Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 239

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Public policy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Przedstawiono przemyślenia i doświadczenia związane z rolą publiczną szkół wyższych w opracowywaniu i wprowadzaniu polityki publicznej w USA.
This paper focuses on the issue social economy entities and the role they play in the public policy. The paper argues in favour of the thesis that social economy entities are an important component of what can be described as the capacity of the public policy system in a given country. They contribute significant resources - intellectual, organisational, executive [financial], etc. - to the system. The larger these resources are, the more efficient the whole system becomes, i.e. the ability to identify key public issues and to program their solutions, to implement these solutions and to evaluate the results of public policy actions in various forms. It indicates that it is in the interest of the State and the general public to strengthen the social economy entity sector. (original abstract)
3
Content available remote Nauchnye podkhody k formirovaniju kultury zdorovja
100%
Artykuł analizuje naukowe podejście do tworzenia kultury zdrowia. Ustalono, że w dyskursie naukowym kultura zdrowotna jest uważana za interakcję i współzależność pewnych aspektów życia: fizycznego, intelektualnego, emocjonalnego, społecznego, moralnego, osobistego; jako etap pełnego zdrowia fizycznego, psychicznego, społecznego i dobrego samopoczucia osoby; jako potrzeba i czas; jako warunek i podstawa harmonijnego życia; jako działalność człowieka w kierunku wzmocnienia zdrowia indywidualnego i publicznego. Uwaga skupiona jest na potrzebie promowania kultury zdrowotnej i promowania jej tworzenia i rozwoju w życiu codziennym. Udowodniono, że promocja kultury zdrowotnej powinna być priorytetem polityki publicznej, zwłaszcza wśród młodzieży. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Wpływ Richarda H. Thalera na rozwój ekonomii behawioralnej
100%
Ekonomia behawioralna jest stosunkowo młodą poddyscypliną naukową ekonomii, a już może poszczycić się kolejnym laureatem nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla. W 2017 roku odebrał tę nagrodę Richard H. Thaler, tym samym dołączając do grona laureatów behawiorystów w tej dziedzinie. Wyróżnienie go jest szczególnie istotne, ponieważ to właśnie on, we współpracy z Kahnemanem i Tverskym, zapoczątkował tworzenie serii teorii, które kwestionują neoklasyczną ekonomię. Ich prawdziwość udowodniono na podstawie wielu badań empirycznych. Znalazły one zastosowanie również w tworzeniu nowoczesnej polityki publicznej. Niniejszy artykuł przedstawia dorobek Thalera i jego wykorzystanie przez innych naukowców oraz organizacje rządowe(abstrakt oryginalny)
5
100%
Artykuł prezentuje wyniki analiz procesu kształtowania jednej z sektorowych polityk publicznych - polityki rodzinnej na poziomie lokalnym w Polsce na przykładzie systemu opieki nad najmłodszymi dziećmi. Autorka analizuje proces projektowania i wdrażania rozwiązań zawartych w ustawie z dnia 4 lutego 2011 roku o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (tzw. ustawie żłobkowej) w dwóch wybranych do badania miastach - Padłowie i Onuwicach18. Autorka odpowiada na następujące pytania badawcze: jak kontekst społeczno-polityczny przebadanych miast przyczynia się do charakteru implementacji w tych miastach?; co wpływa na przebieg implementacji na poziomie lokalnym, tzn. jakie czynniki z poziomu krajowego, a jakie z poziomu lokalnego?; jacy aktorzy uczestniczyli w procesach projektowania i wdrażania zmian zawartych w tzw. ustawie żłobkowej i jaka była ich rola?; jak analizowana ustawa została oceniona przez lokalnych aktorów?; co gwarantuje sukces, a co wpływa na porażkę implementacyjną w świetle założeń teorii hybrydowej? Artykuł wpisuje się w nurt badań nad polityką publiczną. Przedstawia wyniki badań własnych przeprowadzonych w 2017 roku w Padłowie i Onuwicach. (abstrakt oryginalny)
