Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Public Service City Zones
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W miastach - zarówno w Polsce, jak i na świecie - wdrażane są systemy poboru opłat za usługi miejskiego transportu zbiorowego, wykorzystujące karty elektroniczne. Część wprowadzanych systemów umożliwia również płacenie za inne usługi miejskie (parkowanie, opłaty wnoszone w instytucjach miejskich), opłacanie podatku lub też dokonywanie płatności w podmiotach przyjmujących zapłaty kartami płatniczymi za dobra, które nie są dostarczane przez sektor publiczny. Jednak mimo poszerzania zakresu funkcji i usług, za które można dokonywać płatności, wśród usług publicznych największy przepływ środków związany jest z płatnościami za usługi miejskiego transportu zbiorowego . Systemy elektronicznego poboru płatności za usługi miejskie wdrażane są przez sektor publiczny. Są to przedsięwzięcia charakteryzujące się stosunkowo wysokimi nakładami podczas wdrażania, a także wysokimi kosztami związanymi z ich bieżącą eksploatacją .(fragment tekstu)
Tezą rozważań jest to, że gospodarka współdzielenia w miastach jest pożądanym zjawiskiem, poprawiającym jakość społeczności miejskiej. Tej tezy nie trzeba szczególnie uzasadniać, gdyż, jak wynika z doświadczeń współdzielenia, jest ono zjawiskiem wyrastającym w środowisku zaufania między ludźmi, zatem realizowane jest w warunkach tworzącego się kapitału społecznego. Działania w zakresie gospodarki współdzielenia powinny więc być zarówno inicjowane, jak i wspierane przez miasto jako organizację. Oba te obszary mogą i powinny istnieć równolegle, gdyż trudno jest określić, jaka liczba przypadków współdzielenia jest pożądana czy z jakiegokolwiek punktu widzenia obiektywna. Wydaje się, że czym większa intensywność takich procesów wymian, tym mieszkańcy są bardziej zadowoleni, zatem ich jakość życia wzrasta. Do istotnych działań miasta, stanowiących o zawartości jego strategii, tudzież będących składnikiem ideologii miasta (albo ją kształtujących bądź modyfikujących), należy więc kształtowanie kapitału społecznego oraz ułatwianie spotkań, które takiemu kapitałowi służą za bodziec do powstawania i wzmacniania. Te miejsca spotkań powinny być przestrzeniami publicznymi, tworzonymi w przestrzeni miejskiej. W tym zakresie warto zwrócić uwagę na kwestie emocjonalnej oceny przestrzeni miasta jako narzędzia do diagnozowania oraz poprawiania przestrzeni w szerokim zakre-sie tak, by sprawiały wrażenie przyjaznych i bezpiecznych, a przy tym estetycznych. Problem estetyzacji przestrzeni ma równie istotne znaczenie dla funkcjonowania ludzi w miastach. W tym kontekście można sformułować hipotezę, zgodnie z którą wzrost estetyki przestrzeni wpływa dodatnio na tworzenie kapitału społecznego. Ta hipoteza nie podlegała testowaniu, zatem ten problem otwiera nowe pole badawcze. Dotychczas wykazano jedynie, że wzrost kapitału społecznego sprzyja wzrostowi estetyki przestrzeni miasta, lecz czy taka zależność może zostać odwrócona? (fragment tekstu)
Instytucja miejskich stref usług publicznych jest propozycją wypełnienia przestrzeni między gminą a centrum, między lokalnym a centralnym szczeblem zarządzania. Autorka omawia czynności obejmujące powoływanie MSUP, ich zadania i cele, oraz doświadczenia istniejącej Sądeckiej Miejskiej Strefy Usług Publicznych a także perspektywy rozwoju tych instytucji.
Miejskie strefy usług publicznych są nową propozycją decentralizacji sektora publicznego. Jako główne źródła dochodu budżetu miejskich stref usług publicznych autorzy wymieniają: dotacje celowe na realizację zadań zleconych strefie, dobrowolne świadczenia gmin i innych podmiotów, inne wpływy należne strefie na podstawie ustalonych przepisów.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.