Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 87

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Psychologia decyzji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Powszechność występowania psychologicznych pułapek w podejmowaniu decyzji finansowych w ujęciu behawioralnym niesie konieczność zainteresowania się tym zagadnieniem. Poznanie zachowań ludzi, odnośnie do sposobu podejmowania przez nich decyzji, wydaje się być kluczowe szczególnie dla rynków finansowych. Finanse behawioralne wskazują i wyjaśniają błędy popełniane w procesie oceniania i podejmowania decyzji, na które narażeni są również uczestnicy rynków finansowych. Istotą modeli ekonomicznych tworzonych w nurcie finansów behawioralnych jest wyjaśnianie pewnych zachowań. Psychologia finansów, zapoczątkowana jako odpowiedź na liczne anomalia w efektywności mechanizmów gospodarowania, staje się odrębnym działem badania rynków finansowych. Wyniki przeprowadzonych badań wykazały, że istnieją systematyczne odchylenia od racjonalności, wywołujące efekt niezgodny z wcześniej zamierzonym. Schematy nieracjonalności pozwalają na zdefiniowanie błędów w sferze przekonań oraz stworzenie alternatywnych modeli preferencji. W obecnym momencie rozwoju finansów behawioralnych zostało sformułowanych około 50 odchyleń, zarówno w obszarze przekonań, jak i preferencji. W artykule niniejszym zaprezentowano wybrane, w odczuciu autora, najczęściej zakłócające trafne, racjonalne podejmowanie decyzji. Aspekt psychologiczny jest niezwykle ważnym i nieodłącznym elementem świata finansów. Ludzie nie do końca zdają sobie z tego sprawę, często nie zwracając uwagi pomijają wpływ poznawczych i motywacyjnych skłonności. Uległość wpływom, błędne wzorce, skoncentrowanie się na wspomnieniach i podjęte na ich podstawie finansowe decyzje nie zapowiadają wymiaru behawioralnego. Wydaje się, że kluczem do sukcesu finansowego powinna być świadomość podejmowanych decyzji i wiedza o istnieniu pułapek behawioralnych. Znajomość wybranych koncepcji psychologicznych i umiejętność ich aplikacji będą z pewnością istotne dla odnalezienia w dziedzinie psychologii i socjologii nierzetelności mechanizmu gospodarowania. Finanse behawioralne nie są jednak dziedziną, która chce i może konkurować ze współczesnymi teoriami rynku finansowego, a jej metody nie zastąpią metod analizy fundamentalnej i technicznej. Wnioski płynące z psychologicznych analiz rynku inwestorów mogą być jednak istotnym uzupełnieniem obrazu mechanizmu gospodarowania, widzianego jedynie przez pryzmat czysto statystycznych wskaźników. (fragment tekstu)
2
Content available remote Ekonomia behawioralna - wprowadzenie do problematyki
100%
W artykule przedstawiono cieszącą się coraz większym zainteresowaniem badaczy dziedzinę nauki, jaką jest ekonomia behawioralna, oraz podjęto próbę przybliżenia jej dokonań. W pierwszej części artykułu skupiono się na genezie ekonomii behawioralnej. W części drugiej omówiono wybraną terminologię i metodologię badawczą stosowaną w tej nauce. Część trzecia opisuje najważniejsze zarzuty wobec podejścia behawioralnego. W części czwartej przedstawiono behawioryzm w innych nurtach ekonomii(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Pionierzy i wybrane teorie istotne dla rozwoju rachunkowości behawioralnej
75%
W piśmiennictwie polskim tematyka behawioralnego nurtu w rachunkowości jest stosunkowo nowa i jak dotąd niewiele jest pozycji, które w ukazywałyby prekursorów tego nurtu oraz jego podbudowę teoretyczną. W artykule zaprezentowano wybrane teorie z zakresu psychologii ekonomicznej oraz ekonomii, które znalazły zastosowanie w badaniach dotyczących rachunkowości behawioralnej, a także postaci najważniejszych uczonych działających we wczesnym okresie jej rozwoju. Oparto się na anglojęzycznych pozycjach książkowych oraz kilkunastu artykułach poświęconych ewolucji BAR (Behavioural Accounting Research), zarówno autorów rodzimych, jak i zagranicznych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest omówienie wpływu emocji incydentalnych na skłonność do kierowania się regułą satysfakcji lub maksymalizacji przy wyborze produktów spożywczych (dżemów). Maksymalizatorzy to osoby, które