Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 121

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Przetargi
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Problematyce zakresu systemu zamówień publicznych w Chińskiej Republice Ludowej przypisać należy istotną doniosłość praktyczną - określeniem granic systemu powinno być warunkowane obowiązywanie norm międzynarodowego prawa zamówień publicznych, mających na celu wyeliminowanie dyskryminacji zagranicznych produktów, usług oraz dostawców, a także zasad wykładni i stosowania przepisów regulujących funkcjonowanie rynku o wielkości rzędu kilku bilionów juanów. Węzłowe zagadnienie w analizowanym przedmiocie dotyczy rozstrzygnięcia kwestii przynależności do systemu zamówień publicznych ustawy o ofertach i przetargach. Jakkolwiek w rezultacie zastosowania przepisów ustawy może dojść do zawarcia umowy o materialnych cechach zamówienia publicznego, uznać należy, że ustawa o ofertach i przetargach nie stanowi części systemu zamówień publicznych. Za stanowiskiem takim przemawiają argumenty natury zarówno dogmatyczno-, jak i historycznoprawnej. Instytucje, definicje i zasady ujęte w ustawie o ofertach i przetargach wykazują znaczne odmienności na tle podstawowej dla systemu zamówień publicznych ustawy o zamówieniach publicznych, ponadto podmiotowy zakres obowiązywania ustawy o ofertach i przetargach obejmuje również podmioty prywatne, niepowiązane organizacyjnie lub funkcjonalnie z podmiotami publicznymi i niewykonujące zadań o znaczeniu publicznym lub finansowanych ze środków publicznych. Geneza obu ustaw wskazuje zaś, że stanowiły one zwieńczenie dwóch niezależnie kształtujących się nurtów rozwoju regulacji prawnej.(abstrakt oryginalny)
Mija już kilkanaście miesięcy, od kiedy rozpoczęto w Polsce pierwsze przetargi na odbiór lub odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Praktyka pokazuje, iż wiele miast (gmin) sprawnie poradziło sobie z wdrażaniem nowego systemu odpadowego. Jednakże częste są przypadki, kiedy miasta (gminy) napotkały znaczne problemy w skutecznym wyłonieniu firmy odpadowej.(abstrakt autora)
Zagadnienie zbywania nieruchomości rolnych w trybie przetargowym na podstawie przepisów o gospodarce nieruchomościami napotyka szereg problemów interpretacyjnych. Ich źródłem jest zaniechanie przez prawodawcę wyraźnego wyznaczenia relacji między tą regulacją a przepisami z zakresu kształtowania ustroju rolnego. Problematyka ta nie była dotąd przedmiotem szczegółowej analizy w piśmiennictwie prawniczym. Zbywanie nieruchomości rolnych powinno odbywać się w takim przypadku w trybie przetargu nieograniczonego, z uwzględnieniem modyfikacji uzasadnionych specyfiką ustawowych wymogów w zakresie zgody na nabycie nieruchomości rolnej wydawanej przez Dyrektora Generalnego KOWR. Brak jest podstaw dla utrzymywania, że w obecnym stanie prawnym niemożliwe jest zbywanie przetargowe nieruchomości rolnych na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami czy też że obligatoryjnym trybem jest w takim przypadku przetarg ograniczony, w którym mogą uczestniczyć wyłącznie rolnicy indywidualni.(abstrakt oryginalny)
Autorka, na podstawie Biuletynu Zamówień Publicznych, omawia rynek zamówień publicznych w Polsce w roku 1999 i I płw. 2000 r.
Przybliżono funkcjonowanie tradycyjnych zamówień publicznych w Polsce. Wyjaśniono pojęcie i rodzaje e-procurement oraz jakie korzyści wynikają z jego stosowania. Przedstawiono organizację elektronicznych zamówień publicznych na przykładzie Polskiej Platformy Przetargowej.
Przedstawiono cele nadrzędne polityki Unii Europejskiej w zakresie udzielania zamówień publicznych. Przybliżono prawodawstwo niemieckie dotyczące zamówień publicznych. Zaprezentowano schemat źródeł prawa zamówień publicznych w Niemczech.
