Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 120

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Przemysł stoczniowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Artykuł omawia rozwój przemysłu stoczniowego w Chinach, zmiany profilu produkcyjnego oraz poprawę reputacji na światowym rynky okrętowym. Zwraca także uwagę na problemy, z jakimi boryka się chiński przemysł stoczniowy (obniżenie zatrudnienia, procesy prywatyzacyjne i globalizacyjne).
Przedstawiono spór pomiędzy Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi dotyczący dofinansowywania przemysłu stoczniowego w Europie Zachodniej. Ogromne nakłady przewidywane na remont i modernizację stoczni w Europie zwiększyłoby konkurencyjność tych stoczni na rynku światowym i utrudniłoby sytuację innym krajom. Zdaniem USA podjęte przez Unię działanie jest sprzeczne z przyjętym przez OECD rozporządzeniem Rady WE nr 3094/95 (OJ L332/95)
Sąd gospodarczy w Gdańsku podjął decyzję o sprzedaży upadłej Stoczni Gdańskiej konsorcjum Stoczni Gdynia SA i firmie Evip Progress. Zarząd przedsiębiorstwa zamierza złożyć odwołanie od decyzji sądu i nadal forsuje pomysł przeprowadzenia układu z wierzycielami.
Artykuł omawia sytuację polskich stoczni. W roku 1978 polskie stocznie zdobyły 4 procent światowego rynku. Globalne załamanie spowodowało spadek zamówień i nawet poprawa koniunktury w latach 90. oraz restrukturyzacja stoczni nie zahamowały spadku pozycji rynkowej tych przedsiębiorstw. Mimo to autor uważa, że polskie stocznie mogłyby przynosić zyski, ale pod warunkiem przesunięcia się w inny segment rynku.
Niemcy zajmują czwarte miejsce w światowej czołówce liderów budownictwa okrętowego, chociaż do niedawna przemysł okrętowy był w trudnym położeniu. W dalszym ciągu jednak najnowocześniejsze i największe stocznie w Niemczech mają limity wielkości produkcji nałożone przez Komisję Europejską w 1992 r.
W artykule omówiono historię działalności Stoczni Szczecińskiej począwszy od 1991 r. aż do momentu zamknięcia stoczni w marcu 2002 r. Przedstawiono także szansę na przejęcie zadań przez spółkę-córkę - Stocznię Szczecińską Nową.
Stocznie Korei Południowej są od dłuższego czasu atakowane przez Europejczyków, zarzucających im kwotowanie dumpingowych cen na światowym rynku okrętowym . Co Koreańczycy sądzą o tych oskarżeniach?
Narastający problem recyklingu statków zmobilizował Parlament Europejski do zwrócenia uwagi na stosowane substancje niebezpieczne już na etapie budowy statku. Zważywszy, że niemal wszystkie statki zawierają znaczne ilości materiałów niebezpiecznych takich jak azbest, polichlorowane bifenylie, tributylocynę, metale ciężkie w farbach oraz duże ilości olejów itd., statki przeznaczone do złomowania należy traktować jak odpady niebezpieczne. Przewiduje się ograniczenia w zakresie stosowania materiałów niebezpiecznych w budownictwie okrętowym i w tym celu opracowano dokument Zielony Paszport, który zawiera inwentarz niebezpiecznych substancji. Polskie stocznie chcą być bardziej konkurencyjne powinny proponować budowę specjalistycznych jednostek z Zielonym Paszportem. W przyszłości pozwoli to też na przygotowania terenów stoczni na złomowanie statków oraz ubieganie się o autoryzację do recyklingu statków. (abstrakt oryginalny)
Bezpośrednią przyczyną zainteresowania sektorem stoczniowym jest jego strategiczne znaczenie, i to nie tylko gospodarcze, ale i społeczne, potwierdzone zainteresowaniem rządu i władz lokalnych. Jego istotną rolę w gospodarce polskiej wyznaczają udział w ogólnym eksporcie i ogromna sieć powiązań z dostawcami i kooperantami, których istnienie na rynku uwarunkowane jest dalszym funkcjonowaniem sektora. W artykule zaprezentowano istotę konsolidacji sektora stoczniowego i wskazano na etapy jej realizacji. (fragment tekstu)
Omówienie raportu NIK dotyczącego funkcjonowania przedsiębiorstw przemysłu stoczniowego. Kontrolę przeprowadzono w drugim półroczu 1995 r. Objęto nią pięć stoczni produkcyjnych, dziesięć przedsiębiorstw kooperujących ze stoczniami oraz Ministerstwo Przemysłu i Handlu. Kontrola objęła lata 1993-94 oraz pierwsze półrocze 1995 r.
