Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 113

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Public e-services
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
1
Content available remote Znajomość e-usług prawnych w Polsce na przykładzie badań ankietowych
100%
Przedmiotem artykułu są e-usługi prawne świadczone przez e-kancelarie. Celem było zbadanie, na jakim poziomie kształtuje się przeciętna znajomość e-usług prawnych w Polsce oraz czy działające na rynku wybrane e-kancelarie cieszą się powodzeniem wśród użytkowników sieci. Badanie zostało przeprowadzone przy pomocy ankiety jednokrotnego i wielokrotnego wyboru. Odpowiedziało na nią 139 osób o zróżnicowanym portrecie. Próbę badawczą i witryny prawne wybrano losowo. W literaturze zagranicznej nie znaleziono odniesień do tego tematu. Analiza wyników wykazała, że charakterystyczny dla Polski jest dosyć mizerny zarys świadomości co do działalności e-usług prawnych, chociaż ankietowani gremialnie wyrażali chęć skorzystania z tego typu możliwości. Mieli jednak niewielką wiedzę na ten temat.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Przesłanki rozwoju e-usług publicznych w województwie śląskim
100%
Wzrost znaczenia informacji oraz usług świadczonych drogą elektroniczną przyczynił się do rozwoju i wykorzystania technologii informacyjnych i komunikacyjnych w administracji publicznej (rządowej i samorządowej. Koncepcja elektronicznej administracji zakłada udostępnienie obywatelom i przedsiębiorstwom szerokiej oferty usług publicznych za pośrednictwem Internetu. Przekształcenie administracji w e-administrację sprowadza się nie tylko do stworzenia odpowiedniego portalu internetowego, za pomocą którego świadczone byłyby usługi, ale także do przeprojektowania wewnętrznych procesów administracyjnych oraz przebudowy zaplecza wspomagającego wykonywanie zadań. W artykule zaprezentowano wyniki badań prowadzonych metodą Desk/Web research oraz wywiadów i badań ankietowych, których celem było pozyskanie wiedzy na temat rozwoju e-usług publicznych w województwie śląskim. W wyniku przeprowadzonych badań dokonano identyfikacji najważniejszych przesłanek wpływających na rozwój e-usług publicznych. (fragment tekstu)
Artykuł porusza problematykę wykorzystania Internetu przez administrację do świadczenia usług publicznych dla przedsiębiorstw. Wskazano na zalety wdrożenia e-administracji, zarówno z punktu widzenia organów administracyjnych, jak i przedsiębiorstw, zaprezentowano aktualny stan i zakres e-usług publicznych wykonywanych dla sfery biznesu, jak również perspektywy dalszego rozwoju e-administracji w Polsce. Obecnie wdrożonych jest szereg e-usług dla przedsiębiorstw, co jednak nie oznacza, że wszystko zostało w tej materii zrobione. Dalsze perspektywy rozwoju e-administracji w kontekście przeanalizowanych szans i zagrożeń również wyglądają optymistycznie.(abstrakt oryginalny)
Wśród 23 przyjętych przez Komisję Europejską wskaźników, służących ocenie postępu w budowie społeczeństwa informacyjnego, na 17 miejscu figuruje wskaźnik obrazujący dostępność usług publicznych przez Internet. W artykule omówiono wyniki badań stopnia rozwoju elektronicznych usług publicznych przeprowadzonych w kwietniu 2002 r. na zlecenie Komisji Europejskiej. Na tym tle przedstawiono wyniki badań w Polsce.
