Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 100

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Public finance sector units
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Kontrola finansowa jest procesem zintegrowanym z bieżącą działalnością jednostki. Kontrola finansowa nie jest jednorazowym zdarzeniem o wyjątkowym charakterze, ale szeregiem działań wykonywanych przez kierownika, kierowników komórek organizacyjnych, głównego księgowego i poszczególnych pracowników w toku bieżącej działalności, które tworzą system kontroli finansowej. Elementy systemu są wbudowane w strukturę organizacyjną, procedury, praktykę przyjętą w danej jednostce. Czynności i mechanizmy kontrolne stanowią integralną część poszczególnych procesów i operacji prowadzonych w jednostce, np. wypłaty wynagrodzeń, dokonywania płatności za usługi i dostawy, pobierania dochodów, sporządzania sprawozdań, wydawania wyposażenia. Podstawą skutecznego systemu kontroli finansowej są pracownicy jednostki. Kierownik jednostki ustanawia cele, wprowadza mechanizmy kontroli, ustala procedury oraz monitoruje i ocenia system kontroli finansowej. Nowelizacja ustawy o finansach publicznych, tworząca ramy funkcjonowania kontroli finansowej i audytu wewnętrznego we wszystkich jednostkach sektora finansów publicznych, wypełnia wymagania przepisów obowiązujących w państwach UE. (fragment tekstu)
Przepisy ustawy - Prawo zamówień publicznych odnoszące się do pozasądowego rozwiązywania sporów wpisują się w tendencję zmierzającą do zawierania ugód, a tym samym - odciążania sądów. W przypadku jednostki sektora finansów publicznych, w tym także tej występującej w charakterze zamawiającego, nie można jednak mówić o dowolności ani w zawieraniu ugód, ani w kształtowaniu treści ugody. Ustawodawca dopuszcza możliwość zawarcia ugody przez zamawiającego będącego jednostką sektora finansów publicznych pod warunkiem spełnienia przesłanek określonych w art. 54a ustawy o finansach publicznych oraz z zachowaniem przepisów o zamówieniach publicznych, w szczególności działu VII rozdziału 3 Prawa zamówień publicznych. Autorka analizuje przepisy prawa regulujące dopuszczalność zawarcia ugody w sprawie zamówienia publicznego przez zamawiającego będącego jednostką sektora finansów publicznych.(abstrakt oryginalny)
Cel - W ostatnich latach duże znaczenie przywiązuje się do audytu jako bardzo ważnego instrumentu ochrony przed wszelkiego rodzaju ryzykiem. Celem artykułu jest przedstawienie i analiza teoretycznych oraz praktycznych aspektów dotyczących audytu i ocena ryzyka audytu na przykładzie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.^^ Metodologia badania - Zastosowane metody badawcze oparte są na studiach literaturowych z badanego zakresu oraz analizie oceny ryzyka przeprowadzonego przez MOPS i wytyczeniu zadań audytu.^^ Wynik - Artykuł zawiera listę przebadanych różnych rodzajów ryzyka na przykładzie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach oraz uzasadnienie podjętych działań w celu uniknięcia ryzyka.^^ Oryginalność/wartość - Artykuł jest oryginalny, gdyż zastosowano metody badawcze charakterystyczne dla konkretnej jednostki.(abstrakt oryginalny)
Artykuł lokuje się w obszarze tematycznym wpływu działań projakościowych na funkcjonowanie współczesnej administracji publicznej. Zamierzeniem autorki jest i przeanalizowanie funkcjonowania spójnego systemu zarządzania w jednostce sektora finansów publicznych z perspektywy koncepcji dobrego rządzenia (good governance). Szczególnym przykładem w ramach prowadzonych rozważań jest funkcjonowanie Zintegrowanego Systemu Zarządzania w Ministerstwie Gospodarki w latach 2006-2015. Powyższy artykuł będzie próbą uwypuklenia roli projakościowych działań systemowych podejmowanych przez urząd dla wypełniania wyznaczonych zasad dobrego rządzenia. (abstrakt oryginalny)
