Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Public Information Bulletin
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Ogłoszenia o zamówieniach publicznych o wartości poniżej tzw. progów unijnych są rejestrowane na platformie elektronicznej Urzędu Zamówień Publicznych w postaci Biuletynu Zamówień Publicznych (BZP). Dla potrzeb analizy rynku zamówień publicznych na podstawie danych rejestrowanych przez BZP, pojawia się konieczność stworzenia przejrzystego systemu sprawozdawczości tych zamówień. Jak dotychczas utrudnione jest opracowanie i analiza danych pochodzących z Biuletynu Zamówień Publicznych, bowiem rejestrowane dane, które są powszechnie dostępne, mają postać tekstową lub postać plików xml, które nie tworzą jednej, uporządkowanej bazy danych. Zdarza się także, że wprowadzane przez zamawiających dane w ogłoszeniach mają błędny format lub występuje w nich brak informacji. Niedokładność danych zawartych w Biuletynie Zamówień Publicznych wywołuje błędną ocenę analizowanego rynku. Zatem należy utworzyć taki system sprawozdawczości zamówień publicznych, aby błędy popełniane przez zamawiających podczas wprowadzania danych ograniczyć do minimum. Wiąże się to z koniecznością ujednolicenia systemu wprowadzania danych, który tworzyłby uporządkowaną strukturę bazy. Propozycja autorów polega na tym, aby zamawiający budowali bazy danych, wprowadzając informacje za pomocą specjalnie zbudowanego formularza, umożliwiając zapisywanie informacji zarówno w postaci obecnej (tekstowej), jak i w postaci pliku xml, które tworzyłyby jednolitą bazę danych. Bazy danych mogłyby być wówczas dowolnie sortowane wg różnych kryteriów, np.: nazwa i adres zamawiającego, nazwa i adres wykonawcy, kod CPV, rodzaj przetargu, województwo. Użytkownik mógłby budować różne zestawienia danych według własnego uznania. Ujednolicony system sprawozdawczości pomógłby lepiej rozpoznać rynek zamówień publicznych, ułatwić jego kontrolę i analizę zarówno przez Urząd Zamówień Publicznych, jak i inne uprawnione do tego instytucje. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje problematykę realizacji Biuletynu Informacji Publicznej w kontekście prawa obywateli do powszechnego dostępu do informacji. Autorzy przedstawili podstawowe cechy, które charakteryzują Biuletyn, a mianowicie: zawartość informacyjną stron podmiotowych, aspekty informatyczne i zabezpieczanie danych BIP oraz analizę stron podmiotowych na przykładzie powiatów województwa zachodniopomorskiego oraz Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, przeprowadzoną w okresie 10 - 25 lutego 2005 r. (abstrakt oryginalny)
Zakres i szybkość ujawniania informacji publicznych jest istotna dla kontroli społecznej. Prawo przewiduje różne sposoby ich udostępniania, jednak w kontekście budowy społeczeństwa informacyjnego (SI) w Polsce oraz wykorzystywania ICT, na szczególną uwagę zasługuje BIP - Biuletyn Informacji Publicznej, prowadzony jako system ujednoliconych stron internetowych. Po wprowadzeniu w problematykę definiowania i pomiaru SI w artykule scharakteryzowano BIP jako źródło informacji dla społeczeństwa, oceniono jego obecne znaczenie dla SI w Polsce oraz wskazano warunki rozwoju elektronicznych form udostępniania informacji publicznych. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł traktuje o tym, w jaki sposób miasta na prawach powiatu województwa śląskiego postępują z petycjami obywateli. Od czasu wejścia w życie Ustawy o petycjach do chwili wejścia w życie rozporządzenia o ochronie danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (tzw. RODO) do władz 19 miast złożono 300 petycji. Analiza danych pozwala dojść do wniosku, że nie ma jednolitej praktyki postępowania wobec tychże spraw. Każdy podmiot inaczej podchodzi do kwestii procedowania petycji - część wykonuje swoje zadania wzorowo, stanowiąc przykład proobywatelskiej postawy, część ogranicza się do ustawowego minimum, a cześć nie wypełnia większości ustawowych zobowiązań. Artykuł zawiera również wnioski z przeprowadzonych badań dotyczące ustanowienia ogólnowojewódzkiej praktyki postępowania z petycjami, a także zalecenia nowelizacji Ustawy o petycjach w pewnych jej obszarach. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote System wyszukiwania aktów prawnych LSIP