Przestępstwo rozpowszechniania nieprawdziwych informacji w związku z publicznym przetargiem zostało stypizowane w art. 305 § 2 Kk umiejscowionym w rozdziale XXXVI Kk. zatytułowanym - przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu. Zgodnie z art. 305 § 2 Kk karze pozbawienia wolności do lat 3 podlega ten, kto w związku z publicznym przetargiem rozpowszechnia informacje lub przemilcza istotne okoliczności mające znaczenie dla zawarcia umowy będącej przedmiotem przetargu, albo wchodzi w porozumienie z inną osobą, działając na szkodę właściciela mienia, albo osoby lub instytucji, na rzecz której przetarg jest dokonywany. Przedmiot niniejszych rozważań został skoncentrowany na wybranych zagadnieniach dotyczących przestępstwa rozpowszechniania nieprawdziwych informacji. Autor wskazuje, iż zasadnicza uwaga została skoncentrowana na znamionach czynnościowych przestępstwa stypizowanego w art. 305 § 2 Kk. Przedmiotowe rozważania mają na celu przedstawienie nie tylko znamion czynnościowych jakimi są: rozpowszechnianie informacji lub przemilczenie istotnych okoliczności mających znaczenie dla zawarcia umowy będącej przedmiotem przetargu, ale również znamię działania na szkodę właściciela mienia, albo osoby lub instytucji, na rzecz której przetarg jest dokonywany.(abstrakt oryginalny)
W artykule poruszono tematykę związaną z finansową stroną uczestnictwa w aukcjach publicznych inwestycji infrastrukturalnych. Omówiono uwarunkowania związane z przystąpieniem do przetargu. Szczególną uwagę autorzy zwrócili na analizę kosztów stanowiących ważny element w procesie przetargowym. Artykuł zawiera przykład zastosowania narzędzi informatycznych, opracowanych w oparciu o platformę numeryczną Scilab. Symulacje finansowe dotyczą dwóch firm rywalizujących o realizację inwestycji infrastruktury drogowej uruchomionej poprzez aukcję publiczną co do czasu realizacji inwestycji, a przykład ilustruje możliwości analizy opłacalności inwestycji z uwzględnieniem warunków rynkowych, tj. zmieniających się kosztów inwestycji i stopy dyskontowej. (abstrakt oryginalny)
W pracy analizowane są trzy modyfikacje klasycznej reguły aukcyjnej zwanej przetargiem pisemnym, które obserwuje się niekiedy w czasie przetargów przeprowadzanych przez prywatne podmioty ekonomiczne. Wszystkie one polegają na wprowadzeniu dodatkowego etapu w aukcji, w którym podmiot, który zaproponował drugą najlepszą cenę, otrzymuje możliwość poprawienia swojej oferty. Praca opisuje wyniki eksperymentów poświęconych badaniu efektywności tak powstałych innowacji instytucjonalnych. Badania eksperymentalne pokazały, że dwie z analizowanych innowacji nie sprzyjają zwiększeniu efektywności reguły aukcyjnej, ale jedna, nazwana przetargiem pisemnym z dodatkowymi negocjacjami cenowymi, wygląda na potencjalnie ciekawą alternatywę dla przetargu pisemnego, charakteryzując się porównywalnym poziomem cen i istotnie wyższą efektywnością alokacyjną. (abstrakt oryginalny)
Analizowana problematyka odnosi się do zagadnień związanych z kształtowaniem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego przez organ nim zarządzający. Opracowanie niniejsze przedstawia zatem katalog instrumentów umożliwiających zarządzanie postępowaniem o udzielenie zamówienia publicznego w celu zapewnienia uzyskania przedmiotu zamówienia zgodnego z potrzebami i oczekiwaniami, realizowanego przez podmiot gwarantujący prawidłowe wykonanie udzielonego zamówienia. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule omówiono zastosowanie klasycznego modelu podejmowania decyzji w przetargach na zamówienia publiczne. Przybliżono proces negocjacji w zamówieniach publicznych. Zawarto przesłanie dla uczestników przetargów.
