Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 110

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Przestrzeń geograficzna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Praca zawiera pogłębioną refleksję nad zakresem przedmiotowym geografii człowieka. Najważniejszym celem jest analiza zmian rozumienia zakresu treści jednej z podstawowych kategorii teoretycznych w geografii człowieka, którą jest pojęcie "miejsce". W artykule rozwijana jest teza o historycznym rozwoju pojęcia miejsca. W różnych okresach przemian dyscypliny i w ramach odmiennych ujęć jej przedmiotu zainteresowania istniała określona koncepcja miejsca. Współczesne zróżnicowanie pojęcia miejsca w geografii człowieka wynika z ewolucji ujęć klasycznych, a często i wcześniejszych, oraz tych stymulowanych nowymi wzorcami teoretyczno-metodologicznymi w naukach społecznych. Kwestia miejsca jest jednym z kluczowych podejść do przedmiotu badań w geografii człowieka. Współczesne modele geograficzne badania miejsc mają przynajmniej dwie główne odmiany. Pierwsza, tradycyjna, związana przede wszystkim z geografią człowieka wywodzącą się z tradycji nauki chorologicznej i regionalnej, odnosi się do wyjaśniania porządków przestrzennych w kontekście globalnym. Druga wynika w szczególności z zainteresowania geografów człowieka współczesnymi ujęciami metodologicznymi nauk społecznych i humanistycznych (teorie rozwoju społecznego i kulturowe podejścia do przestrzeni).(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest określenie istoty e-administracji oraz ocena wykorzystania aplikacji CiTTybialystok do zarządzania przestrzenią miejską. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie współczesnego dorobku światowych i polskich badań przestrzennych aspektów przestępczości. W opracowaniu najpierw omówiono zagadnienia podejmowane w światowych i polskich pracach geografii przestępczości, przy szczególnym uwzględnieniu cech je wyróżniających. Następnie wskazano na różnice istniejące w zagranicznych i polskich badaniach nad przestrzennymi aspektami zjawiska przestępczości. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote The Quality of Pedestrian Space in the City : a Case Study of Olsztyn
100%
The system of pedestrian urban space is the primary source of information on the state of the space. Walking around a city, we are perceptually building in our mind its physiognomic silhouette, which becomes the basis for evaluating the attractiveness of a city. Unfortunately, pedestrian traffic is rarely the subject of careful planning and design. Usually it regulates itself or is a side-effect of building an extensive system of road communication. On the other hand, concepts of shaping this system as a primary one appear more and more often, and pedestrian space is seen as high priority public space. The purpose of the article was to evaluate qualitative evaluation methods determining the current state of pedestrian pathways in the town Giżycko. Valuing quality, as a part of the science called qualimetrics, refers to determining the quality of objects which are the product of human activities, designed to meet the needs of human beings. At the root, it is a science relating to the determination of the quality of market items, supporting the production management process. As space, particularly urbanized, is created by people to satisfy their needs, it was concluded that quality valuation methods may also be useful to assess the quality of space. The article focuses on the quality of pedestrian routes that are essential to the central part of Giżycko. For these routes, the current state of the features identified as key for their quality was investigated, and quality classes of the routes were determined by analysis. The procedure can be a tool supporting the planning and implementation of modernization and renovation works for the area of pedestrian communication, and thus the image of the city. (original abstract)
W artykule przedstawiono propozycję kompleksowego spojrzenia na środowisko przyrodnicze Tatr Polskich poprzez wyróżnienie w nim porządków przestrzennych. Poprzez porządki przestrzenne rozumiano główne prawidłowości "uporządkowania" środowiska przyrodniczego w przestrzeni, a zatem jego przestrzennego zróżnicowania, rozpatrywanego w sposób całościowy. Wyróżniono, a następnie opisano trzy podstawowe porządki przestrzenne: pasowy, piętrowy i morfologiczny. (fragm. oryg. streszcz.)
