Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Psychologia mass mediów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest próba udzielenia odpowiedzi na pytanie: czy media mogą pełnić pozytywną rolę we wzmacnianiu legitymizacji systemu prawnego w państwie demokratycznym i pod jakimi warunkami mogłyby tę rolę realizować w sposób jak najbardziej efektywny? PROBLEM I METODY BADAWCZE: Analiza relacji prawo-media-społeczeństwo jest interdyscyplinarna i opiera się na perspektywie funkcjonalistycznej. Rozważania oparte są na analizie literatury z zakresu nauk prawnych, nauk politycznych oraz nauk o mediach. PROCES WYWODU: Punktem wyjścia jest analiza cech nowoczesnej demokracji rozumianej jako specyficzny system społeczno-polityczno-prawny w kontekście aktualnego kryzysu legitymizacji prawa. Dalej analizowane są funkcje mediów i skutki mediatyzacji życia społecznego, co służy ukazaniu potencjału mediów dla promowania postaw legalistycznych. W konkluzji zaproponowany został katalog konkretnych sposobów realizacji tego celu, uzupełniony refleksjami na temat optymalnego kształtu wzajemnych relacji pomiędzy mediami, systemem prawnym i obywatelami. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Połączenie rozważań o uwarunkowaniach społecznej legitymizacji prawa z refleksją o skutkach mediatyzacji prowadzi do wniosku, że media mogą i powinny odgrywać pozytywną rolę w budowaniu i umacnianiu społecznego prestiżu instytucji prawnych. Przy spełnieniu takich warunków jak niezależność, obiektywizm czy wysoki poziom merytoryczny, zaawansowane technologicznie media mogłyby przyczynić się do podniesienia stopnia dojrzałości obywateli, w szczególności ich świadomości prawnej. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Pierwszym efektem rozważań jest konceptualizacja sposobów realizacji przez media funkcji legitymizacyjnej w społeczeństwie demokratycznym. Towarzyszy jej zestawienie postulowanych czynników systemowych, których realizacja mogłaby zapewnić skuteczność realizacji tej funkcji. Podkreślono także konieczność dalszej debaty nad relacjami pomiędzy nadawcami i odbiorcami, ale także instytucjami państwa i podmiotami społecznymi. (abstrakt oryginalny)
Realistyczna analiza i teoria PR nie może unikać analizy czarnego PR, przez który rozumiem metody i środki szargania reputacji, jakie stosują niektórzy praktycy PR (głównie w sferze politycznej). W odróżnieniu od białego PR, ten czarny opiera się na źródłach niejawnych, anonimowych, "kontrolowanych przeciekach", a wykorzystuje głównie logikę mediów komercyjnych ("Dajcie skandal na pierwszą stronę") oraz uprzywilejowaną pozycję dziennikarzy jako strażników "wolności prasy" poprzez prawne uznanie tzw. tajemnicy dziennikarskiej. (fragment tekstu)
Badanie mechanizmów psychologicznych jakie legły u podstaw zabójstw nie są tematem nowym w polskiej psychologii i socjologii penitencjarnej. W przypadku korekcji społecznej pozytywny wydaje się być wpływ stosunkowo krótkiego pobytu w jednostkach penitencjarnych. W przypadku korekcji psychicznej większe efekty daje długotrwała terapia. Niedocenianym przez administrację penitencjarną czynnikiem kryminogenezy jest wpływ środków masowego przekazu, a nacechowane przemocą metody postępowania są najpopularniejszym /innowacyjnym/ środkiem osiągania społecznie pożądanych celów. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Economic Aspects of Media Globalization
100%
This paper descriptively analyzes only one important segment of the globalization process, which concerns interdependent relationship between the economy and the media. It critically and selectively illuminate the economic effects of media globalization through the prism of consequent negative externalities of five types of dual relations: global and local, supranational and national, public and private, real and virtual, media and meta-media. It starts from two hypotheses: 1) that the polarity of those relations is caused through and by the influence of concentration of the corporate media, or convergent interests of the media, politics and business; and 2), that there is a priority of economic impulses and motives of a big capital in relation to the conglomerate of all other interests - political, social, cultural, media and others. In conclusion, it ascertains the verification of these hypotheses. (original abstract)
5
Content available remote Zagrożenia ze strony mass mediów dla dzieci i młodzieży
84%
Mass media, do których zaliczamy: telewizję, radio, czasopisma, a przede wszystkim Internet oraz gry komputerowe, mają duży wpływ na wzory zachowań zarówno dzieci oraz młodzieży, jak również i osób starszych. W dzisiejszych czasach jest nieuniknione separowanie dzieci od świata środków masowego przekazu, a więc konieczne jest także i sprawowanie odpowiedniej kontroli programów, które dzieci oglądają w telewizji i tego, czym zajmują się, spędzając czas przed komputerem. Prezentowany artykuł dotyczy zagrożeń dla dzieci i młodzieży ze strony mass mediów. Owe zagrożenia obejmują - z jednej strony aksjologiczny chaos i kryzys wartości humanistycznych, ze strony drugiej zaś - przede wszystkim zagrożenie pedofilią, pornografią i cyberprzemocą. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy roli mediów w budowaniu świadomości publicznej na temat fluktuacji gospodarczych oraz innych wydarzeń o dużym znaczeniu - jak na przykład zamachy terrorystyczne. Autorzy analizują wiadomości, jakie massmedia rozprzestrzeniały na różnych etapach globalnego kryzysu finansowego pod kątem zbyt daleko idących wniosków i kreowania rzeczywistości.
