte z Eurostatu oraz stron Trading Economics i CIA The World Factbook). Następnie opisano strukturę CCC oraz metody, dzięki którym organizacja chcę osiągnąć swoje cele. Przedstawiono także szeroką sieć współpracy między CCC a innymi organizacjami z całego świata i organami decyzyjnymi Unii Europejskiej. Reasumując, można stwierdzić, że działalność CCC staje się coraz bardziej istotna, a w ostatnich latach organizacja zyskuje uznanie zarówno organów formalnych, jak i społeczeństwa. (abstrakt oryginalny)
W referacie zaprezentowano ogólną charakterystykę oraz aktualne trendy rozwoju firm w branży odzieżowej i obuwniczej. Szczególną uwagę zwrócono na strategie rozwoju czterech wybranych firm realizowanych w okresie koniunktury gospodarczej oraz w okresie kryzysu. Dokonano ich oceny z punktu widzenia skuteczności poprzez pryzmat kondycji finansowej podmiotów oraz poprawy pozycji konkurencyjnej mierzonej wzrostem udziału w rynku.(abstrakt oryginalny)
6
75%
At work, the problem of analyzing factors influencing demand is being considered. The actual data on two types of clothing industry products characterized by two features are considered. The basis for building a discriminant model is to find the optimal partition of the set characterized by the contingency tables. Due to the exponential computational complexity, a randomized method of searching for an optimal solution was proposed. Optimization criteria are chi square statistics and p-value. (original abstract)
Celem opracowania jest próba analizy i oceny stopnia racjonalności gospodarowania kadrami kwalifikowanymi z wyższym wykształceniem w wybranym przedsiębiorstwie odzieżowym. Z konieczności pominięte zostały problemy związane z przepływem wewnętrznym kadr wysoko kwalifikowanych. Część empiryczna poprzedzona została wstępem teoretycznym zawierającym: pojęcia kadr i kwalifikacji opis czynników określających zapotrzebowanie na kadry wysoko kwalifikowane, formy doskonalenia kwalifikacji zawodowych, zasady racjonalnego zatrudnienia oraz metody oceny stopnia wykorzystania kwalifikacji kadr. (abstrakt oryginalny)
8
75%
Celem artykułu jest zobrazowanie bezrobocia strukturalnego w kontekście przemysłów odzieżowego i tekstylnego w Łodzi. Opracowanie prezentuje przemiany zagłębia mody masowej w wąski sektor modowy oraz rolę, jaką pełnią w tych przemianach zasoby ludzkie. Przejście od centralnie planowanego zarządzania tym sektorem przemysłu do wolnorynkowej wąskiej branży nacechowane było ogromnymi trudnościami spowodowanymi zaszłościami historycznymi. Skuteczność dążeń do dywersyfikacji ekonomicznej bazy miasta będzie podstawą jego przyszłego rozwoju gospodarczego. Niniejsze opracowanie powstało w oparciu o formułowanie praktycznych wniosków opartych o dane gospodarcze. Zostały zastosowane rozwiązania badawcze, które w sposób logiczny łączą wiedzę ukazującą perspektywę rozwoju Łodzi. Realistyczne podejście badawcze jest realizowane za pomocą analiz przypadków dobrych praktyk. (skrócony abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Handel elektroniczny w sektorze MŚP (na przykładzie branży odzieżowej)
75%
Handel elektroniczny dostarcza wielu korzyści zarówno nabywającym, jak i sprzedającym. Dla kupującego, w zależności od modelu współpracy, potencjalnymi zaletami są niższe ceny produktów, zmniejszenie kosztów procesu zaopatrywania, szeroki dostęp do informacji o produktach i danych branżowych, standaryzacja produktów i usług, a także usprawnienie procesu realizacji zamówień, co może być impulsem do korzystania z tego typu rozwiązań. Przedsiębiorstwa w roli sprzedającego za sprawą handlu elektronicznego zyskują lepszą współpracę z partnerami handlowymi i klientami oraz mniejsze koszty sprzedaży. Takim firmom handel elektroniczny pozwala na dostęp do nowych rynków zbytu, powiększenie ogólnej sprzedaży, obniżenie kosztów marketingu, szeroką dostępność do bieżących informacji o zamówieniach oraz skrócenie samego cyklu od zamówienia do otrzymania należności za towar [Rutkowski (red.) 2002]. (fragment tekstu)
This paper aims to label industrial accidents as white-collar crime in Bangladesh apparel industry, where occupational health and safety provisions are mostly brushed aside by the factory owners. The study incorporates theory and evidence from over 92 sources from the of criminology, legal systems, occupational health and safety systems, and industrial accidents. The study observes a severe leniency and negligence among the factory owners in advocation and adaptation of these provisions which can be labelled as white-collar crime.(original abstract)
