Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 147

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Przetwory owocowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
W artykule przedstawiono wyniki badań ankietowych preferencji 468 konsumentów przeprowadzonych w 2010 i 2011 roku dla przetworów owocowych w Skierniewicach i okolicy. Analizowano częstotliwość zakupu przetworów, ich rodzaj, porę roku i miejsce dokonywania zakupów w zależności od wieku respondentów. Jednocześnie badano preferencje konsumentów przy zakupie przetworów oraz określono udział przetworów wytwarzanych we własnym gospodarstwie domowym w spożyciu. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Zachowania konsumentów na rynku przetworów owocowych
75%
Z uwagi na malejącą konsumpcję świeżych owoców oraz konsekwencje żywieniowo-zdrowotne tego faktu, zwiększenie spożycia przetworów owocowych nabiera istotnego znaczenia. W artykule przedstawiono wyniki badania ankietowego dotyczącego zachowań konsumentów na rynku przetworów owocowych. Badanie przeprowadzono w 2013 roku na próbie 250 respondentów, koncentrując się na takich aspektach zachowań konsumentów, jak: częstotliwość i powody spożywania przetworów owocowych, sposoby zaopatrywania się w te produkty, determinanty decyzji nabywczych respondentów, sposoby wykorzystania kulinarnego przetworów owocowych. Badanie dowiodło zróżnicowania zachowań konsumentów na rynku przetworów owocowych we wszystkich analizowanych aspektach. Stwierdzone różnice sugerują dywersyfikację strategii marketingowych na rynku przetworów owocowych, począwszy od wyboru segmentu docelowego, po treść i sposoby komunikacji. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy było określenie zmian zawartości antocyjanów i polifenoli ogółem oraz aktywności przeciwutleniającej dżemów truskawkowych, przechowywanych w temp. 4°C. Zawartość antocyjanów, oznaczonych w dżemach bezpośrednio po ich wytworzeniu, wynosiła średnio 31,2 mg/100 g produktu. Dominującym monomerem był pelargonidyno-3-glukozyd, który stanowił 92,5% składu antocyjanowego; 4,4% przypadało na cyjanidyno-3-glukozyd, zaś pozostałe 3,1% to pelargonidyno-3-arabinozyd. W porównaniu z próbkami wyjściowymi, po 30 dniach przechowywania dżemy zawierały 1,2 razy mniej antocyjanów, a po 60 dniach 1,6 razy mniej. Stwierdzono zróżnicowane zmiany zawartości składników biologicznie czynnych w niskosłodzonych dżemach truskawkowych w trakcie ich przechowywania. Wykazano, że aktywność przeciwutleniająca była wypadkową zawartości wielu związków, w tym barwników antocyjanowych i łącznej zawartości wszystkich związków polifenolowych. Długotrwałe przechowywanie badanych produktów było niekorzystne ze względu na niestabilność antocyjanów, zwłaszcza pelargonidyny. W okresie 60-dniowego przechowywania dżemów indeks degradacji analizowanych składników wzrósł z 1,4 do 1,7. Szybkość degradacji oraz zmniejszenie właściwości przeciwutleniających miało bardziej intensywny przebieg w drugim okresie przechowywania. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Wpływ pasteryzacji i mrożenia na właściwości antyoksydacyjne soku jabłkowego
75%
Przedmiotem badań było określenie wpływu pasteryzacji i mrożenia otrzymanego soku jabłkowego odmiany Jonagold na zmiany cech jakościowych. W tym celu przygotowano trzy próbki soków: sok świeży, sok spasteryzowany oraz sok mrożony. W sokach oznaczono zawartość: polifenoli ogółem, flawonoidów, antocyjanów, witaminy C oraz całkowitą zdolność antyoksydacyjną. Największą zawartością polifenoli i flawonoidów charakteryzował się sok pasteryzowany, odpowiednio(48,65mg/100ml i 29,47mg/100ml). Największą zawartość antocyjanów odnotowano w soku świeżym (0,115 mg/100ml). W przypadku oznaczenia zawartości witaminy C analiza nie wykazała obecności kwasu L-askorbinowego (
