Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 40

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Przemysł wydawniczy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem niniejszej pracy jest przedstawienie charakterystyki rynku polskiego, niemieckiego i francuskiego i dokonanie analizy znaczących parametrów w branży wydawniczej w odniesieniu do każdego kraju. Zostaną pokazane między innymi obroty, ilość wydawanych książek, średnie nakłady, formy dystrybucji i największe wydawnictwa, które stanowią o wielkości i rozwoju rynku książki w poszczególnych krajach. (fragment tekstu)
Polska poligrafia rozwija się w ostatnich latach szybko. Wzrost popytu oraz inwestycje kapitału zagranicznego sprzyjają stosowaniu nowoczesnych maszyn, które niestety pochodzą prawie wyłącznie z importu. Krajowi zleceniodawcy powracają więc z zamówieniami do polskich drukarni, gdyż przedtem zlecali druk za granicą.
3
Content available remote Repartycja na polu reprografii - doświadczenia Stowarzyszenia KOPIPOL
75%
Na początku lat dziewięćdziesiątych rozpoczął się dynamiczny rozwój reprograficznej techniki kopiowania jako prostego i taniego sposobu wykonywania kopii. Szybko spadające ceny ich wykonania tą techniką zadecydowały o lawinowo rosnącej skali korzystania w taki sposób z efektów cudzej twórczości w ramach dozwolonego użytku osobistego. Szczególnie odnotowane zostało to w obszarze nauki, w którym artykuły naukowe i monografie, jak również podręczniki i skrypty - wcześniej w zasadzie niekopiowane - stały się przedmiotem masowej eksploatacji. Mocą uchwalonej w 1994 r. ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych ustawodawca wprowadził do polskiego porządku prawnego opłaty mające rekompensować straty ponoszone przez twórców na skutek eksploatowania przedmiotów ich praw autorskich za pomocą techniki reprograficznej. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono studium przypadku, które dotyczy wpływu wydania książki Słownik polsko@polski z Miodkiem na zmiany organizacyjne, wydawnicze oraz na rozbudowę controllingu w Wydawnictwie MARINA. Opisano koncepcję oraz problemy związane z jej wydaniem, a także podjęte działania przy tworzeniu publikacji oraz problemy związane z jej wydaniem.(abstrakt oryginalny)
Boom książkowy z lat 1989-1993 się skończył. Wydawcy usiłują przetrwać.
W prezentowanym przedsiębiorstwie wydawniczym obsługa klienta stanowi istotny składnik strategii firmy. Podział działu na poszczególne sekcje umożliwia bezpośredni kontakt i wysoką jakość obsługi klienta. W długim okresie przyczynić się to może do personalizacji kontaktu z klientem, wzrostu zaufania i lojalności. Taki podział pozwala także na stworzenie i stałe przystosowywanie produktu zgodnego z potrzebami odbiorców. Bieżąca analiza poziomu wskaźników pozwala stale kontrolować jakość wykonywanych prac danej sekcji zgodnych z przyjętymi celami. Ponadto wydawnictwo zwraca szczególną uwagę na zintegrowane podejście do klienta, mające się przyczynić do maksymalizacji zysku w długim okresie i optymalizacji cyklu życia klienta. Wiąże się to przede wszystkim z odpowiednią dostępnością dla klienta, odpowiednią jakością obsługi klienta, odpowiednim podejściem i sposobem komunikacji z klientem. (fragment tekstu)
7
75%
Rynek wydawniczy uległ za sprawą Internetu procesowi dezintermediacji. Autorzy' dysponują nowymi narzędziami, aby rozpowszechniać swoje teksty. Nie są już w tak dużej mierze uzależnieni od wydawnictw. Najbardziej rozwinięty rynek e-booków funkcjonuje w Stanach Zjednoczonych, gdzie osiąga kilkunastoprocentowy udział w rynku książki, natomiast w Europie publikacje elektroniczne odgrywają jeszcze marginalną rolę. Choć istnieje jeszcze wiele przeszkód prawnych oraz światopoglądowych dla rozwoju rynku niezależnych od wydawców tekstów, self-publishing jest dla niektórych autorów jedyną szansą, aby ich tekst zaistniał na rynku. (abstrakt oryginalny)
Tematem artykułu jest pisarstwo fantastyczne w odniesieniu do kształtowania się rynku wydawniczego w Polsce po 2000 roku. Omówione w nim zostały tendencje i cechy charakterystyczne debiutów pisarskich polskich twórców literatury fantastycznej oraz specyfika rynku wydawniczego (przeciętny nakład, ilość wydawanych tytułów, a także charakter wydawnictw fantastyki). Problematyka jest rozpatrywana zarówno poprzez pryzmat funkcjonowania fandomu (czyli społeczności fanów, w tym przypadku fantastyki), jak i przemian społecznych mających wpływ na pisarstwo i kulturę czytelniczą. (abstrakt oryginalny)
Wydawcy zaczęli wzorować się na działalności supermarketów i sklepów odzieżowych, gdzie decyzje o umieszczeniu na półce danego rodzaju produktu podejmuje się po uważnym przeanalizowaniu wyników badań konsumenckich.
