Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Przemysł skórzany
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Zarys funkcjonowania polskiego przemysłu obuwniczego od początku lat 90-tych (z uwzględnieniem transformacji systemowej i procesu wychodzenia z zapaści branży obuwniczej) do chwili obecnej, kiedy odnotowuje się już tendencje wzrostowe w tym sektorze rynku.
Przemysł skórzany w Polsce, aby konkurować zwycięsko w Europie i na świecie, powinien budować swoją strategię opartą na elastyczności procesowej. Większa elastyczność procesów z jednej strony powoduje wzrost ich złożoności, lecz z drugiej zapewnia większą efektywność wykorzystania surowca skórzanego i właściwy dobór asortymentów 0 wysokiej jakości i stosunkowo niskiej cenie. Elastyczność procesowa staje się katalizatorem innowacji technologicznych i produktowych szczególnie w obszarach projektowych, które w przypadku procesów garbarskich są przeniesione do cyklu dogarbowania skóry. Ze względu na nasycenie rynków obuwiem i innymi produktami skórzanymi wszelkie innowacje zwiększające wybór mogą się przyczynić do uzyskania przewagi konkurencyjnej firmie w ten sposób działającej. Narzędziem wspomagającym elastyczne rozwiązania procesowe i idące za tym innowacje może być Technologiczny Wyróżnik Jakości, który służy do łącznej oceny właściwości mechanicznych i sensorycznych skór wyprawionych i pozwala w innowacyjny i elastyczny sposób kształtować, monitorować i sterować procesami wyprawy. (abstrakt oryginalny)
W przedstawionym artykule podjęto próbę oceny konkurencyjności handlu zagranicznego skórami futerkowymi i wyrobami z nich w Polsce na tle krajów Unii Europejskiej w latach 2005-2016. Dane liczbowe służące do badań pochodziły z roczników statystycznych Głównego Urzędu Statystycznego, a w opracowaniu wsparto się metodami analizy opisowej i porównawczej. Wykorzystano także dane Międzynarodowego Centrum Handlu (ITC) oraz bazę Faostat. Wyniki badań potwierdziły, że Polska miała przewagę konkurencyjną w handlu zagranicznym skórami futerkowymi i wyrobami z nich w roku 2005 oraz w latach 2008-2011 i 2013-2016. Ponadto Polska jest krajem, w którym na przestrzeni lat 2009-2016 odnotowywano jedne z największych wskaźników pokrycia importu eksportem pośród krajów Unii Europejskiej. Stwierdzono, że Polska jest jednym z krajów, w którym odnotowano najszybsze tempo wzrostu przewagi konkurencyjnej w tym zakresie, a koncentracja produkcji w Polsce może umocnić jej rolę na arenie międzynarodowej, a także mieć coraz większy wpływ na sytuację ekonomiczną producentów działających w omawianej branży. (abstrakt oryginalny)
In order to raise the economic efficiency of industrial enterprises, there had been suggested the methodology of identifying the optimal needs of resources of leather raw materials. The efficiency of developed methodology is based on the economic-mathematical model which takes into consideration all the categories of natural raw materials, the variants of technological treatment, the technical opportunities of an enterprise and permits to identify the consolidated profit from the sale of manufactured products. (original abstract)
W Rosji rośnie popyt na zagraniczne wyroby obuwnicze, spada zaś zapotrzebowanie na tanią produkcję antyimportową. Ta ostatnia bowiem jest niedoinwestowana, cechują ją brak nowych technologii i dobrego wzornictwa. Stwarza to dobre perspektywy dla polskich producentów obuwia.
W artykule przedstawiono wyniki wykorzystania ekologicznej oceny cyklu życia (life-cycle assessment - LCA) do oceny presji środowiskowych, jakie są wywierane w procesie garbowania skóry. Jak potwierdzają liczne badania, proces garbarski jest jednym z bardziej obciążających środowisko procesów w cyklu życia wyrobów skórzanych. Celem artykułu jest uzupełnienie szeroko rozbudowanej wiedzy w tym zakresie o środowiskowe parametry jego prowadzenia w warunkach polskich. Typ przeprowadzonego badania odpowiada zakresowi badania LCA screening, w którym wykorzystuje się tylko standardowe dane i uproszczoną metodologię oceny oddziaływania. Ocenę LCA poprzedzono przedstawieniem całego cyklu życia wyrobów skórzanych oraz identyfikacją podstawowych przepływów materiałowych, energetycznych i emisji. Następnie zaprezentowano zakres procesów technologicznych realizowanych przez analizowane przedsiębiorstwo. Do wykonania oceny LCA posłużono się metodami Ecological Scarcity 2006 oraz Eco-indicator 99(H). W wyniku oceny zidentyfikowano najważniejsze kategorie presji środowiskowych oraz udział w ich kształtowaniu podstawowych procesów technologicznych. Na zakończenie przedstawiono rekomendacje w zakresie poprawy parametrów ekologicznych ocenianych procesów. (abstrakt autora)
Branża skórzana wciąż nie może wyjść z zapaści. Przyczyną recesji jest m.in. spadek sprzedaży obuwia, spowodowany nadmiernym importem butów, głównie z Chin. Szansą na poprawę tej sytuacji mogą okazać się wprowadzone na początku roku cła ochronne. Konkurencję dla polskiego garbarstwa stanowi też rosnąca konkurencja coraz doskonalszych, tańszych skór syntetycznych.