Artykuł wpisuje się w nurt badań związanych z aspektami środowiskowymi, społecznymi i governance (ESG) w działalności gospodarczej, koncentrując się na czynnikach środowiskowych. Jego głównym celem jest określenie siły związku pomiędzy wybranymi narzędziami instytucjonalizacji obszaru środowiskowego a wynikami środowiskowymi przedsiębiorstwa. Analizie poddano sześć narzędzi: politykę emisji, politykę efektywności wodnej, politykę efektywności energetycznej, politykę zrównoważonego pakowania, politykę ekologicznego łańcucha dostaw oraz zespół zarządzania środowiskiem. Do analiz wykorzystano dane ESG firm z sektora odzieżowego, uzyskane z bazy Refinitiv. Z badań wynika, że najpopularniejszą polityką jest polityka efektywności energetycznej, a najmniej popularną - polityka zrównoważonego pakowania. Istnieje pozytywna korelacja pomiędzy narzędziami instytucjonalizacji obszaru środowiskowego a Environmental Score. Polityka emisji, zespół zarządzania środowiskiem oraz polityka efektywnego wykorzystania wody są najbardziej skorelowane z wynikami w zakresie ochrony środowiska i powinny być przedmiotem szczególnego zainteresowania przedsiębiorstw. Badanie to stanowi istotny wkład w dyskusję na temat skuteczności narzędzi instytucjonalizacji obszaru środowiskowego w przedsiębiorstwie.(abstrakt oryginalny)
W artykule została przeprowadzona analiza porównawcza systemu wspierania innowacji w Polsce i Hiszpanii oraz odniesienia do kwestii innowacyjności sektora tekstyliów, odzieżownictwa i włókiennictwa w Polsce. Sporządzono listę rekomendacji dla firm tekstylnych, odzieżowych i włókienniczych z regionu łódzkiego, bazując na doświadczeniach hiszpańskich oraz idei Otwartych Innowacji. Artykuł analizuję tezę, że idea open innovation, przedsiębiorczość społeczna, zachęty do kreatywności i interdyscyplinarności w dużo większym stopniu decydują o sukcesie gospodarczym niż posiadane zasoby kapitałowe, czy surowce naturalne. (abstrakt oryginalny)
13
75%
Franchising jest sposobem prowadzenia działalności gospodarczej, który jest coraz chętniej wybierany przez przedsiębiorców. We względu na swoją charakterystykę oferuje im wiele korzyści. Pandemia koronawirusa wzbudziła duże zainteresowanie tą formą działalności gospodarczej. W artykule przedstawiono definicję i istotę franczyzy. Wyjaśniono, co zawiera pakiet franczyzowy oraz opisano jego składniki. Przedstawiono także formy występowania franchisingu z podziałem ze względu na rodzaj działalności gospodarczej, rodzaj know-how oraz sposób organizacji systemu. W ostatniej części artykułu na przykładzie kilku wybranych marek przedstawiono, jaki wpływ miała pandemia na branżę modową oraz sektor finansowy. (abstrakt oryginalny)
14
75%
W artykule podjęto tematykę mieszczącą się w dyscyplinie inżynierii produkcji, a do-tyczącą nowoczesnych sposobów produkcji w przemyśle odzieży reklamowej. W szczególności skon-centrowano się na maszynach stosowanych w tej branży. Przeprowadzono analizę pracy linii technologicznej do produkcji nadruków. Omówiono wybrane metody produkcji nadruków w przykładowym przedsiębiorstwie produkcyjnym. Wskazano zalety stosowania nowoczesnych maszyn do produkcji wpływające na rozwój firmy, bezpieczeństwa pracowników oraz możliwość obsługi technicznej. Przeprowadzono także analizę porównawczą produkcji w przedsiębiorstwie przed i po wprowadzeniu nowoczesnych maszyn. (abstrakt oryginalny)
The study purpose is to measure the performance of the Vietnamese garment and textiles industry by means of the Negative Malmquist model using the data envelopment analysis (DEA) method. The empirical results presented the efficient, inefficient cases, and average efficiency for all garment and textile companies in Vietnam during from 2016 to 2020. The main findings determined that five companies, including HTG, TET, MSH, M10, and BDG possessed efficiency scores in whole terms. An overall picture of the garment and textiles industry in Vietnam is used to evaluate the operational process. The research recommends a feasible alternative method to deal with inefficient cases. (original abstract)
Sektor tekstylny i odzieżowy w Unii Europejskiej liczy ponad 177 tys. firm zatrudniających około 2,7 mln osób. Jego cechą charakterystyczną jest wysoka koncentracja regionalna, dlatego zliberalizowanie rynku i zniesienie barier importowych stają się szczególnie odczuwalne w regionach silnie skoncentrowanych na przemyśle lekkim we wszystkich krajach UE. Przewaga konkurencyjna sektora włókienniczego i odzieżowego UE polega obecnie na znaczeniu, jakie przywiązuje się do jakości, kreatywności, innowacyjności, technologii i produktów o dużej wartości dodanej. Ważne jest zabezpieczenie przed nieuczciwą konkurencją pochodzącą m.in. z krajów Azji oraz stworzenie warunków rozwoju i konkurencyjności dla wszystkich firm tekstylno-przemysłowych. Istniejący potencjał produkcyjny, atrakcyjne położenie geograficzne, kooperacja z gospodarką UE, znacząca obecność na rynkach zachodnich i dobre perspektywy eksportu na rynki krajów wschodnioeuropejskich pozwalają Polsce zajmować drugie miejsce, po Włoszech, w produkcji tekstyliów i odzieży w Europie. W Polsce przemysł włókienniczy powinien być traktowany jako przemysł strategiczny. Produkcja sprzedana przemysłu lekkiego w Polsce wynosiła w 2000 r. 21,7 mld zł i stanowiła 4,4% produkcji sprzedanej przemysłu ogółem, natomiast w 2004 r. wynosiła 19,3 mld zł, stanowiąc 3% produkcji sprzedanej przemysłu ogółem. Przeciętne zatrudnienie w przemyśle lekkim wynosiło w 2000 r. 393,3 tys. osób, co stanowiło 13% zatrudnienia w przemyśle ogółem, natomiast w 2004 r. stanowiło 10% ogólnego zatrudnienia w przemyśle. Przemysł lekki zajmuje czwarte miejsce w tworzeniu dochodu narodowego i jest trzecim pracodawcą w całym przemyśle. (skrócony abstrakt oryginalny)
