Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 58

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Przepływy międzygałęziowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W artykule przedstawiono autorską metodę diagnozowania szczególnych obszarów kooperacji w gospodarce regionu, bazującą na macierzy przepływów międzygałęziowych, na przykładzie diagnozy powiązań występujących w gospodarce województwa lubelskiego. Rozwiązanie powyżej sformułowanego problemu badawczego przyczyni się do lepszego zdiagnozowania słabych i silnych stron województwa lubelskiego. Opracowana metoda pomaga twórcom dokumentów strategicznych określić, w którym kierunku powinien być rozwijany potencjał społeczno-gospodarczy województwa, tak, aby tworzyć możliwie silną i stabilną, a jednocześnie zróżnicowaną bazę zrównoważonego rozwoju. W artykule udowodniono, że sama analiza przepływów międzygałęziowych jest obecnie raczej środkiem do celu niż rozwiązaniem. Jej zastosowanie może stanowić jednak podstawę dalszych badań w zakresie rozwoju regionalnego i czynników go determinujących.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Finansowe modele input-output w analizie powiązań międzysektorowych
100%
Głównym celem artykułu jest konstrukcja tablic przepływów poszczególnych instrumentów finansowych między sektorami instytucjonalnymi. Tablice te zostały oszacowane przy zastosowaniu metod input-output i przedstawione graficznie w postaci map powiązań międzysektorowych. Umożliwiły one ocenę znaczenia sektorów w przepływach instrumentów finansowych w Polsce w latach 2003-2015 i ocenę zmian skali i struktur tych powiązań. Analiza powiązań międzysektorowych potwierdza hipotezę o rosnącej roli instytucji finansowych jako głównego pośrednika finansowego w polskiej gospodarce (wzrost przepływów w zakresie gotówki i depozytów oraz kredytów i pożyczek). Jednocześnie potwierdza się hipoteza o rosnącej roli sektora zagranicy w finansowaniu popytu polskiej gospodarki na środki finansowe (nabywanie instrumentów rynku kapitałowego - akcje oraz dłużne papiery wartościowe). Dodatkowym celem, w naturalny sposób wynikającym z dysponowania oszacowanymi tablicami finansowych przepływów międzysektorowych według instrumentów, jest konstrukcja finansowego modelu input-output, który może być użyty w różnych analizach empirycznych, a w szczególności analizach prognostyczno-symulacyjnych popytu na instrumenty finansowe (i ich podaży).(abstrakt oryginalny)
W artykule tym omówiono najczęściej stosowane w praktyce metody identyfikowania klastrów na podstawie tablic input-output oraz zaproponowano metodę triangulizacji, która umożliwia wykrywanie powiązań istniejących między dobrze zdefiniowanymi klastrami lub między sektorami należącymi do klastrów i spoza nich. Zastosowanie metody triangulizacji zilustrowano na przykładzie tablic przepływów międzygałęziowych dla polskiej gospodarki w 2000 roku w agregacji 55 x 55 sektorów. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przeglądowy, w którym - na zamówienie Komitetu Statystyki i Ekonometrii PAN - autor przedstawia swoją ocenę rozwoju badań nad metodami analizy input-output (analizy przepływów międzygałęziowych), wskazując autorów najważniejszych prac oraz najważniejsze problemy badawcze w ostatnim ćwierćwieczu w obrębie tej dyscypliny nauki.