Analizie poddano efekty suszenia jabłek w postaci kostki sześciennej o boku 10 mm, metodą łączoną, z wykorzystaniem nagrzewania mikrofalami fontannującego złoża (FM), przy zastosowaniu temperatury powietrza suszącego 60-65ºC oraz mikrofal o mocy 100 W. Opisano kinetykę wysychania materiału oraz wybrane cechy jakościowe suszu: barwę, wytrzymałość na ściskanie i rehydrację. Wyniki eksperymentów odniesiono do analogicznych efektów suszenia jabłek w złożu fontannowym (F) oraz z wykorzystaniem nagrzewania mikrofalami pod obniżonym ciśnieniem (MV). Stwierdzono, że proces, w którym zintegrowano suszenie fontannowe i nagrzewanie mikrofalami, przebiegał z większą intensywnością niż suszenie fontannowe bez dodatkowego nagrzewania, a fontannowomikrofalowy susz z jabłek charakteryzował się wyższą jakością niż pozostałe susze.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Polski i światowy rynek malin i ich przetworów
75%
Maliny stają się istotną ofertą eksportową Polski. Międzynarodowy handel świeżymi owocami jest jednak ograniczany przez ich trwałość i przeważnie odbywa się pomiędzy krajami blisko siebie położonymi. Większa część obrotów malinami przypada na ich mrożonki. Ta grupa produktów jest silną stroną naszego kraju. Dzięki temu Polska systematycznie zdobywa coraz większy udział w rynku. Artykuł ma na celu przeanalizowanie zmian zachodzących w zbiorach i obrotach malinami na świecie. Zidentyfikowani zostaną główni eksporterzy oraz odbiorcy tych owoców jak i wytwarzanych z nich mrożonek. Ponadto określona zostanie pozycja Polski na rynku światowym i unijnym ze wskazaniem najważniejszych konkurentów naszego kraju. (abstrakt oryginalny)
Dziko rosnące, nieuprawiane rośliny jadalne to istotny składnik pożywienia. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się w czasie głodu i braku żywności, jako ważne uzupełnienie diety. Obecnie odradza się zainteresowanie kulinarnym zastosowaniem tych roślin. Oblicza się, że na naszych ziemiach używano w tym charakterze 184 gatunki roślin. Jadano je w postaci polewek - tak dawniej nazywano zupy, gęstszych potraw, czyli bryi, sałat i surówek oraz używano jako przyprawy. (abstrakt oryginalny)
Celem badań było określenie zależności matematycznych między zawartością składników mineralnych oraz suchej masy jako fizykochemicznych wyróżników jakości soku jabłkowego a jego przewodnościowymi parametrami elektrycznymi. Materiał badawczy stanowiły wodne roztwory koncentratu jabłkowego (soki jabłkowe) o zawartości ekstraktu ok. 8, 10 i 12°Bx (n = 6) uzyskane z koncentratu jabłkowego o zawartości ekstraktu ok. 66,3°Bx (n = 31). Analizy fizykochemiczne obejmowały oznaczenia: zawartości substancji mineralnych (makro- i mikroelementów), takich jak: Cu, Fe, Zn, Mg, Ca, Na, K oraz zawartości suchej masy. Pierwiastki te oznaczono po uprzednim zmineralizowaniu próbek roztworów koncentratu (8,0; 10,0 i 12,0°Bx) w mieszaninie kwasu azotowego i nadchlorowego (3:1). Zawartość Ca, Mg, Cu, Fe i Zn w uzyskanych mineralizatach oznaczono metodą płomieniowej spektrometrii absorpcji atomowej. Pomiary parametrów elektrycznych obejmowały natomiast pomiary: impedancji, rezystancji, admitancji oraz konduktancji. Wykonane zostały miernikiem typu HP 4263B. Wyniki oznaczeń fizykochemicznych wodnych roztworów soku jabłkowego wykazały, że im większa była zawartość składników mineralnych w poszczególnych roztworach, tym mniejsze były wartości impedancji i rezystancji. Zwiększały się natomiast wartości admitancji i konduktancji, co oznacza, że poprawiała się przewodność elektryczna badanych roztworów. Uzyskano wysokie wartości współczynników korelacji od 0,76 do 0,97 między zawartością składników mineralnych (popiołu) takich jak Mg, Ca, i K oraz zawartością suchej masy a parametrami elektrycznymi. Stwierdzono, że stanowią one podstawę do określenia zależności matematycznych między nimi i opracowania nowej metody pomiarów zawartości składników mineralnych takich jak Mg, Ca, i K oraz zawartości suchej masy w sokach jabłkowych za pomocą szybkich i prostych pomiarów impedancji, rezystancji, admitancji i konduktancji. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy było określenie stabilności barwy, zawartości polifenoli i antocyjanów oraz aktywności przeciwutleniającej nalewek wiśniowych o różnej zawartości cukru (0-2 części w stosunku do jednej części użytego soku) podczas 8 tygodni leżakowania. Oznaczono zawartość antocyjanów, polifenoli ogółem, aktywność przeciwutleniającą metodami DPPH, FRAP i ABTS. Zmierzono barwę aparatem ColorQuest firmy Hunter-Lab. Stwierdzono, że zawartość cukru w roztworze i czas przechowywania wpłynęły na zawartość oznaczanych składników, barwę oraz aktywność przeciwutleniającą. Podczas przechowywania nalewek zaobserwowano zmniejszenie się zawartości antocyjanów i polifenoli. Ilość barwników zmniejszyła się średnio o 17-39% w ciągu 8 tygodni. W nalewkach o 33% i 50% zawartości cukru stabilność związków polifenolowych była najmniejsza. Podczas przechowywania nalewek zaobserwowano obniżenie się aktywności wobec rodników DPPH i siły redukującej FRAP, natomiast w niektórych próbkach, które zawierały większe ilości cukru w stosunku do soku, zaobserwowano wzrost aktywności wobec rodników ABTS. Barwa nalewek podczas przechowywania pojaśniała (wzrost wartości parametru L*). Najdalej posunięte zmiany barwy zaobserwowano w nalewce z największym dodatkiem cukru. (abstrakt oryginalny)
Wprowadzenie. Wstępne odwadnianie osmotyczne OD owoców może znacząco wpływać na obniżenie zawartości wody niezwiązanej. Powoduje też wnikanie składników roztworu do owoców, zwiększając wydajność wytwarzanych produktów metodą osmotyczno-konwekcyjną. W celu przeprowadzenia oceny eksploatacyjnej linii technologicznej do produkcji suszu z wiśni badania wykonano w skali laboratoryjnej i przemysłowej. Materiałem badawczym były zamrożone, drylowane wiśnie odmiany Łutówka. Do osmotycznego odwadniania zastosowano roztwór sacharozy, skoncentrowany sok jabłkowy oraz roztwór złożony z sacharozy i syropu glukozowo-fruktozowego o udziale masowym 1:1; wszystkie o stężeniu 70±2 °Brix. Odwadnianie osmotyczne prowadzono w temperaturze 40 i 55 °C (skala przemysłowa) i 50 °C (skala laboratoryjna) do uzyskania ekstraktu w owocach ≥ 60 °Brix. Suszenie konwekcyjne prowadzono tylko w skali przemysłowej w 70 °C, do uzyskania aktywności wody < 0,6. Wyniki i wnioski. Zwiększenie temperatury roztworu osmoaktywnego zwiększało wydajność procesu nakierowanego na wysycenie owoców substancją osmotyczną i skrócenie czasu tej obróbki. Większa wydajność odwadniania wpływała na skrócenie czasu suszenia konwekcyjnego. Nie stwierdzono wpływu typu roztworu osmotycznego na większość wskaźników wymiany masy w odwadnianych owocach. Pomimo istotnie wyższej wydajności procesu obu etapów (wstępnego odwadniania i suszenia), po zastosowaniu koncentratu soku jabłkowego, nieistotny był wpływ typu roztworu na całkowitą wydajność procesu wyrażoną stosunkiem masy owoców suszonych do masy surowca. Pomimo tych samych wariantów osmotycznego odwadniania wiśni w obu skalach produkcji, czas odwadniania w warunkach przemysłowych był nawet 11-krotnie dłuższy. Stan techniczny badanej linii określono jako stan zdatności. Urządzenia do odwadniania osmotycznego i suszenia działały prawidłowo. Wykazano złożoność procesów naprawczych i czasochłonne czyszczenie urządzeń. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Drying Characteristics of Sultana Grape Fruit in Microwave Dryer
75%
Drying of sultana grape fruits was studied using a microwave dryer under the laboratory environment at the Department of Agricultural Machinery and Technologies Engineering at Suleyman Demirel University. In this study, the effects of microwave drying and fan assisted microwave drying on drying time, drying ratio of grape samples were examined. Sultana grape fruits were dried by using microwave, microwave-convective combination and convective drying, respectively. The effects of microwave drying (180, 540 and 720 W); combined convective and microwave drying (180W-100ºC, 360W-100ºC and 540 W-100ºC), convective drying (100, 150, 200ºC) on drying time, drying rate of grape samples have been investigated. The drying data were applied to four different mathematical models, namely, Midilli-Kucuk, Weibull distribution, logistic and Alıbas Equation Models. The performances of these models were compared according to the coefficient of determination (R2), standard error of estimate (SEE) and residual sum of squares (RSS), between the observed and predicted moisture ratios. The drying characteristic curves were estimated against four mathematical models and the Weibull distribution was found to be the best descriptive model for all the drying experiments of thin layer grape fruit samples except for 540W-100ºC. Alıbas model equation was also found to be the best descriptive model for combined microwave and convective drying (540W-100ºC).(original abstract)