Elektroniczna administracja miała być symbolem urzędu XXI wieku a ciągle nie może wyjść poza fazę projektową. Systemy informatyczne wspomagają już chyba wszystkie dziedziny naszego życia. Jednak to jak szybko stają się one narzędziem (bardzo użytecznym) zależy nie tylko od pieniędzy jakich to wymaga, ale również od woli zbudowania takiego systemu. Przykładem „drogi przez mękę” może być nasza administracja zarówno publiczna, jak i samorządowa. Nawet ustawowe terminy nie wywierają dostatecznej presji na decydentów, którym najwyraźniej trudno zrozumieć, że system informatyczny to już nie tylko symbol nowoczesności, ale użyteczne narzędzie, które umiejętnie użyte może wiele usprawnić. W Planie Informatyzacji Państwa na lata 2007-2010 projekt ePUAP-WKP, co znaczy elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej ze środków Sektorowego Programu Operacyjnego – Wspieranie Konkurencyjności Przedsiębiorstw, ma wreszcie zrealizować wizję świadczenia usług publicznych drogą elektroniczną. Efektem realizacji projektu będzie uruchomienie platformy, na której z pomocą określonych podstawowych elementów (usług platformy), instytucje publiczne udostępnią usługi oparte na elektronicznych kanałach komunikacji przez pojedynczy punkt dostępowy w internecie. Platforma będzie umożliwiała w przyszłości definiowanie kolejnych procesów obsługi obywatela i przedsiębiorstw, tworzenie kanałów dostępu do poszczególnych systemów administracji publicznej oraz rozszerzenie zestawu usług publicznych świadczonych elektronicznie. Chociaż całe przedsięwzięcie ma kosztować ponad 25 mln złotych, to jednak jest szansa na jego realizację, ponieważ prawie 20 mln może wynieść dofinansowanie projektu z kasy unijnej. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono czteroetapową procedurę badawczą, na podstawie której przeprowadzono badania w zakresie stopnia rozwoju e-usług publicznych oferowanych przez 19 miast na prawach powiatu województwa śląskiego. Zaprezentowano również wnioski wynikające z każdego etapu badań.(abstrakt oryginalny)
Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest istotnym elementem w strukturze e-administracji rozwijanej w Polsce. Jego reformy wyraźnie wpisują się w budowanie e-państwa. ZUS jest pierwszym e-urzędem w kraju. Od kilku lat Zakład realizuje nową strategię i proces przekształceń, których celem było i jest zwiększenie satysfakcji klientów dzięki innowacyjnym rozwiązaniom w procesie ich obsługi oraz przejrzystości i efektywności gospodarowania środkami publicznymi. Wdrożone nowoczesne reformy przyniosły wymierne korzyści finansowe oraz pozytywne zmiany jakościowe, co zaowocowało poprawą wizerunku instytucji w społeczeństwie. W strategicznych planach ZUS jest zapisana kontynuacja tego nurtu działań, związanych głównie z poszerzaniem zakresu stosowania nowoczesnych możliwości przepływu informacji. (abstrakt oryginalny)
W Polsce, jak w całej Unii Europejskiej, coraz większą wagę przywiązuje się do elektronizacji systemu zamówień publicznych. Za główny aspekt informatyzacji zamówień publicznych przyjmuje się ich przejrzystość oraz większe zaufanie do bezstronności procedur udzielania zamówień. Środki elektroniczne mogą również poprawić jakość zarządzania przez administrację zamówieniami publicznymi, włącznie z monitorowaniem i podejmowaniem decyzji. Środki elektroniczne stwarzają też nowe możliwości dostosowania procedur i zaoszczędzenia czasu oraz pieniędzy dostawców. Celem pracy jest przegląd rozwiązań legislacyjnych i funkcjonowania elektronicznych zamówień publicznych, w tym ocena wykorzystania takich procedur, jak licytacja elektroniczna, aukcja elektroniczna i dynamiczny system zakupów, oraz barier ich upowszechniania. Analizę przeprowadzono w oparciu o polskie i unijne akty prawne i kluczowe dokumenty, a także krajowe i zagraniczne raporty i opracowania w zakresie e-procurement. Źródło danych stanowić będą statystyki Urzędu Zamówień Publicznych oraz wyniki własnych badań ankietowych. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę oceny stanu i możliwości wykorzystywania elektronicznych ułatwień w rozpoczęciu działalności przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