Artykuł przedstawia metodę umożliwiającą wyznaczenie zasobochłonności popytu finalnego na podstawie takich właśnie tablic. Główna myśl metody - podana jednakże u sposób wysoce nieprecyzyjny i bez uzasadnienia teoretycznego - jest przedstawiona w pracy B. Wojciechowskiego [15], poświęconej badaniu importochłonności produkcji w Polsce.(fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano możliwości wykorzystania modelu przepływów międzygałęziowych w zakresie ocen makroekonomicznych gospodarki. Zasadniczym przesłaniem bilansu przepływów międzygałęziowych jest ukazanie wzajemnych zależności w gospodarce, które decydują o jej rozwoju jako całości, jak i jej części. Stwierdzono, że oceny dokonywane za pośrednictwem bilansów przepływów międzygałęziowych umożliwiają i poszerzają perspektywę badawczą uwzględniając pozycję badanych sektorów (grup produktów) w gospodarce, a także ich efektywność makroekonomiczną i współzależności w procesie rozwoju. Dostrzeżono, że model przepływów międzygałęziowych wykazuje znaczące walory dla pełniejszego zrozumienia funkcjonowania mechanizmu rynkowego i budżetowego, schematu przepływu strumieni dochodów i wydatków w gospodarce oraz kształtowania się podstawowych parametrów makroekonomicznych. Istnieje także potrzeba poszerzenia zapisu i interpretacji tablicy przepływów międzygałęziowych o ćwiartkę czwartą (podział dochodów), szersze uwzględnienie powiązań badanych podmiotów z sektorem bankowym i tym samym pokazanie skali oraz struktur kreacji pieniądza emisyjnego i kredytowego w gospodarce. Do rozważenia pozostaje także wykorzystanie tablicy input-output do określenia zakresu nierównowagi podażowej w gospodarce poprzez zestawienie popytu potencjalnego i efektywnego oraz określenie w ten sposób przybliżonego poziomu nierównowagi. (abstrakt oryginalny)
Zwrócono uwagę na szerokie wykorzystywanie w pracach analitycznych tablic przepływów międzygałęziowych oraz macierzy rachunków społecznych. Artykuł poświęcono wyjaśnieniu problematyki przyczyn i skali różnic mnożników obu macierzy oraz wpływu jaki różnice te mają na wyniki analiz.
W artykule zaprezentowano możliwości wykorzystania bilansu przepływów międzygałęziowych do oceny zmian zachodzących w strukturach gospodarczych w długich okresach. W części pierwszej omówiono teoretyczne przesłanki analizy zmian strukturalnych. W części drugiej zaprezentowano zmiany zachodzące w strukturze gospodarki Polski. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Pomiar mnożnika w rozwoju rolnictwa
75%
Celem artykułu było zaprezentowanie przeglądu badań na temat pomiaru mnożnika w rozwoju rolnictwa. Na początku, na podstawie literatury przedmiotu, przedstawiono kilka wybranych wyników analiz oraz wnioski, jakie z nich wypływają. Następnie szerzej omówiono dwie metody. Pierwsza z nich to macierz rachunkowości społecznej (SAM), dzięki której można obliczyć wartości mnożników dla poszczególnych krajów. Natomiast druga omówiona metoda to model input output (przepływów międzygałęziowych), do której zalicza się model IMPLAN. Metoda ta pozwala oszacować regionalne tabele przepływów międzygałęziowych, obliczyć mnożniki oraz dokonać analizy wpływu przemysłu. Zaprezentowane wyniki badań pozwalają stwierdzić, że w gospodarkach mniejszych, które są bardziej otwarte, wielkość mnożnika jest niższa niż w gospodarkach większych. Można również zauważyć, że wśród badaczy nie ma zgodności co do wielkości mnożników. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie związków między importem materiałowym a produkcją globalną wytworzoną i podzieloną, produkcją końcową oraz dochodami brutto poszczególnych gałęzi. W tym celu najpierw przypomniane są pokrótce możliwe sposoby przedstawiania importu materiałowego w tablicy tworzenia i podziału produkcji i na tym tle omówione są znane proste współczynniki importochłonności i mniej znane proste współczynniki intensywności importu: produkcyjne i popytowe. Proste współczynniki importochłonności i intensywności importu są następnie wykorzystane do wyznaczenia nakładów importu materiałowego na jednostkę produkcji końcowej oraz dochodów brutto poszczególnych gałęzi. Podajemy formuły matematyczne pozwalające wyznaczyć zarówno pełne współczynniki importochłonności jak i proponowane przez nas pełne współczynniki intensywności importu. Ponadto obok nakładowych (pełnych) współczynników intensywności importu, przedstawiamy podziałowe (pełne) współczynniki importochłonności. (fragment tekstu)
