Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 47

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Przemysł spirytusowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Upravlìnnâ oborotnimi zasobami pìdpriêmstv spirtovoï galuzì v umovah rinku
100%
Poruszono problem zarządzania kapitałem obrotowym przez przedsiębiorstwa z sektora przemysłu spirytusowego.
Artykuł opisuje zmiany zachodzące w branży spirytusowej od początku lat 90.
Artykuł zawiera charakterystykę sektora przemysłu spirytusowego w Polsce. Zwrócono uwagę na rozwój konkurencji między przedsiębiorstwami działającymi w analizowanym sektorze, koncentrując się na głównych czynnikach napędzających konkurencję.
Polmosy mogą sprzedawać wódkę za granicą tylko za pośrednictwem firmy Agros, której głównymi udziałowcami są obecnie Francuzi. Dopiero w maju 2001 r. prezes Agrosu zawarł umowę z Polmosami i obiecał przekazać im prawa do około 20. wódczanych marek. Zwrócono jednak uwagę, że Polmosy nie mają pieniędzy na masową reklamę oddanych przez Agros marek. Szansą dla Polmosów jest prywatyzacja, wejście silnych inwestorów.
Praca dotyczy uwarunkowań współdziałania bieżącego i strategicznego przedsiębiorstw branży spirytusowej. W pierwszej części omawiane są uwarunkowania o charakterze historycznym i własnościowym, następnie ograniczenia o charakterze historycznym i własnościowym, następnie ograniczenia o charakterze ekonomicznym. Zwrócono uwagę na nieracjonalne działania organów reprezentujących właściciela. Wskazano na konieczność przeprowadzenia zmian o charakterze strukturalnym, technologicznym, organizacyjnym oraz w wsparciu procesów współpracy przez banki. (abstrakt oryginalny)
Czy prywatyzować przemysł spirytusowy w Polsce - za i przeciw. Krótka historia monopolu spirytusowego w Polsce. Sytuacja na świecie.
W artykule omówiono dwa dokumenty. Pierwszy to Raport "Sytuacja i problemy branży spirytusowej", w którym zawarto ocenę 16 spółek Skarbu Państwa i 5 przedsiębiorstw państwowych od 1998 roku do końca trzeciego kwartału 2000 r. Drugi dokument to Informacja na temat przekształceń własnościowych w sektorze spirytusowym, w którym wymieniono grupy przedsiębiorstw przeznaczone do prywatyzacji.
Zaprezentowano przesłanki kształtowania partnerstwa z klientami w przedsiębiorstwach przemysłu spirytusowego w Polsce oraz wyniki badań przeprowadzonych wśród 78% spośród tych przedsiębiorstw. Na postawie wyników badań omówiono aspekt organizacyjny, instrumentalny oraz informacyjny kształtowana partnerstwa z klientami w przedsiębiorstwach przemysłu spirytusowego w Polsce.
Za kilka lat rynek mocnych alkoholi zapewne na tyle się ustabilizuje, że pozostanie na nim kilku silnych producentów i kilkanaście znanych i eksportowanych na cały świat rodzajów tych trunków. Prawdopodobnie połowa wytwórni wódek zostanie zepchnięta do roli lokalnych producentów z ograniczonym udziałem na rynku krajowym, reszta zaś zbankrutuje. Może wreszcie uszczelnione zostaną granice, także dla przemytu wódki, co wyjdzie z korzyścią dla sektora i fiskusa.
