Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 132

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Psychologia społeczna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
1
Content available remote Psihoistoričeskij diskurs ukrainskoj istorii XX-XXI st.st.
100%
Celem artykułu jest charakterystyka procesów psychohistorycznych, które miały miejsce w historii narodu ukraińskiego w XX-XXI wieku. Opracowanie jest podzielone na trzy części. Istnieje kilka okresów w kontekście psychohistorii, które są brane są pod uwagę w artykule. Szczególnie dotyczy to porywczego XX wieku, kiedy kwestie totalitaryzmu zdominowały dyskusje społeczne. Badania L. de Mause są traktowane jako rdzeń badawczy tego problemu. Istnieje ostateczny i liniowy związek między wychowaniem i osobowością z dzieciństwa według L. de Mause. W swojej pracy stawia też pytanie, "czy demokracja wygrywa?", Badacz zwraca uwagę na analogię między procesem restrukturyzacji i eksperymentów przez Dumę w latach 1905-1907.W przestrzeni kulturowej XX wieku N. Zborovskaya przedstawia postmodernistyczną koncepcję jako kluczowe zjawisko kulturowe, które badano z perspektywy psychoanalitycznej. Ukraina w XXI wieku wyszła z wielu ostrych kryzysów i rewolucji, w czasie których zagrożone były wszystkie perspektywy życiowej aktywności. Rząd ukraiński wskazał na konieczność regeneracji psychicznej społeczeństwa prowadzoną głównie przez psychologów społecznych w różnych placówkach edukacyjnych. Zdaniem autorów artykułu opanowanie strategii, które zwiększają efektywność każdego człowieka i wzmacniają a jego zdrowie psychiczne to główne cechy XXI wieku. Autorki artykułu oceniają coaching jako konstruktywny element rozwoju osobowościowego. Ich zdaniem coaching jest także skutecznym składnikiem procesu zarządzania zasobami ludzkimi, ponieważ jest stosowany w planowaniu, rekrutacji, motywacji oraz podczas oceny pracowników. To system, który pozwala otworzyć potencjał i pobudza osobę w celu zwiększenia wydajności poprzez osobisty rozwój. (abstrakt oryginalny)
Artykuł ten jest hołdem złożonym klasycznej pracy Henri Tajfela zatytułowanej "Poznawcze aspekty uprzedzeń" (ang. "Cognitive Aspects of Prejudice"), w którym ponownej analizie podano najważniejsze argumenty w niej zawarte. Praca Tajfela jest znacząca ze względu na zarysowanie społecznego podejścia poznawczego do badań nad uprzedzeniami oraz obalenie postawy, którą Tajfel nazwał metodą "z krwi i kości" (ang. blood and guts). Przyjmując punkt widzenia Tajfela, iż psychologia społeczna nie jest obiektywna (dost, "nie jest wolna od wartości", ang. "is not value free"), w niniejszym artykule przeanalizowano moralną i polityczną perspektywę "Poznawczych Aspektów" oraz luki zawarte w takim podejściu do badań nad uprzedzeniami. Prezentowany tekst sugeruje, że w owym podejściu (poznawczym) trudnością jest ujęcie skrajnego dogmatyzmu bez uciekania się do tematu motywacji, które właśnie w omawianym podejściu usiłuje się wykluczyć. Dokładniej mówiąc, podejście to miałoby ograniczone zastosowanie w zrozumieniu Holokaustu. W rzeczy samej, Tajfel nie podjął próby takiego zastosowania z powodów, które tu podano. Teoria tożsamości społecznej Tajfela ma podobne ograniczenia. W niniejszej pracy zanalizowano również zastosowanie przez Tajfela terminu 'depersonalizacja ', którą opisywał jako "łagodniejszą" formę dehumanizacji grup obcych. Późniejsi teoretycy tożsamości społecznej różnie stosowali termin 'depersonalizacja', skupiając się na grupach własnych, a nie obcych. Ich sposób patrzenia na to zagadnienie nie jest zbieżny z pojmowaniem kwestii uprzedzeń w sposób, jaki można znaleźć w "Poznawczych aspektach uprzedzeń" Tajfela. Wreszcie, artykuł ten proponuje sposób badania skrajnych uprzedzeń bez powracania do motywacyjnej metody 'rozbebesze-nia' którą Tajfel tak przekonująco krytykował.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono, jakie są psychologiczne zasady wywierania wpływu na ludzi, bowiem to one, umiejętnie użyte wyzwalają w nas określone zachowania.
