Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 98

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Przemysł wysokich technologii
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Zdolność konkurencyjna regionu determinowana jest nie tylko przez rozmiary i strukturę produkcji, ale także przez jej rentowność. Uważa się, że przemysł wysokiej technologii odznacza się wyjątkowo korzystnymi cechami ekonomicznymi, a zwłaszcza relacją efektów do poniesionych nakładów. W aspekcie badania przewagi komparatywnej województwa opolskiego rodzi się m.in. pytanie o rentowność sektorów (klasyfikacja sektorów wg intensywności technologicznej). Analiza przedstawiona w niniejszym opracowaniu ma na celu wstępne rozpoznanie problematyki. Wyniki przeprowadzonych badań pokazują, że działy przetwórstwa przemysłowego w sektorze średniowysokiej techniki są zróżnicowane ze względu na osiąganą rentowność sprzedaży. Częściowo można potwierdzić tezę, iż sektor średniowysokiej techniki charakteryzuje się stosunkowo wysoką rentownością.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Przemysł high-tech a poziom rozwoju społeczno-gospodarczego krajów
75%
Działalność zaawansowana technologicznie pojawiła się w efekcie przekształceń przemysłu i jego struktury w krajach gospodarczo wysoko rozwiniętych. Kraje, które są obecnie liderami w zakresie rozwoju przemysłu high-tech, przeznaczały i nadal przeznaczają duże środki na aktywa niematerialne, tzn. działalność badawczo-rozwojową i techniki komunikacyjne. Ewolucyjny charakter zmiany przemysłu polegał w tych krajach na tym, że przemysł osiągnął już pewien poziom nasycenia w kapitał i środki trwałe - uzyskując tym samym dużą efektywność.[...]Wiele teorii próbuje tłumaczyć i wskazywać na drogi rozwoju przemysłu high-tech w krajach o niższym poziomie rozwoju społeczno-gospodarczego. Niektóre teorie starają się określić czynniki sukcesu takich krajów. W przypadku krajów słabiej uprzemysłowionych problem sprowadza się do kwestii: w jaki sposób państwo może wejść na drogę innowacyjnego wzrostu gospodarczego w warunkach nasilonej globalizacji i rozproszenia procesu produkcji w przestrzeni. Nie ma jednej spójnej teorii ekonomicznej, która w sposób jednoznaczny wskazywałaby drogę dojścia do sukcesu. (fragment tekstu)
Despite a considerable body of research and gathering information on advanced technologies, there is still a study gap concerning its importance from the perspective of international competitiveness. Therefore, a question arises: what affects the competitive potential and how does it contribute to the competitive position of the high-tech sector in European Union (EU) countries? For this reason, a study was taken up to evaluate the competitive potential and competitive position of the high-tech sector in EU countries. Defining the competitiveness, competitive potential, and competitive position in the industry was the starting point for the analysis. Further, selected indices were used to evaluate the competitive potential and to establish a competitive position. The synthetic competitiveness index was also calculated. The study identified the decisive factors having an impact on the competitive potential and competitive position of the sector and the relationship between them.(original abstract)
Niniejszy artykuł dotyczy problematyki umiędzynarodowienia przedsiębiorstw przemysłowych oraz specyfiki internacjonalizacji przedsiębiorstw z branży high-tech. Celem badań, których wyniki zostały zaprezentowane w niniejszym artykule była próba zidentyfikowania determinant ekspansji zagranicznej przedsiębiorstw przemysłowych zaliczanych do wysokiej techniki na tle determinant procesów umiędzynarodowienia przedsiębiorstw przemysłowych zaliczanych do grupy średniej i niskiej techniki. Przeprowadzone badanie miało charakter jakościowy i opierało się na wielokrotnej analizie studiów przypadków opartej o częściowo ustrukturyzowane pogłębione wywiady oraz analizę materiałów uzyskanych od przebadanych przedsiębiorstw.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono strategiczne wybory przedsiębiorstw high-tech związane z realizacją strategii rozwoju. Szczególną uwagę zwrócono na źródła pozyskiwania wiedzy i technologii, ukazując znaczącą rolę w tym zakresie fuzji i przejęć. Przedstawiono też przykłady akwizycji technologicznych zrealizowanych przez spółki notowane na GPW w Warszawie, które stanowią potwierdzenie, że polskie spółki są zarówno aktywne na rynku technologicznym, jak i stanowią też cel transakcji dla firm międzynarodowych.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest dyskusja problemów racjonalizacji strategii rozwojowych przedsiębiorstw wysokich technologii. W artykule zaprezentowano koncepcję modelu racjonalizacji procesu strategicznego przedsiębiorstw wysokich technologii w ujęciu konfiguracyjnym. Poddano również analizie częściowe wyniki prac badawczych podjętych w Projekcie4 z zakresu definiowania i rozwiązywania problemów strategicznych w przedsiębiorstwach innowacyjnych. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Przemiany branży high-tech i zjawisko migracji wartości