84%
Akty prawne są wydawane na różnych szczeblach władzy centralnej i samorządowej. Przykładami organów wydających takie akty na szczeblu samorządowym są sejmik województwa i zarząd województwa. Ponieważ uchwały tych organów mogą mieć znaczny wpływ na życie obywateli czy funkcjonowanie instytucji działających na danym obszarze, konieczne jest to, aby każdy mógł łatwo z takimi uchwałami się zapoznać. (fragment tekstu)
W artykule przedstawione zostały wyniki badań na temat stopnia realizacji zobowiązań wynikających z ustawy o dostępie do informacji publicznej oraz rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej. Badania internetowe przeprowadzono wśród wszystkich jednostek samorządu terytorialnego województwa podlaskiego. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie procesu komunikacji marketingowej organizacji publicznej. Oparto się na jednym z podstawowych kanałów komunikacji stosowanych przez podmioty sektora publicznego jakim jest Biuletyn Informacji Publicznej (BIP). Analizie poddano wszystkie 116 BIP-ów gmin województwa warmińsko-mazurskiego.(fragment tekstu)
W dobie nieustającego rozwoju nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych ich wykorzystywanie w kontaktach z mieszkańcami gmin stało się normą. Są one stosowane powszechnie, obok tradycyjnych form komunikacji. W przypadku jednostronnej komunikacji elektronicznej urzędów gmin, proces komunikacji pełni przede wszystkim funkcję informacyjną-dostarcza informacji publicznej o działaniach gminy i jej organów oraz informacje o aktualnych, ważnych dla gminy sprawach i wydarzeniach. Przedmiotem rozważań zawartych w niniejszym artykule są narzędzia jednostronnej komunikacji elektronicznej wykorzystywane przez urzędy gmin w kontaktach z mieszkańcami. Rozważania obejmują formy komunikacji elektronicznej, w której nadawca wiadomości, nie oczekując odpowiedzi, kieruje ją w sposób jednostronny do ogółu zainteresowanych, bez wskazywania konkretnego, zindywidualizowanego adresata. W analizie wykorzystano informacje zawarte w BIP oraz na stronach internetowych wybranych gmin województwa opolskiego. Prezentując analizowane zagadnienia wskazano podstawy prawne ich redagowania oraz zasady obowiązujące w praktyce funkcjonowania konkretnych gmin.(abstrakt oryginalny)
9
84%
Prezentacja zasobów informacji przez instytucje publiczne jest obwarowana licznymi przepisami prawa. Najbardziej znane to ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2001 r. Nr 112, poz. 1198) oraz rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 stycznia 2007 r. w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej (Dz. U. z 2007 r. Nr 10, poz. 68). Wspomniana ustawa zawiera definicję informacji publicznej oraz przepis nakazujący jej udostępnianie, w tym udostępnienie do ponownego wykorzystania. Według art. 1.1 "Każda informacja o sprawach publicznych stanowi informację publiczną i podlega udostępnieniu i ponownemu wykorzystaniu na zasadach i w trybie określonym w niniejszej ustawie". Jednostki samorządu terytorialnego są wymienione wprost (fragment tekstu)
Autorzy artykułu twierdzą, iż biuletyny wewnętrzne są nie tylko źródłem informacji o działalności organizacji przedsiębiorców, ale także jednym z instrumentów kształtowania jej wizerunku. (fragment tekstu)
Artykuł prezentuje źródła, zakres zastosowania informacji i użytkowników systemu informacji marketingowej w gminach. Oprócz tego przedstawiono przykłady danych z Internetu (Bank Danych Regionalnych "Biuletyn Informacji Publicznej"), które mogą być użyteczne dla celów marketingowych.
