Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Psychological aspects of marketing
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Rozważenia dotyczą jednej z istotnych kwestii współczesnej komunikacji marketingowej - etyki. Tytuł artykułu - z celowym użyciem terminu "rozważania" - wyraźnie sugeruje, iż stanowi on bardziej materiał do dyskusji określonych tez niż aspirujący do rozwiązania problemów poruszanych w referacie. Stąd więcej w nim pytań niż odpowiedzi na nurtujące obecnie środowisko marketingowe ważne zagadnienia dotyczące możliwości wytyczania granic i kierunki zmian instrumentarium w aspekcie etyki w szybko rozwijającym się, wręcz turbulentnym otoczeniu. (abstrakt oryginalny)
W artykule autor wymienia i opisuje różne typy modeli pomiarowych w zakresie tzw. zmiennych ukrytych. W pracy rozważa on także metodę i technikę analizy wyników w ramach identyfikacji ww. zmiennych (w literaturze występujących m.in. pod nazwą "konstruktów"). W niniejszej pracy omawiane są również zagadnienia związane z identyfikacją tego typu zmiennych z perspektywy poziomu pomiaru tj.: 1) odległości pomiędzy respondentami i ich odpowiedziami na tzw. mapie konstruktu (zmiennej); 2) odległości pomiędzy samymi odpowiedziami na mapie i 3) badaniu różnic pomiędzy respondentami. Dalsza część artykułu skoncentrowana jest na opisie dwóch klasycznych modeli analizy zmiennych ukrytych, opartych m.in. na metrycznych cechach pomiarowych: EFA (Eksploracyjnej Analizie Czynnikowej) i CFA (Konfirmacyjnej Analizie Czynnikowej). W pierwszej kolejności rozważana jest eksploracyjna analiza czynnikowa, którą to autor wykorzystuje do identyfikacji i opisu konstruktów (wartości konsumentów). W wyniku tej aplikacji (na podstawie 22 włączonych do analizy pozycji i ich wyników zgromadzonych z wcześniejszych przeprowadzonych badań empirycznych), wygenerowano wstępnie 4 konstrukty, którym nadano następujące nazwy: "Konserwatyzm", "Wolność", "Hedonistyczny konsumeryzm" i "Wrażliwość życiowa" - inaczej "Wrażliwość na otoczenie". Następnie autor tworzy modeli CFA, gdzie redukuje liczbę zmiennych z 22 do 14 i ostatecznie tworzy 2 konstrukty: "Konserwatyzm" i "Hedonizm konsumpcyjny". Na końcu artykułu, wyodrębnione konstrukty opisano na wybranych zmiennych z modelu AIOD, stosując do tego celu skalowanie wielowymiarowe. Konstrukty omówiono również w kontekście działalności marketingowej przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono fragmenty raportu o mężczyznach, który powstał w wyniku badań przeprowadzonych przez agencję badawczą. Celem badań było poznanie odpowiedzi na pytanie kim są współcześni mężczyźni oraz jak funkcjonują w świecie marek i marketingu.
Trudno jednoznacznie stwierdzić, co decyduje o marketingowej skuteczności śmierci. Niewątpliwie jednak śmierć posiada marketingową moc, wartą wykorzystania w różnorodnych technikach promocyjnych i sprzedażowych. Próżno szukać odpowiedzi na pytanie, gdzie kończy się muzyka, a zaczyna marketing. Business is business. Tam, gdzie zaczyna się marketing, kończy się pojmowanie śmierci jako tematu tabu. Po prostu, show must go on. (fragment tekstu)
Najprawdziwszy luksus oznacza przede wszystkim produkty wytwarzane dla klienta na jego indywidualne zamówienie. To może być na przykład samochód, który mógłby zamówić jedynie prawdziwy bogacz o wyrafinowanym guście, samolot albo jacht wyprodukowany według ściśle określonych potrzeb nabywcy, kreacja od słynnego projektanta, pierścionek zamawiany u najlepszego jubilera albo meble projektowane i wykonane przez wybitnego artystę. Luksus to rzadkość, niepowtarzalność, oryginalność. Masowość jest wrogiem luksusu. (fragment tekstu)
Psychologia jest bezgranicznym oceanem do czerpania inspiracji i wiedzy niezbędnej w kształtowaniu efektywnych kampanii reklamowych. Jest kluczem do umiejętnego budowania wyróżnialności marki, pomaga tworzyć autentyczną, spójną strategię komunikacji z klientami pozwalającą budować zaufanie do marki oraz uczy, jak efektywnie oddziaływać na emocje, które są podstawą procesów decyzyjnych. Emocjonalna bliskość z marką jest kluczem do sukcesu, ale nie tylko w relacji marka - klient, ale również wewnątrz organizacji. (fragment tekstu)
Przytoczone badania naukowe, opinie ekspertów, przykłady z życia czy wreszcie reakcje samego rynku pokazują, że wpływ procesów nieświadomych na zachowania konsumenckie jest znaczny, a w pewnych przypadkach wręcz kluczowy. Tradycyjne podejście, analizujące tylko to, co dostępne świadomości, musi zostać wzbogacone o element analizy tego, co nieuświadamiane, by móc precyzyjnie opisywać decyzje podejmowane przez konsumentów. Bowiem człowiek - a zatem także konsument - jest istotą złożoną i nie można analizować go jednowymiarowo. (fragment tekstu)