6
Content available remote Kształtowanie przestrzeni przez turystykę
100%
Wśród czynników kształtujących przestrzeń stale zwiększa się znaczenie turystyki, która dążąc do zaspokojenia potrzeb turystów, w coraz bardziej agresywny sposób zawłaszcza przestrzeń, eliminując inne rodzaje działalności i stając się głównym czynnikiem decydującym o wielkości, kształcie, strukturze i charakterze przestrzeni. Kształtowanie przestrzeni przez turystykę odbywa się na wszystkich płaszczyznach: ekonomicznej, społecznej, środowiskowej oraz przestrzennej. Procesy przestrzenne, tworząc nową jakość w przestrzeni, często powodują zaburzenie ładu przestrzennego, przyczyniając się do obniżenia atrakcyjności obszaru dla turystów, a w krańcowym przypadku nawet do zaniku funkcji i przestrzeni turystycznej. Coraz istotniejsze staje się więc dążenie do osiągnięcia i utrzymania ładu przestrzennego, bezpośrednio związane z realizacją założeń zrównoważonego rozwoju, będące szansą dla zachowania atrakcyjności turystycznej regionów i ich dalszego rozwoju.(fragment tekstu)
Na zarządzanie przestrzenią w skali lokalnej wpływ wywierają różne organy, w tym organy ochrony środowiska. Celem artykułu jest określenie zakresu, w jakim parki narodowe (w których imieniu działali ich dyrektorzy) wpływały na zarządzanie przestrzenią gmin w Polsce w latach 2008-2011 w oparciu o dokonywane przez nich uzgodnienia. Ponadto podjęto próbę zweryfikowania, jakie w tym okresie występowały konflikty przestrzenne pomiędzy przeznaczeniem związanym z utrzymaniem i rozwojem parków narodowych oraz innymi, występującymi na szczeblu lokalnym przeznaczeniami. W artykule analizie poddano dane uzyskane z trzynastu polskich parków narodowych. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Wiejski obszar peryferyjny w koncepcjach geograficznych
75%
W tradycji badań geograficznych koncepcja centrum-peryferie jest jedną z najważniejszych konstrukcji teoretycznych o licznych weryfikacjach empirycznych. Głównym celem opracowaniu jest próba porównania sposobów przedstawień wiejskich peryferii w tradycyjnych i nowych geograficznych koncepcjach badawczych. Przegląd najważniejszych koncepcji teoretycznych w kontekście wiejskich obszarów peryferyjnych ukazuje z jednej strony dużą różnorodność sposobów wyjaśniania struktur i procesów kształtujących ich charakter, z drugiej zaś buduje on pewne wyobrażenie o możliwościach interpretacji wiejskich peryferii w nowych, tzn. poststrukturalnych i kulturowych podejściach badawczych w geografii człowieka.(abstrakt oryginalny)
W kontekście obszernej literatury na temat koncepcji nie-miejsc Marca Augé, włącznie z jej wieloma aplikacjami w różnych dziedzinach, a także stale rozwijanych geograficzno-prawnych analiz, zaskakujące jest, że dotąd nie przeprowadzono bardziej skupionej dyskusji nad nie-miejscami i prawem. Celem tego artykułu jest rozpoczęcie wypełniania tej luki. Skupia się on na oryginalnym ujęciu koncepcji Augé i wyróżnia trzy poziomy nie-miejsc: ich obiektywny, materialny poziom (np. budynki nie-miejsc); intersubiektywny, społeczny poziom (specyficzna, wyróżniająca atmosfera nie-miejsc, taka jak panująca w nich anonimowość i poczucie zdystansowania), oraz wyłącznie indywidualny, subiektywny poziom (to, jak poszczególni ludzie oceniają konkretne nie-miejsce). W artykule przekonuje się nie tylko do tego, że Augé jest uwrażliwiony na prawo już w jego pierwotnym ujęciu nie-miejsc. Ponadto prawo - jakkolwiek bezpośrednio nieistotne dla subiektywnego poziomu - jest bardzo ważne dla poziomów obiektywnego i intersubiektywnego nie-miejsc, jako, ostatecznie, czynnik współkonstytuujący te aspekty komentowanego rodzaju miejsc.(abstrakt oryginalny)
Fundamentalnym wyznacznikiem procesów rozwojowych w ostatnich latach staj gospodarka oparta na wiedzy (GOW). Identyfikacja GOW ze względu na jej złożoność i trudności w wyodrębnianiu z ogólnych procesów rozwojowych nie jest łatwa i wymaga wykorzystania zarówno właściwych jej identyfikatorów, jak i metod badawczych. Możliwe do wykorzystania mogą okazać się narzędzia wielowymiarowej analizy statystycznej. Zasadniczymi celami artykułu jest klasyfikacja, za pomocą narzędzi wielowymiarowej analizy statystycznej, europejskiej przestrzeni regionalnej ze względu na wskaźniki GOW oraz identyfikacja regionów będących europejskimi lub krajowymi centrami bądź ośrodkami ze szczególnym uwzględnieniem ich profili. (fragment tekstu)
11
Content available remote Delimitacja rynku na przykładzie sektora cukrowniczego
75%