75%
W artykule zaprezentowano wybrane tendencje na rynku zaawansowanych technologii, posługując się przykładami zmian strategii firm Sony i IBM oraz modelem łańcucha wartości branży high-tech. Udzielono też odpowiedzi na pytanie, jak w ostatnim 25-leciu zmieniały się zainteresowania firm i wybory preferowanych obszarów technologicznych (zjawisko migracji wartości), w oparciu o analizę ofert publicznych 1803 amerykańskich spółek nowych technologii na przestrzeni 25 lat (1980-2004). (abstrakt oryginalny)
8
75%
Niniejsze opracowanie analizuje współpracę między firmami zaawansowanych technologii z instytucjami wspierającymi rozwój przedsiębiorstw funkcjonującymi na rynkach wschodzących. W badaniach wykorzystano metody jakościowe - studium przypadku. Analizę empiryczną prowadzono w 26 przedsiębiorstwach zaawansowanych technologii funkcjonujących na jednym z rynków wschodzących: w Polsce. Niniejsze opracowanie bada wsparcie instytucji oraz współpracę między firmami i instytucjami publicznymi z perspektywy kierowniczej. W wyniku analizy materiału empirycznego zidentyfikowano główne problemy i przeszkody stojące przed przedsiębiorstwami oraz sposoby rozwiązania problemów. Prezentowane wyniki badań poszerzają dostępną wiedzę, dostarczając empirycznych danych o firmach high-tech na jednym z rynków wschodzących w Europie. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza motywów podejmowania współpracy w działalności zagranicznej przez polskie przedsiębiorstwa zaawansowanych technologii (high-tech). W artykule przedstawiono wyniki własnych badań empirycznych stanowiących rezultat projektu badawczego finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nr 51104-95, zrealizowanego przez zespół badawczy pod kierunkiem prof. dr. hab. K. Fonfary. Dane uzyskano na podstawie badań ankietowych przeprowadzonych od maja do grudnia 2007 roku. Do analizy przyjęto próbę 74 firm zaawansowanych technologii. Przedstawione w artykule wyniki wskazują, że przedsiębiorstwa zaawansowanych technologii i zarządzający nimi menadżerowie są świadomi korzyści wynikających z kooperacji. Badane firmy high-tech podejmowały współpracę z podmiotami zagranicznymi głownie w celu uzyskania dostępu do wiedzy i zwiększenia poziomu innowacyjności, jednakże najbardziej intensywną kooperację odnotowywały na polu sprzedaży i produkcji. Przedsiębiorstwa wciąż częściej współpracują ze sobą w ramach łańcucha dostaw. Tymczasem wydaje się, że właśnie powiązania z ośrodkami wiedzy i innowacji oraz z konkurentami znajdującymi się na wyższym poziomie rozwoju, przyczyniają się do kreowania największej wartości dodanej w ramach współpracy. (abstrakt oryginalny)
Jednym z najistotniejszych czynników wpływających na innowacyjność współczesnych podmiotów gospodarczych jest transfer technologii. Procesy transferu mogą dotyczyć zarówno odpłatnego, jak i nieodpłatnego przekazania lub pozyskania technologicznych rozwiązań. Do tego celu przedsiębiorstwa mogą wykorzystywać różnorodne formy transferu technologii. W warunkach konkurencyjnej gospodarki istotną rolę odgrywają nie tylko nakłady ponoszone na B+R, ale również ich ukierunkowanie na potrzeby postępu technicznego. Przedsiębiorstwa przemysłowe wysokiej techniki intensywniej angażują się w procesy pozyskiwania technologii niż w procesy ich przekazywania. Dominującą rolę w badanej grupie przedsiębiorstw odgrywają: zakup i sprzedaż maszyn i urządzeń technicznych, udzielenie i zakup licencji nieformalny kontakt z innymi przedsiębiorstwami, a także pozyskanie i przekazanie know-how. Przedsiębiorstwa wysokiej techniki powinny jednak zintensyfikować działania ukierunkowane na transfer technologii, co pozwoli na poprawę efektywności całej gospodarki. (abstrakt oryginalny)
Zakres czasowy analizy obejmuje zasadniczo lata 1995-2006. Został on wyznaczony głównie przez dostępność danych - w momencie realizacji informacje na temat 2007 roku nie były upublicznione. Z kolei zakres przestrzenny analizy obejmuje Polskę oraz - dla większości wskaźników - pozostałe kraje członkowskie Unii Europejskiej, a dla wybranych - kraje OECD. Zakres przestrzenny i położenie w nim nacisku na kraje Unii Europejskiej jest umotywowany przede wszystkim zbliżonymi warunkami rozwojowymi umożliwiającymi dokonanie analizy porównawczej i określenie perspektyw rozwoju firm i całego sektora high-tech w Polsce. (fragment artykułu)