W ostatnich latach pojęcie koprodukcji wiedzy zyskuje na znaczeniu. Wyrażenie to pozostaje jednak niejasne, podobnie jak jego związek z nurtem tworzenia polityki publicznej opartego na dowodach naukowych (evidence-based policy). Niniejszy artykuł, mający charakter przeglądowy, ma na celu przedstawienie, w jaki sposób, w wybranych publikacjach ważnych z punktu widzenia debaty naukowej na ten temat, rozumiana jest koprodukcja wiedzy. W tym - jak przedstawiane są role podmiotów uczestniczących w procesie koprodukcji wiedzy, a także jak kształtuje się związek między koprodukcją wiedzy a evidence-based policy. Analiza literatury umożliwia m.in. stwierdzenie, że koprodukcja wiedzy traktowana jest przez jej badaczy zarówno jako partycypacyjne podejście metodologiczne, jak i rozwiązanie instytucjonalne służące lepszej implementacji polityki.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę obrony tezy, że wątki obecne w idei nauk o polityce publicznej są bardzo zbliżone do tego, co było artykułowane jako sedno naukowego podejścia do polityki społecznej. Argumentacja będzie przebiegała od pokazania, że pojęcia polityki publicznej i polityki społecznej mają wspólny rdzeń semantyczny, a w klasyfi kacjach tej pierwszej można odnaleźć tę drugą. Gdy przejdziemy od rozważań defi nicyjno-klasyfi kacyjnych do dyskusji o istocie naukowego podejścia do polityki publicznej lub społecznej, wówczas zobaczymy kolejne wspólne wątki. Jednym z kluczowych jest orientacja socjotechniczna, w szczególności jej trzon w postaci modelu racjonalnego rozwiązywania problemów z uwzględnianiem zagadnienia wartości. Po wykazaniu, że pod względem pojęciowym i metodologicznym mamy do czynienia z pojęciami i podejściami bardzo bliskimi, przedstawiony zostanie ostatni argument, czyli teoria i badania polityki społecznej jako nauki i praktyki inspirowane przez teorie i badania polityki publicznej (oraz governance, czyli rządzenia). (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Zarządzanie publiczne - istota i wybrane koncepcje
75%
Każde państwo ma określony, uporządkowany zbiór norm i reguł, określających zasady politycznej organizacji, zarządzania i systemu organów władzy publicznej. Zasady te, pod wpływem różnorodnych czynników, podlegają wielorakim procesom przemian. Z perspektywy większości współczesnych krajów rozwiniętych, do istotnych zmian odnoszących się do zarządzania publicznego należą odrzucenie państwa jako legitymizowanego monopolu przymusu i decentralizacja władzy. Celem artykułu jest prezentacja głównych koncepcji zarządzania, które znajdowały odzwierciedlenie w polityce publicznej XX i XXI w. Autorka podejmuje próbę scharakteryzowania niejednoznacznego pojęcia zarządzania publicznego, wyraźnie odróżniając je od zarządzania w sektorze biznesu. Przyjmując perspektywę historyczną, przedstawia trzy wiodące koncepcje zarządzania publicznego: zarządzanie biurokratyczne, menadżerskie i współzarządzanie (governance). Rozważania podjęte w tekście prowadzą do wniosku, że mimo widocznych tendencji do upowszechniania bardziej uspołecznionych form zarządzania, wszystkie opisane koncepcje, choć w zróżnicowanym stopniu, współwystępują w praktyce współczesnego zarządzania publicznego.(abstrakt oryginalny)
Decentralizacja administracji i wzmacnianie samorządu terytorialnego są często postrzegane jako przejawy demokratyzacji. Na świecie istnieją jednak ustroje administracyjne znacząco odbiegające od modelu przyjętego w demokratycznych państwach wysokorozwiniętych. W artykule autor stawia tezę, że tego rodzaju różnice nie wynikają wyłącznie z prostych decyzji politycznych, ale są związane z szerokim kontekstem społecznym, ekonomicznym i kulturowym. Możliwe jest więc, że dany system administracyjny może być optymalny dla określonego miejsca i czasu, a jego odgórna zmiana mogłaby przynieść skutki odwrotne od zamierzonych. Tezę tę autor ilustruje doświadczeniami Indii i Chińskiej Republiki Ludowej, w których formalnie przeprowadzono szeroko zakrojone reformy decentralizacyjne, jednak nie jest jasne, czy ich osiągnięto spodziewane rezultaty. (abstrakt oryginalny)