Celem artykułu było: 1) przedyskutowanie problematyki delimitacji rynku geograficznego, w tym z uwzględnieniem metod wykorzystywanych w decyzjach podejmowanych przez organy antymonopolowe oraz 2) weryfikacja przy pomocy testu Elzinga-Hogarty geograficznego zakresu rynku cukru. Rynek ten jest definiowany jako rynek narodowy w decyzjach Komisji Europejskiej oraz polskich organów antymonopolowych. Przeprowadzone badania pełne (obejmujące ok. 80 krajów świata dostarczających ok. 98% globalnej podaży cukru) wykazały, że w świetle metody Elzinga-Hogarty zdecydowana większość krajów nie spełnia kryteriów testów LOFI/LIFO. Oznacza to, iż zakres geograficzny rynku cukru jest zwykle ponadnarodowy. Uzyskane wyniki wpisują się - w wymiarze ogólnym - w nurt krytyki europejskich organów antymonopolowych za zbyt wąskie definiowanie rynków, zaś w wymiarze szczegółowym - w opinię przedstawicieli branży oraz naukowców zajmujących się cukrownictwem o ponadnarodowym zakresie rynku cukru. Zaistniała kontrowersja wskazuje na potrzebę dalszych badań i dyskusji nad delimitacją geograficznego rynku cukru. Ponadto warto tę problematykę podejmować w odniesieniu do innych rynków rolno-spożywczych, wykorzystując przy tym zarówno metodykę wypracowaną z myślą o postępowaniach antytrustowych, jak również koncepcje wywodzące się z zarządzania strategicznego. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Przestrzeń geograficzna. Wybrane aspekty teoretyczne
75%
Pojęcie przestrzeni odgrywało niezwykle istotną rolę w pojmowaniu ówczesnego świat, więc podstawą wszelkich analiz była idea, w której przestrzeń to struktura ściśle ulokowanych elementów. Z czasem wykształciły się dwa nurty pojmowania przestrzeni geograficznej. Jeden, obiektywistyczny, w którym przestrzeń jest trójwymiarowa, spójna i bez ograniczeń, drugi zaś subiektywistyczny dla którego przestrzeń jest postrzegana indywidualnie przez zmysły. Współcześnie, zwłaszcza w polskiej geografii przestrzeń definiowana jest jako zbiór materialnych i mierzalnych elementów przyrodniczych i antropogenicznych. Zasadniczym celem niniejszego opracowania jest przybliżenie wybranych a najistotniejszych zdaniem autora aspektów teoretycznych dotyczących pojmowania przestrzeni geograficznej i jej podziałów. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Geografia finansowania społecznościowego
75%
W niniejszym artykule jest rozpatrywana koncepcja crowdfundingu, nazywanego finansowaniem społecznościowym oraz określanego jako proces gromadzenia środków finansowych na realizację określonych projektów z rozproszonego środowiska sieciowego. Środki te (jednostkowo zwykle niewielkie) są pozyskiwane od potencjalnie nieograniczonej liczby internautów, ich "tłumu"2. Według C. Cuesta i in.3 crowdfunding jest przykładem kolektywnej współpracy jednostek, gromadzących małe kwoty do realizacji zakładanego celu, przy czym znaczna liczba uczestników przedsięwzięcia "jako całość jest ogromna".(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Wpływ uwarunkowań geograficzno-przyrodniczych na rozwój małych miast
75%
W artykule podjęto się określenia wpływu uwarunkowań geograficzno-przyrodniczych na rozwój małych miast. Badania zostały przeprowadzone na przykładzie wybranych małych miast województwa warmińsko-mazurskiego.(abstrakt oryginalny)
W publikacjach geografów, socjologów i architektów zajmujących się zagadnieniami mieszkalnictwa, powszechnie stosowanymi terminami są: środowisko mieszkaniowe i przestrzeń mieszkaniowa. Jednocześnie autorzy w swych publikacjach, generalnie nie precyzują zakresu używanych pojęć i zależności występujących między tymi określeniami. O ile w literaturze występują definicje środowiska mieszkaniowego, to brak jest takiego zakresu pojęciowego dla terminu przestrzeni mieszkaniowej. Celem opracowania jest ukazanie różnego podejścia w literaturze do zrozumienia zakresu tych podstawowych pojęć oraz interpretacja relacji między środowiskiem mieszkaniowym i przestrzenią mieszkaniową, a także zaproponowanie definicji pojęcia przestrzeni mieszkaniowej i atrybutów ją charakteryzujących.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote The Determinants of Entrepreneurship Development in Spatial Systems
75%