Cel opracowania to prezentacja i ocena zakresu ujawnień w informacji dodatkowej jednostek budżetowych. W związku z tak ukierunkowanym artykułem rozważaniu poddane zostały następujące zagadnienia: - wskazanie podstawowych założeń informacji dodatkowej jako nowego elementu sprawozdania finansowego jednostek budżetowych, - analiza zakresu danych oraz informacji dodatkowych i szczegółowych w sprawozdaniu finansowym jednostek budżetowych, - ocena zakresu ujawnień w informacji dodatkowej wybranych jednostek budżetowych. W świetle przeprowadzonych badań można zauważyć, że jednostki budżetowe, począwszy od sprawozdań finansowych za 2018 r., sporządzają informację dodatkową w zróżnicowanej formie, zawierającą często dane i informacje, które w nieistotny sposób wpływają na ich obraz majątkowy i finansowy oraz wynik finansowy. W opracowaniu wykorzystano następujące metody badawcze: studia literaturowe z zakresu rachunkowości, rachunkowości budżetowej oraz finansów publicznych, analizę aktów prawnych, analizę porównawczo-opisową oraz syntezę.(abstrakt oryginalny)
Na terenie Rzeczypospolitej Polskiej funkcjonuje obecnie 14 spółek zarządzających specjalnymi strefami ekonomicznymi, podległych ministrowi właściwemu do spraw gospodarki. Każda z nich funkcjonuje na określonym obszarze Polski. Zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji każda specjalna strefa ekonomiczna powołuje radę rozwoju obszaru gospodarczego. Pełni ona funkcję opiniodawczo-doradczą, a w jej skład wchodzą przedstawiciele przedsiębiorców, jednostek samorządu terytorialnego znajdujących się w granicach obszaru zarządzanego przez strefę oraz przedstawiciele wojewódzkich rad dialogu społecznego. Celem artykułu jest omówienie sposobu funkcjonowania rad rozwoju obszaru gospodarczego w aspekcie prawnym i praktycznym oraz podjęcie próby sformułowania propozycji koniecznych zmian w tym obszarze. Realizacji tego zadania służy analiza dotychczasowej działalności rad rozwoju obszaru gospodarczego dokonana na podstawie informacji uzyskanych od podmiotów zarządzających specjalnymi strefami ekonomicznymi w ramach dostępu do informacji publicznej. (abstrakt oryginalny)
Cel - wskazanie procedur i technik audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych, ich uwarunkowań, zakresu oraz przedstawienie zasad dokumentacji zadania audytowego, a także wyników audytu w świetle regulacji prawnych oraz na przykładzie zadania audytowego realizowanego w jednostce samorządu terytorialnego. Metodologia badania - w artykule wykorzystano literaturę krajową oraz akty prawne, jak również materiały udostępnione przez jednostkę samorządu terytorialnego. Poddano analizie i porównano obowiązujące akty prawne w zakresie audytu wewnętrznego i dokonano przeglądu i analizy dostępnej literatury krajowej z zakresu metod i technik audytu wewnętrznego. Wynik - artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie, z jakich metod mogą korzystać audytorzy przeprowadzający czynności audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych, jakie są procedury audytu oraz formy dokumentowania audytu wewnętrznego. Oryginalność/wartość - wskazanie w artykule zasad i procedur audytu wewnętrznego w administracji publicznej, jak również technik niezbędnych do przeprowadzenia czynności audytowych na przykładzie zadania audytowego realizowanego w jednostce samorządu terytorialnego. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Kontrola zarządcza w jednostkach organizacyjnych sądu
63%
Jednostki organizacyjne sądu jako podmioty finansów publicznych zobowiązane są do sprawowania kontroli zarządczej. Jej obecność powinna zapewnić realizację ich celów i zadań w sposób zgodny z prawem, efektywny, oszczędny i terminowy. Oceny funkcjonowania jednostek organizacyjnych sądu dokonano przez pryzmat elementów systemu kontroli zarządczej, które powinny występować na wszystkich etapach procesu zarządzania. Dodatkowe badania obecności systemu kontroli zarządczej dotyczyły wskazania jej rodzajów w warunkach funkcjonowania tych jednostek. Wynika z nich, że elementy kontroli zarządczej są obecne m.in. ze względu na sprawowanie kontroli administracyjnej i kontroli właściwej dla kultury organizacyjnej jednostek. Doskonalenia mechanizmów kontroli zarządczej wymagają natomiast działania podejmowane w obszarze planowania, budżetowania i metod pomiaru prowadzonej działalności(abstrakt oryginalny)
9
63%
Jednostki samorządu terytorialnego w Polsce mogą podejmować współpracę z jednostkami samorządu terytorialnego położonymi poza granicami kraju. Współpraca międzynarodowa gmin, powiatów i województw może przyjąć różną formę. Celem głównym artykułu było określenie możliwości współpracy międzynarodowej jednostek samorządu terytorialnego w Polsce. Nastąpiła identyfikacja europejskich dokumentów wspierających współpracę międzynarodową jednostek terytorialnych. Ponadto rozpoznano polskie uwarunkowania prawne w zakresie zawierania porozumień o współpracy i przynależności do międzynarodowych zrzeszeń. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Specyfika komunikowania zmiany w jednostkach sektora finansów publicznych