McLuhana znany podział na media zimne i gorące nadal okazuje się doniosły w opisie relacji umysł - media, ponieważ wynikają z niego ważkie wskaźniki różnicujące wpływ mediów. Media zimne wymagają umysłowego dopełnienia, angażują procesy umysłowe i emocjonalne, zmuszając do głębszego przetwarzania informacji, a przede wszystkim krytycznej oceny i interpretacji medialnego przekazu. Przeciwna tendencja występuje w procesie oddziaływania mediów gorących, które minimalizują głębsze przetwarzanie, przepełniając umysły zbędnymi, coraz bardziej szczegółowymi danymi. Nie bez złośliwości skomentował to Stanisław Lem: "Im bardziej zaawansowane technicznie medium, tym bardziej prymitywne, błahe i bezużyteczne wiadomości są przy jego pomocy przekazywane". Jego opinia nie jest wszakże odosobniona, ponieważ wielu obserwatorów zmian we współczesnej kulturze i mediach wyraża opinie podobne - że środki techniczne znacznie przerastają możliwości przetwarzania tkwiące w naszych umysłach. Przytoczę dalej podsumowanie badań empirycznych świadczących o tym, że procesy krytycznej oceny i interpretacji przekazów medialnych są w odwrocie. Ich rozwojowi nie sprzyja ani schematyczność i powierzchowność edukacji, ani też dramatyczny spadek czytelnictwa. Przede wszystkim jednak nowe media ogromnie zwiększyły zasoby danych (przekazów), wśród których coraz trudniej znaleźć wartościowe informacje. W tym kontekście coraz większego znaczenia nabiera umiejętność samodzielnego redukowania i krytycznego wartościowania dostępnych zasobów danych oraz informacji. Oddzielanie informacyjnego ziarna od plew staje się coraz trudniejsze. Być może szkoły przyszłości odejdą od obecnej wersji cząstkowych programów, a skoncentrują się na przekazywaniu zupełnie innej struktury wiedzy, rozwijając myślenie twórcze, krytyczne, umiejętność poszukiwania i redukowania informacji. Na razie jednak kostyczna organizacja szkół i programów nauczania trzyma się mocno. (fragment tekstu)
Bez wątpienia Marshall McLuhan osiągnął szczyt popularności za swojego życia, w latach sześćdziesiątych. Jego błyskotliwe "catchphrases": "Świat staje się globalną wioską", "Telewizja to medium zimne", czy najsławniejsze (najoryginalniejsze i najbardziej wnikliwe, "Przekaźnik (medium) jest przekazem", były szeroko cytowane i akceptowane w kręgach twórców popkultury i interpretatorów mediów. Wkrótce jednak moda minęła, a nawet modne stało się krytykowanie jego twórczości, co dobitnie wyraża tytuł książki Jonathana Millera "Spór z McLuhanem". jednak od kilkunastu lat przeżywamy umiarkowany renesans "mcluhanizmu". Nie odnosi się on do pogłębionej analizy jego twórczości a jest to raczej powrót do McLuhana jako guru refleksji o mediach. Dostrzeżono bowiem głęboką prawdę w stwierdzeniu, że to nie tyle konkretne przekazy (cóż takiego nowego jest w obecnym zalewie informacji?) co raczej ogół właściwości nowych mediów zmienia człowieka i zmienia jego świat. (fragment tekstu)
9
Content available remote Postawy studentów wobec korzystania z Internetu
84%
W artykule została podjęta próba zbadania postaw studentów wobec korzystania z Internetu. Przeprowadzona wśród studentów ankieta dotyczyła różnych obszarów funkcjonowania w sieci - w wymiarze indywidualnym i grupowym. Poruszono takie zagadnienia, jak zmiana stylu pracy, kwestie tożsamości w sieci, konsekwencje emocjonalne związane z używaniem Internetu oraz funkcjonowanie poznawcze. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Ekranolatki między mediami. W stronę nowej psychologii mediów
84%