10
75%
Celem pracy jest analiza poziomu rozwoju e-usług publicznych dostępnych w Poznaniu, których rozwój możliwy był m.in. dzięki środkom pochodzącym z funduszy europejskich. Sytuacja Poznania w tym zakresie została odniesiona do największych miast w Polsce wykorzystujących środki unijne na rozwój e-administracji. W pierwszym etapie postępowania badawczego przeanalizowano programy operacyjne, w ramach których istniała możliwość współfinansowania rozwoju e-administracji. W drugim etapie przeprowadzono analizę absorpcji środków unijnych przez badane miasta na tle innych jednostek samorządu lokalnego, a w trzecim - omówiono projekty realizowane ze środków unijnych na rozwój e-administracji w badanych miastach. Ostatni, czwarty etap postępowania badawczego obejmuje analizę poziomu rozwoju e-administracji mierzoną poziomem rozwoju wybranych e-usług publicznych w roku 2011 i 2014.(abstrakt oryginalny)
Artykuł stanowi kontynuację publikacji, która ukazała się w styczniowym oraz marcowym numerze pod tytułem Cyfrowe usługi publiczne w UE - projekt TOOP. Jego celem jest zademonstrowanie czytelnikowi praktycznego zastosowania "Zasady jednorazowości" na przykładzie scenariusza obejmującego jeden z obszarów pilotażowych projektu TOOP - Transgraniczne e-usługi dla biznesu. Dotyczy on procedury uzyskiwania licencji na prowadzenie działalności gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie rozwoju wybranych usług świadczonych drogą elektroniczną, a także realnych dla nich zagrożeń, przy jednoczesnym podkreśleniu skali tego zjawiska, wynikającego z problemów zabezpieczania systemów teleinformatycznych na odpowiednio wysokim poziomie. (fragment tekstu)
13
Content available remote Inżynieria wsteczna w analizie e-usług administracji publicznej
75%
W artykule przedstawiono możliwość zastosowania inżynierii wstecznej dla potrzeb analizy usług elektronicznych administracji publicznej. Szczególną uwagę zwrócono na aspekt związany z transformacją notacji, przedstawiającą daną usługę.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Analiza funkcjonowania e-usług publicznych z wykorzystaniem sieci Petriego
75%
W artykule przedstawiono propozycję możliwość zastosowania sieci Petriego jako klasycznej metody opisu procesów organizacji dla analizy usług elektronicznych administracji publicznej. Szczególną uwagę zwrócono na możliwości symulacji funkcjonowania wybranej usługi w konkretnej jednostce. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Znaczenie technologii informacyjno-komunikacyjnych w administracji publicznej
75%
Realizacja zadań publicznych przez administrację państwową drogą elektroniczną jest bardzo ważnym elementem rozwoju społeczeństwa informacyjnego i ma duży wpływ na ocenę pracy urzędów. Do świadczenia usług drogą elektroniczną potrzebna jest odpowiednia infrastruktura teleinformatyczna, w tym powszechny szerokopasmowy dostęp do Internetu. Jednym z podstawowych warunków uzyskania pożądanej efektywności i sprawności systemu informacyjnego państwa jest zapewnienie współdziałania ze sobą różnych systemów teleinformatycznych, co nie jest łatwym zadaniem. W artykule przedstawiono zagadnienia dotyczące rozwoju i bezpieczeństwa usług realizowanych w administracji publicznej z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych - niezwykle istotne dla obserowanego procesu informatyzacji kraju.(abstrakt oryginalny)
Początki internetu sięgają końca lat 60., jednak w masowej świadomości (i masowym wykorzystaniu) sieć ta funkcjonuje od stosunkowo niedawna. W artykule omówiono zauważalny w ostatnich latach bardzo silny wpływ internetu na usługi finansowe. Przedstawiono bieżącą sytuację bankowości elektronicznej w Polsce oraz jej dalszy rozwój.