W niniejszej pracy skupiono uwagę na respondentach, traktując każdego z nich indywidualnie. Założono wstępnie, za Guidem, że człowiek potrafi szacować wielkości oraz stosunki na poziomie skali co najmniej przedziałowej. Celem pracy było sprawdzenie czy wyniki ustalania ważności kryteriów oceny wybranych obiektów, uzyskane przy zastosowaniu dwóch różnych metod dochodzenia do rezultatu końcowego, będą dla każdego respondenta zbieżne. (fragment tekstu)
Kobiety o wiele bardziej niż mężczyźni zwracają uwagę na szczegóły otoczenia a także na estetykę kupowanych produktów. Wile firm stara się to wykorzystać wprowadzając kod estetyki do sprzedawanych urządzeń AGD, wystrojów kuchni i salonów, np. dywanów, zasłon, mebli itp. Niebagatelną rolę spełnia tu też odpowiednio dobrana gra kolorów. Gwarancją sukcesu jest właśnie często oferta z myślą o zakupach "na obcasach", czyli skierowana do pań. (abstrakt autora)
W artykule opisano studium przypadku wykorzystania neurobadań w celu poznania zachowań konsumenckich w sieci aptek Super-pharm. Przedstawiono rozwój nowych nurtów psychologii w reklamie: psychofizjologii, elektroencefalografii, neurobrazowania, narzędzia eye-tracker. Neurobadania obok tradycyjnych metod badawczych dają możliwość szerszego spojrzenia na zachowania konsumenckie i poprawy odbioru reklamy, produktu oraz zwiększenia satysfakcji z posiadania.
Omówiono takie zagadnienia jak: psychologiczne aspekty jakościowego badania marketingowego, wybór teorii psychologicznej jako przesłanka doboru metod badawczych i sposobu interpretacji materiału. Na koniec przedstawiono zagrożenia wynikające ze stosowania metod psychologicznych w badaniach jakościowych.
12
Content available remote Marketing zmysłów a zakupowe zachowania nabywców finalnych
80%
Stymulująca rola narzędzi marketingowych ściśle związana jest z pobudzaniem różnych zmysłów nabywców finalnych. W zależności od rodzaju wykorzystywanych narzędzi oraz typu nośników i środków przekazu, pobudzany jest między innymi wzrok, słuch, węch lub dotyk odbiorców. Okazuje się jednak, że można kreować nowe sposoby wywierania wpływu na postawy i zachowania rynkowe nabywców, które charakteryzują się większą efektywnością, gdyż są bardziej subtelne, mniej agresywne i natrętne, co powoduje, że odbiorcy postrzegają je w dodatnim świetle lub wcale nie zdają sobie sprawy z ich obecności, ponieważ bodźce te nakierowane są głównie na ich podświadomość. Dzięki temu nabywcy mają poczucie podejmowania samodzielnych i racjonalnych decyzji zakupowych, często nie dostrzegając, że w rzeczywistości są one wynikiem łącznego oddziaływania wielu różnorodnych bodźców marketingowych. W praktyce okazuje się, iż nabywcy są coraz mniej podatni na wywieranie wpływu za pomocą typowych form, takich jak chociażby reklama, opakowanie, marka itp., co otwiera nowe perspektywy przed działaniami z zakresu tzw. marketingu zmysłów. O jego skuteczności decydują nie tylko wspomniane już czynniki, ale również miejsce, w którym odbiorcy są poddawani oddziaływaniu marketingowemu, jakim jest punkt sprzedaży. Jak wykazują wyniki badań większość decyzji zakupowych jest bowiem podejmowana właśnie w sklepie, co powoduje, że bodźce, z jakimi stykają się tam klienci są bardziej skuteczne. Marketing zmysłów można zatem określić jako stosowanie różnorodnych bodźców wywierających pożądany wpływ na odbiorców poprzez pobudzanie ich zmysłu wzroku, słuchu, smaku, węchu i dotyku w kompleksowy sposób bez eksponowania faktu ich wykorzystywania. Działania tego typu muszą bowiem cechować się naturalnością i być postrzegane przez nabywców jako integralne elementy środowiska handlowego, związane nierozerwalnie z właściwościami oferowanych im produktów, które zachęcą ich do spędzenia w punkcie sprzedaży jak największej ilości czasu. Można więc powiedzieć, że oprócz funkcji aktywizującej sprzedaż, spełniają one funkcję kreowania przyjaznej atmosfery, która jest warunkiem osiągania planowanych wyników handlowych, a zatem ma charakter pierwotny. Budowanie właściwego klimatu w miejscu sprzedaży odbywa się między innymi poprzez emitowanie odpowiedniej muzyki, wykorzystywanie określonych zapachów, stosowanie odpowiedniej kolorystyki itp. (fragment tekstu)
Antyczna retoryka dostarcza wiedzy i narzędzi do analizy narzędzi i technik wykorzystywanych w marketingu. To przypuszczenie stanowi hipotezę roboczą niniejszego artykułu. Na istotność badań nad narzędziami retoryki (rozumianej jako komunikacja perswazyjna) wykorzystywanymi w reklamach wskazują antyczne założenia dotyczące celów i zastosowań tej dziedziny nauki. Celem podjętych badań jest sprawdzenie, czy narzędzia te pozwalają zidentyfikować, czym można wyróżnić się na rynku, zaobserwować reakcje odbiorców na poszczególne bodźce oraz jak kierować pozostałą częścią marketingu, aby firma zajmowała wysoką pozycję na rynku.