Artykuł omawia nową ustawę dotyczącą kontroli przetargów publicznych. Arbitraż według niej będzie działać przy Urzędzie Zamówień Publicznych. Będzie można odwołać się do tej instytucji zanim sprawa trafi do sądu.
Nowelizacja ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r. poz. 1399), zwana dalej UCPG, wprowadzając tryb wyłonienia w drodze publicznego przetargu wykonawcy na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości bądź na odbieranie i zagospodarowanie tych odpadów, wywołała wiele problemów praktycznych związanych z procesem zarówno przygotowania postępowań o udzielenie tych zamówień, jak i procedurą wyłonienia wykonawcy. (abstrakt autora)
14
Content available remote Przetarg jako system "szary" - wspomaganie doboru ekspertów do oceny ofert
75%
Realizacja inwestycji publicznych ma wieloaspektowy, czasochłonny i kosztochłonny charakter i służy osiągnięciu określonych celów społeczno-gospodarczych. Proces inwestycyjny, angażując znaczne ilości zróżnicowanych zasobów, jest niestety podatny na patologie związane z realizacją partykularnych celów podmiotów zaangażowanych bezpośrednio lub pośrednio w te procesy. Sprzyja temu także niedoskonałość dostępnej informacji lub w ogóle jej brak. W artykule zasygnalizowano możliwość zastosowania systemów "szarych" (ang. grey systems) dla częściowego uporania się z informacją niepełną i niepewną. Systemy te stanowią sprawdzone i uniwersalne narzędzie o znaczącym i zróżnicowanym potencjale aplikacyjnym. Wykorzystano jeden z wariantów analizy systemów "szarych" - "szarą" analizę relacyjną w odniesieniu do wyboru ekspertów zapewniających rzetelną ocenę ofert potencjalnych wykonawców.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono sytuację polskiego wojska, które na inwestycje i utrzymanie wyda w tym roku ponad 3,3 mld zł. Większość otrzymają dostawcy zamówionych niedawno transporterów oraz polski przemysł zbrojeniowy. Na wojsku mogą zarobić wszyscy - centralne przetargi zainteresowały już ponad 1000 firm.
Przedstawiono politykę Pentagonu w zawieraniu kontraktów z nowymi niewielkimi przedsiębiorstwami. Zamierza on także uprościć swoje skomplikowane procedury przetargów. Eksperci wojskowi spodziewają się, że w ciągu najbliższych 20 lat takie właśnie przedsiębiorstwa będą zawierały coraz więcej kontraktów z Departamentem Obrony USA.
Cel: w praktyce udzielania zamówień publicznych, niekiedy zachowania podmiotów działających na rynku, zamiast być zorientowane na konkurowanie z innymi podmiotami, nakierowane są na nielegalną współpracę, w tym poprzez zawieranie zmów przetargowych. Powyższe ukazuje, że zdrowa konkurencja nie jest możliwa bez sprawnie działającej kontroli nad rynkami. W obszarze zamówień publicznych kontrolę tę sprawują przede wszystkim podmioty zamówień publicznych: Prezes Urzędu Zamówień Publicznych (Prezes UZP) i Krajowa Izba Odwoławcza (KIO) a ponadto także Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (Prezes UOKiK) oraz Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK). W świetle powyższego interesującym zagadnieniem jest sposób w jaki działania Prezesa UOKiK nakierowane na zwalczanie zmów przetargowych, wpływają na działalność Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych (Prezes UZP) lub Krajowej Izby Odwoławczej (KIO). Metoda badawcza: analiza i porównanie decyzji i orzeczeń wydanych przez Prezesa UZP, KIO, Prezesa UOKiK oraz SOKiK. Wnioski: poczynione w opracowaniu analizy wykazały, że istnienie swoistości w działaniach organów wydających decyzje i orzeczenia poddane badaniu. Jednakże z zachowaniem swoistości form i celów kontroli podmioty te powinny współpracować, w szerszym zakresie niż dotychczas. Poszerzenie zakresu współpracy umożliwiłoby lepsze zwalczanie zmów przetargowych bez konieczności odchodzenia od dualistycznego modelu ochrony konkurencji. W zakresie rozwiązań systemowych