The situation of the Polish oil industry after independence was difficult. Cut off from pre-war markets, the weakness of the internal market and increasing competition in external markets resulted in low profitability and a successive decline in production volumes. Competition also became a new threat from the state-backed distillery industry, which was pushing the concept of marketing fuel blends containing spirits. Their entry into the market, despite the objections of oil companies, meant that some gasoline had to be replaced with spirits and their ability to sell on the domestic market was limited. The negative effects of this were consistently raised by oil industry representatives. It wasn't until an improvement in the economy in the second half of the 1930s that a gradual change in the perception of spirit propelled blends appeared. Under conditions of growing domestic demand with relatively constant production volumes, a significant reduction in fuel exports became possible, and spirits were able to become a desirable additive to diesel blends, as evidenced by the increase in their purchases by oil companies. (original abstract)
Zapotrzebowanie na produkcję krajowego przemysłu spirytusowego wyraźnie zmniejsza się. Część konsumentów wybiera whisky, gin, koniak, rum lub wino, miody pitne czy piwo. Spadek spożycia jest m.in. rezultatem wysokich cen wyrobów spirytusowych. Notuje się również zmniejszenie obrotu tym towarem w naszym handlu zagranicznym.
Przedstawiono wyniki badań dotyczących zmian struktur organizacyjnych przedsiębiorstw przemysłu spirytusowego w latach 1991-1998. Badania realizowano na przełomie lat 1998 i 1999.
Sytuacja w branży spirytusowej według jej przedstawicieli jest niepomyślna. Na 21 przedsiębiorstw Polmos, jedno znajduje się w stanie upadłości, dwa są pod zarządem komisarycznym, a pozostałe choć w dobrej kondycji mają się gorzej niż w latach ubiegłych. W 1996 r. upadł Polmos Racibórz. Analizy tej sytuacji na rynku spirytusowym - nadziei i perspektyw na przyszłość dokonano w powyższym artykule.
Fabryka Wódek Gdańskich w Stargardzie jeszcze niedawno sprzedawała 2 mln butelek wódki miesięcznie, dziś 7-8 mln. Firmie pomogła akcyza, silny akcjonariusz i udana restrukturyzacja.
15
63%
W Polsce bardzo ważnym i dość znacznym źródłem finansowania budżetu są wpływy z podatków pośrednich, do których zalicza się między innymi podatek akcyzowy: ponad 5% w przypadku wyrobów spirytusowych, około l 0% w przypadku wyrobów tytoniowych. Autor zastanawia się, dlaczego właśnie te wyroby Rząd upodobał sobie jako jedne z nielicznych, co do których stawki podatku akcyzowego potrafiły być podnoszone nawet kilka razy w roku ? Czy mając pełne dane dotyczące cen tych artykułów w krajach sąsiadujących, takim postępowaniem Rząd nie zwiększa rozmiarów przemytu tych towarów, robiąc przy tym niewiele w zakresie odpowiedniego zabezpieczenia granic?
W artykule przedstawiono wyniki badań zmian struktur organizacyjnych przedsiębiorstw przemysłu spirytusowego w latach 1991-1998. Prezentowane wyniki wzbogacone zostały licznymi wnioskami, ocenami i konkluzjami. Mogą stanowić cenne wskazówki dla praktyków oraz punkt wyjścia do dalszych rozważań.
W artykule poruszono problem prywatyzacji Polmosów. Zwrócono uwagę na niewielkie zainteresowanie inwestorów wystawionymi na sprzedaż firmami.
Przeanalizowano polski rynek napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych ostatniej dekady. Podkreślono spadek produkcji wyrobów spirytusowych i gatunkowych oraz wzrost zainteresowania konsumentów winami i piwem. Natomiast w zakresie produkcji papierosów stwierdzono, że charakteryzuje się ona dużą zmiennością.
Po blisko 200 latach umasowienia alkoholu po raz kolejny zmieniają się upodobania i struktura pitych alkoholi. Od trunków wysokoprocentowych odwracają się kraje bogate lub ubiegające się o to miano (w tym Polska), preferując piwa i wina. Według badań naukowych właśnie te ostatnie napoje, spożywane z umiarem zmniejszają ryzyko chorób wieńcowych i przedwczesnej śmierci.
Przeanalizowano rynek napojów alkoholowych pod kątem gatunków, marek, producentów, produkcji, spożycia. Zwrócono uwagę na zmianę zwyczajów związanych ze spożywaniem alkoholu przez Polaków.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.