Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 104

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Przetwarzanie informacji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Półgrupa charakterystyczna automatu ingeruje w algorytm obliczeniowy uogólnionych homomorfizmów automatów, zatem wyznaczenie złożoności półgrupy charakterystycznej pozwala na oszacowanie złożoności obliczeniowej uogólnionych homomorfizmów dla innych klas automatów. W zakresie modelu matematycznego koncepcja ustalonego analogu rozszerzenia automatu A związanego z izomorfizmami 0 g , 1 g ,... q1 g , gdzie q stopień rozszerzenia, przy odpowiednich założeniach symuluje automat zmienny w czasie. Automat zmienny w czasie jest adekwatnym modelem matematycznym dla wielu procesów technicznych i obliczeniowych czasu rzeczywistego. Automaty te symulują pracę kilku automatów za pomocą jednego automatu zmiennego w czasie. Sumę prostą automatów można uważać za realizację - odpowiednio sekwencyjnych obliczeń.(abstrakt oryginalny)
Półgrupa charakterystyczna jest szczególnie istotnym pojęciem w teorii automatów; jest nośnikiem ważnych informacji i określa zdolność do przetwarzania informacji. Ma to bezpośrednio ważkie konsekwencje praktyczne w sferze projektowania optymalnych układów logicznych. Suma prosta automatów można uważać za realizację - odpowiednio sekwencyjnych obliczeń.(abstrakt oryginalny)
Półgrupa charakterystyczna jest szczególnie istotnym pojęciem w teorii automatów; jest nośnikiem ważnych informacji i określa zdolność do przetwarzania informacji. Ma to bezpośrednio ważkie konsekwencje praktyczne w sferze projektowania optymalnych układów logicznych. Iloczyn prosty automatów można uważać za realizację - odpowiednio równoległych obliczeń.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym opracowaniu zostaną przedstawione dylematy badawcze, które wystąpiły w pierwszym etapie prac badawczych w ramach współpracy polsko-francuskiej, związanych z próbą rozpoznania wizerunku Polski i Francji prowadzonych w ramach projektu: Europa przedsiębiorstw - zarządzanie róznicami kulturowymi (na przykładzie Polski i Francji). (fragment tekstu)
Istotnym problemem odnoszącym się do e-bankingu jest ocena realizacji usług w celu wyboru satysfakcjonującego rozwiązania dla klienta. W Internecie można wprawdzie znaleźć wiele ocen, jednakże ich czytanie, obiektywne ocenianie i porównywanie między sobą jest bardzo czasochłonne i obarczone dużą możliwością popełnienia błędu. Niezbędne zatem staje się automatyczne przetwarzanie wiedzy nieustrukturalizowanej związanej z e-bankingiem. Celem niniejszego artykułu jest dokonanie analizy możliwości przetwarzania wiedzy nieustrukturalizowanej w obszarze e-bankingu z wykorzystaniem agentów kognitywnych. W artykule przedstawiono istotę e-bankingu, dokonano krótkiej charakterystyki procesu przetwarzania wiedzy nieustrukturalizowanej oraz przeprowadzono eksperyment badawczy weryfikujący możliwość wykorzystania agentów kognitywnych w procesie przetwarzania wiedzy nieustrukturalizowanej w rozpatrywanym obszarze.(abstrakt autora)
Uczenie się, wnioskowanie czy podejmowanie decyzji przypisane człowiekowi jest wynikiem pracy mózgu. Jak wiadomo jest to proces trudny i złożony. Mózg jest ludzkim systemem przetwarzania informacji. Proces efektywnego myślenia oznacza dostęp do ogromnej ilości informacji z pamięci długoterminowej przez ujście" w przestrzeni pamięciowej, która przyjmuje form pamięci krótkoterminowej, O ile prędkość dostępu do pamięci długoterminowej jest błyskawiczna, o tyle wydaje się, iz jednorazowo możliwe jest przetwarzanie tylko niewielkiej ilości informacji. Przyczyny tego stanu rzeczy są owe "ujścia", które zwalniają tempo lub nawet zaprzestają operacji, jeśli nastąpi ich przeładowanie łub zapchanie. Takie ujęcie ludzkiego systemu przetwarzania informacji wskazuje na ograniczenia, jeśli chodzi o jego efektywność. Ograniczenia te ujawniają się natychmiast w procesie rozwiązywania problemów lub wówczas, gdy próbujemy myśleć twórczo. Dlatego też potrzebne są nam środki wspomagające twórcze myślenie, które pomagają przezwyciężyć trudności, jednym z tych prostych środków może być zwykły komputer przenośny z odpowiednim oprogramowaniem i urządzeniami, który stałe są "pod ręką", gdy nagle coś nam "przychodzi do głowy" i chcemy to natychmiast zapisać, poszukać, przeliczyć, sprawdzić itp.