The concept of co-creation of public services, which is the essence of this thematic issue of Polish Political Science Review, is part of the current debate on the modernization of the delivery system in the European Union upon Europeanization and globalization. Hence, the purpose of this paper is to enhance the understanding of the factors that assist the co-creation in public service delivery and its capabilities on the both conceptual and practical level. The article works towards presenting the perspective in public governance by examining key aspects which make the ecosystem of the co-creation of public services. In addition, it is intended as an introduction to this thematic issue, and it is a basis for a better understanding of topics discussed in individual articles by authors representing the European research community and non-governmental organizations. The authors present, in detail, considerations on both approach-oriented perspectives and empirical findings, which refer to various socio-cultural, political and economic contexts in different regions of the European Union. To achieve the research aim, following research questions were developed: What concepts and approaches reflect the idea of co-creation of public services in the European Union? Do they impact the institutional practice? Thus, the first part of the article discusses the key concepts and approaches with the aim to provide guidance and a joint understanding, and then introduces the main notions which make up the ecosystem of the co-creation of public services in the European Union understood as a method (citizens' participation), a process (social innovation) and a system (public governance). The last part of the article is a refl ection on challenges and limitations as well as stimulants that determine its practicing in changing settings and contexts. (original abstract)
CEL NAUKOWY: Głównym celem artykułu jest analiza znaczenia nauk społecznych w polityce gospodarczej, a w szczególności innowacyjnej kraju, rozumianej jako rodzaj polityki publicznej realizowanej poprzez krajowy strategiczny program badań. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Głównym problemem badawczym jest określenie "strategiczności" nauk społecznych wyrażone w pierwszym programie badań naukowych realizowanych na poziomie centralnym GOSPOSTRATEG. Problem ten wpisany został w relacje na linii nauka - rynek - państwo. Metodami użytymi do operacjonalizacji celu głównego i szczegółowych są: metoda systemowa średniego rzędu, metoda instytucjonalnoprawna oraz neoinstytucjonalizm historyczny, a techniką badawczą są dane zastane i obserwacja bezpośrednia, ukryta, trwała. PROCES WYWODU: Główna teza artykułu odnosi się do braku zaufania wobec efektywności nauk społecznych wynikającego z braku rynku na podaż działań tego sektora oraz braku efektów stricte technologicznych, co w rezultacie wymusza silną rolę państwa. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: W odniesieniu do kwestii zarządzania państwem i kreowania polityk publicznych zauważalna jest niska sprawność instytucji państwowych przejawiająca się zarówno w rankingach, jak i procesach definiowanych jako cień hierarchii czy paradoks podwójnej słabości. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Opisane w artykule procesy cienia hierarchii oraz paradoksu podwójnej słabości w odniesieniu do programu GOSPOSTRATEG zauważalne są w podmiotowym zawężeniu jego realizacji do instytucji centralnych państwa, co oznacza, iż przyjęto optykę odgórnego wdrażania polityk publicznych. Sytuacja ta wynika z braku zaufania do jednostek naukowych z obszaru nauk społecznych i może prowadzić do ewolucyjnego marginalizowania tej dyscypliny naukowej oraz jej wpływu na realne procesy społecznogospodarcze. Innowacyjność tematu w niniejszym artykule wiąże się z analizą relacji na linii nauki społeczne - program strategiczny - innowacyjność - wdrażalność - rozwój społecznogospodarczy.(abstrakt oryginalny)
Do firms really need public support in order to offer product and process innovations? Recent articles and professional reports reflect the importance of public support for private innovations. The issue is actual and relevant both from scientific and practical points of view. Public support for actions aimed at developing crucial innovations is an example of creating institutional incentives for the desired behaviour of firms. The question of public support for innovations is critical for ongoing national and international policies in raising the innovativeness of economies. The main goal of the paper is to review the idea of public support for innovativeness and to verify its effects in European countries empirically, by using simple probit and bivariate probit models. This paper aims to provide a systematic analysis of the problem from an institutional perspective. The results of the analysis contribute to a better understanding of the nature of public spending on private innovations and the outcome of such innovation policies. It is also an added value to the discussion over actual public policies which has been so far inconclusive.(original abstract)