Celem artykułu jest ukazanie roli i wpływu nowych technologii informacyjno-komunikacyjnych na funkcjonowanie dzieci i młodzieży. Problematyka wpływu i oddziaływania społecznego należy do kluczowych zagadnień psychologii społecznej, obecnie - wraz z rozwojem nowych mediów audiowizualnych - jest również wykorzystywana w badaniach dotyczących relacji między mediami a ich użytkownikiem (prosumentem). Dynamiczny rozwój tychże technologii jest poważnym wyzwaniem dla psychologów, także z uwagi na specyfikę samej psychologii mediów, która jest subdyscypliną hybrydalną. Bazuje bowiem ona na badaniach, teoriach i modelach z zakresu psychologii oraz medioznawstwa, filmoznawstwa czy kulturoznawstwa. (abstrakt oryginalny)
Sprawa tabloidu "News of the World" z lipca 2011 r. była szeroko relacjonowana i oceniana w Polsce. Komentatorzy odnosili się do problemu związków polityki i mediów. Ocenili, że polskie tabloidy nie są dość silne, by realnie wpłynąć na życie polityczne, oraz że brytyjskie wydarzenia skłonią przedstawicieli władzy do większej ostrożności w relacjach z mediami. Wyrażali obawy przed pogłębianiem się kryzysu dziennikarskiej rzetelności i skutkami wszechogarniającej "pogoni za newsem". Zdecydowanie mniejsze zainteresowanie wzbudził ściśle etyczny aspekt wydarzeń, związany z ofiarami podsłuchów. Skandal, który wydawał się godzić w najcenniejsze wartości, w polskich mediach zyskał status wydarzenia bardziej niepokojącego i frapującego niż gorszącego.(abstrakt autora)
Artykuł, oparty na analizie źródeł normatywnych, literatury edukacyjnej, metodologicznej i naukowej, uzasadnia specyfikę kształtowania umiejętności korzystania z mediów przez uczniów szkół średnich ogólnokształcących, identyfikuje zasady i ujawnia zadania edukacji medialnej w kontekście współczesnych wyzwań oraz wyjaśnia możliwości przedmiotów szkolnych w kształtowaniu umiejętności korzystania z massmediów w kontekście rozwijającej się osobowości. Badanie wykazało, że podstawowymi celami edukacji medialnej w kształtowaniu umiejętności korzystania z mediów przez uczniów są: rozwój umiejętności komunikacyjnych uczniów; kształtowanie krytycznego myślenia; nauka percepcji informacji; przekodowywanie obrazu wizualnego na system znaków werbalnych; ocena jakości informacji; rozwijanie umiejętności wyboru podczas "konsumowania" informacji z mediów; podnoszenie ogólnego poziomu kulturowego jednostki. Udowodniono, że umiejętność korzystania z mediów odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu osobowości, ponieważ bez niej niemożliwe jest skuteczne uczenie się i rozwój, umiejętność poruszania się w nadmiernym przepływie informacji, umiejętność analizowania i krytycznego rozumienia otrzymywanych informacji i tekstów medialnych. Ponieważ fundamenty wielu procesów są tworzone w wieku szkolnym, szczególnie ważne jest, aby pomóc uczniom w zdobywaniu wiedzy teoretycznej i praktycznych umiejętności w zakresie umiejętności korzystania z mediów. W tym kontekście kluczowa rola należy do nauczyciela, który musi wiedzieć i rozumieć, czym są media i dysponować umiejętnością korzystania z mediów oraz wykorzystywania ich w codziennych czynnościach. Jego zadaniem jest kształtowanie opinii i światopoglądu uczniów, nauka poruszania się w globalnej przestrzeni medialnej. Ustalono, że proces edukacyjny może być prowadzony za pośrednictwem zasobów elektronicznych, a możliwości ich integracji z działaniami edukacyjnymi mogą być rozważane w celu zaangażowania uczniów w tworzenie różnego rodzaju treści medialnych. Udowodniono, że wiodącą rolę w tym procesie odgrywają przedmioty szkolne w języku ukraińskim/ojczystym, czytanie, informatyka, edukacja obywatelska itp. Autorki położyły nacisk na wykorzystanie zadań/ćwiczeń z językowego i literackiego zakresu edukacji, które rozwijają umiejętności pracy z informacją edukacyjną i promują krytyczne podejście do niej.(abstrakt oryginalny)