Wybuch skandalu związanego z naukowymi oszustwami popełnionymi przez Diederika Stapela spowodował w środowisku psychologów społecznych pojawienie się wielu nadzwyczaj ważnych inicjatyw mających zapobiec kryzysowi tej dyscypliny wiedzy. Zauważono potrzebę replikacji badań, zwracania większej uwagi na parametr wielkości efektu niż na istotność różnic między średnimi, pojawiła się idea prerejestracji planowanych eksperymentów. I choć nie można jeszcze mówić o tym, że stan psychologii społecznej jest wyraźnie i jednoznacznie lepszy niż dekadę czy kilka dekad temu (por. Motyl i in., 2017), sama rozwijająca się debata na ten temat i rosnąca świadomość istniejących problemów są zjawiskami o fundamentalnej wadze. (fragment tekstu)
Temat stereotypów narodowych jest niezwykle często podejmowany we współczesnej psychologii społecznej, a szczególnie w tym jej nurcie, który nazywany jest psychologią społeczno-poznawczą, czyli social cognition. W latach 80. i 90. w psychologicznych badaniach nad stereotypami dominowało przekonanie, że stereotypy są w pewnym sensie neutralne - traktowano je jako schematy poznawcze, uproszczenia bądź iluzoryczne korelacje. Myślenie stereotypowe miało być naturalnym sposobem poznawczego funkcjonowania człowieka, konsekwencją ograniczonych zasobów poznawczych jednostki ludzkiej. (...) Psychologia w ciągu ostatnich dziesięciu lat odkryła na nowo wartościowanie zawarte w procesie stereotypizacji - a psychologowie zrozumieli, że treść stereotypów pełni określone funkcje w życiu jednostek i grup społecznych. (fragment tekstu)
Autorka opracowania próbuje odpowiedzieć na pytanie jakie atrybuty i cechy żebraka wpływają pozytywnie na efektywność jego żebrania. Pod uwagę zostało wzięte wrażenie wizualne, zachowanie osoby żebrzącej i wszystkie inne czynniki, które składają się na pierwsze wrażenie, stanowiące podstawę formowania się przekonań i sądów na temat danej osoby. Autorka opisuje również mechanizmy psychologiczne związane z relacją żebrak-jałmużnik.
W momencie rozważania procesu i prawidłowości kreowania image pojawiają się przynajmniej dwa interesujące pytania: W jaki sposób rozróżnić tożsamość od image, jeśli jest to w ogóle możliwe? Na czym polega kreowanie i fabrykowanie zarówno tożsamości, jak i image? Idealistycznie rzecz biorąc, można by założyć, że do rozważania powyższych zagadnień można mówić o kreowaniu tożsamości i fabrykowaniu image. Jednak te pojęcia mogą się także krzyżować ze sobą, co oznaczałoby bardziej złożone zjawisko. Intrygujące jest, że psychologia organizacji oraz teoria zarządzania zupełnie inaczej rozumieją obydwa terminy: następuje tu swego rodzaju przesunięcie znaczeń. (fragment tekstu)
Zaprezentowana wyżej dynamika Campbellowskiego tworzenia aktualizacji przekazu mitycznego, której sensem jest także odkrywanie i artykułowanie treści zawierającej się w kategorii tożsamości, związana jest z samą chęcią jej poznawania. Samo budowanie tej treści wymaga jednak chęci jej poznania. Być może samo istnienie tej potrzeby jest nadzieją na ciągłe uświadamianie sobie i podejmowanie dylematów związanych z istnieniem tożsamości. (fragment tekstu)
Artykuł analizuje nauki i przemyślenia kanadyjskiego filozofa, Charlesa Taylora, na temat tożsamości. Zaprezentowano definicje terminu "tożsamość" i rozważania na temat zmiany jego znaczenia na przestrzeni wieków. Poruszona została kwestia tożsamości w kontekście wielokulturowości. Pokrótce przedstawiono także sylwetkę myśliciela.