Zmaltretowany półlegalnym importem z Azji polski przemysł obuwniczy rozwija się w kierunku jakości.
Zakłady przemysłu obuwniczego przez kilka ostatnich lat sukcesywnie poprawiały swoją sytuację finansową. Coraz lepsze wyniki sprawiały, że część z nich zaczęła inwestować. Jednak ostatni kwartał 1997 r. przyniósł kolejne załamanie koniunktury, które utrzymywało się w całym 1998 roku, a co doprowadziło do upadku kolejnych firm. Przyczyną zapaści - w opinii specjalistów był nadmierny import butów z Dalekiego Wschodu oraz drastyczne ograniczenie eksportu do krajów byłego ZSRR.
Jakość surowca futrzarskiego o naturalnym białym zabarwieniu lub z jasną okrywą włosową obniża się znacznie z powodu występowania na włosach żółtego odcienia. Bardzo często z tego powodu dobre skóry futerkowe (lisie, norcze, gronostajowe, królicze i inne niepigmentowane), ze względu na utratę walorów estetycznych eliminowane są ze skór wysokogatunkowych. Przyczyną powstałych zażółceń może być oddziaływanie wszelkich czynników w okresie wzrostu włosów podczas życia zwierząt (tzw. zażółcenia naturalne), jak również zabiegi technologiczne po uboju, w których zażółcenie może powstać w skutek zastosowania podwyższonej temperatury, środowiska alkalicznego i wybielaczy optycznych. Natomiast po wyprawie, zarówno w czasie magazynowania jak i eksploatacji wyrobów gotowych, dominuje wpływ czynników atmosferycznych powodujących starzenie się ketarytan i tworzenia przez nią barwnych połączeń w chemicznych reakcjach fotodegradacji. (abstrakt oryginalny)
Cechą charakterystyczną polskiej branży garbarskiej jest silne uzależnienie się od koniunktury w przemyśle obuwniczym. Roczne zdolności produkcyjne krajowych zakładów garbarskich szacuje się na 25 mln m kw. skór miękkich, jednak ze względu na nadpodaż tego surowca moce wytwórcze rodzimych garbarni wykorzystywane są zaledwie w 40-50 procent
Omówiono rozwój firmy Gino Rossi. Firma ta zdobyła 12-15 procent rynku obuwniczego w Polsce. Wbrew nazwie jest to polska firma, której siedziba mieści się w Słupsku.
Polskie wyroby galanterii skórzanej cieszą się w wielu krajach coraz większą renomą. Głównym atutem jest ich jakość, wzornictwo, szyk i elegancja. Nie bez znaczenia jest też marka i przystępna cena.
Istniejąca od 1990 r. firma Wittchen zaczynała od importu z Azji drobnych partii galanterii skórzanej. Obecnie posiada luksusowy salon w centrum stolicy i zaczyna tworzyć wspólne kolekcje z producentami zagranicznymi. Firma pracuje także nad wizją galerii mody oferującej najlepsze polskie wyroby markowe w kraju i z zagranicy.
W produkcji odzieży skórzanej wyraźnie zaznaczył się podział na dwa segmenty: drogie wyroby luksusowe oraz wyroby najtańsze, standardowe. Na polskim rynku tych produktów trwa trudny okres. Producenci odzieży skórzanej, znacznie droższej niż wyrobów tekstylnych raczej nie mogą liczyć na klientelę masową. Dlatego też rozmiary produkcji w tym segmencie rynku są niewielkie w porównaniu z ogólnokrajową skalą produkcji odzieży.
