Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 303

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Przemysł rolno-spożywczy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
Pierwsze związane z naszym wejściem do Unii Europejskiej efekty w handlu zagranicznym artykułami rolno-spożywczymi, ujawniły się już bardzo wyraźnie w roku 2003. Po wielu latach deficytu w obrotach handlowych tymi artykułami po raz pierwszy uzyskaliśmy nadwyżkę w wymianie międzynarodowej. Godne podkreślenia jest, że wyniki te uzyskaliśmy jeszcze przed otrzymaniem wszystkich praw członkowskich UE. W tej sytuacji przedstawienie roli, jaką spełniają produkty rolno-spożywcze w polskim handlu zagranicznym, wydaje się interesujące. (fragment tekstu)
Celem opracowania było ukazanie istoty globalnych łańcuchów wartości oraz ich delokalizacji w skali międzynarodowej. Przedstawiono zmiany, które zachodzą w sektorze rolno-spożywczym, polegające przede wszystkim na przejmowaniu przez korporacje transnarodowe wielu ogniw łańcuchów wartości i umacnianie przez te korporacje swojej pozycji na rynku międzynarodowym. Dzięki temu podmioty te stają się głównymi beneficjentami procesów zachodzących w gospodarce światowej. Przegranymi tych procesów są przede wszystkim właściciele małych gospodarstw rolnych z południa i pracownicy plantacji, którzy są najsłabszymi ogniwami łańcucha wartości dodanej. (abstrakt oryginalny)
Aby możliwe były jakiekolwiek zmiany mające na celu stabilizację rynku rolnego, jego ochronę oraz dostosowywanie do systemu regulacji unijnych, a także restrukturyzację sektora rolnego, niezbędne są na to odpowiednie środki budżetowe. Zakres działań interwencyjnych poprzez agencje - Agencję Rynku Rolnego (ARR) i Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) - jest silnie związany i zdeterminowany przede wszystkim wielkością środków finansowych znajdujących się w ich dyspozycji, zasilanych m.in. poprzez dotację budżetową, której wielkość jest corocznie ustalana w ustawie budżetowej. W związku z integracją Polski z UE obydwie agencje zostały przekształcone w agencje płatnicze; zmienił się też zakres zadań powierzonych im do realizacji. (fragment tekstu)
W latach 2007-2008 doszło do gwałtownego wzrostu cen surowców rolnych i żywności, które osiągnęły poziomy nienotowane od kilku dekad. Celem niniejszego artykułu jest zidentyfikowanie głównych przyczyn silnego wzrostu cen artykułów rolno-spożywczych w drugiej połowie lat 2000. oraz próba oceny znaczenia poszczególnych czynników oddziałujących na zwyżki cen, zarówno w okresie minionej dekady, jak i w perspektywie długoterminowej. Wyniki badań, opartych na przeglądzie literatury i analizie danych statystycznych FAO, wskazują na złożone przyczyny wzrostu cen żywności, które obejmują zarówno czynniki strukturalne wpływające na popyt i/lub podaż produktów rolno-spożywczych, jak i determinanty cen o charakterze krótkookresowym.(abstrakt oryginalny)
Po integracji Polski z Unią Europejską zaznaczył się niezwykle szybki wzrost obrotów handlu zagranicznego produktami rolno-spożywczymi, zarówno eksportu, jak i importu. Rozwój wymiany handlowej szczególnie dotyczył krajów UE, w tym nowych państw członkowskich. W latach 2003-2010 eksport produktów rolno-spożywczych do krajów UE-12 wzrósł o blisko 365%, a import z tych krajów o 213%. W efekcie saldo obrotów handlowych produktami rolno-spożywczymi z krajami UE-12 zwiększyło się prawie sześciokrotnie. Dane te świadczą o konkurencyjności polskich producentów żywności na rynku krajów UE-12. Ocenę tę potwierdza analiza wybranych wskaźników konkurencyjności, tj. wskaźnika ujawnionych przewag komparatywnych w eksporcie Balassy (RCA) i wskaźnika Lafaya (LFI), a także wysoka intensywność handlu wewnątrzgałęziowego, mierzona wskaźnikiem Grubela i Lloyda (GL). Polskie produkty rolno-spożywcze postrzegane są jako dobre i relatywnie niedrogie, tj. charakteryzują się wysoką jakością, bezpieczeństwem zdrowotnym i walorami smakowymi, a jednocześnie są atrakcyjne cenowo dla zagranicznych konsumentów. (abstrakt oryginalny)