7
Content available remote Intelligent Paradigm in Grid Computing
61%
Przetwarzanie Grid Computing oferuje wiele korzyści niezbędnych w biznesie, w szczególności korzystanie z szeroko rozproszonej informacji. Celm tego artykułu jest prezentacja inteligentnych wyzwań, które stoją przed technologią przetwarzania grind computing. Artykuł składa się z trzech części: jego zawartość rozpoczęto krótkim charakterystyką ogólnych założeń i właściwości GC, następnie zaprezentowano wybrane modele grid computing, a na końcu zbadano użyteczność inteligentnych metod komputerowych. Artykuł zakończono wnioskami podsumowującymi. (AT)
8
Content available remote Resource Allocation to Information Processing in a Firm
61%
This paper provides a coherent framework which allows understanding the economics of information processing in the management of a firm. Data processing is modelled as a dynamic parallel-processing model of associative computation with an endogenous set-up cost. In such a model, the conditions for the efficient organization of data processing are defined, and the architecture of efficient structures is analyzed. It is shown that, similarly as in computer systems, the so-called "skip-level reporting" structures are efficient. However, if information workload of managers cannot be equalized, then the best pattern of information workload has to be determined, and resources allocated to the managers have to be adjusted to it. The method of adjustment of resources to information workload of managers in one-shot skip-level reporting structures is presented and an example of an organization of data processing in demand forecasting is considered. (original abstract)
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie wybranych zagadnień metodycznych, aplikacyjnych i projektowych związanych z procesem kompleksowej informatyzacji przedsiębiorstwa na drodze wdrożenia zintegrowanego systemu informatycznego. (abstrakt oryginalny)
W społeczeństwie informacyjnym większość osób czynnych zawodowo pracuje przy pozyskiwaniu, przetwarzaniu i przechowywaniu informacji. Informacja stanowi kluczową rolę dobra niematerialnego o priorytetowej wartości. Praca nad informacją jest wspomagana przez wszechobecną w takim społeczeństwie komputeryzację1. Celem głównym niniejszego opracowania jest określenie zasięgu cyfryzacji zasobów informacyjnych wykorzystywanych w trakcie procesu postępowania podatkowego dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. (fragment tekstu)
W pracy przedstawiono zastosowanie wybranych modeli Teorii Odpowiadania na Pozycje Testowe (Item Response Theory) do oceny zdolności odzwierciedlenia przez decydenta informacji preferencyjnej w procesie tworzenia przez niego systemu oceny ofert negocjacyjnych w elektronicznych negocjacjach dwustronnych. Zbudowano oraz porównano wybrane modele IRT (Rasha, 1PL, 2PL, 3PL) określające rozkład odpowiedzi na pozycje testowe w terminach zmiennej ukrytej, reprezentującej zdolność negocjatora do przetwarzania informacji preferencyjnej z uwzględnieniem parametrów: trudności, dyskryminacji, zgadywania(abstrakt oryginalny)
Obciążenie pracą oraz obowiązki pielęgniarek zwiększyły się znacznie na całym świecie. Jest to spowodowane postępem w naukach medycznych oraz rozwojem technologii medycznych, a także zmianami demograficznymi i rodzajami występujących chorób, przede wszystkim przewlekłych. W celu pełnego zaangażowania się w kwestie opieki zdrowotnej w przyszłości, pielęgniarki muszą skoncentrować się na przyjęciu oraz stosowaniu poszczególnych kompetencji w zmieniającym się środowisku opieki zdrowotnej.Rezultatem tych zmian jest delegowanie coraz większej liczby zadań pielęgniarkom, między innymi wypisywania recept i skierowań na badania. Nowe obowiązki powodują zwiększenie odpowiedzialności pielęgniarek za całościową opiekę nad pacjentem i konsekwentnie zwiększają ich samodzielność decyzyjną. Dlatego też podejmowanie decyzji jest fundamentalnym elementem pracy pielęgniarki, ponieważ decyzja pielęgniarska dotycząca pacjenta wiąże się ściśle z celami całościowej opieki nad nim [Riley 2003, ss. 212-221](fragment tekstu)