The processes of technological progress create new opportunities for economic, social and cultural growth, shape new relations between economic entities and their environment, and influence changes in the determinants of entrepreneurship development. These processes vary significantly in certain geographic locations, characterised by an enormous diversity of natural, social, economic and cultural structures. As a consequence, this creates different opportunities and different conditions for the development of entrepreneurship in certain spatial scales, from the continental scale, through national and regional to local scales. The article presents complex conditions for the development of entrepreneurship, highlights its limitations resulting from institutional barriers, and the importance of knowing the mechanisms of mutual relations between spatial systems and the influence of control instruments. The quality of central and local government authorities is of particular significance here, which do not always properly use the mechanisms of rational business support. A serious barrier to the development of entrepreneurship is the low quality of social capital, manifested in a lack of trust in institutional authorities and reluctance to engage in entrepreneurship and business development. The conclusions point out that further research should be developed that will take into account changing business conditions, with a defined strategic goal of raising the quality and standard of living, international competitiveness of the country and products in different market categories. (original abstract)
17
Content available remote Urban Tourist Penetration Space - an Industrial City Case Study
75%
W pracy zdefiniowano pojęcie "miejska przestrzeń penetracji turystycznej" a następnie zidentyfikowano ten typ przestrzeni na obszarze miasta przemysłowego (Łódź). Badania dowiodły, że penetracji turystycznej podlegają tu głównie obszary zagospodarowane w XIX wieku przez fabrykantów, którzy budowali to miasto(abstrakt autora)
18
Content available remote The Tourism Landscape and Tourist Space of the City
75%
The author attempts to define the term 'tourism landscape.' It is treated as an important attribute of tourism space, therefore, apart from its definition, the author presents its characteristic features and various types of such spaces with differing tourism landscapes. The landscapes of tourism space are treated not only as tourism assets or attractions, but also as the consequences of tourism activity in the natural and cultural environment. The article regards tourist space, understood as a part of geographical space in which the phenomenon of tourist traffic is observed. The subject of this space is a human being called the tourist, and the working elements of the tourist infrastructure it contains define its character. Tourist space may be studied on several cognitive planes, including the following: the system plane, which treats the space and its elements as a system; the morphological plane, describing its structure and the relations between its components; the functional plane, based primarily on the studies of tourist traffic; the metaphorical plane, largely referring to the non-material elements of space; and the landscape plane, which is a combination of the afore-mentioned planes. It should be remembered, however, that only comprehensive studies, taking into consideration some or all of the listed planes, lead to the full understanding of the phenomenon. This paper was prepared by using: Włodarczyk B. (2009b), Krajobrazy przestrzeni turystycznej [The landscapes of tourism space], [in:] Turyzm, 19 (1-2): 89-97 (in Polish and English), and B. Włodarczyk (2011), Miasto i przestrzeń turystyczna [The city and tourism space], [in:] Księga jubileuszowa w 70. rocznicę urodzin Profesora Stanisława Liszewskiego, t. Turystyka, pp. 103-120 (in Polish). (original abstract)
Wprowadzenie do tematycznego tomu Acta Universitatis Lodziensis. Folia Iuridica - poświęconego zagadnieniu prawa i przestrzeni - omawia jego zasadniczy kontekst, kładąc szczególny nacisk na aktualny stan geograficzno-prawnych analiz prowadzonych przez polskich uczonych. Ponadto wprowadzenie zwięźle przedstawia każdy z artykułów w tomie i komentuje ich wybrane aspekty, by ukazać, jak mogą być umieszczone w całym szerokim nurcie geografii prawnej.(abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje nową interpretację przestrzeni globalnej. Najważniejszym elementem tej przestrzeni są cztery megaprzestrzenie - Ameryki, Europy, Chin i Indii. Megaprzestrzeń jest wielkim obszarem geograficznym skupiającym istotny w skali globalnej potencjał demograficzny, gospodarczy, naukowy, kulturowy i militarny. Jest także obszarem zróżnicowanym regionalnie, na którym jednak nie występują istotne bariery hamujące wolne przepływy osób, dóbr, informacji i kapitału. Innowacyjne studia czterech megaprzestrzeni są wielkim wyzwaniem teoretycznym i pragmatycznym dla Regional Studies Association jako organizacji, która powinna otwierać nowe karty w interpretacji przestrzeni globalnej XXI wieku. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.