W artykule omówiono zmiany kosztów pracy zachodzące w gospodarce narodowej Polski w latach 1995-2000. Po krótkim przedstawieniu przesłanek zmian strukturalnych zachodzących w bilansie przepływów międzygałęziowych wskazano zmiany kosztów pracy w świetle współczynników pracochłonności w dwóch przekrojach czasowych tj. 1995-2000 oraz 2000-2005. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie możliwości wykorzystania modelu przepływów międzygałęziowych do ocen makroekonomicznych gospodarki, z uwzględnieniem dotychczasowych doświadczeń i propozycji na przyszłość. W trakcie badań stwierdzono, że model przepływów międzygałęziowych stanowi użyteczny instrument oceny i interpretacji zjawisk gospodarczych. Przede wszystkim chodzi tu o ocenę związków, a także zdiagnozowanie źródeł zróżnicowanego rozwoju pomiędzy działami w obrębie gospodarki danego kraju. Istnieje potrzeba rozbudowy interpretacji modelu przepływów międzygałęziowych o czwartą część tablicy przepływów, co oznacza konieczność publikacji danych dotyczących podziału wytworzonych dochodów. W dalszej kolejności interesująca byłaby próba wykorzystania tego modelu do prezentacji skali nierównowagi podażowej w gospodarce oraz uwzględnienie kontekstu środowiskowego analiz makroekonomicznych. (abstrakt oryginalny)
Rosnąca presja człowieka na środowisko naturalne rodzi zapotrzebowanie na narzędzia do precyzyjnego zidentyfikowania źródeł zanieczyszczeń środowiska. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest analiza przepływów międzynarodowych z rozszerzeniem środowiskowym (EEIO). National accounting matrix with environmental accounts (NAMEA) jest jedną z prób opracowania tabel EEIO. Celem artykułu jest przedstawienie tablic NAMEA jako użytecznego źródła danych oraz narzędzia do przeprowadzania analiz przepływów międzygałęziowych z rozszerzeniem środowiskowym w odniesieniu do polityki środowiska. Tabele NAMEA zawierają dane dotyczące emisji z poszczególnych sektorów. Celem NAMEA jest integracja danych środowiskowych z danymi dotyczącymi działalności gospodarczej, zarejestrowanych w ramach rachunków narodowych. Tabele NAMEA są użytecznym źródłem danych oraz narzędziem zarówno dla potrzeb polityki środowiska, jak i innych studiów oraz opracowań ekonomicznych. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest ocena powiązań rolnictwa z rynkiem w świetle oceny przepływów międzygałęziowych za lata: 1990, 1995, 2000 i 2005. Stwierdzono pogorszenie pozycji rolnictwa w przepływach międzygałęziowych i tym samym osłabienie tego sektora w zakresie procesów reprodukcji oraz przemian strukturalnych w okresie 1990-2000. Po integracji z UE odnotowano poprawę sytuacji rolnictwa z perspektywy aktywniejszego uczestnictwa w mechanizmie przepływów międzygałęziowych, co związane jest ze zwiększeniem wsparcia tego sektora. Oznaczać to by mogło, że instrumenty WPR sprzyjają intensyfikacji przepływów międzygałęziowych rolnictwa z otoczeniem (w tym zwłaszcza ze sferą zaopatrzenia i przetwórstwem spożywczym). Może to także wiązać się ze wzrostem integralności w ramach gospodarki żywnościowej. Można przypuszczać, iż z uwagi na to, że mechanizm przepływów międzygałęziowych w coraz większym zakresie determinowany jest przez procesy globalne, sytuacja w rolnictwie będzie coraz bardziej stymulowana sytuacją w otoczeniu. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest ocena mierników bezpośredniej materiałochłonności i importochłonności w rolnictwie krajów Unii Europejskiej. Analizę przeprowadzono na tle roli rolnictwa w gospodarkach badanych państw i poziomu ich rozwoju gospodarczego. Materiały badawcze stanowiły bilanse przepływów międzygałęziowych dla poszczególnych państw, a zakres czasowy dotyczył lat 1995, 2010 i 2014. Jak wykazały przeprowadzone analizy, we wszystkich krajach UE-15 oraz na Łotwie, Litwie i w Czechach nastąpił wzrost materiałochłonności w rolnictwie. W pozostałych państwach UE-13 miała miejsce względna stabilizacja lub spadek (Bułgaria, Słowacja) tego miernika. Równocześnie w nowych państwach członkowskich można wnioskować o zmianach w strukturze przepływów, polegających głównie na wzroście roli usług związanych z rolnictwem kosztem zmniejszania się roli przepływów z samego rolnictwa. Kraje UE-13 i UE-15 różnią się również pod względem mierników importochłonności zużycia pośredniego w rolnictwie. Przeprowadzona analiza pozwoliła na sprawdzenie aktualności uznanych w ekonomice rolnictwa prawidłowości, jak również wskazać na nowe procesy zachodzące w sektorze rolnym najbardziej rozwiniętych krajów UE. (abstrakt oryginalny)
One of the strategic decisions of any organization is decision making about manufacturing strategy. Manufacturing strategy is a perspective distinguishing a company from other present companies in that industry and creates a kind of stability in decisions and gives a special direction to organizational activities. SIR (SUPERIORITY& INFERIORITY Ranking) method and their applications have attracted much attention from academics and practitioners. FSIR proves to be a very useful method for multiple criteria decision making in fuzzy environments, which has found substantial applications in recent years. This paper proposes a FSIR approach based methodology for TOPSIS, which using MILTENBURG Strategy Worksheet in order to analyzing of the status of strategy of the Gas Company. Then formulates the priorities of a fuzzy pair-wise comparison matrix as a linear programming and derives crisp priorities from fuzzy pair-wise comparison matrices Manufacturing levers (Alternatives) are examined and analyzed as the main elements of manufacturing strategy. Also, manufacturing outputs (Criteria are identified that are competitive priorities of production of any organization. Next, using a hybrid approach of FSIR and TOPSIS, alternatives (manufacturing levers) are ranked. So dealing with the selected manufacturing levers and promoting them, an organization makes customers satisfied with the least cost and time. (original abstract)
W pracy rozpatrzono statyczny model Leontiefa z rozmytymi współczynnikami przepływu. Termin "współczynniki rozmyte przepływu" oznacza, że ​​dostawy produktów poszczególnych sektorów, niezbędne do wytworzenia jednostki produkcji globalnej brutto w danym sektorze, podane są w przedziałach. Dla tego modelu rozważany jest problem istnienia realnego wektora wyjściowego brutto oraz problem optymalizacji.
Mijające dwie dekady cechuje daleko posunięta niezależność naukowego myślenia od rzeczywistości. Trzy główne procesy (deruralizacja, dezagraryzacja i depezantyzacja), uznawane za najważniejsze wymiary dokonującej się transformacji wsi i rolnictwa, zachodzą bardzo powoli bądź w ogóle uległy wyhamowaniu, co więcej, wyrażające je parametry pozostają dużo gorsze niż u schyłku „komuny”. Można zatem zaryzykować twierdzenie, iż tzw. segment agrarny podlega nie rozwojowi, ale regresowi, a transformacja to w jego przypadku tyle, co dezolacja. Sugerowane zjawisko wpisuje się jako typowe w cykl polskich modernizacji, naznaczonych od XV wieku piętnem „paradoksu”: wieś i rolnictwo służą za amortyzator kolejnych przemian, ponosząc ich koszty i negatywne konsekwencje. (abstrakt oryginalny)
Zaproponowano metodę agregacji prognoz elementów macierzy nakładów statycznego modelu przepływów międzygałęziowych. W przypadku prognoz zgodnych określono zarówno punktową, jak i przedziałową prognozę kombinowaną. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.