Tekst omawia temat innowacyjnych okładek drukowanych magazynów ilustrowanych na przykładzie miesięcznika "Empire". W artykule zdefi niowano termin "okładka innowacyjna", osadzając to zjawisko w kategoriach innowacji wydawniczych. Przedstawiono także skutki, techniki i częstotliwość występowania innowacji okładkowych w miesięczniku "Empire", wnioskując na podstawie analizy z lat 2012-2015. (abstrakt oryginalny)
Zainteresowanie kapitału zagranicznego polską prasą zaczęło się po uwolnieniu rynku, wprowadzeniu liberalnego prawa prasowego i spółdzielczego, co nastąpiło po ukazaniu się ustawy z 22 marca 1990 roku o likwidacji RSW Prasa - Książka - Ruch. W połowie 1990 r. zaczął napływać obcy kapitał, który pozwolił polskiej prasie przetrwać i zmodernizować wychodzące od wielu lat tytuły, jak również wprowadzić na polski rynek prasowy kilkadziesiąt nowych czasopism, zmieniając wydawniczy krajobraz w Polsce. Powstający polski kapitał był słaby, niedoświadczony i nie dokonywał żadnych inwestycji prasowych, natomiast niemieckie wydawnictwa zainteresowały się czasopismami dla kobiet, włożyły wiele kapitału, pracy i wysiłku, toteż szybko opanowały rynek magazynów kobiecych w Polsce. Czasopisma kobiece na całym świecie są rentowne, przynoszą duże dochody, ponieważ pochłaniają znaczne budżety reklamowe, są doskonałym nośnikiem dla reklamy kosmetyków, detergentów, parafarmaceutyków, sprzętu gospodarstwa domowego i wielu innych towarów*. Kobiety czytają więcej niż mężczyźni, są bardziej podatne na reklamę i - co najważniejsze - to one decydują o zakupach i kierują budżetami domowymi.(fragment tekstu)
15 lat trwania procesu transformacji polskiego systemu medialnego to na tyle długi okres, że można dokonać podsumowań i ocen zmian dokonujących się w obrębie poszczególnych kategorii mediów. Artykuł jest próbą wskazania zakresu, form i tempa przekształceń prasy codziennej. W I połowie lat 90. rynek dzienników zmieniał się niezwykle dynamicznie, ponieważ nowi wydawcy byli przekonani, że zdołają łatwo wyprzeć z rynku tytuły ukazujące się w okresie PRL. Założenie to okazało się niesłuszne. Jednak największe zmiany jakościowe spowodowało ukazanie się "Faktu" - tabloidu, który uruchomił proces ewolucji formuły wydawniczej wielu dzienników, zwłaszcza regionalnych. Niezależnie od zmian jakościowych na rynku dzienników dokonują się równocześnie dwa procesy - koncentracji i konsolidacji, widoczne szczególnie w odniesieniu do prasy regionalnej. (abstrakt oryginalny)
Obserwowany od wielu lat nacisk na młodych naukowców, usankcjonowany przepisami prawnymi, nakłada na nich obowiązek nie tylko prowadzenia badań i działalności dydaktycznej, ale także spełnienia wymogów parametryzacyjnych. To właśnie od ilości publikacji, czasami bez względu na ich jakość, zależy ich pozycja na uczelni, a więc postęp kariery naukowej i dostęp do finansowania badań (np. uzyskania stypendium czy grantów). Nie dziwi zatem, że coraz częściej dochodzi do przypadków korzystania z kontrowersyjnych ofert tzw. drapieżnych wydawców czy organizatorów konferencji. Pozostający pod pręgierzem parametryzacyjnych wymagań naukowcy czasami nieświadomie korzystają z usług takich firm. W artykule opisano znane w świecie naukowym przypadki nieuczciwego postępowania i strategie podejmowane w tzw. grze parametrycznej, a także opisano rozwiązania mające zapobiec takim niepożądanym działaniom, które zapisano w procedowanej Ustawie 2.0. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym opracowaniu przedstawiono zagadnienie wyznaczania funkcji regresji z wykorzystaniem metody krzywych składanych. W metodzie tej dzielimy dziedzinę zmiennej X na rozłączne przedziały i dopasowujemy wielomian n-tego stopnia do każdego z przedziałów z osobna, dodając warunki gładkości funkcji w punktach podziału dziedziny. Opisano dwa szczególne przypadki: naturalne funkcje składane trzeciego rzędu oraz gładkie funkcje składane. Metody te zilustrowano na przykładzie rynku wydawniczego. W analizowanym przykładzie dokonano również porównania jakości modeli otrzymywanych za pomocą metody krzywych składanych oraz metody najmniejszych kwadratów.(fragment tekstu)