13
Content available remote Rozwój przedsiębiorczości indywidualnej przy wsparciu funduszy europejskich
75%
Pobudzanie przedsiębiorczości indywidualnej w Polsce jest jednym z priorytetowych obszarów prowadzonej polityki gospodarczej. Cel ten pochłania wysokie środki publiczne, w tym te wpisane w fundusze europejskie. Okazuje się jednak, że znaczącym subsydiom nie towarzyszy wysoki ilościowy przyrost liczby przedsiębiorstw osób fizycznych. Ponadto okazuje się, że w województwach, które w największym zakresie skorzystały z funduszy Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 w ramach wsparcia osób fizycznych podejmujących się prowadzenia działalności gospodarczej, nie doszło do intensyfikacji przyrostu liczby nowych przedsiębiorstw. Wręcz przeciwnie - dane statystyczne wskazują na brak realizacji założonych rezultatów ilościowych. Lider absorpcji (województwo warmińsko- mazurskie) zanotował najwyższy ujemny przyrost w populacji nowo rejestrowanych firm w perspektywie finansowej 2007-2013, zagospodarowując jednocześnie relatywnie najwyższe środki przeznaczone na rozwój przedsiębiorczości i samozatrudnienie(abstrakt oryginalny)
Objective: The objective of the paper is to analyse publicly available government policy documents of the United Arab Emirates (UAE) and the Kingdom of Saudi Arabia (KSA) in order to identify key topics and themes for these two countries in relation to the COVID-19 response. Research Design & Methods: In view of the availability of large volumes of documents as well as advancement in computing system, text mining has emerged as a significant tool to analyse large volumes of unstructured data. For this paper, we have applied latent semantic analysis and Singular Value Decomposition (SVD) for text clustering. Findings: The results of the analysis of terms indicate similarities of key themes around health and pandemic for the UAE and the KSA. However, the results of text clustering indicate that focus of the UAE' documents in on 'Digital'-related terms, whereas for the KSA, it is around 'International Travel'-related terms. Further analysis of topic modelling demonstrates that topics such as 'Vaccine Trial', 'Economic Recovery', 'Health Ministry', and 'Digital Platforms' are common across both the UAE and the KSA. Contribution / Value Added: The study contributes to text-mining literature by providing a framework for analyzing public policy documents at the country level. This can help to understand the key themes in policies of the governments and can potentially aid the identification of the success and failure of various policy measures in certain cases by means of comparing the outcomes. Implications / Recommendations: The results of this study clearly showed that text clustering of unstructured data such as policy documents could be very useful for understanding the themes and orientation topics of the policies. (original abstract)
15
75%
The rapid development of digital financial technologies in Ukraine leads to the emergence of new risks and to significant consumers' losses in the financial market. The aim of the study is to develop strategic directions of state policy of consumer protection in the digital financial services market considering the best world practices and features of the financial system of Ukraine. System scientific analysis was used to study the possibilities of implementing international quality standards for digital financial services in Ukrainian legislation. The method of statistical analysis of data was used to form the imperial basis of the study. Based on the global experience and taking into account the peculiarities of Ukrainian fintech market the state policy should consist of three strategic directions: 1) create a system of legal regulation of the mechanism of protection of consumers' rights of digital financial services; 2) introducing a risk-oriented approach to regulating the digital financial services delivery process to consumers; 3) strengthening of digital financial literacy and public awareness. Such state policy will form a reliable system of consumer protection in the digital services market in Ukraine. (original abstract)
16