The present paper aims to explain crime by investigating various theoretical approaches and to show that from the classic era to the recent postmodern theories, a slow but steady cycle of discourse concerning crime has been occurring. In the classic times, the criminal is assumed to be a sane person with sound will who commits crime with an individualistic choice and due to incorrect decisions; In the positivism approach, the theorists' concern is directed at recognizing criminals and clarifying more fundamental biological aspects and psychological performance and they seek to explain the phenomenon of crime by dividing the people of the society into normal and abnormal people; In the modern theories the social factors causing the appearance of crime are at the focal point while critical theories greatly emphasize on the role of the society in the criminal phenomenon and its definition, finally postmodern theories consider crime totally as constructed by mindset, language and power and question its existential reality. (original abstract)
Doniesienia historyczne wskazują jednoznacznie, iż żebractwo jest zjawiskiem powszechnym, występującym niezależnie od typu systemu politycznego, zasad funkcjonowania gospodarki czy poziomu rozwoju społecznego. Artykuły zamieszczane w prasie dowodzą, że żebracy są obecni zarówno w krajach ubogich, jak i bogatych, demokratycznych i totalitarnych. Potoczna obserwacja pozwala na stwierdzenie, że problem ten nie jest także obcy polskiemu społeczeństwu. Żebractwo bowiem stało się niemalże integralną sferą codzienności, niezbędnym elementem kultury i organizacji społeczeństwa. Żebrak i jałmużnik to dwie postacie, które wzajemnie na siebie oddziałują. Interakcja zachodząca między nimi ma bardzo specyficzny charakter. Uwarunkowane jest to m.in. czasem trwania wzajemnego kontaktu, który zwykle ograniczony jest do kilku sekund potrzebnych na przekazanie przez ofiarodawcę datku. Wzajemne spotkanie obu osób nie jest zwykle planowane przez jałmużnika, który napotyka na swej drodze żebraka i decyduje się na udzielenie mu pomocy. (fragment tekstu)
12
Content available remote Communication on the Difficult Route of Lie
75%
The study explores de phenomenon of deception. It proves that lies are communications with fictional content focused on the expectations of a person or social group and aim a problematic situation. The untrue communicative instance lacks figure: nobody is declared a liar when they lie. The productions do not have a producer presenting itself as a liar, but it is always emphasised by a certain recipient. They have a content related to the current cognitive-practical interests of the target. The liar acts in two directions: by distorting a correct thinking, by perverting the language. It is a man lacking language responsibility and a profiteer of cogitation. (original abstract)
Termin tożsamość (jako identyczność) ma odległą etymologię: wywodzi się od łacińskiego słowa idem oznaczającego identyczność i ciągłość. Jednak już Arystoteles pisał w swej Metafizyce o tożsamości w ramach tego, co dzisiaj nazywamy logiką formalną (pisał on np.: "...tożsamość jest pewną jednością wielości rzeczy bądź jednością jednej rzeczy pojmowanej jako wielość..."). Metafizyczne aspekty rozważań nad tożsamością podejmował m.in. Platon, a kontynuowane one były przez Leibniza, Kanta, Hegla, Heideggera i in. Pojmowanie tożsamości w odniesieniu do człowieka w kontekście jego samoświadomości i egzystencji pojawiło się znacznie później, bo pod koniec XIX w. Trzeba w tym względzie dostrzec przede wszystkim zasługi Wiliama Jamesa. (fragment tekstu)
Bardzo ważnym rytuałem w prawie każdym społeczeństwie jest dawanie i otrzymywanie prezentów. Poprzez obdarowywanie prezentami ludzie budują wzajemne relacje. Więzy zaufania, wiary i zależności towarzyszą nam przez całe życie. Prezenty mogą tworzyć i utrzymywać: hierarchie statusu, podkreślać wyjątkowość pewnych sytuacji, wpływać na socjalizację dzieci poprzez wprowadzanie ich w społeczne role. (fragment tekstu)
Nauki o kulturze informują nas w ostatnich dekadach, że współczesny świat daje się opisać, posługując się językiem wielości i form przechodnich. Jesteśmy bowiem objęci ruchomym splotem różnorodnych narracji. Stajemy wobec wyzwania nieustannego przekraczania treści naszych psychokulturowych wyobrażeń. Coraz częściej świat naszych pragnień, doświadczeń, tożsamości to świat wielu kultur. Człowiek, w tym badacz, jako istota psychiczna i kulturowa bardziej niż kiedykolwiek uświadamia sobie konstruktywistyczny wymiar swojego uczestnictwa w kulturze. Świat w którym konfrontowane są rozmaite idee, wartości, w którym bez przerwy zderzają się różne światopoglądy wydaje się wymuszać na nas stawianie sobie pytania "kim jestem?" czy może częściej "kim bywam?" Zamieszkujemy w hiperprzestrzeniach, które przekształcają pojęcie miejsca kulturowego i związanej z nim zbiorowej oraz jednostkowej tożsamości. (fragment tekstu)
Efektywne wprowadzanie zmian w agrobiznesie wymaga doinformowania i dobrego porozumienia się wszystkich zainteresowanych stron oraz wzięcia odpowiedzialności za wprowadzane zmiany, wyważeniem pomiędzy naciskiem na zmiany a wsparciem oraz wytrwałości i konsekwencji. Szanse udanych przeobrażeń zwiększa udział psychologa, który pomoże zaakceptować niezrozumiałe początkowo zachowania społeczne czy decyzje ludzi odmiennych kulturowo (np. pochodzących z innych krajów, z różnych środowisk), ułatwi przygotowanie do negocjacji warunków transakcji, będzie interweniował w skrajnie trudnych sytuacjach. Zdaniem autorki, istniej spora luka w kwestii możliwości współpracy specjalistów z psychologami w dziedzinie agrobiznesu, stąd podjęcie próby omówienia tego zagadnienia.