Celem badań było określenie podstawowych parametrów oraz możliwości wykorzystania elektrycznego modelu koncentratu jabłkowego do oceny jego jakości. Materiał badawczy stanowiły próby krajowego koncentratu jabłkowego pobrane z kolejnych szesnastu dni produkcyjnych. Badania obejmowały pomiary zawartości ekstraktu, współczynnika refrakcji, pH i lepkości oraz oznaczenia kwasów organicznych i gęstości, a także pomiary parametrów elektrycznych. Wymienione wyżej analizy fizykochemiczne wykonane były zgodnie z PN-94/A-75951. Pomiary parametrów elektrycznych obejmowały natomiast pomiary impedancji, rezystancji, admitancji i konduktancji oraz równoległej równoważnej pojemności elektrycznej i szeregowej równoważnej pojemności elektrycznej. Wykonane zostały miernikiem HP 4263B. Wyniki pomiarów parametrów elektrycznych koncentratu jabłkowego wykazały nieznaczne zmiany Z, R,Y i G oraz duże zmiany Cp i Cs w funkcji częstotliwości, napięcia pomiarowego, które świadczą o rezystancyjno-pojemnościowym charakterze modelu elektrycznego koncentratu jabłkowego. Uzyskano również duże wartości (0,71 do 0,84) współczynnika korelacji między wartościami Z, R, Y i G a takimi wyróżnikami jakości jak: ekstrakt, współczynnik refrakcji i gęstość, które z kolei uzasadniają konieczność prowadzenia dalszych badań nad opracowaniem metod szybkiej oceny jakości koncentratu jabłkowego oraz kontroli procesu jego produkcji na podstawie parametrów elektrycznych. (abstrakt oryginalny)
Liczne zmiany i ulepszenia wprowadzane na rynku żywności powodują, że producenci poszukują nowych, innowacyjnych produktów, chcąc przyciągnąć do siebie coraz większą liczbę konsumentów. Z kolei klienci poszukują nowych produktów, które nie mają w swoim składzie cukru, konserwantów czy sztucznych barwników. Wprowadzanie nowych produktów, między innymi w przemyśle owocowo-warzywnym, wiąże się z dużym ryzykiem. Fakt, że na rynku można kupić dosłownie wszystko, a to wiąże się z przesytem, może zadecydować o niepowodzeniu przedsięwzięcia. Przedmiotem artykułu są wyprodukowane w warunkach domowych dżemy z cukinii, dyni oraz marchwi. Celem artykułu jest scharakteryzowanie innowacyjnych produktów, tj. dżemów z warzyw, i poznanie opinii potencjalnych konsumentów na ich temat. Wszystkie dżemy zostały ocenione pozytywnie (wartości ogólnej oceny były powyżej 4 w skali pięciopunktowej). Znaczna część ankietowanych wyraziła chęć zakupu dżemów z cukinii i dyni, w mniejszym stopniu z marchwi, gdyby były one dostępne na rynku, i ponadto poleciłaby je swoim bliskim.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy było ustalenie źródeł wzrostu zawartości metali w procesie produkcji przetworów owocowych. Badania przeprowadzono na terenie Podhalańskich Zakładów Przemysłu Owocowo-warzywnego w Nowym Sączu. jako przedmiot badań wybrano technologię wytwarzania powideł węgierkowych, które mogą stanowić przykład jednego z bardziej skomplikowanych procesów przetwórstwa owoców. (fragment tekstu)
15
Content available remote Wpływ obróbki wstępnej miazgi na napięcie powierzchniowe soków jabłkowych
75%