17
Content available remote Interoperacyjność jako kluczowy czynnik rozwoju cyfrowych usług publicznych
75%
W artykule przedstawiono rolę interoperacyjności w budowie cyfrowych usług publicznych oraz w udostępnianiu zasobów otwartych danych na poziomach krajowym i europejskim. Zaprezentowano wybrane rozwiązania wspierające interoperacyjność w dwóch wymienionych obszarach; zostały one opracowane w ramach programów zainicjowanych przez Komisję Europejską. Przeprowadzono analizę zakresu ich stosowania i korzyści z ich wdrożenia oraz sformułowano wnioski, które stały się podstawą do opracowania propozycji zaleceń dla administracji rządowej, jak również podmiotów publicznych (w tym dla ZUS). Ich wdrożenie - zdaniem autora - wytworzy warunki sprzyjające zrealizowaniu wizji nowoczesnego sektora publicznego w obszarze krajowym. W modelowaniu diagramów wykorzystano notację standardu modelowania ArchiMate 2.1 opracowanego przez organizację The Open Group. ArchiMate jest standardem wykorzystywanym w tworzeniu dokumentacji dla projektów IT realizowanych z inspiracji agend UE. Do opracowania diagramów w standardzie ArchiMate zostało wykorzystane otwarte oprogramowanie Archi, wersja 3.3.2. Użyte w modelach pojęcia i powiązania między nimi zostały opisane na końcu artykułu. (abstrakt oryginalny)
Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat nastąpił błyskawiczny rozwój technologii telekomunikacyjnych i informatycznych, który umożliwił niespotykaną dotychczas łatwość w pozyskiwaniu, przetwarzaniu i dystrybucji informacji (twierdzi się nawet, że dzisiaj ilość dostępnych informacji jest tak wielka, że problemem staje się dostęp nie do tych prawdziwych, lecz do tych, które mają jakąkolwiek wartość dla poszukującego). Dzięki stale malejącym kosztom dostępu do tych technologii nastąpiło znaczne rozpowszechnienie zastosowania ich nie tylko w biznesie, lecz także w codziennym życiu zwykłych ludzi. Mogą oni robić zakupy w wirtualnych sklepach, trzymać swoje oszczędności w elektronicznych bankach, tanio komunikować się z sobą bez względu na odległość, zdobywać wykształcenie i pracować nie wychodząc z domu itd. W ślad za inicjatywami prywatnego sektora, systematycznie przenoszącego swoją działalność do przestrzeni elektronicznej, podąża także (choć znacznie wolniej) sektor publiczny, którego znaczną częścią są samorządy terytorialne. Właśnie temu tematowi będzie poświęcony niniejszy referat. (fragment tekstu)
Artykuł poświęcony jest e-usługom publicznym. Omówiono w nim ewolucję idei e-administracji na świecie i w Polsce, przywołano modele dojrzałości usług świadczonych przez e-administrację oraz scharakteryzowano stan zaawansowania e-usług publicznych. Podstawą analiz oprócz literatury przedmiotu były informacje zgromadzone na stronach internetowych Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz urzędów gmin i starostw powiatowych. Stan zaawansowania e-usług publicznych w Polsce uznano za niezadowalający. Po czternastu latach od podjęcia działań na rzecz wdrożenia e-usług zrealizowano około 39% zaplanowanych usług, a dysproporcje pomiędzy poszczególnymi obszarami ich świadczenia są duże, np. stopień zaawansowania e-usług wymiaru sprawiedliwości i sądownictwa wynosi 73%, podczas gdy w ochronie zdrowia wynosi on 11%. Ten stan jest najprawdopodobniej konsekwencją braku kompleksowego, wielowymiarowego i perspektywicznego podejścia do e-usług publicznych. Podjęto decyzje o wdrożeniu licznych rozwiązań dziedzinowych, obsługujących poszczególne obszary działania administracji publicznej, funkcjonujących w praktycznej izolacji od systemów, które wymagają współpracy. (abstrakt oryginalny)
Właśnie mija 14 miesięcy od wejścia w życie przepisów Ustawy z dnia 24 kwietnia 2014 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze standaryzacją niektórych wzorów pism w procedurach administracyjnych1, co skłania do dokonania oceny wpływu standaryzacji wzorów dokumentów na poziom dostępności e-usług publicznych. Celem ustawy było ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej poprzez nałożenie na właściwe organy obowiązku określenia jednolitych wzorów pism w formie elektronicznej, wykorzystywanych w 69 procedurach administracyjnych. Autorzy niniejszego artykułu uznali, iż na przykładzie wymienionej ustawy zasadne jest zbadanie wpływu standaryzacji wzorów dokumentów na faktyczny stan uruchomienia e-usług przez organy administracji publicznej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.