Omówiono rozwój firmy Batycki, istniejącej na polskim rynku od 1948 roku. Prawdziwy jej rozkwit rozpoczął się w 1997 r., kiedy Bożena Batycka przejęła firmę męża i postawiła na produkcję drogich, luksusowych torebek.
17
67%
Obiektem badań były skóry bydlęce ze zwierząt rasy nizinnej czarno-białej poddane wyprawie. W pracy określono zmiany w składzie białkowym skór bydlęcych zachodzące w poszczególnych etapach tego procesu. W skórach oznaczono zawartość: suchej masy, białka ogółem, kolagenu, sumy białek wymywalnych ze skóry, tłuszczu niezwiązanego, składników mineralnych oraz zmierzono temperaturę skurczu. Stwierdzono, że procesy warsztatu mokrego spowodowały duże zmiany ilościowe w białkach skóry bydlęcej. Największy ich ubytek następował podczas wapnienia i wytrawy. Zaobserwowano wyraźny wpływ składników wapnicy na skład skóry: wraz ze wzrostem stężenia Na2S wzrastała ilość kolagenu przechodzącego do roztworu. Stężenie 0,12% Na2S w kąpieli wapniącej było krytyczną wartością, po przekroczeniu której następowała drastyczna degradacja białka. Kolagen skóry bydlęcej był bardziej odporny na działanie Ca(OH) 2 niż Na2S. Temperatura wapnienia wpływała znacząco na zawartość białek wymywalnych w kąpieli, dlatego nie powinna przekraczać 30°C. Stwierdzono ścisły związek pomiędzy temperaturą skurczu a ilością kolagenu - wraz ze zmniejszaniem zawartości kolagenu w skórze, w poszczególnych procesach warsztatu mokrego następowało obniżenie temperatury skurczu. Reasumując, można stwierdzić, że procesy warsztatu mokrego, przygotowujące skórę do garbowania, powodują procentowy wzrost udziału kolagenu w białku ogółem o ok. 14%, co tłumaczy wzrost reaktywności skóry wapnionej do garbników mineralnych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przegląd zmian dokonujących się w europejskim i światowym sektorze TCLF (włókienniczym, odzieżowym, skórzanym i obuwniczym) na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia z punktu widzenia nowych wymogów dążenia do gospodarki cyrkularnej a w ostatnich latach do gospodarki cyfrowej. W artykule przeprowadzono charakterystykę zmian w częściach składowych tego przemysłu (nazywanego w przeszłości przemysłem lekkim), w Unii Europejskiej oraz w gospodarce światowej w kontekście wymogów zrównoważonego rozwoju oraz niwelowania skutków niekorzystnych zmian klimatycznych. W ostatnich programach europejskich i światowych chodzi bowiem głównie o osiągnięcie surowych wymogów gospodarki cyrkularnej, w tym zwłaszcza na zmniejszenie presji na zasoby naturalne o osiągnięcie celu neutralności klimatycznej do końca 2050 r. Tym pozytywnym dla naszej planety zmianom, sprzyja również dążenie do rozwoju gospodarki cyfrowej. (abstrakt oryginalny)
Przybliżono sylwetkę Jędrzeja Wittchena właściciela firmy Wittchen. Jego sukces polega na wykreowaniu marki o międzynarodowym formacie.
Przedmiotem artykułu jest analiza i ocena bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ), dokonywanych przez korporacje transnarodowe w przemyśle tekstylno-odzieżowym i skórzanym w skali gospodarki światowej. W warunkach globalizacji obserwuje się wzrost wartości skumulowanych BIZ i ich rocznych strumieni w skali świata, przy jednoczesnym przesunięciu pozycji głównych inwestorów i krajów przyjmujących, mierzonej udziałami w zasobach i strumieniach BIZ. Znaczące zmiany występują w strukturze sektorowej i gałęziowej BIZ. W układzie trzech sektorów gospodarki obserwuje się długookresowe przesunięcie BIZ do sektora usług, kosztem inwestycji w przetwórstwo przemysłowe. W przemyśle tekstylno-odzieżowym i skórzanym dokonywane są inwestycje zagraniczne, zwiększające się w długim okresie, jednak dynamika strumieni BIZ napływających do tego przemysłu jest jedną z najniższych w przetwórstwie przemysłowym. W długim okresie (1990-2007) udział przemysłu tekstylno-odzieżowego i skórzanego w globalnych skumulowanych BIZ zmniejszył się z 1,5% do 0,6% w 2007 r. Mimo pracochłonnego charakteru przemysłu, BIZ lokowane są przeważającej mierze w krajach wysoko rozwiniętych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.