Autor zauważa, że oczekiwania oraz proces formowania oczekiwań jest podmiotem standardowego procesu podejmowania decyzji i jest determinowany jako część równowagi. Przedstawia prosty model, w którym proces formowania oczekiwań jest zmienną wyboru. W dowolnym punkcie w czasie podmioty racjonalnie decydują, maksymalizując oczekiwaną użyteczność i decydują się na użycie odpowiedniej technologii formowania oczekiwań. Wybór technologii formowania oczekiwań jest nietrywialny gdyż w artykule zakłada się, iż zbieranie oraz przetwarzanie informacji jest kosztowne. W konsekwencji podmioty muszą podejmować decyzje odnośnie do jakości technologii formowania oczekiwań. Artykuł pokazuje, że optymalizacja względem technologii formowania oczekiwań nie tylko zbliża model do rzeczywistości, ale także prowadzi do nietrywialnego wpływu na zachowanie się zmiennych makroekonomicznych. W szczególności endogeniczna optymalizacja względem technologii formowania oczekiwań może być źródłem permanentnych oscylacji w zagregowanym popycie i może uniemożliwiać osiągnięcie stanu ustalonego. Dodatkowo zdefiniowane są pojęcia takie jak: przegrzewanie, nadmierny optymizm, I luka popytowa. Ponadto z artykułu wynika, iż aktywna polityka może poprawić dobrobyt.(abstrakt oryginalny)
W powszechnej opinii giełda kojarzy się przede wszystkim z pieniędzmi, Zarówno z tymi, które można na niej stracić, jak i z tymi, które można na niej zarobić. O tym, czy dany inwestor zyska, czy straci decyduje trafność podjętych przez niego decyzji. W ocenie tego, czy akcie spółek będą rosły czy też nie, pomaga mu wiedza z zakresu analizy fundamentalnej lub/i analizy technicznej. Zgodnie z pierwszą z nich, ruchy cen akcji spółki mają swoje uzasadnienie w zmianach sytuacji ekonomicznej danego przedsiębiorstwa oraz ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju i za granicą. Druga zaś głosi, że notowania akcji podlegają pewnym powtarzalnym trendom. Wynika z tego, że badając zachowania rynku w przeszłości oraz porównując je z jego obecnym stanem, można przewidzieć, co będzie się działo w niedalekiej przyszłości. Czasami jednak ogromna i długoletnia wiedza oraz doświadczenie zawarte w tych obu technikach nie są w stanie wytłumaczyć wydarzeń na parkiecie. Wtedy zdesperowani i doprowadzeni do ostateczności komentatorzy i eksperci twierdzą, że przyczyn należy upatrywać wyłącznie w czynnikach psychologicznych, W ten sposób doceniają oni rolę i znaczenie psychologii na rynkach finansowych. (fragment tekstu)
Problemy związane ze starzejącym się społeczeństwem stanowią wyzwanie dla wielu dziedzin nauki i praktyki. Jednym z procesów, których efektywność zmienia się wraz z wiekiem, jest podejmowanie decyzji. Dynamika zmian spowodowanych przez proces starzenia się jest jednak różna w zależności od tego, jakiej sytuacji dotyczy. Różnice między grupami wiekowymi nie odnoszą się jedynie do jakości podjętej decyzji, ale dotyczą także preferowanych strategii czy satysfakcji z dokonanego wyboru. Przykłady teorii oraz badań uwzględniających procesy starzenia się w podejmowaniu decyzji zostały omówione w tym artykule. Praca porusza także problem podejmowania ryzyka przez osoby starsze oraz kompensacyjnej roli doświadczenia i emocji. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono metodę koordynacji czasu w procedurach operacyjnych w centrum komputerowym. Przedstawiono istotę takiej regulacji w systemie automatycznego przetwarzania danych. Rozważono całą procedurę w ramach metody, a następnie przeanalizowano wszystkie jej etapy. Zwrócono również uwagę na wiele użytecznych technik rozwiązań cząstkowych w ramach procedur koordynacyjnych, które zilustrowano praktycznym przykładem.