In the awareness of both academicians and the public, family businesses are associated with such values as honor, trust and trustworthiness, ethics, innovativeness, integrity, continuity, love, wisdom, stability, etc. Family businesses make reference to these unique, emotionally-charged aspects as part of their presentation, corporate social responsibility activities, and marketing campaigns. These values may be referred to as Socioemotional Wealth (SEW). In recent times, this topic has become a dominant paradigm of the family business research. This study is focusing on the analysis of the structure of socioemotional wealth of family businesses in Czech Republic. From the perspective of social psychology, psychosocial factors (social, behavioral, cognitive, affective, and motivational) and their relative share in the overall SEW were examined on the sample of 112 small and medium-sized family businesses. The source of data were standardized questionnaires made up of a series of open-ended questions and distributed in 2018-2019. The results of the qualitative content analysis indicate that Czech family business owners, regardless of business size, give priority to social and affective factors. In the distribution of factors, a certain dynamic change can be seen year on year. These findings are discussed with a focus on their practical use for planning of marketing communications, corporate social responsibility activities, and brand management of family business. (original abstract)
Tradycyjne kultury afrykańskie uznają życie za największą wartość. Jednak z życiem zawsze wiąże się śmierć, która jest zjawiskiem powszechnym, dotyczącym każdego człowieka indywidualnie oraz każdej grupy społecznej. Tragiczne wydarzenie śmierci niesie ze sobą wiele negatywnych zjawisk, takich jak uczucie smutku, pustki, dezintegracji i zagrożenia, z którymi ludy afrykańskie radzą sobie wspólnotowe, przeżywając je w grupie rodzinnej, lineażowej i rodowej. Niezastąpioną pomocą w znoszeniu uciążliwości tego krytycznego okresu są dla Afrykanów rytuały pogrzebowe, które mają wymiar społeczny, religijny i symboliczny. Rytuały te należą do tzw. rytuałów przejścia, które łączą się ze zmianą statusu i pozycji społecznej człowieka. (fragment tekstu)
Celem tego artykułu będzie przyjrzenie się potocznym wyjaśnieniom historycznego konfliktu, na przykładzie tragicznych mordów Polaków na Ukraińcach oraz Ukraińców na Polakach w Pawłokomie w 1945 roku. W literaturze psychologicznej brakowało bowiem dotąd badań tego, jak wyjaśniane są ogólne zbrodnie, w których grupa własna występowała zarówno w pozycji ofiary, jak i sprawcy. Historia nieporozumień polsko-ukraińskich tego okresu wydaje się doskonałym przykładem takiego właśnie zbrodniczego konfliktu. (fragment tekstu)
20
Content available remote Sposoby wywierania wpływu na adresatów reklamy społecznej
75%
W opracowaniu omówiono cechy specyficzne reklamy społecznej oraz przedstawiono najczęściej wykorzystywane sposoby wywierania wpływu na jej adresatów. Zalicza się do nich przede wszystkim wzbudzanie emocji (głównie negatywnych), stosowanie nagrody i kary, odpowiedni dobór bohatera reklamy. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.