63%
Na podstawie analizy podstawowych elementów zagadnień zmiany organizacyjnej i komunikacji, autor starał się opisać specyfikę procesu wprowadzania zmiany w jednostkach sektora finansów publicznych oraz roli komunikacji w tymże procesie. Artykuł składa się z trzech rozdziałów. Dwa pierwsze rozdziały stanowią opis zmiany organizacyjnej oraz procesu komunikacji. Trzeci rozdział zawiera opis uwarunkowań komunikowania zmiany w organizacjach oraz charakterystykę transformacji organizacyjnej w jednostkach sektora finansów publicznych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ukazanie znaczenia stosowanych w opisywanych jednostkach rozliczeń w zakresie oddania w najem, dzierżawę lub użyczenie mienia będącego w ich dyspozycji lub trwałym zarządzie, jak również przedstawienie problemu wynikającego z braku efektywności ekonomicznej takiego działania. Realizując powyższy cel, odwołano się do dorobku teoretycznego badanej problematyki oraz zebrano materiał empiryczny w rozważanym obszarze. Przedstawione w artykule wyniki badawcze oparto na danych zebranych w toku doświadczenia zawodowego uzyskanego z kilku państwowych jednostek budżetowych funkcjonujących w polskim sektorze finansów publicznych. (fragment tekstu)
Opracowanie poświęcone jest zmianie w katalogu jednostek sektora finansów publicznych w Polsce, polegającej na dodaniu nowego podmiotu, tj. Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Autor wskazuje, jakie podmioty należą do sektora finansów publicznych w Polsce i jakie jest ratio legis umieszczenia w nim Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. W opracowaniu zasygnalizowano także status prawny i zadania Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest spojrzenie na wytyczne zawarte w standardach w obszarze "środowisko wewnętrzne" pod kątem wykorzystania do ich realizacji procedur zarządzania kadrami. (fragment tekstu)
Rzetelna informacja finansowa jest podstawą efektywnego zarządzania wszystkimi rodzajami jednostek. Rachunkowość jednostek budżetowych jest istotnym elementem, który ma zapewnić rzetelne i jasne przedstawienie sytuacji zarówno majątkowej, jak i finansowej danej jednostki publicznej. Prawidłowe prowadzenie zapewnia przejrzysty sposób dysponowania środkami publicznymi, a co za tym idzie, zaspokajanie potrzeb społeczności lokalnych, rozwój danych regionów oraz gospodarki lokalnej. Jedną z najważniejszych informacji finansowych, pochodzących z systemu rachunkowości jednostki finansów publicznych, jest informacja na temat należności budżetowych, która ma ogromny wpływ na bieżącą płynność jednostki. Analiza płynności jest natomiast podstawą do decyzji strategicznych, czyli długoterminowego zarządzania płynnością, jak i podejmowania bieżących decyzji operacyjnych jednostki. (fragment tekstu)
Artykuł porusza problematykę roli i obowiązków jakie ciążą na pełnomocniku jednostki sektora finansów publicznych reprezentującym ją w postepowaniu mediacyjnym. Kwestia ma ścisły związek z wprowadzaniem przez ustawodawcę art. 54a do ustawy o finansach publicznych wskazującego z jednej strony na możliwość zawarcia przez jednostkę sektora finansów publicznych ugody w sprawie spornej należności cywilnoprawnej, a z drugiej określającego warunki dopuszczalności tej ugody. Biorąc pod uwagę treść ww. przepisu pełnomocnik ma obowiązek dokonania w formie pisemnej oceny skutków takiej ugody, a dokładnie czy jej zawarcie będzie bardziej korzystne dla jednostki sektora finansów publicznych niż prawdopodobny wynik postępowania arbitrażowego. Niniejszy artykuł omawia również kwestie, które powinny być przedmiotem rozważań pełnomocnika z punktu widzenia zasadności zawarcia ugody, tak aby korzystała ona z przymiotu zgodności z prawem. Pełnomocnik jednostki sektora finansów publicznych powinien analizować skutki zawarcia ugody przez podmiot, który reprezentuje także pod kątem ewentualnej odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Szczególną uwagę poświęcono w niniejszym artykule zagadnieniu zasad i zakresu odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, której podlegają osoby odpowiedzialne za gospodarowanie środkami publicznymi.(abstrakt oryginalny)