Analiza wymiany towarowej w zakresie produktów rolno-spożywczych pomiędzy Polską a Rosją za latach 1997-2008 wykazała, iż wymianę tę charakteryzuje po stronie polskiej przewaga eksportu nad importem, a zatem dodatnie saldo handlu tymi towarami. Średni udział artykułów rolno-spożywczych w ogólnej strukturze polskiego eksportu do Rosji na przełomie lat 1997-2008 ukształtował się na poziomie około 23%, podczas gdy import z Rosji na poziomie niewiele przekraczającym 1%. Spośród czterech sekcji produktów rolno-spożywczych największy udział w eksporcie z Polski do Rosji przypada na sekcję IV, tj. przetwory spożywcze, zaś najmniejszy na sekcję III, tj. tłuszcze i oleje. Po stronie szans polskiego eksportu towarów rolno-spożywczych do Rosji, które należałoby wykorzystać, można wskazać m.in. położenie geograficzne tego kraju, potencjał ekonomiczny, rozmiar i chłonność rynku oraz pozycję na arenie międzynarodowej, a także starania Rosji o wejście w struktury WTO, wzrost zamożności rosyjskiego społeczeństwa oraz brak samowystarczalności żywnościowej. Niestety obok szans istnieje także wiele zagrożeń oraz słabych stron polskiego eksportu do Rosji. (abstrakt oryginalny)
Agro-food system is not a freąuently used term. A great majority of both researchers and practicians when talking about agriculture concentrate only on a part of an agro-food system, such as production or distribution of goods. This article presents recent changes that have occurred in agro-food systems, considered as complex networks of mutually interrelated players, and challenges with which they have to cope. Moreover, it also acąuaints the reader with the concept of knowledge management and its applicability in agro-food systems. In a perpetually evolving world, where knowledge has become a primary resource [Pietruszka-Otryl, 2003] and a source of competitive advantage in organizations, the issues of knowledge management have been given greater attention.(original abstract)
Artykuł omawia prace dotyczące zapewnienia jakości w przemyśle rolno-spożywczym na Podkarpaciu. Dane faktograficzne zebrano w 2001 roku wśród 132 podmiotów czterech wybranych branż według klasyfikacji EKD (mleczarska, owocowo-warzywna, mięsna, zbożowa). W analizowanych przedsiębiorstwach stosuje się różne mechanizmy zapobiegania produkcji wyrobów o złej jakości.
9
100%
Opracowanie stanowi próbę ukazania sytuacji polskiego przemysłu rolno-spożywczego oraz możliwości i zagrożeń po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Podstawową korzyścią dla przemysłu rolno-spożywczego jest swobodny dostęp do rynków innych państw członkowskich. Dostosowanie przemysłu rolno-spożywczego do standardów sanitarnych, weterynaryjnych i ochrony środowiska Unii Europejskiej jest najistotniejszą kwestią umożliwiającą zaistnienie Polski w tej branży na rynku europejskim.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono najważniejsze motywy zagranicznych inwestorów, determinujące podjęcie decyzji o realizacji inwestycji zagranicznej w przemyśle rolno-spożywczym na terenie Polski. Analizę przeprowadzono na podstawie literatury dotyczącej zagadnień mieszczących się w ramach przedmiotu badań, wykorzystano także badania ankietowe. (abstrakt oryginalny)
11
76%
Celem artykułu było określenie zmian w konsumpcji podstawowych produktów rolno-spożywczych w Chinach w odniesieniu do innych krajów, a także analiza samowystarczalności żywnościowej Chin w latach 2003-2013. Zaobserwowano wzrost spożycia produktów rolno-spożywczych pochodzenia zarówno roślinnego, jak i zwierzęcego. Przy tym większą dynamiką charakteryzowała się konsumpcja tych ostatnich. Rosnący popyt na produkty pochodzenia zwierzęcego jest efektem wzrostu statusu społeczno-gospodarczego ludności w Chinach. Pociąga on bowiem za sobą zmiany w strukturze konsumpcji żywności w kierunku wzorców obserwowanych w krajach rozwiniętych. Analiza samowystarczalności żywnościowej Chin wykazała, że tylko w odniesieniu do owoców, warzyw i jaj Chiny produkują wystarczająco dużo, aby zaspokoić potrzeby rynku wewnętrnego. Na rynkach innych produktów rolnospożywczych zaobserwowano brak samowystarczalności. Stosunkowo największe braki w produkcji odnotowano w odniesieniu do olejów roślinnych, mleka i cukru(abstrakt oryginalny)