dążą do znalezienia opcji najpełniej zaspokajającej ich potrzeby, kierując się zasadą maksymalizacji użyteczności. Ze względu na ograniczenia procesów poznawczych, jednostki mogą charakteryzować się tendencją do wyboru wariantu nie maksymalnego, a takiego, który jest dla nich wystarczająco satysfakcjonujący. W przeprowadzonym eksperymencie założono, że manipulacja nastrojem może wpłynąć na występowanie heurystyki afektu i sposób przetwarzania informacji. Wyniki pokazały, iż odczuwany w chwili podejmowania decyzji nastrój nie determinuje strategii decyzyjnej, co może wskazywać na osobowościowy charakter stosowania reguły maksymalizacji lub satysfakcji. W celu weryfikacji hipotez badawczych wykorzystano mobilny eye-tracker umożliwiający pomiar ilości fiksacji w czasie podejmowania decyzji oraz kierunków koncentracji wzroku. (abstrakt oryginalny)
Artykuł wprowadza pokrótce w metody, wyniki i problemy nowej interdyscyplinarnej dziedziny nauki, jaką jest neuroekonomia oraz jej pochodne. Nacisk położony jest na praktyczne pożytki, jakie mogą wynieść z niej ekonomiści. Dotyczą one przede wszystkim wytyczania obiecujących kierunków badań oraz dostarczania doskonalszych narzędzi dających nadzieję na możliwość bezpośredniego obserwowania preferencji. Autor omawia także metodologiczne i etyczne wyzwania stojące przed neuroekonomią. (abstrakt oryginalny)
Purpose: When facing important decisions, people often ask themselves "What should I choose?" This question may involve intertemporal and risky decisions. The aim of our study was to test a potential discrepancy between the normative and descriptive perspective, that is, between "What should you choose?" and "What do you choose?". Methodology: In this study we assessed the rate of delay and probability discounting of 236 participants. The design was a 2 ("choose"/"should choose") × 2 (small/large) × 5 (delays or probabilities) factorial design in delay and probability discounting. Findings: People are less impulsive when taking the normative perspective than when they take the descriptive one. This phenomenon occurs in relation to large payoffs. However taking the normative rather than descriptive perspective makes no difference in risky decisions. Research limitations: In further research it would be beneficial to study real outcomes as choice consequences and to control for variables that might moderate the impact of our manipulation, such as addictions. Implications: The manipulation with the perspective may be applied not only in financial decision making. Our results may find a practical implementation to help impulsive people make more sensible decisions. Originality: We demonstrated the internal conflict between the descriptive and normative mode in delay discounting decision making. (original abstract)
7
Content available remote Percepcja i podejmowanie ryzyka przez menedżerów
75%
W psychologii podejmowania decyzji dokonuje się rozróżnienia pomiędzy trzema typami sytuacji: sytuacją pewności, sytuacją ryzyka i sytuacją niepewności [Kozielecki, 1977], [Tyszka 1986]. Decydent działający w warunkach pewności dysponuje kompletnym zbiorem informacji na temat tego, co wydarzy się w przyszłości. Sytuacja ryzyka przeciwnie, wiąże się z koniecznością szacowania prawdopodobieństw występowania różnych stanów rzeczy. Niepewność natomiast oznacza, że decydent nie jest w stanie określić tych prawdopodobieństw. W literaturze ryzyko utożsamiane jest przeważnie z szacowaną niepewnością. Dzieje się tak dlatego, że szacowanie prawdopodobieństw, z jakimi przewidujemy to, co się wydarzy, ma najczęściej charakter subiektywny i obarczony jest różnego rodzaju błędami [Gasparski, 1993]. (fragment tekstu)
Artykuł stanowi próbę uporządkowania rozlicznych koncepcji teoretycznych podejmujących kwestię preferencji oraz zachowań wyborczych. Zarówno sam akt głosowania (jego polityczne i symboliczne znaczenie, wewnętrzne i zewnętrzne uwarunkowania, towarzyszące mu typy motywacji itd.) jak i poprzedzający go proces decyzyjny (jego determinanty, struktura, dynamika, psychologiczne i społeczne podłoże) stanowią ważny obszar badawczy i ważny element współczesnej teorii socjologicznej.