cenne wydaje się wprowadzenie zinstytucjonalizowanych instrumentów współpracy organów. Wartość artykułu: podstawową wartością artykułu jest porównanie selektywnie wybranych decyzji i orzeczeń reprezentatywnych dla badanego zagadnienia oraz poddanie ich analizie porównawczej, w celu osiągnięcia celów badawczych. Artykuł porusza zagadnienia istotne zarówno dla praktyków zamówień publicznych jak i dla organów państwa zajmujących się materią zmów przetargowych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono i omówiono zamówienia publiczne, które mogą być czynnikiem wspierającym innowacje. Równocześnie wskazano, że zamówienia innowacyjne nie tylko wspierają innowacje, ale mogą być istotnym czynnikiem w rozwoju i funkcjonowaniu przedsiębiorstw i tym samym sposobem na zwiększenie przez nie zysków. Najpierw przedstawiono występującą w literaturze przedmiotu wieloznaczność definicji pojęcia innowacja, następnie zdefiniowano pojęcie zamówienie innowacyjne (dostawy, usługi i innowacyjnej roboty budowlanej). Wykazano, że innowacyjne zamówienia publiczne nie należy tylko definiować jako zamówienia dotyczące innowacyjnej dostawy, usługi czy też roboty budowlanej, ale także za takie zamówienia można uznać te, w których zamawiający wykorzystują nowe procesy i tryby udzielania zamówień publicznych. To między innymi wykorzystywanie nowych technologii, ulepszonych systemów produkcji i zarządzania przedsiębiorstwem jest kluczem do realizacji zamówień innowacyjnych. Na takie podejście, wskazali również uczestnicy rynku zamówień publicznych badani przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Następnie przedstawiono i omówiono innowacyjne tryby udzielania zamówień publicznych takie, jak: negocjacje z ogłoszeniem, negocjacje bez ogłoszenia, dialog konkurencyjny oraz nowy tryb partnerstwa innowacyjnego. Zaprezentowane tryby udzielania zamówień publicznych są trybami mającymi i mogącymi wspierać działania innowacyjne. W artykule podkreślono, że mimo promowania w ostatnich latach trybów odnoszących się do zamówień innowacyjnych, wykorzystanie ich pozostawia, niestety, wiele do życzenia. W głównej mierze powodzenie wymienionych trybów uzależnione będzie nie od ich promocji wśród zamawiających i wykonawców, lecz od faktycznych potrzeb dotyczących innowacyjnych zamówień publicznych oraz świadomości uczestników tego rynku. (fragment tekstu)
Wszelkie naruszenia konkurencji (w tym zmowy przetargowe) w postępowaniach przetargowych, zwłaszcza tych realizowanych w systemie zamówień publicznych, godzą zarówno w interes publiczny (ogólny), jak i interes prywatny (indywidualny). Rodzi to konieczność wielowymiarowego (wielopłaszczyznowego) podejścia do przetargowych naruszeń konkurencji, przejawiającego się w możliwość równoczesnego wykorzystania regulacji publicznoprawnych i prywatnoprawnych dla osiągnięcia podstawowych celów odpowiedzialności prawnej (prewencja, represja, restytucja). Choć polski ustawodawca próbuje zwalczać naruszenia konkurencji w przetargach środkami prawa prywatnego i publicznego, to istniejące regulacje są wyizolowane, pozbawione wzajemnych odesłań (chociażby w sferze definicyjnej), co sprawia, że trudno w aktualnej legislacji doszukiwać się podejścia systemowego do problematyki zwalczania zmów przetargowych. Podstawowym wyzwaniem dla proponowanego podejścia pozostaje poszukiwanie spójności poszczególnych przepisów, zarówno na poziomie legislacyjnym, jak i - co jest znacznie trudniejsze - na poziomie stosowania prawa.(abstrakt oryginalny)
Kontrole NIK potwierdzają nagminne łamanie przepisów ustawy o zamówieniach publicznych. Za najbardziej groźne uważa się to, że wielu przedsiębiorców jest przekonanych, iż zamówienia są "nieuczciwe". Część zaś twierdzi wręcz, że bez dania odpowiedniej prowizji nie mają szans na udział w przetargu.
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.