12
Content available remote Koopetycja a rozwój przedsiębiorstwa w opinii kadry kierowniczej firm high-tech
75%
Koopetycja jest połączeniem konkurencji i współpracy, a relacje koopetycyjne mogą w różny sposób wpływać na rozwój przedsiębiorstwa. Firmy high-tech powinny być otwarte na współpracę z otoczeniem, w tym również współpracę z konkurentami. Nie zawsze jednak tak się dzieje. W opracowaniu przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych na reprezentatywnej ze względu na wielkość i branżę grupie przedsiębiorstw high-tech dotyczące opinii kadry kierowniczej na temat wpływu relacji koopetycyjnych na rozwój przedsiębiorstwa. Wynika z nich, że im firma jest większa, bardziej innowacyjna, oparta na wiedzy, wykorzystująca nowoczesne technologie i otwarta na rynek międzynarodowy, tym częściej wchodzi w relacje koopetycjne, które przyspieszają jej rozwój. (abstrakt oryginalny)
Research background: Corporate risk-taking (CRT) is crucial to a business's survival and performance and is a driving force for sustainable development. Environmental, social and governance (ESG) practices are critical to firm profits when considering sustainable economic growth; however, they can also be the cause of financial burdens. It is, therefore, crucial to assess the relationship between a company's ESG performance and its risk-taking. Purpose of the article: Considering the controversial results of empirical studies on the relationship between ESG and CRT, this study aims to theoretically and empirically investigate the curvilinear nexus between ESG practices and CRT within Taiwan's high-tech industry. Methods: Ordinary least square regression and quantile regression analysis was applied to investigate the curvilinear ESG-CRT relationship. The empirical studies were conducted in 38 high-tech companies on the Taiwan Stock Exchange that disclosed ESG information between 2005 and 2020, with a total of 437 firm-year observations. Findings & value added: Quantile regression estimation results reveal the ESG-CRT nexus is U-shaped (convex). Both the environmental and social pillar's relationship with CRT is nonlinear and U-shaped, whereas the governance pillar has no significant relationship with CRT. Overall, a comprehensive view is provided that shows ESG practices can have a double-edged sword effect on CRT. It is suggested that high-tech companies in Taiwan should avoid ESG practices becoming a tool for managements' self-interest. More information of ESG practices should be disclosed to stakeholders to ensure they are given full credit for the positive impact they have on capital allocation. Regulators guide firms to surpass the threshold of the Ushaped effect and take into consideration the whole benefits of stakeholders when they allocate existing resources toward environmental and social endeavors. (original abstract)
Artykuł poświęcono charakterystyce zmian w przestrzennej alokacji zarówno produkcji światowej, jak i branży wysokich technologii w dobie postindustrialnej, na terenie Europy Środkowej, a szczególnie w Rosji.
W artykule podjęto problem barier utrudniających realizację procesów zarządzania wiedzą. Na podstawie przeprowadzonych badań ankietowych na losowo dobranej próbie 100 przedsiębiorstw średniej i dużej wielkości, zaliczanych do high-tech, stwierdzono, że spośród takich kategorii barier, jak: w ludziach (osobiste), zespołowe, strukturalne, kulturowe, związane z metodami zarządzania, technologiczne oraz w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi, realizację procesów zarządzania wiedzą najczęściej i jednocześnie w największym stopniu utrudniają bariery związane z metodami zarządzania. Ponadto zauważono, że w ramach tej kategorii barier badane podmioty najczęściej stykają się z presją czasu w działaniu. Respondenci z przedsiębiorstw wysokich technologii potwierdzają także podejmowanie różnych inicjatyw mających na celu pokonanie barier. Zaliczono do nich m.in.: kierowanie pracowników na specjalistyczne szkolenia, umożliwianie pracownikom zgłaszania pomysłów poprzez bezpośrednie kontakty z kierownictwem, stosowanie metod i narzędzi motywowania oraz wiele innych.(abstrakt oryginalny)
W artykule autor przedstawia sytuację na polskim rynku wysokich technologii. W Polsce są wielkie możliwości wykorzystania zaplecza naukowego do rozwoju wysokich technologii, lecz brakuje na to pieniedzy. Z pomocą często przychodzi Komitet Badań Naukowych, dofinansowując niektóre projekty.