W artykule przedstawiono próbę zdiagnozowania stanu elektronicznej administracji w Polsce w kontekście ogólnego planu jej rozwoju w Europie. Szczególną uwagę zwrócono na strategie informatyzacji administracji publicznej oraz wdrożenie koncepcji elektronicznych urzędów. Zaprezentowano przykłady polskich inicjatyw dotyczących rozwoju społeczeństwa informacyjnego i dokumentów rządowych opublikowanych m.in. przez Sejm i Senat RP, Komitet Badań Naukowych (obecnie Ministerstwo Nauki i Informatyzacji), Ministerstwo Łączności, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Szczegółowo omówiono kolejne etapy organizowania e-urzędów w Polsce: tworzenie Biuletynu Informacji Elektronicznej, wnoszenie podań w postaci elektronicznej przez interesantów przy wykorzystaniu ogólnodostępnej technologii informacyjno-komunikacyjnej, zarządzanie dokumentami elektronicznymi i budowanie e-archiwów. (abstrakt oryginalny)
Przeszkodami w dobrej komunikacji urzędu z podmiotami w gminie są zarówno bariery techniczne (ograniczony dostęp do Internetu), jak i bariery językowe, mentalne. Przezwyciężenie tych trudności w przepływie informacji oprócz środków finansowych wymaga czasu i zmiany postaw (wykazanie chęci zmian). Niemniej z wypowiedzi przedstawicieli urzędów zmiany w przepływie informacji, które nastąpiły w ostatnim czasie i ciągle następują, można ocenić pozytywnie. Komunikacja staje się coraz skuteczniejsza, szybsza i ma lepszą jakość. Przeprowadzone badania ukazały, że wymiana informacji w gminie wymaga wielu zmian, by spełniała cele stawiane komunikacji marketingowej jednostki terytorialnej. Punktem wyjścia powinno być skupienie się na poprawie kontaktów urzędu z podmiotami lokalnymi (w tym zwłaszcza z mieszkańcami). Da to szansę na budowę relacji opartych na wzajemnym zaufaniu i wytworzy atmosferę współodpowiedzialności za rozwój gminy. Wsparcie ze strony mieszkańców, lokalnych przedsiębiorców i organizacji pozarządowych będzie miało pozytywny wpływ także na komunikację gminy z podmiotami jej otoczenia i tworzenie jej pożądanego wizerunku. (fragment tekstu)
Autor prezentuje rozważania mające na celu zdiagnozowanie i analizę specyficznych uwarunkowań wybranych, negatywnych procesów zarządzania kapitałem ludzkim, jakie występują w jednostkach samorządu terytorialnego. Opierają się one na wynikach badań własnych, przeprowadzonych na podstawie danych podawanych w biuletynach informacji publicznej wybranych jednostek samorządu terytorialnego. Punktem wyjścia jest omówienie uwarunkowań prawnych wyznaczających ramy dla wybranych procesów zarządzania zasobami ludzkimi - zasad naboru do pracy, organizacji procesów rekrutacji, a także kryteriów awansowania i wynagradzania urzędników. Te ustawowe wymogi Autor konfrontuje z nagannymi praktykami stosowanymi w poddanych badaniu jednostkach. (abstrakt oryginalny)
Podstawowym celem niniejszej monografii jest przedstawienie procesu zarządzania informacją publiczną w jednostkach samorządu terytorialnego w Polsce oraz próba dokonania oceny jego skuteczności. Celem jest również przedyskutowanie uwarunkowań prawnych regulujących dostęp do informacji publicznej, jak i zaproponowanie ewentualnych rozwiązań organizacyjnych. (...) Celem praktycznym monografii może być zwrócenie uwagi decydentom odpowiedzialnym za funkcjonowanie informacji publicznej w Polsce na możliwości pozwalające na bardziej sprawne zarządzanie tą informacją, poprzez wskazanie podstawowych błędów w dotychczasowych praktykach. (...) Niniejsza praca, z całą pewnością, nie jest klasycznym podręcznikiem, ale może być wykorzystana również w celach dydaktycznych na różnych kierunkach, takich jak ekonomia, zarządzanie, gospodarka przestrzenna, dziennikarstwo, ale przede wszystkim na studiach podyplomowych z zarządzania informacją publiczną. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.