Zarządzanie jednostką (w tym podmiotem leczniczym), które uwzględnia ideę społecznej odpowiedzialności, może tworzyć sprzyjające warunki do zwiększania wartości dla właścicieli. W artykule przedstawiono zakres wymiaru ekonomicznego raportowania społecznego opartego na standardach GRI. Wskazano obszary niedoskonałości obecnego systemu raportowania o działalności jednostek ochrony zdrowia w związku z brakiem odniesienia do społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw wpisującej się w misję podmiotów leczniczych: ochronę zdrowia i życia ludzkiego. Przedstawiono propozycję raportowania w obszarze ekonomicznym zgodnie ze standardami GRI dostosowaną do specyfiki jednostek ochrony zdrowia(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaprezentowanie koncepcji systemu zarządzania sprawnością jednostki sektora publicznego opartej na systemie zarządzania o cyklu zamkniętym R.S. Kaplana i D.P. Nortona (2008) oraz systemie budżetowania zadaniowego, opracowanego przez zespół pod kierunkiem prof. T. Lubińskiej. (fragment tekstu)
Postęp technologiczny jest głównym animatorem zmian w podejściu władz publicznych do angażowania sektora prywatnego w sferę do niedawna zarezerwowaną wyłącznie dla sektora publicznego. Wzrost potrzeb w zakresie infrastruktury publicznej oraz bieżących wydatków publicznych na wykonanie nałożonych zadań publicznych wraz ze zmieniającym się podejściem do efektywności obiektów publicznych stały się inspiracją do rozwoju inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Wprawdzie w poprzednich epokach były rzadkie przypadki tego typu partnerstwa, szczególnie w okresach wzmożonych inwestycji publicznych, jednak częściej obecnie występuje ono, zarówno pod względem zakresu geograficznego, jak i zaangażowania kapitałowego. Rozpatrując PPP od strony powiązań kapitałowych, odpowiedzialności sektorów prywatnego i publicznego, można bez większego trudu określić cechy innowacyjności takich rozwiązań. Innowacyjność wymaga nie tylko zmiany przepisów prawnych, ale także zmiany podejścia sektora publicznego i społeczeństwa do inwestycji publicznych. Celem artykułu jest zbadanie stopnia rozwoju projektów PPP w Polsce na tle dynamicznych zmian w krajach europejskich. (fragment tekstu)
... informatyzacja poszczególnych jednostek sektora publicznego oraz całej administracji napotyka wiele przeszkód spowodowanych niewłaściwym zarządzaniem na poziomie strategicznym i operacyjnym. Architektura korporacyjna, która stanowi narzędzie operacjonalizacji strategii IT, umożliwi zlikwidowanie dotychczasowych barier występujących podczas implementacji tej strategii. Stworzenie modelu architektury korporacyjnej jest działaniem kompleksowym, obejmującym wszystkie aspekty organizacji, dlatego niezbędne jest zastosowanie instrumentu, który w sposób skuteczny umożliwi opracowanie modelu architektury dostosowanej do potrzeb danej jednostki (organizacji). Odpowiednie przygotowanie organizacji umożliwia lepsze dostosowanie założeń architektonicznych do potrzeb organizacji oraz optymalizuje koszty wdrożenia architektury. Metodą pozwalającą na to jest metoda ADM. Jej iteracyjność uławia zarządzanie przedsięwzięciem i precyzyjne przygotowanie każdego aspektu. (fragment tekstu)
Artykuł prezentuje zagadnienia związane z karą pieniężną wymierzaną za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, która, zgodnie z danymi statystycznymi, orzekana jest coraz częściej. Celem publikacji jest analiza przesłanek, zasad i warunków stosowania kary pieniężnej w przypadku naruszenia dyscypliny finansów publicznych. W części teoretycznej przybliżono tematykę dyscypliny finansów publicznych oraz scharakteryzowano ogólną koncepcję, założenia, wymiar i warunki stosowania tej sankcji. Przytoczono i skomentowano treść artykułów zawartych w ustawie o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, które się do niej odnoszą. W części praktycznej omówiono trzy przypadki naruszeń dyscypliny finansów publicznych ukaranych karą pieniężną, orzeczoną zarówno w pierwszej, jak i w drugiej instancji. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.