Przedsiębiorstwo może sprzedawać swoje produkty wtedy, gdy jest akceptowane przez społeczeństwo. Podstawę tej akceptacji stanowi pozytywna reputacja przedsiębiorstwa, będąca składnikiem jego wartości. Kreowanie pozytywnego image firmy to public relations (PR). Autor przedstawia organizację pracy w tej sferze, zakres działania specjalisty PR, psychologiczne aspekty komunikowania wewnątrz organizacji i z otoczeniem firmy, a także plan działań w sferze kreowania wizerunku firmy.
Autor przeprowadza analizę wykorzystania socjologii w marketingu. Przedstawia definicje i koncepcje marketingu, zwraca uwagę na słabo rozwiniętą teorię marketingu, który, jego zdaniem, jest ciągle raczej wiedzą empiryczną nie do końca zdefiniowaną, z nie do końca usystematyzowanymi pojęciami i terminami i określeniem zachodzących w niej prawidłowości. W szczególności zwraca uwagę na "modę na marketing", która rzutuje na jego poziom naukowy i rozwój. Krytykuje nadużycie w badaniach marketingowych podstawowej techniki socjologicznej - ankiety, a także fałszywego psychologizmu w podejściu do konsumenta.
Postawy to jeden z najważniejszych obszarów badań w psychologii. Wiedza na temat ich powstawania, konstrukcji oraz możliwości zmiany jest ogromnie ważna również dla praktyki marketingowej, ponieważ wpływają one na decyzje konsumenckie. Przez wiele lat badań nad postawami ich rozumienie bardzo się zmieniło. Klasyczne koncepcje traktowały je jako konstrukty stabilne, jednowymiarowe (pozytywne lub negatywne), dostępne świadomości podmiotu, a na ich podstawie można dokładnie przewidzieć zachowanie. We współczesnym rozumieniu przyjmuje się, że postawy mogą być ambiwalentne (zawierać jednocześnie elementy pozytywne i negatywne), człowiek nie zawsze jest świadomy źródła ich powstawania, a nawet istnienia (postawy utajone), a ich związek z zachowaniem jest skomplikowany. (abstrakt oryginalny)
Autor zwraca uwagę na fakt iż do tej pory teoria i praktyka marketingu skierowana była przede wszystkim na pozyskiwanie nowych klientów, a nie na utrzymanie już zdobytych. Ważne w tym zagadnieniu jest, że pozyskiwanie nowych klientów jest zdecydowanie droższe, niż budowanie lojalności wobec już pozyskanych. Podstawowym instrumentem pomagającym w tworzeniu lojalności jest baza danych gdzie zapisuje się informacje o nabywcach. Autor podaje również kluczowe elementy programu lojalności: sformułowanie konkretnego celu i adresatów organizowanego programu; określenie świadczeń dla uczestników programu; strategii komunikowania się z uczestnikami programu, a także uruchamianie go i przewidywanie jego przyszłości.
Autor zwraca uwagę na problem tzw. rynku nasyconego, który doprowadził do trudności pozyskania nowych klientów. Taki stan wymusza dbałość o klienta już istniejącego. Przedsiębiorstwa przełomu wieków muszą kłaść nacisk na długotrwałą współpracę opartą na wzajemnej więzi z wybranymi klientami, którzy są wtedy traktowani jak majątek strategiczny. Autor prezentuje także dwie strategie marketingowe programu lojalności, których autorami są: Unkles i Dowling; Berry i Parasuraman.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.