Nasilenie fuzji i przejęć biznesowych cechuje zmienność w czasie. Teoretycznie, konkurencyjne firmy stale poszukują dróg wzrostu, głównie ze względu na oczekiwane korzyści z tytułu ekonomii skali lub zakresu. W artykule przedstawiono różne aspekty fuzji i przejęć biznesowych w kontekście koncentracji rynku oraz omówiono przejawy i przyczyny wahań koniunktury gospodarczej. Przeanalizowano wartość transakcji fuzji i przejęć na tle zmian koniunktury gospodarczej oraz wybranych indeksów giełdowych w latach 2000-2012. Następnie skupiono się na testowaniu hipotezy o występowaniu związku między liczbą oraz wartością fuzji i przejęć w sektorze rolno-żywnościowym a zmianami koniunktury gospodarczej w tym sektorze w latach 2000-2010. Po pierwsze, okazało się, że transakcje przejęć i fuzji dokonywane w światowym sektorze rolno-żywnościowym miały przede wszystkim wewnątrzbranżowy bądź co najwyżej wewnątrzsektorowy charakter. Po drugie, stwierdzono występowanie dodatniej zależności między wahaniami koniunktury w światowym sektorze rolno-żywnościowym a nasileniem fuzji i przejęć w tym sektorze, zwłaszcza w odniesieniu do wartości tych transakcji, co oznacza, że ożywienie koniunktury sprzyja procesom koncentracji. Po trzecie, zaobserwowany związek między kierunkami zmian aktywności w zakresie fuzji i przejęć i zmian poziomów indeksów giełdowych wydaje się być uwarunkowany sytuacją na rynkach kapitałowych. (abstrakt oryginalny)
Proces transformacji najsilniej uwidocznił się w sferze handlu zagranicznego i wynikającego stąd międzynarodowego podziału pracy. Wprowadzona liberalizacja w stosunkach handlowych (przejawem tego były relatywnie niski poziom ceł wiatach 1990-1992 na poziomie 9,5%) miała stanowić antidotum na występującą nierównowagę popytową. Zastosowany system nie uwzględniał jednak zróżnicowania sektorowego występującym poziomie nierównowagi, co de facto wpłynęło na zróżnicowane dostosowania cenowe (ceny na produkty rolne spadały szybciej wiatach 1990-1992 niż na wyroby przemysłowe średnio o 61 pkt.). Przyczyn należy zatem szukać w konkurencyjności wymiany handlowej wynikającej zarówno ze struktury eksportu (duży udział produktów rolnictwa sięgający 35%), liberalnej polityki handlowej (redukcji ceł do poziomu 13,4% w 1990r.) i słabości oddziaływania proeksportowego państwa. Szczególnie zaważyła tutaj słabość polityki proeksportowej (a nawet jej brak - udział refundacji eksportowych w PSE wynosił 0,1%) i to w warunkach konieczności przebudowy kanałów handlowych. Lata 1996-2004 to okres ponownego przyśpieszenia otwierania gospodarki (związanego z realizacją porozumień międzynarodowych) w warunkach zwiększenia roli narzędzi wspierania eksportu. W okresie tym występowały znaczne wahania w wielkości ToT wskazujące na wzrost znaczenia czynników krótkookresowych, przy redukcji stopy inflacji do średniego poziomu 9,4%. Zmniejszenie barier celnych oraz osłabienie protekcjonizmu w stosunku do głównych partnerów handlowych spowodowały, iż w okresie poakcesyjnym nastąpiło odwrócenie niekorzystnych zjawisk, w tym szczególności deficytu handlowego w wymianie towarami rolno- spożywczymi. Rozwinęły się nowe kierunki eksportu zwłaszcza z krajami, z którymi korzystne umowy posiadała UE (np. państwa MERCOSUR). Zakładana asymetria w wymianie z UE oraz porozumienia w ramach CEFTA, okazały się niekorzystne ich niwelacja pozwoliła na wzrost eksportu. Oznacza to, iż możliwości krajowej bazy produkcyjnej w zakresie produktów rolno-spożywczych wiatach 1990-2002 nie zostały właściwie wykorzystane i ulegały nadmiernej destrukcji, choć nie utraciły całkowicie swojej konkurencyjności a ponadto wymiana nie była stabilizatorem warunków zewnętrznych, lecz je pogłębiała. Kluczowe znaczenie miały zmiany w polityce gospodarczej zarówno Polski jak i jej głównych partnerów handlowych w zakresie towarów rolno-spożywczych, które generowały niekorzystne dostosowania w tym obszarze i znaczy poziom wahań w poszczególnych podokresach. (fragment tekstu)
A method for the production of multicomponent fruit and vegetable paste has been developed. All components were selected considering the content of physiologically functional ingredients. The method is distinguished using the developed innovative equipment: a multifunctional apparatus for the implementation of preliminary heat treatment of raw materials; rotary film evaporator for concentrating puree. The developed devices are distinguished by increased resource efficiency due to heating with a low-temperature film electric heater with a temperature regime in the range of 45-70 °C. The study of structural and mechanical parameters and organoleptic evaluation of the prototypes allowed to reveal the rational content of raw materials in the developed paste: apples - 30%; viburnum - 20%; black chokeberry - 20%; pumpkins - 20%, beets - 10%.(original abstract)
15
