Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Przestrzeń w cywilizacji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
100%
Temat tworzenia przestrzeni zamieszkania dla osób starszych, uwzględniającej ich specyficzne, a wynikające z niepełnosprawności funkcjonalnej potrzeby, w kontekście stale powiększającej się populacji osób w podeszłym wieku, jest jednym z kluczowych wyzwań współczesnej architektury. Architektura powinna realizować potrzeby użytkowników, w związku z tym przeanalizowano - przedstawiając stan badań, wpływ teorii związanych z psychologią środowiskową, czy też z socjologią na kreowanie przestrzeni. Rozważania te dowodzą, że związki te pozwalają tworzyć otoczenie przyjazne, czytelne, dostępne, co z punktu widzenia ludzi starszych jest niezwykle istotne. Następnie przedstawiono specyficzne wymagania osób starszych oraz ich środowisko zamieszkania, którym są między innymi domy seniora - w Polsce, w formie zinstytucjonizowanej, występujące jako domy pomocy społecznej. Przyjęto założenie, że istnieje szereg uwarunkowań przestrzennych, które mogą stać się elementami wspierającymi osoby starsze w tym specyficznym środowisku zamieszkania, związanych z kształtowaniem środowiska terapeutycznego. Istotne jest również uwzględnienie nie tylko funkcjonalnych rozwiązań, ale również zdolności adaptacyjnych i potrzeb życiowych odczuwanych przez osoby starsze, znajdujące się w fazie życia wymagającej stabilności środowiska życiowego oraz osobowego bezpieczeństwa. W związku z tym, poprawa standardu wyposażenia technicznego i modernizacja przestrzeni zamieszkania nie będzie automatycznie prowadzić do wzrostu poczucia jakości życia ludzi starych. Konieczne jest również uświadomienie sobie przez projektantów, że pod uwagę należy wziąć kompetencje przestrzenne przyszłego użytkownika, znaczenie kapitału ludzkiego, jaki stanowią seniorzy w naszym społeczeństwie, standaryzację norm kulturowych, zawartą w praktykach życiowych seniorów. Są to czynniki pozwalające prawidłowo zorganizować sposób użytkowania przestrzeni. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia, w kontekście zmian regulacji prawnych oraz wobec aktualnych uwarunkowań o charakterze globalnym (ekonomicznych, technologicznych, społeczno-demograficznych i ekologicznych), próbę identyfikacji uniwersalnego zakresu ustaleń planistycznych na płaszczyźnie lokalnej, przyjmując za podstawę przeznaczenie terenów, których wydzielenia dokonano w oparciu o przegląd piśmiennictwa. Do osiągnięcia tego celu posłużono się tabelarycznym zestawieniem potencjalnej treści miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rozróżnieniu na elementy obligatoryjne i fakultatywne. Szczególną uwagę zwrócono na mieszkalnictwo, usługi i przemysł jako kategorie funkcjonalne determinujące rozwój jednostek terytorialnych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł czerpie z postkolonialnych teorii prawnych i koncepcji geografii wyobrażonych, rzucając światło na proces tworzenia i realizacji izraelskich reprezentacji pustyni Negew poprzez wdrażanie regulacji prawnych. Nacisk położony jest na wybrane wyobrażenia pustyni Negew badane jako studium przypadku materialnej realizacji geografii wyobrażonych. W analizie podkreślane są symboliczne narracje, wizje przestrzeni i nowe kategorie, wplecione w akty prawne jako ich fundamenty, uzasadnienia i cele. Wnioski z przedstawionego studium pokazują, że wyobrażenia i wizje mogą być faktycznie odtwarzane w przestrzeni poprzez regulacje prawne, a w analizowanym przypadku prawo ma trzy aspekty: jest wyrazem geografii wyobrażonych; przekłada te wizje na terminy techniczne; i wreszcie implementacja jego przepisów staje się głównym narzędziem produkcji tych przedstawień w rzeczywistości.(abstrakt oryginalny)