17
75%
W artykule podjęto próbę oceny zaangażowania w działalność innowacyjną poszczególnych branż przemysłu województwa podlaskiego w celu identyfikacji tych wykazujących ponadprzeciętną aktywność w tej dziedzinie. Przyjęto hipotezę badawczą odnoszącą się do stwierdzenia dominującej w tym zakresie roli branż z grupy tak zwanych niskich i średnioniskich technologii. Rozważania oparto na analizie dwóch rodzajów indeksów obrazujących poziom ogólnej aktywności innowacyjnej poszczególnych branż w relacji do średniej w regionie oraz relatywny poziom intensywności zaangażowania w działalność innowacyjną w stosunku do aktywności charakterystycznej dla danej branży w skali kraju. W celu analizy powiązań pomiędzy analizowanymi zmiennymi i ich indeksami wykorzystano korelacje Pearsona. Badania oparto na danych statystycznych Głównego Urzędu Statystycznego zebranych w ramach trzech edycji badań Community Innovation Survey (CIS) za lata 2002-2004, 2004-2006 i 2006-008. Przeprowadzona analiza pozwoliła wyodrębnić grupę pięciu działów przemysłu, w których koncentruje się aktywność innowacyjna przedsiębiorstw województwa podlaskiego, świadcząc o swoistej "specjalizacji branżowej" w zakresie innowacji. Wykazują one zarówno ponadprzeciętne zaangażowanie w działalność innowacyjną w skali województwa, jak i charakteryzują się wyższą innowacyjnością niż średnia w kraju dla tych branż. Trzy z nich to działy tzw. niskich technologii, co świadczy o dominacji tych branż w aktywności innowacyjnej w województwie podlaskim.(abstrakt oryginalny)
Przedstawione wyniki są fragmentem badania dotyczącego internacjonalizacji przedsiębiorstw polskich high-tech. Wśród badanych przedsiębiorstw blisko 40% stanowiły przedsiębiorstwa rodzinne. Głównym celem artykułu było przedstawienie wzorców, a w szczególności intensywności i tempa internacjonalizacji firm rodzinnych w porównaniu do firm nierodzinnych. (fragment tekstu)
The consistent growth of mergers & acquisitions (M&As) activity around the world in the last decade, and the volume of capital involved in such transactions, stand in sharp contrast to the high failure rates evident in M&As. The inconsistency amongst empirical findings on M&A performance is based on a variety of settings and on different measurements investigated under the generic label 'M&As'. This paper claims that we need to differentiate between general M&As and those involving technology firms acquisition. The combination of the drive, the dynamic process and the human capital capabilities which characterize the latter, is expected to result in a more successful result than was reported. Hi-tech innovative acquirers can benefit from buying small, start- up firms by adding valuable resources, increasing market power and initiating strategic renewal. It is proposed that in addition to the traditional critical success factors (CSFs) identified as the most influential variables on M&A performance, attention needs to be given to the acquired firms' motivation to succeed and to the performance of start-ups in the hi-tech sector. Some unique variables in that configuration need to be researched, amongst them are: trust, readiness for change, commitment, knowledge transfer and preserved autonomy. By doing that an opportunity will be given to examine if the general research paradigm of M&As fits the hi-tech's circumstances or if a separate one is needed to measure the merger performance of start-ups. It is assumed that the Israeli's start-ups mergers represent a more successful case and that they will perform with more positive results. This paper presents a theoretical framework for investigating M&A performance in the hi-tech area through an interdisciplinary approach. The article is organized as follows: The first section outlines the various theoretical ideas and research done on M&As. The second part deals with some critical reviews that aim to explain the confusing data produced from that paradigm. Section three turns to the emerging area of the technological business environment highlighting the uniqueness of the Israeli start-up phenomena. The last section combines performance with hi-tech in order to provide new insights on the M&As processes for executives engaged in both planning and implementing M&A deals. The paper concludes with a short summary and practical recommendation for further research.(original abstract)
W nowoczesnych gospodarkach kapitał ludzki to najczęściej wymieniany, obok wiedzy i innowacji, czynnik pozwalający na osiągnięcie przewagi rynkowej. Pojęcie to określane jest jako pochodna wykształcenia, zdobytych kwalifikacji oraz praktycznych umiejętności. Obserwowany obecnie dynamiczny rozwój zaawansowanych technologii wymaga włączenia w ten proces wysokiej jakości kapitału ludzkiego. Celem opracowania jest ocena potencjału kapitału ludzkiego jako uwarunkowania rozwoju Przemysłu 4.0. W badaniach uwzględniono wskaźniki dotyczące udziału zatrudnienia w przemyśle wysokich technologii i usług opartych na wiedzy, udziału zatrudnienia w przemyśle wysokich i średniowysokich technologii oraz przeanalizowano udział osób z wyższym wykształceniem w przedmiotowych rodzajach przemysłu. Badaniem zostały objęte kraje członkowskie Unii Europejskiej. Zakres czasowy badań obejmuje lata 2013 i 2018. Analizę przeprowadzono na podstawie informacji statystycznych pochodzących z bazy danych Eurostat.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.