17
Content available remote The Impact of the ROPO Effect in the Clothing Industry
75%
The number of Internet users in Poland is permanently increasing, the vast majority of Y generation use the Internet at least once a week, while the youngest generation (born after 2000) consider the Internet to be a part of their normal life. Shopping online should be something natural and ordinary for Internet users and the main barriers of the development of e-commerce such as security of transactions, time and cost of delivery are regarded as a standard and truism. The ROPO effect is a major problem for the rapid development of the e-commerce sector. However, the analyzed clothing industry, due to the individual characteristics of products, is a different e-commerce area than others. The obtained results indicate that about 33% of women and men use the Internet as a place to get information about clothing products. Research Online, Purchase Offline, that is, search for information, reviews, or online prices, while buying in the traditional way. The purpose of the publication is to identify the size of the ROPO effect the clothing industry. In order to meet this goal, we analyzed the results of more than 4.000 respondents who have recently purchased clothing products. (original abstract)
18
Content available remote Supply Chain Models in Garment Industry
75%
The paper presents the results of the study concerning supply chain models which was conducted by the author in Polish garment industry enterprises. The goal of the paper was to identify the types of supply chain models in this sector. The research methods were interviews and direct observations of manufacturing and logistics processes in clothing companies. Four types of supply chains models were characterized on the examples of supply chains of various companies. The criteria taken into consideration when characterizing the models included but were not limited to: the supply chain leader, the manufactured products (mass or individualized), the material flow strategy (push, pull), and the geographical location of the supply chain nodes. The factors differentiating these models were related to competitiveness - first of all, the price, the quality of products and services, the time of delivery, the accessibility of products, the extent of the product range. (original abstract)
W opracowaniu poruszono kwestię organizowania wspólnych działań partnerów jako elementu wpływającego na rozwój relacji w kanałach dystrybucji przedsiębiorstw przemysłu odzieżowego. Na podstawie przeprowadzonych pod koniec 2012 r. badań dokonano analizy zależności między występowaniem wspólnego organizowania działań w kanałach dystrybucji a rodzajem relacji zachodzących miedzy uczestnikami danego kanału oraz zbadano siłę tej zależności za pomocą współczynnika C-Pearsona. Co więcej, wskazano również najczęściej występujące obszary wspólnego organizowania, podejmowane przez przedsiębiorstwa branży odzieżowej.(abstrakt oryginalny)
Implementing sustainable development goals defined by UNESCO encompasses diverse activities and spheres of contemporary life, including the issues of responsible production and consumption (goal 12). The fashion sector is often mentioned in this context and considered both ethically and environmen-tally problematic, especially taking into account clothing overproduction coupled with decreasing of its quality and offshoring to non - European countries. Fashion designers - owners of independent fashion brands based in specific local contexts - seem to be especially well prepared to implement in practice the idea of sustainable fashion often also referred to as responsible, ethical or slow fashion. The paper presents results of a qualitative exploratory research among Polish small, independent fashion firms. Analysing in -depth interviews with creative entrepreneurs based in different parts of Poland (Kraków, Łódź, Bytom, Warsaw, other cities and towns), the investigation considers issues such as: how do they understand the concept of sustainable fashion, how do they implement it in their entrepreneurial activities, what challenges and opportunities do they see in this respect, especially taking into account that their entrepreneurial activities situate them between the more symbolic - economy oriented creative sector and the more practically - oriented traditional garment and apparel sector?(original abstract)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.