W pracy przedstawiono wyniki badania wpływu obróbki wstępnej na napięcie powierzchniowe soków jabłkowych. Surowcem były trzy odmiany jabłek: Idared, Golden Delicious, Red Delicious. Owoce umyto i po rozdrob-nieniu tłoczono na świeżo, upłynniano enzymatycznie w temperaturze 20°C i 45°C, mrożono i rozmrażano a następnie wytłoczono w koszowej prasie laboratoryjnej. Pomiaru napięcia powierzchniowego dokonywano metodą wiszącej kropli. Pomiary przeprowadzono w 10 powtórzeniach. Wyniki badań poddano analizie wariancji ANOVA oraz zbadano istotność różnic wykorzystując test Tukey'a. Badania wykazały, że obróbka wstępna i odmiana jabłek wpływa na napięcie powierzchniowe soków. Najwyższą wartością napięcia powierzchniowego charakteryzowały się soki otrzymywane bezpośrednio po rozdrobnieniu miazgi dla odmiany Idared, zaś najniższą wartość uzyskały soki po zastosowaniu obróbki enzymatycznej dla odmiany Golden Delicious. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Wpływ rozdrobnienia miazgi na ilość i jakość uzyskiwanego soku z gruszek
75%
Praca przedstawia zagadnienia związane z technologią produkcji soków owocowych na przykładzie gruszek odmiany Konferencja. Celem pracy było określenie wpływu stopnia rozdrobnienia miazgi owocowej na ilość i jakość uzyskiwanego soku z gruszek po etapie tłoczenia. Program badań zakładał rozdrobnienie gruszek w różnym stopniu rozdrobnienia (średnim, drobnym i bardzo drobnym) oraz pomiar ilości uzyskiwanego soku, jego cech fizykochemicznych (zawartość ekstraktu, pH) oraz sensorycznych (klarowność, zapach, barwa). Stopień rozdrobnienia określono, jako stosunek uśrednionych wymiarów owoców przed rozdrobnieniem do uśrednionych wymiarów cząstek owoców po rozdrobnieniu, które określono na podstawie cząstek z wytłoczyn. Pomiary wykonywano na podstawie analizy obrazu z wykorzystaniem programu GIMP DrawArrow. Stwierdzono, że przy rozdrobnieniu drobnym uzyskuje się istotnie większą ilość soku z gruszek niż w przypadku rozdrabniania średniego i bardzo drobnego. Dla tego stopnia rozdrobnienia odnotowano również mniejszy uzysk wytłoczyn i strat wynikających z tłoczenia. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem prowadzonych badań była ocena porównawcza soków z owoców Aronii Czarnoowocowej otrzymanych metodą domową i przemysłową. Soki oceniono pod względem wyróżników fizyko-chemicznych takich jak: lepkość, gęstość i pH oraz zawartość ekstraktu, suchej masy i witaminy C. W pracy przeprowadzono również ocenę sensoryczną soków w skali 5-cio punktowej. Sok z Aronii Czarnoowocowej otrzymany metodą domowa odznaczał się lepszymi wskaźnikami fizykochemicznymi i wyższą oceną sensoryczną niż soki otrzymane metodą przemysłową. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Usefulness of the selected apple cultivars for pressing in farm conditions
75%
W pracy przedstawiono wyniki badań dotyczące wpływu cech odmianowych jabłek na wydajność tłoczenia soku. Badania wykonano na ośmiu odmianach jabłek ze zbioru w 2011 i 2012 roku po trzymiesięcznym przechowywaniu w chłodni z kontrolowaną atmosferą. Tłoczenie prowadzono w jednym cyklu przy użyciu laboratoryjnej prasy koszowej. Stwierdzono, że cechy odmianowe owoców mają istotny wpływ na wydajność tłoczenia. Najwyższą wydajność uzyskano w przypadku odmiany Idared a najniższą odmian Elise i Boiken. Ponadto wykazano, że zawartość ekstraktu, wartość pH soku, lepkość dynamiczna i gęstość soku zależą od cech odmianowych jabłek. Otrzymane soki charakteryzowały się zawartością ekstraktu powyżej 10oBrix'a, co wskazuje na przydatność wszystkich badanych odmian do produkcji soków mętnych.(abstrakt oryginalny)
W artykule oceniono zbiorcze opakowania stosowane w branży owocowo-warzywnej. Stwierdzono, że zastąpienie opakowań zbiorczych z drewna skrzynkami z tworzyw sztucznych pozwoli na poprawę operacji transportu i przechowywania, a także ograniczyć liczbę uszkodzeń w obrocie owoców i warzyw.
W artykule zaprezentowano wyniki badań jakościowych przeprowadzonych jesienią 2007 roku w czterech europejskich krajach: Polsce, Holandii, Grecji i Hiszpanii. Celem badania było ustalenie grupy istotnych cech dla innowacyjnych produktów z rynku owoców, które znacząco wpływają na postrzeganie tych produktów przez konsumentów. Konkurencyjność przedsiębiorstw w dużej mierze zależy od tworzenia produktów o cechach preferowanych przez konsumentów. Podczas 16 sesji zogniskowanych wywiadów grupowych zidentyfikowano wiele cech innowacji na rynku owoców i produktów owocowych istotnych dla akceptacji tych produktów przez konsumentów. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.