Wstęp. Celem artykułu jest przedstawienie badań potencjalnych determinant uzależnienia od gier internetowych. Materiał i metody. Badanie przeprowadzono wśród grupy 98 studentów kierunków architektura informacji (AI) oraz zarządzanie informacją i bibliologia (ZIB) na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Sondaż wykonano skróconym Kwestionariuszem do Badania Uzależnienia od Gier Internetowych. Następnie wskazano, jaką rolę powinny pełnić biblioteki w obliczu tego problemu.Wyniki i wnioski. Studenci AI wykazują podobne zaangażowanie w granie jak studenci ZIB. 10 respondentów odczuwało silną potrzebę codziennego grania, a 3 studentki ZIB oraz 1 studentka AI mają zawsze lub często bezskuteczne próby poradzenia sobie z ograniczeniem czasu grania. Trzy z nich wymagają wsparcia profesjonalistów w tym zakresie. Oprócz tego, pewną rolę uzupełniającą wobec pracy terapeutów zajmujących się problemem uzależnienia, posiadają instytucje usługowe, działające w obszarach kultury i edukacji, w tym biblioteki.(abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera rozważania na temat manipulacji społecznej i roli mass mediów jako narzędzia i nośnika manipulacji. Zwrócono również uwagę na środki i metody wychowawcze, wypracowane w dziedzinie wychowania do mass mediów.
Komputery wspierają interakcje między ludźmi już od lat 60. ubiegłego stulecia. Ich głównym zadaniem jest rozwój i udoskonalenie współpracy między ludźmi. Sposoby interakcji przybierają różne formy- do najbardziej popularnych należą e-maile, fora dyskusyjne, czaty, wideo- oraz - audiokonferencje, gry komputerowe online czy blogi. Świat biznesu zauważył, że wirtualna komunikacja jest niewystarczająca, istotne jest, by móc spotykać się z ludźmi na żywo, a przy okazji stosować też różnego rodzaju techniki wspierające oprogramowanie komputerowe. Tego typu wnioski są również bardzo ważne w edukacji, zwłaszcza w kształceniu dorosłych. Dorośli bowiem bardzo cenią sobie rzeczywisty kontakt z nauczycielem, lubią pracować w grupie. Dla nich właśnie kluczowa jest interakcja, zaangażowanie wszystkich zmysłów w proces uczenia się. Dlatego coraz częściej w procesie nauczania dorosłych z powodzeniem stosuje się techniki łączące współpracę w grupie pod okiem prowadzącego szkolenie (facylitatora) z zastosowaniem oprogramowania komputerowego, takiego jak np. Zing The Team Learning System. (abstrakt oryginalny)
Storytelling to metoda badawcza z zakresu badań jakościowych opierająca się na analizie narracji tworzonych przez członków danej społeczności. Autor artykułu zobrazował tę metodę również jako ideę, która przemawia do nas za pomocą obrazów. Posłużył się w tym celu zdjęciem dziewczynki patrzącej na gruzy Warszawy w roku 1946. Zdjęcie obiegło internetowe portale i prasę pokazując siłę oddziaływania tego dokumentu bez wydawania ani jednej złotówki, za to z szybkim dotarciem do serc milionowej rzeszy użytkowników internetu. (abstrakt autora)
17
67%
Przeprowadzono analizę porównawczą ukraińskich i rosyjskich kampanii informacyjnych jako nieodłącznych elementów współczesnej wojny hybrydowej między Rosją i Ukrainą. Podkreślono najważniejsze elementy konfliktu informacyjnego między wspomnianymi państwami oraz przyczyny i charakter ukraińsko-rosyjskich problemów z komunikacją jako konsekwencji realizacji hybrydowego charakteru konfliktu. Wskazano, że Rosja rozpoczęła znaczną, ze względu na swój kompleksowy charakter kampanię antyukraińską, która nie miała odzwierciedlenia po stronie przeciwnej. Badano odpowiednio dobrane wiadomości przedstawiane w różnych formatach przez władze publiczne, eksperckie i analityczne instytucje i media, które wpływają na kształtowanie rosyjskiej i ukraińskiej opinii publicznej odnośnie wojny w Donbasie. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.