Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 165

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Public information
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
W procesie przemian (transformacji) systemowych polegających na przebudowie systemu gospodarczego i ustroju politycznego istotne miejsce zajmuje szeroko pojmowana problematyka administracji i integralnie z tym związana decentralizacja państwa. Administracja publiczna stanowi wyspecjalizowany aparat podległy organom władzy w państwie. Zajmuje ona szczególne miejsce w procesie podejmowania decyzji z dwóch ważnych powodów. Po pierwsze, z racji charakteru tych decyzji pełni także w pewnym sensie funkcje władzy publicznej. Po drugie, tworzy przesłanki i podstawy decyzyjne, wykonuje te decyzje oraz zajmuje się ze swej istoty pośrednio i bezpośrednio świadczeniem usług publicznych.Analiza warunków funkcjonowania administracji publicznej dowodzi, że ma ona wyraźnie zarysowane oblicze ekonomiczne. Istnienie wiele powodów oznacza z tego punktu widzenia, że administracja publiczna może i powinna stanowić wyodrębniony przedmiot badania i być również kategorią ekonomiczną w tym znaczeniu. Konsekwencją takiego ujęcia jest traktowanie administracji publicznej z jednej strony jako kontekstu prowadzonej analizy ekonomicznej, natomiast z drugiej jako swoistego instrumentu do wyjaśniania innych zagadnień. (fragment tekstu)
Dostęp do informacji publicznej stanowi ważny element jawności życia publicznego. Stąd ważne jest, aby podmiot, który złożył wniosek o udostępnienie informacji publicznej otrzymał informację, której prawdziwość nie budzi wątpliwości. Komentowany wyrok dotyczy sytuacji, w której uznano, że nie spełnia wymogu rzetelności informacja o nieposiadaniu przez organ żądanych danych, która jest sformułowana krótko, a nawet nonszalancko. W tym bowiem zakresie należy poinformować wnioskodawcę w sposób przekonujący, tak aby nie było wątpliwości co do intencji i sposobu zachowania podmiotu zobowiązanego.(abstrakt oryginalny)
Na mocy art. 3 ustawy z dnia 20 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw zmieniony został przepis art. 156 Kodeksu postępowania karnego regulujący zakres dostępu do akt spraw karnych, zarówno na etapie postępowania sądowego, jak i na etapie postępowania przygotowawczego. Zmiana ta została wprowadzona w związku z potrzebą implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/541 z dnia 15 marca 2017 r. w sprawie zwalczania terroryzmu. W związku z nowelizacją wyłączona została możliwość stosowania do udostępniania akt zakończonych postępowań przygotowawczych przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej. W opracowaniu przedstawiono zakres zmian zasad dostępu do akt zakończonego postępowania przygotowawczego oraz ich skutki praktyczne, zwłaszcza w kontekście prawa do informacji publicznej, standardu ochrony praw jednostki oraz możliwości poprawy skuteczności walki z przestępstwami o charakterze terrorystycznym. (abstrakt oryginalny)
Zarówno Konstytucja RP, jak i ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej gwarantują każdemu szeroki dostęp do każdej informacji o sprawach publicznych, co do zasady bez względu na cel, jakim się kierował, składając wniosek o udzielenie informacji publicznej. Na gruncie przepisów ustawy podmiot udostępniający informację publiczną jest uprawniony do badania interesu wnioskodawcy jedynie w przypadku informacji publicznej przetworzonej, a zatem informacji, dla wytworzenia której niezbędne jest przeprowadzenie pewnych działań na posiadanych już przez organ informacjach, tj. gdy mamy do czynienia z przygotowaniem informacji niejako "specjalnie" dla wnioskodawcy, według podanych przez niego założeń, kryteriów itp. Orzecznictwo sądów administracyjnych, wychodząc jednak poza ramy ustawy i sięgając do jej założeń aksjologicznych, stworzyło koncepcję nadużycia prawa do informacji publicznej. Stała się ona już na stałe obecna w praktyce stosowania ustawy o dostępie do informacji publicznej, a sprowadza się w istocie do badania intencji wnioskodawcy pomimo braku ku temu wyraźnego upoważnienia ustawowego. Celem artykułu jest omówienie koncepcji nadużycia prawa do informacji na tle rozwiązań konstytucyjnych i ustawowych oraz podjęcie próby jej zdefiniowania na gruncie realnych sytuacji faktycznych, w których może znaleźć zastosowanie. Realizacji tego zadania służy analiza orzecznictwa sądów administracyjnych. (abstrakt oryginalny)