15
Content available remote Technologia i ekonomia wydawnictw w epoce Internetu
63%
Tradycyjne wydawnictwa kształtowały model swojego biznesu przez setki lat. W skrócie opiera się on na tym, że autorzy tworzą treści, a wydawcy pomagają im w ich edycji, marketingu, druku i dystrybucji. Wydawca stara się nierzadko pomóc autorowi, wskazując na treści możliwe do sprzedaży, a następnie promując jego publikację. Ze wspomnień wielu autorów znamy też praktykę zadatkowania tekstów, które mają dostarczyć. (...) Dla konsumenta treści w dobie Internetu ważne są: wygoda posługiwania się bazą danych (zawierającą teksty i materiały multimedialne) oraz jej zawartość (archiwalna i aktualizowana na bieżąco). Można zakładać, że baza danych zawierająca wiele interesujących treści będzie przyciągała zarówno czytelników, jak i autorów. Ważne pozostaną również marki - wydawcy znani z dostarczania dobrych jakościowo treści. Niebagatelnym zyskiem z eksploatacji takiej bazy danych mogą być również szczegółowe informacje o jej użytkownikach - co dokładnie czytają, a więc za co są gotowi płacić. (fragment tekstu)
Proponowany artykuł poświęcony jest analizie stanu branży wydawniczej Ukrainy pod względem językowym, w pierwszych dekadach niepodległości kraju. Z perspektywy czasu ukazany jest problem książek i gazet. Języki gazet na Ukrainie są dwujęzyczne lub wielojęzyczne. Analiza sytuacji w dziedzinie wydawnictw książkowych wykazała, że na Ukrainie książki i broszury są wydawane w ponad 20 językach. Lwia część publikacji w języku ukraińskim i rosyjskim. Dokonano porównawczego opisu zagadnienia wydań ukraińskojęzycznych i rosyjskojęzycznych. Opracowanie obala wypowiedzi niektórych uczonych na temat ucisku języka rosyjskiego w produktach drukowanych na Ukrainie. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Tradycje Łodzi wielokulturowej w repertuarze Wydawnictwa Łódzkiego
63%
Artykuł się składa się z dwóch części. W pierwszej opisuję relacje między mniejszościami narodowymi w Łodzi w XIX i XX w. Poświęcam uwagę stosunkowi Polaków do Niemców i Żydów po zakończeniu II wojny światowej. W drugiej części przedstawiam Wydawnictwo Łódzkie i omawiam wybrane pozycje dotyczące wielokulturowej przeszłości miasta.(abstrakt oryginalny)
Obnoszona na gospodarczym i przecież nie tylko cywilistycznym sztandarze zasada swobody umów, mimo swych oczywistych, w części nieuchronnych ograniczeń, na gruncie prawa autorskiego - w odniesieniu do przenoszenia praw do utworów naukowych - najczęściej bierze w łeb. Umowy wydawnicze przekazywane są bowiem ich twórcom do podpisu, nie do pertraktacji, oczywiście już po podjęciu przez redakcję decyzji o publikacji. W przypadku publikacji pokonferencyjnych jest tak samo. Kontekst presji, pod jaką znajduje się autor niegodzący się na narzucane postanowienia umowne, jest jednoznaczny.(fragment tekstu)
Obecność zagranicznych koncernów na polskim rynku prasowym jest bezspornym faktem, wynikającym z globalizacji procesu komunikowania. Nie dyskutuje się już nad szansami i zagrożeniami związanymi z wejściem niemieckich edytorów na polski rynek wydawniczy. Autorka artykułu opisuje natomiast najważniejsze momenty związane z kilkunastoletnią obecnością na polskim rynku magazynów wysokonakładowych czterech firm z niemieckim kapitałem: Burda Polska, H. Bauer, Axel Springer Polska, Gruner+Jahr Polska. Analiza oferty wydawniczej wskazuje wyraźnie, które z segmentów prasowych cieszyły się największym zainteresowaniem wyżej wymienionych. Na przestrzeni dwudziestu lat widać także ich permanentny rozwój, który ukierunkowano na przynoszenie jak największych zysków. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Public relations na polskim rynku książki (wybrane zagadnienia)
63%
Przedmiotem artykułu są działania public relations na rynku wydawniczym. Autor omawia m.in. główne narzędzia tradycyjnego public relations stosowane na rynku książki, efekty działań media relations oraz kierunki zmian w dziedzinie public relations na rynku wydawniczym, służące budowaniu atrakcyjnych kanałów komunikacji z czytelnikami.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.