Content available remote Handel wewnątrzgałęziowy w wymianie produktami rolno-spożywczymi UE z USA
76%
Celem artykułu było zbadanie intensywności i określenie typu handlu wewnątrzgałęziowego produktami rolno-spożywczymi UE z USA. Analizę przeprowadzono na podstawie danych pochodzących z bazy Comext-Eurostat, na 6-cyfrowym poziomie klasyfikacji HS w latach 2007-2018. Na podstawie zrealizowanych badań można stwierdzić, że handel produktami rolno-spożywczymi UE z USA rozwija się głównie zgodnie z modelem specjalizacji międzygałęziowej, która w latach 2007-2018 utrwalała się i pogłębiała. Wymianę wewnątrzgałęziową, częściej pionową niż poziomą, obserwowano przede wszystkim w obrotach produktami o wyższym stopniu przetworzenia. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Perspektywy rozwoju eksportu polskich produktów rolno-spożywczych do Rosji
76%
Na tle ograniczonych możliwości wzrostu popytu na głównych rynkach unijnych, korzystnie wyróżnia się sytuacja na rynku rosyjskim. Duże zainteresowanie polskimi produktami spożywczymi wśród mieszkańców Rosji stanowi szansę dla producentów żywności z Polski, w zakresie rozszerzenia wymiany handlowej z rosyjskimi partnerami. W opracowaniu dokonano analizy rozwoju eksportu polskich produktów rolno-spożywczych do Rosji. Przedstawiono sytuację bieżącą oraz czynniki warunkujące rozwój polsko-rosyjskiej współpracy handlowej. Zaprezentowano również problemy w handlu z Rosją, z jakimi spotykają się polscy przedsiębiorcy. (abstrakt oryginalny)
The majority of empirical studies assume the symmetric effects of exchange rate development on the trade balance. However, we follow more recent studies to show that there are distinctions to be made between the directions of changes inthe exchange rate. In this study, we assume that the effects can be asymmetrical in certain branches of the agri-food industry. This paper aims to evaluate the asymmetric effects of the exchange rate on foreign trade in the agri-food sector in the Visegrad region. For this purpose, we employ a non-linear auto-regressive distributed lag approach to incorporate the assumed asymmetries of exchange rate changes in a model of the J-curve pattern in the case of Czechia, Hungary, and Poland.The dataset on the SITC two-digit level covers the period between 2000 and 2018. The paper shows that there is a clear difference in the effects of appreciation and depreciation. The difference is not only in the direction, but also in the intensity, of the effects of exchange rate changes on the trade balances of food and live animals, dairy products and birds' eggs, and animal oils and fats in Czechia; meat and preparations in Hungary; sugar, sugar preparations and honey and beverages in Poland. (original abstract)
W artykule omówiono sytuację konkurencyjną polskich producentów żywności po przystąpieniu Polski do UE. Zaprezentowano wyniki handlu zagranicznego produktami rolno-spożywczymi w latach 2003-2007. Przedstawiono udział eksportu w produkcji sprzedanej podstawowych działów: rolnictwa za lata 2004-2006 oraz przemysłu spożywczego za lata 2003-2006.
Celem prowadzonych studiów i analiz było określenie kierunków zmian, które nastąpiły w polskim sektorze rolno-spożywczym na tle całej gospodarki kraju. Analiza dotyczyła potencjału wytwórczego i prowadzona była na podstawie informacji o zasobach siły roboczej, wartości środków produkcji oraz nakładów inwestycyjnych w przemyśle spożywczym i w rolnictwie. Okres analizy obejmowały lata 2005-2015, co wykorzystano do przedstawienia trendu rozwoju metodą regresji liniowej na lata 2016- 2017. Na podstawie badań zaobserwowano spadek zatrudnienia w przemyśle spożywczym i wzrost liczby pracujących w rolnictwie. Jednocześnie zwiększała się wartość brutto środków trwałych w tych działach, przy czym ich udział w skali całej gospodarki zmniejszał się. Również wartość nakładów inwestycyjnych w przemyśle spożywczym i rolnictwie w analizowanym okresie rosła, jednak w przypadku przemysłu spożywczego w skali całej gospodarki malała, w rolnictwie natomiast nieznacznie rosła.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Polska w światowym handlu artykułami rolnymi
76%
Celem artykułu jest analiza roli Polski w światowych obrotach produktami rolnymi w latach 2000-2007, a więc w kilkuletnim okresie przed i po akcesji do Unii Europejskiej. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.