W kontekście obszernej literatury na temat koncepcji nie-miejsc Marca Augé, włącznie z jej wieloma aplikacjami w różnych dziedzinach, a także stale rozwijanych geograficzno-prawnych analiz, zaskakujące jest, że dotąd nie przeprowadzono bardziej skupionej dyskusji nad nie-miejscami i prawem. Celem tego artykułu jest rozpoczęcie wypełniania tej luki. Skupia się on na oryginalnym ujęciu koncepcji Augé i wyróżnia trzy poziomy nie-miejsc: ich obiektywny, materialny poziom (np. budynki nie-miejsc); intersubiektywny, społeczny poziom (specyficzna, wyróżniająca atmosfera nie-miejsc, taka jak panująca w nich anonimowość i poczucie zdystansowania), oraz wyłącznie indywidualny, subiektywny poziom (to, jak poszczególni ludzie oceniają konkretne nie-miejsce). W artykule przekonuje się nie tylko do tego, że Augé jest uwrażliwiony na prawo już w jego pierwotnym ujęciu nie-miejsc. Ponadto prawo - jakkolwiek bezpośrednio nieistotne dla subiektywnego poziomu - jest bardzo ważne dla poziomów obiektywnego i intersubiektywnego nie-miejsc, jako, ostatecznie, czynnik współkonstytuujący te aspekty komentowanego rodzaju miejsc.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Technology and Space in Innovation Performance of Polish Regions
75%
Space and technology are key determinant of innovation performance in industry not only in Poland, but also in developed economies. This research proved that space, time, technology and size of industrial enterprises are important elements of every regional innovation system. For this reason, those factors should be given appropriate attention while developing innovation strategies.(original abstract)
The paper aims at discussing the phenomenon of spatial exclusion and marginalization referring to the concept of social (in)justice. Especially, the particular forms and methods of marginalization, exclusion and stigmatization will be analyzed. Diversity of different levels of marginalization as well as the person-spatial cause and effect analysis will be an important part of the considerations below. The paper is based on classical principles of social pedagogy and contemporary research perspectives on spatial exclusion. (original abstract)
Przestrzeń, w której żyją współczesne społeczeństwa, została ukształtowana w czasach opisanych na kartach Starego Testamentu. Lud Izraela jako pierwszy j ą formował i przemieniał, a dzięki temu wykształcił pewne wzorce, które istnieją do dziś. Łatwo można odnaleźć w Starym Testamencie współczesny system budowania w miastach, podział na centrum-peryferie, a także na sferę sacrum i profanum. Biblia ukazuje również obraz przekształcania się przestrzeni, jej dojrzewania, a więc przeistaczania się z anonimowego obszaru w miejsca symboliczne. (abstrakt oryginalny)
Procesy urbanizacyjne zachodzące w stolicy Mongolii, Ułan Bator, stanowią obiekt badań z co najmniej kilku powodów. Przede wszystkim mamy tu do czynienia z wyjątkowością procesu tworzenia miast. Osadnictwo postnomadów, i jego ewolucja, odzwierciedla cechy ich organizacji społecznej, bardzo słabo znanej w świecie euroatlantyckim. Z punktu widzenia organizacji państwa mamy do czynienia z układem centrycznym (podobnym do rosyjskiego), który manifestuje się m.in. w sytuacjach, gdy jeden ośrodek (lokalny lub państwowy) absorbuje nieproporcjonalnie dużo środków oraz wchłania silne fale migracji wewnętrznej. To zogniskowanie w jednym miejscu do pewnego stopnia ułatwia analizę, gdyż gros procesów urbanizacyjnych, ale i szerzej: społecznych, gospodarczych czy politycznych, odbywa się w jednym jego mieście. Biorąc pod uwagę aspekty gospodarcze, stanowi ono studium przypadku strukturalnych problemów państw posttransformacyjnych. Z tej przyczyny mongolska stolica nie musi być obiektem zainteresowania wyłącznie orientalistów. W wyniku badań przeprowadzonych przez University College London na temat urbanizacji powstała godna uwagi pozycja antropolożki Rebekah Plueckhahn poświęcona aktualnemu rozwojowi przestrzennemu i dynamice społecznej Ułan Bator. (fragment tekstu)
Artykuł stanowi przyczynek do rozpoznawania związków zachodzących pomiędzy warunkami komunikacyjno-transportowymi z jednej a historią i geografią cywilizacji z drugiej strony.
Przedmiotem rozważań w tym artykule są nowe interpretacje przekształceń struktur miejskich: od przestrzeni funkcjonalnej do przestrzeni kreatywnej. Omówiono symptomy metropolizacji miast polskich ze szczególnym uwzględnieniem wiedzy jako tworzywa urbanizacji w regionach innowacyjnych. Przeanalizowano rolę miast wiedzy w europejskich dokumentach spójności społecznej, gospodarczej, a zwłaszcza terytorialnej. Pozwala to wysnuć wniosek, że polskie miasta mają dużą szansę wykorzystywania instrumentów wsparcia do wzmocnienia trwałej pozycji konkurencyjnej w europejskiej przestrzeni wiedzy. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.