Nie ulega wątpliwości, że we współczesnym świecie informacja stanowi dobro prawne o wymiernej wartości społecznej i ekonomicznej, a idea wolności w pozyskiwaniu jej została powszechnie przyjęta. Prawo do informacji uznane zostało za jedno z podstawowych praw człowieka i znalazło ochronę w przepisach rangi międzynarodowej. Stanowi o nim m.in. przepis art. 10 pkt 1 Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka, zgodnie z którym każdy ma prawo do wolności wypowiedzi, obejmujące wolność poglądów z jednej strony, z drugiej zaś uprawnienie do otrzymywania informacji i idei bez ingerencji władz publicznych, jak również dyspozycja art. 19 pkt 2 Międzynarodowego Paktu Praw Politycznych i Obywatelskich. Z treści cytowanego przepisu wynika, że każdemu przysługuje swoboda poszukiwania, otrzymywania i rozpowszechniania wszelkich informacji i poglądów, ustnie, pismem lub drukiem, w jakikolwiek sposób według własnego wyboru, bez względu na granice państwowe. Oczywiście tak sformułowane podmiotowe prawo do uzyskiwania informacji nie jest prawem absolutnym, a jego realizacja niekiedy podlega ograniczeniom. Z uwagi na doniosłość prawa każdego do niezakłóconego pozyskiwania informacji wyłączenie prawa do informacji powinno następować tylko w przypadku potrzeby ochrony innych równoważnych dóbr prawnych, w szczególności szeroko rozumianego prawa do prywatności.(fragment tekstu)
6
Content available remote New Public Management as a Tool for Changes in Public Administration
80%
Objective: The implementation of mechanisms stimulating marketization of the public sector is an elementary assumption of a modern public management system. The main goals of these processes are to increase efficiency, reduce bureaucracy, create a platform for cooperation between public and private entities, and extend decentralization. The set of rules practiced in modern local governments increasingly resembles a private enterprise managed by efficient managers. The traditional approach, which was only the administration process itself, is being replaced by a focus on economy, efficiency, quality, and effectiveness.Methodology: The material was created based on the qualitative method in the form of secondary analysis of literature data. At the same time, it provides the theoretical background for conducted empirical research on changing the management system in public administration. The effect of further research explorations will be another material presented in the form of a research report.Value Added: The New Public Management (NPM) concept is based on changing the orientation of management of public organizations consisting in ceasing to apply the approach focusing only on procedures and rules of conduct related to expenditure, and implementing rules based on the analysis of the results related to expenditure incurred, adopting strategic orientation and introducing market mechanism for the process of providing public services (Zalewski, 2006, p. 74). The purpose of the article is to describe the New Public Management model, the implementation of which helps public institutions to respond to challenges posed by external and internal stakeholders.Findings: The article presents the thesis that changes in public administration require the transformation of a management system characterized by entrepreneurship, the use of different business-oriented strategies for implementing effective actions.Recommendations: The idea of New Public Management is to replace the bureaucratic administrative management model and to introduce a managerial model, i.e. the application in the public sector of the principles and solutions of management systems known and used in the business sector (Alford & Huges, 2008, pp. 130-148). This is caused by the increase in citizens' expectations regarding the increase in the quality of service provision, while at the same time unwilling to raise taxes. To achieve this goal, NPM has introduced certain assumptions to help in effective management (Templatka, n.d.). (original abstract)
Przedmiotem badań własnych autorki jest analiza zawartości 13 dzienników regionalnych ukazujących się na obszarze 3 województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego i dolnośląskiego, określanych w książce jako Ziemie Zachodnie. Natomiast bazę materiałową stanowią teksty dotyczące wejścia Polski do Unii Europejskiej (dobrane wedle kilku słów-kluczy: Unia Europejska, kampania referendalna/ informacyjna/ akcesyjna, integracja europejska) opublikowane w okresie od maja 2002 do maja 2004 roku.(fragment tekstu)
Artykuł jest próbą interpretacji informacji zgromadzonych na podstawie treści materiałów naukowych, w konfrontacji z powszechnie dostępnymi doniesieniami prasowymi i plikami multimedialnymi, dotyczącymi największej niewyjaśnionej serii morderstw w historii polskiej kryminalistyki. Z uwagi na dobro śledztwa są one autoryzowanymi przez organy pracujące nad sprawą komunikatami, będącymi ułamkiem materiału zgromadzonego od czasu rozpoczęcia śledztwa, lecz wystarczającymi do zaspokojenia prawa do informacji publicznej, a także zwykłej ciekawości społecznej. Opierając się na powyższej dokumentacji, autor sformułował kilka pytań, na które stara się uzyskać odpowiedzi z powodu niekompletnego zarysu profilu sprawcy, zwłaszcza nieznanego jednostkom nieoperującym biegle w dziedzinach nauki, takich jak kryminologia, kryminalistyka, medycyna sądowa oraz psychologia kryminalna. Omówione zostały także zmiany następujące w związku z upływem czasu oraz nowe wątki wokół śledztwa.(abstrakt oryginalny)
Omówiono przepisy prawne regulujące prawo dostępu polskich obywateli do informacji publicznej oraz ograniczenia przedmiotowe i podmiotowe tego dostępu.