Artykuł opisuje wyniki badań eksperymentalnych dotyczących podejmowania decyzji w obliczu strat. Badania takie napotykają na poważny problem natury metodologicznej; trudno bowiem zdobyć ochotników, chcących wziąć udział w eksperymentach, w których tracić można pieniądze. W eksperymentach opisanych w pracy ich uczestnicy otrzymywali wynagrodzenie w formie zaliczki płatnej z dwumiesięcznym wyprzedzeniem. Jak pokazały wyniki, system ten w sporej mierze niweluje problem "efektu pieniędzy domu" i pozwala skuteczniej badać zachowanie w obliczu strat. Oprócz testowania skuteczności nowego systemu motywacyjnego w eksperymentach badano, jaka jest skłonność do ryzyka w przypadku decyzji odnośnie do strat oraz jak zmieniają się decyzje, gdy podmioty mają możliwość częściowej kontroli procesu losowego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest krótkim przeglądem problematyki związanej z percepcją ryzyka związanego z procesem podejmowania decyzji.
Zrozumiałe - choć z góry skazane na niepowodzenie - są wysiłki decydentów starających się wyabstrahować proces podejmowania decyzji od wpływów emocji. Tak długo, jak decyzja jest sprawdzianem sposobu myślenia menedżera i weryfikuje jego przydatność dla organizacji, tak długo ego decydenta uwikłane będzie w proces decyzyjny, burząc warunki pełnej racjonalności. Zamiast więc ostrzeżeń wysuwanych pod adresem menedżerów, aby nie podejmowali decyzji pod wpływem emocji, znacznie więcej sensu zdaje się mieć próba wyjaśnienia, w jaki sposób emocje wpływają na procesy poznawcze oraz jak ich obecność przekłada się na ostateczną decyzję.(fragment tekstu)
Każdy biznesmen jeśli chce prowadzić działalność gospodarczą musi dostosować swoje działania do kulturowych uwarunkowań danego kraju. Jego głównymi zaletami będą wewnętrzna niezależność, zdolność do ryzyka, śmiałość pomysłów oraz stała aktualność informacji.
Celem artykułu jest wskazanie głównych czynników determinujących kierunki i poziom aspiracji pracowników. Autorka przedstawiła wybrane koncepcje zajmujące się tymi czynnikami oraz interpretację koncepcji teoretycznych.
Stosunek człowieka do ryzyka zależy między innymi od sposobu, w jaki są postrzegane zmiany różnych wielkości (np. dochodów). Wyniki licznych eksperymentów potwierdzają tezę, że ludzkie odczucia w znacznej mierze zależą nie od absolutnego poziomu bogactwa czy konsumpcji, lecz od zmian tych wielkości w stosunku do punktu odniesienia charakterystycznego dla poszczególnych osób. D. Kahneman i A. Tversky wyrażają pogląd, że większa wrażliwość na zmiany poszczególnych wielkości niż na stany końcowe to podstawowy aspekt natury ludzkiej. W związku z tym analizując użyteczność na przykład dochodów, należy uwzględniać nie tylko ich poziom, lecz również zmiany poziomu dochodów w stosunku do punktu odniesienia charakterystycznego dla danej osoby. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule przedstawiono definicję intuicji jako zjawiska psychologicznego. Wskazano w nim przyczyny, które powodują bagatelizowanie roli intuicji. Następnie przedstawiono zarys japońskiego podejścia do zarządzania wiedzą oraz pojęcia wiedzy jawnej i ukrytej, przy czym zaprezentowano wiedzę ukrytą jako wiedzę intuicyjną, trudną do logicznego wyjaśnienia. Omówiono również cztery etapy koncepcji rozwoju intelektualnego Jeana Piageta, a następnie uzupełniono je etapem postformalnym, nieograniczonym do logicznego myślenia. Ukazano relację pomiędzy mądrością jako najwyższym poziomem piramidy wiedzy a intuicją. Zaprezentowano intuicję jako pożądane zjawisko w podejmowaniu decyzji w zarządzaniu, wskazując zalety intuicyjnych decyzji w przypadku niewystarczającej ilości informacji. Porównano decyzje intuicyjne i decyzje oparte na racjonalnej analizie z uwzględnieniem komplementarności obu podejść. Wskazano ograniczenia i niebezpieczeństwa polegania wyłącznie na intuicji w trakcie podejmowania decyzji w zarządzaniu. Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na rolę intuicji w zarządzaniu, traktowanej jako specyficzny sposób myślenia mający swoje zalety i wady.(abstrakt oryginalny)