W artykule omówiono przyczyny kryzysu przemysłu stoczniowego w Polsce oraz zwrócono uwagę na szanse wyjścia z kryzysu.
Konflikt między USA a Unią Europejską dotyczący pomocy dla przemysłu stoczniowego. Fuzja Boeinga z innym amerykańskim producentem samolotów McDonnell Douglas Corporation (MCD).
Budowanie statków w Polsce jeszcze do niedawna było przedsięwzięciem dość rentownym, chociaż nasze stocznie nie były wspomagane przez państwo, co jest powszechną praktyką nie tylko w Unii Europejskiej, na Dalekim Wschodzie, ale również w wielu innych krajach. Tymczasem z wielu źródeł pojawiają sie głosy o schyłkowym charakterze polskiego przemysłu okrętowego, spowodowanym głównie wciąż rosnącymi kosztami pracy polskiego stoczniowca.
Omówiono sytuację ekonomiczno-finansową przemysłu stoczniowego w latach 90. Przedstawiono etapy restrukturyzacji przemysłu stoczniowego. Na koniec zamieszczono ocenę polityki restrukturyzacji przemysłu stoczniowego.
Przemysł okrętowy w Polsce od dwóch lat wyraźnie umocnił swoją pozycję w gospodarce. W połowie 2000 r. zajmował już czwarte miejsce w świecie pod względem zamówień na statki, ósme zaś wśród największych producentów okrętowych. Przemysł ten stara się też różnicować źródła dochodów i uniezależnić od koniunktury na światowym rynku budowy statków.
Artykuł omawia koreański przemysł okrętowy, jego sukcesy na światowym rynku.
Artykuł omawia sytuację niemieckiego budownictwa okrętowego.
18
Content available remote Przemysł stoczniowy w Polsce i na świecie
61%
Sektor budowy i naprawy statków (przemysł stoczniowy) różni się od innych przemysłów przetwórczych tym, że został on poddany bardzo wcześnie działaniu procesów globalizacji i nie był objęty programami antydumpingowymi. Funkcjonował on zawsze na wolnym rynku światowym, gdzie stocznie walczyły, i walczą obecnie, o kontrakty zarówno w kraju, jak i za granicą. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie stanu polskiego i światowego przemysłu stoczniowego, ze szczególnym podkreśleniem pozycji konkurencyjnej polskich stoczni na rynku globalnym.(fragment tekstu)
Na przykładzie Stoczni Szczecińskiej szczegółowo omówiono zagadnienie gospodarki materiałowej w procesie zarządzania przedsiębiorstwem. Zwrócono uwagę na takie elementy jak: koszty materiałowe, wydatki materiałowe, proces zaopatrzeniowy oraz zapasy magazynowe.
Fakt członkostwa w UE może przynieść polskim stoczniom korzyści wynikające z wprowadzania w życie Programu LeaderSHIP 2015. Zapowiedź stworzenia między innymi europejskiego funduszu gwarancyjnego na finansowanie budowy statków może poprawić dostęp polskich stoczni do kredytów. W opinii Komitetu Ekonomiczno-Społecznego wprowadzenie takiego systemu powinno być traktowane przez Komisję Europejską w sposób priorytetowy. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.