Content available remote Polityka wobec sportu : sport jako element polityki publicznej
75%
Celem artykułu jest zarysowanie problematyki polityk publicznych związanych ze sportem, wskazanie obszarów, w których sport jest wykorzystywany jako użyteczne narzędzie realizowania celów politycznych (tak w sensie policy, jak i politics), w odniesieniu do polityki społecznej, polityki międzynarodowej i polityki tożsamościowej. Opierając się na istniejącej literaturze, głównie anglosaskiej oraz w znacznie mniejszym stopniu polskiej, w artykule wskazuje się kluczowe pola tematyczne i obszary badawcze, zwracając uwagę na prowadzone prace badawcze w ramach nauk społecznych i politycznych oraz ewentualne niedostatki istniejących diagnoz naukowych w ww. zakresie. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Wybrane aspekty gospodarki odpadami w Polsce
75%
Dynamiczny wzrost konsumpcji powoduje powstawanie coraz większych ilości odpadów przemysłowych i komunalnych. Są one powodem wielu problemów we wszystkich krajach świata, a zapobieganie ich nadmiernemu powstawaniu, ich racjonalne wykorzystanie i w ostateczności bezpieczne unieszkodliwienie to jedne z najważniejszych wyzwań stojących przed współczesnymi miastami. Zarządzanie gospodarką odpadami czy polityka wobec zagospodarowania odpadów znajduje się w sferze szerokich zainteresowań Unii Europejskiej, jeśli chodzi zarówno o aspekty rozwiązań prawnych, w tym chroniących środowisko naturalne, jak i ekonomiczne wykorzystanie odpadów w ramach gospodarki miejskiej. Polska, podążając za trendami unijnymi, dostosowuje swoje prawodawstwo do prawodawstwa unijnego. W ten sposób przykłada się coraz większą wagę do polityki "odpadowej", implementując niektóre rozwiązania w zakresie zagospodarowania odpadów z modeli szwedzkiego czy niemieckiego, próbując np. część odpadów przekształcać termicznie i uzyskać w ten sposób paliwo do produkcji ciepła i energii elektrycznej. Artykuł ma na celu zaprezentowanie bieżących problemów narosłych wokół polityki gospodarki odpadami w Polsce przede wszystkim w związku z nowelizacją regulacji zawartych w ustawie o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Zostaną również przybliżone kwestie tzw. zamówień in house, związane z powierzeniem odbioru odpadów komunalnych własnym spółkom miejskim. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Evaluating the Entrepreneurship Policy and Programmes
75%
Działania państwa na rzecz wspierania przedsiębiorczości mogą być dwojakiego rodzaju. Mogą koncentrować się na znoszeniu barier prowadzenia działalności gospodarczej lub na dostarczaniu bezpośredniego wsparcia dla przedsiębiorców. Szczególnie w tym drugim przypadku, identyfikacja efektów prowadzonej polityki jest sprawą kluczową. Artykuł wyjaśnia rolę ewaluacji w cyklu polityk publicznych, dokonuje przeglądu stosowanych podejść metodologicznych do ewaluacji polityki i programów przedsiębiorczości w krajach rozwiniętych, a także omawia wyzwania stojące przed ich ewaluacją wynikające z przeniesienia punktu ciężkości z wąsko zdefiniowanych produktów (outputs) w kierunku oceny bardziej całościowej. W artykule zastosowano analizę jakościową do rozpoznania praktyki państw OECD w zakresie ewaluacji programów wsparcia przedsiębiorczości, identyfikacji dobrych praktyk i przybliżenia problemu oceny polityki przedsiębiorczości odwołując się do koncepcji systemowych. (abstrakt oryginalny)
This article studies the relationship between various dimensions of the legitimization of a political system and national identification. The analysis presented here assumes that the emotional attitudes that link people to their place of residence are conditional. The way the state performs its functions should determine how, and to what extent, such attitudes prevail. The hypothesis suggests that a positive evaluation of government policy enhances identification with the state. An empirical study using data from fourteen post-communist countries provides the basis for accepting a considerable part of the hypothesis. People's evaluation of social policy, of democracy as a system, and their confidence in public institutions, are of central importance for identification. A separate analysis for Poland shows how perceptions of citizens' equality before the law have a significant impact on national identification. (original abstract)
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.