10
Content available remote Elektroniczny wniosek o udostępnienie informacji publicznej
61%
Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej jest jednym z elementów warunkującym demokratyczne społeczeństwo. Niniejszy akt prawny daje prawo społeczeństwu zadawania pytań w celu uzyskania informacji będącej informacją publiczną w świetle art. 1 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej. W artykule poruszono problematyczne kwestie, które pojawiają się w momencie złożenia wniosku o udzielenie informacji publicznej w formie elektronicznej. Kwestie te są związane z formą i treścią elektronicznego wniosku, informacją przetworzoną, sygnaturą akt sprawy jako informacji publicznej oraz dotyczą formy i sposobu odpowiedzi organu na wniosek elektroniczny, w tym również decyzji o odmowie udzielenia informacji publicznej.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Kampanie informacyjne programu PRINCE Unii Europejskiej
61%
Utworzenie programu PRINCE stanowi ważną próbę uregulowania na poziomie instytucjonalnym i finansowym pewnego zakresu działań informacyjnych. W ramach tego programu Komisja, Parlament i Rada miały wspólnie decydować o priorytetowych tematach kampanii informacyjnych oraz o środkach na nie przeznaczanych. Tematy były rekomendowane przez specjalnie powołane w tym celu ciało - Międzyinstytucjonalną Grupę ds. Informacji. Zasady realizacji kampanii programu PRINCE zakładały również ścisłą współpracę z państwami członkowskimi, sformalizowaną w porozumieniach o realizacji poszczególnych kampanii na terytorium danego kraju. Miało to umożliwić prowadzenie zdecentralizowanych działań dostosowanych do lokalnych potrzeb i warunków. Z funduszy programu PRINCE finansowano jedynie realizację zadań informacyjnych na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej. (fragment tekstu)
Przedmiotem artykułu są rozważania dotyczące tego, na ile cecha aktualności informacji determinuje jej status jako informacji publicznej. Autor wychodzi od refleksji natury filozoficznej dotyczących istoty przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, by dojść do wniosku, że teraźniejszość jest stanem na tyle nieuchwytnym, że dostęp do informacji publicznej zasadniczo dotyczyć może jedynie przeszłości albo przyszłości. Ranga prawa do informacji publicznej jako prawa konstytucyjnego zdaje się nie pozwalać na limitowanie czasowe dostępu do informacji, dlatego autor dochodzi do konkluzji, że informacje o działalności podmiotów publicznych będą stanowiły informację publiczną niezależnie od tego, w jak odległym czasie zostały wytworzone. Granicą czasową nie powinna być tu ani data wejścia w życie ustawy o dostępie do informacji publicznej, ani uchwalenie Konstytucji RP statuującej publiczne prawo do informacji. (abstrakt oryginalny)
Od 18 stycznia 2015 r. zacznie obowiązywać art. 73a ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, który umożliwia Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów podanie do publicznej wiadomości informacji o możliwości naruszenia zbiorowych interesów konsumentów przez praktykę przedsiębiorcy i o jej prawdopodobnych skutkach. Dzięki nowemu instrumentowi prawnemu, interesy konsumentów mają być w sposób szczególny chronione. Osiągnięty może być bowiem efekt prewencyjny, zapobiegający podjęciu przez konsumentów negatywnych dla nich decyzji gospodarczych. Publiczne ostrzeżenie konsumentów jest jednak kontrowersyjnym uprawnieniem Prezesa UOKiK, ze względu na możliwość istotnego naruszenia interesów przedsiębiorców.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Ponowne wykorzystywanie informacji publicznych : (zarys problemu)
61%
Wprowadzenie w 2011 r. nowego sposobu udostępniania informacji publicznej w celu ponownego wykorzystywania, spowodowane koniecznością implementowania do prawa polskiego Dyrektywy 2003/98/WE, gdy termin implementacji upłynął już w 2005 r., odbywało się w warunkach pośpiechu. Taki stan rzeczy nigdy nie sprzyja tworzeniu dobrego prawa. Ustawa o dostępie do informacji publicznej od początku była - i nadal jest - postrzegana jako akt prawny wysoce niedoskonały, zawierający rozwiązania niejasne i nieprecyzyjne, budzące liczne wątpliwości interpretacyjne. Wkomponowanie w jej dotychczasową treść nowych, mało czytelnych regulacji może pogłębić trudności związane z jej stosowaniem. (fragment tekstu)