W pracy „Efekt Mallowsa-Akaike w selekcji modeli przetwarzania informacji” (T. Banek, E. Kozłowski, M. Sikorski) rozważana jest rodzina modeli przetwarzania informacji o rozkładzie wektora losowego stóp zwrotu z inwestycji w aktywa. Na podstawie twierdzenia o liniowej filtracji metodą Kalmana-Bucy szacowany jest warunkowy rozkład wektora losowego. Okazuje się, że uwzględnienie w modelu przetwarzania informacji coraz większej ilości czynników gospodarczych bynajmniej nie oznacza przyrostu dodatkowej informacji o rozkładzie wektora losowego. Powstaje zatem pytanie, jakie czynniki powinny być brane pod uwagę przez ekspertów przy szacowaniu statystyk rozkładu. Praca odpowiada na to pytanie. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Search for Dissimilarity Factors for Nominally Indiscernible Facilities
61%
The similarity between premises, statutorily defined as the comparability of the compiled objects, is, in practice, identified by the statement of identity or the proximity of evaluation of the selected features describing the complied objects. Independent of the nature of these features (qualitative or quantitative), as well as of the method of identifying the proximity of their prices, the quest process for similar premises ends in the compilation of these premises into a group, which continues to remain inconsistent to some extent. The inevitable heterogeneity of the prices of premises summarized in this way leads to the suspicion that other features which had not been taken into account during the current stages of analysis exist. The identification of these features can significantly improve the quality of the valuation process based on the selected premises. The presented article discusses a method of identifying the plausible number of indiscernible factors influencing the differentiation of unitary prices in an analyzed set of premises, in the event when the collected information on these premises does not provide sufficient knowledge on the reasons behind such a differentiation. The result of the performed research can, in practice, be applied to program the procedures for the data search, and hence reduce the costs related to the acquisition of information on the premises (e.g. from the real estate market). (original abstract)
Działania w obszarze Public Relations dla potrzeb jednostek samorządu terytorialnego powinny uwzględniać nie tylko kształtowanie pożądanego wizerunku, ale także kontrolę skuteczności poniesionych nakładów. Jeden ze sposobów sprawdzania efektów wiąże się z koniecznością analizy dokumentów tekstowych pojawiających się w mediach. Istnieje wiele rodzajów narzędzi przetwarzania tekstów w języku naturalnym. Przy analizach PR wymagania stawiane takim narzędziom są wysokie. W Katedrze Informatyki Ekonomicznej prowadzone są badania nad systemem Contexts, którego zadaniem jest indeksowanie dokumentów według kontekstu czasu, miejsca oraz organizacji. Proponowane podejście ma na celu ustrukturyzowanie informacji pochodzącej z mediów i przedstawienie jej w sposób odpowiadający wymaganiom samorządowych analityków Public Relations. Główny kierunek przyszłych badań jest wyznaczony przez doskonalenie metod pozyskiwania informacji z tekstów i jej wizualizacji. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.