The article presents the review of existing research on the role of psychic distance in the process of companies internationalization (both secondary and primary). The main attention was dedicated to the measurement of this phenomenon. The concept of psychic distance was compared to cultural distance, they are used interchangeably in the article. The objective of the paper was also to discuss the conceptual and methodological properties of psychic (cultural) distance: the illusion of symmetry, stability, linearity, causality, discordance, as well as the assumption of corporate and spatial homogeneity and the assumption of equivalence. The last part of the article is dedicated to the examples of research examining the role of psychic (cultural) distance in decisions of: choosing market entry mode (export versus foreign direct investment; acquisitions versus green field investment), choosing the level of strategy adaptation to local market conditions and decisions concerning other fields of international business. (original abstract)
17
Content available remote Decyzje pojedyncze i łączone w orzekaniu środków karnych. Kazus nawiązki
63%
Teoria normy Millera i Kahnemana mówi o tym, że normy określające warunki normalności konstrujemy w czasie rzeczywistym. Nie wykorzystujemy posiadanych już kryteriów normalności do oceny konkertnych sytuacji, zdarzeń i osób. W związku z tym bardzo często jesteśmy niezdolni do wydania takiej samej decyzji w przypadku, gdy ten sam przypadek oceniamy w izolacji od innych (SE) i w sytuacji, gdy traktujemy go jako jeden z wielu (JE). Ta cecha naszych procesów decyzyjnych może mieć znaczenia dla sposóbów w jaki sędziowe orzekają wysokość nawiązki. Stanowi ona wyzwanie dla dyrektyw sądowego wymiaru kary, ponieważ stoi z nimi w sprzeczności. Brak zdolności do wydania identycznych JE i SE wymaga by owa okoliczność była wzięta pod uwagę, jako istotnie wpływająca na proces decyzyjny sędziego.(abstrakt oryginalny)
W klasycznym podziale warunków decyzji (pewność, niepewność, ryzyko) niepewność definiuje się jako nieznajomość prawdopodobieństwa. Badania D. Ellsberga wskazały na konieczność wyodrębnienia niejasności jako czwartego rodzaju uwarunkowań decyzji, pośredniego między niepewnością a ryzykiem. Niepewność jest jednak pojęciem bardziej złożonym, jest ona powszechnie doświadczana w odniesieniu do ważnych kwestii innych niż całkowity lub częściowy brak wiedzy o prawdopodobieństwie. W artykule wyróżniono wiele kategorii niepewności, ilustrując je przykładami z dziedzin, takich jak: zachowania konsumenckie, oszczędzanie, inwestowanie i przedsiębiorczość. Na koniec pokazano niektóre sposoby radzenia sobie z różnymi rodzajami niepewności. (abstrakt oryginalny)
Znajomość procesów podejmowania decyzji zakupowych i ich zrozumienie stają się coraz ważniejsze dla producentów i dystrybutorów. Im lepsza ich znajomość, tym skuteczniejsze jest dotarcie do konsumenta przy jednoczesnym budowaniu w jego oczach pożądanego wizerunku cenowego. Należy jednak pamiętać o podstawowej zasadzie uczciwości handlowej, szczególnie istotnej w sprzedaży relacyjnej. Konsument, który poczuje się oszukany, z pewnością chętnie do nas nie wróci, a strata ponownego zakupu może być dotkliwsza niż chwilowy zysk wypracowany błędem. Dowodem niech będą liczne protesty konsumenckie wymierzone w instytucje finansowe i operatorów telefonicznych budujących niemalże niemożliwe do porównania i zrozumienia oferty. Uczucie zapłaty uczciwej ceny za produkt jest podstawowym założeniem prawidłowo prowadzonej polityki cenowej. Znajomość i zrozumienie błędów poznawczych powinno służyć lepszemu zrozumieniu tego, jak dopasować ofertę do oczekiwań konsumenta i w jaki sposób dobrać jej elementy, aby obydwie strony transakcji były zadowolone. (fragment tekstu)
Autor omawia psychologiczne aspekty podejmowanych decyzji na giełdzie, porównując ryzyko i skutki błędnych wyborów do rozmaitych sytuacji życiowych. Postuluje, iż w razie porażki należy pogodzić się z poniesioną stratą i podjąć decyzję patrząc perspektywicznie w przyszłość.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.