Jednym z aspektów stosowania ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej [Dz. U. z 2016 r. poz. 1764], dalej: udip, zarówno przez organy jednostek samorządu terytorialnego, jak i ich jednostki organizacyjne, jest udostępnianie informacji o osobach pełniących funkcje publiczne. To jedno z istotniejszych zagadnień na gruncie tej ustawy, ponieważ praktyka pokazuje, że mamy do czynienia z coraz większym zainteresowaniem dotyczącym funkcjonowania organów władzy publicznej i sprawujących ją osób, jednocześnie z licznymi problemami, pojawiającymi się zwłaszcza w związku z udostępnianiem informacji o osobach pełniących funkcje publiczne. W judykaturze wyraźnie zaznacza się tendencja rozszerzania obszaru informacji, które kwalifikowane są jako związane z pełnieniem funkcji publicznej. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule autor prezentuje aktualnie funkcjonujące rozwiązania w zakresie udostępniania informacji publicznej w Polsce i na świecie. Szczególną uwagę zwrócono na aspekty prawne udostępniania informacji oraz kwestie związane z działalnością instytucji odpowiedzialnych za udostępnianie informacji publicznej. Ponadto przywołano także badania dotyczące wykorzystywania informacji publicznej przez społeczeństwo oraz poziomu zainteresowania informacja publiczną. (abstrakt oryginalny)
This study investigates the Market Timing Ability (MTA) of large-cap equity fund managers in India. The extensions of Treynor and Mazuy (TM) model and Henriksson and Merton (HM) model have been used by adding six additional factors related to the public information, 91-days Treasury bill's yield, the dividend yield on CNX 500 index, term structure of interest rates, the price-to-earnings ratio, yield from foreign exchange rates changes, and growth rate in gold prices. The extended models are termed, conditional models. This study has used time-series data of large-cap equity funds. The results of the conditional and unconditional versions of TM and HM models reveal that the large-cap equity funds as a whole do not possess significant MTA, even though a considerable percentage of the funds under each of the models show significant positive MTA. The study also highlights that the inclusion of the public information variables reconstitutes the impact of the market timing factor and other beta estimates in the model. (original abstract)
18
Content available remote Sprawozdanie finansowe jako źródło informacji publicznej do ponownego użycia
61%
Implementacja do polskiego porządku prawnego Dyrektywy 2013/34/UE w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek oraz Dyrektywy 2003/98/WE w sprawie ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego niesie za sobą wiele zmian. Autorzy niniejszego artykułu prezentują główne założenia tych aktów prawnych oraz wskazują niektóre konsekwencje ich wprowadzenia z punktu widzenia prawa oraz praktyki. Na przykładzie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przedstawiają też stan obecny oraz wskazują celowość zmian. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono genezę, funkcje i zakres terytorialnej identyfikacji krajowego systemu informacyjnego Bank Danych Regionalnych - udostępnianej przez Internet bazy danych GUS.
Polski związek sportowy jest prywatnoprawną organizacją działającą na podstawie przepisów ustawy z 25.06.2010 r. o sporcie. Podmiot ten otrzymuje dotacje od ministra właściwego do spraw kultury fizycznej, a tym samym dysponuje majątkiem publicznym. Nie pozwala to jednak na automatyczne i generalne ustalenie, że w przypadku każdego wniosku o udostępnieniu informacji publicznej polski związek sportowy zobowiązany jest stosować ustawę z 6.09.2001 r. o dostępie do informacji publicznej. W przypadku gdy informacje objęte wnioskiem o udostępnienie informacji nie dotyczą publicznoprawnej sfery działalności polskiego związku sportowego ani gospodarowania przez polski związek sportowy mieniem publicznym, nie stanowią one informacji o sprawie publicznej i polski związki sportowy nie ma obowiązku ich ujawnienia.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.