Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 30

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Public sector enterprise
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Przedmiotem analizy objęte zostaną szkoły należące do systemu oświaty. Przedstawienie wybranych poglądów doktryny w kontekście analizy rozwiązań prawnych pozwoli autorce na sformułowanie wniosków co do współczesnego pojmowania zakładu publicznego. Zjawiskiem wyraźnym jest rozwój administracji świadczącej i coraz szerszy udział podmiotów niepublicznych w realizacji zadań oświatowych. Zdecydowaną większość szkół zakładają i prowadzą jednostki samorządu terytorialnego i ministrowie. Zapewnienie realizacji zadań oświatowych jest obowiązkiem wyłącznie tych podmiotów. Tylko też one gwarantują najpełniejszą realizację świadczeń oświatowych o cechach trwałości. Ustrojodawca dopuszcza tworzenie także przez podmioty niepubliczne szkół, co znacznie rozszerza ofertę świadczeń. W polskim modelu wszystkie szkoły są nadzorowane i kontrolowane przez państwo. Niemniej w stosunku do szkół niepublicznych o nadzorze mowa w wybranych obszarach, zwłaszcza nadzoru pedagogicznego, a jego zakres zależy od rodzaju szkoły niepublicznej. Zakłady, które można by nazwać prywatnymi, tj. szkoły niepubliczne, często ulegają "upublicznieniu". (abstrakt oryginalny)
W przedstawionym tekście zwrócono uwagę z jednej strony na korzyści wynikające z upublicznienia, a z drugiej na zagrożenia, które niesie powiązane z upublicznieniem upolitycznienie części rynku elektroenergetycznego. W kolejnych częściach artykułu ujęto niektóre, najistotniejsze z punktu widzenia autora problemy wynikające z upolitycznienia. Wśród nich należy wyliczyć: opóźnienia inwestycyjne, problemy związane z charakterystyką produkcji i przyłączania energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych oraz niewystarczające wykorzystanie potencjału integracji międzynarodowej sieci elektroenergetycznej. Artykuł odnosi się również do funkcji motywacyjnej, jaką w gospodarce wolnorynkowej pełni konkurencja oraz procesy globalizacyjne.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia problematykę wpływu orientacji na wyniki publicznego szpitala, będącego jednym z przykładów organizacji publicznej. Istotną rolę w tym wymiarze odgrywa ich elastyczność strategiczna i operacyjna. Umiejętność dostosowania się do warunków, w jakich przychodzi jej funkcjonować, wpływa na budowę przewagi konkurencyjnej organizacji. Elastyczność oddziałuje znacząco na dynamikę zmian modeli biznesowych. Zestawienie systemu monitorowania wyników z decyzjami usprawniającymi procesy, oparte na zasadach uelastyczniania organizacji, może pozwolić na umiejętne sterowanie konkurencyjnym i efektywnym modelem biznesu, wykorzystywanym w podmiocie publicznym. Organizacja publiczna bez względu na charakter działania, realizując swoją misję, skupia się na generowaniu dobra społecznego zamiast finansowego zwrotu z inwestycji, dlatego też potrzebuje stabilnego modelu biznesowego, aby uzyskać efekt skali. (abstrakt oryginalny)
4
100%
Celem artykułu jest identyfikacja zmian strukturalnych zachodzących w grupie największych polskich przedsiębiorstw publicznych (pp) w ostatnich 15 latach oraz określenie ich roli i znaczenia wśród największych podmiotów gospodarczych w Polsce. W opracowaniu dokonano wieloaspektowej analizy badanej grupy przedsiębiorstw, wykorzystujących trzy charakterystyki ekonomiczne: przychody ze sprzedaży, zatrudnienie i zysk netto. (fragment tekstu)
W organizacjach sektora publicznego w obliczu burzliwego otoczenia, charakteryzującego się szybko zmieniającymi się technologiami, generującymi coraz wyższe koszty oraz rosnącymi potrzebami odbiorców usług publicznych, istnieje pilna konieczność wprowadzania zmian doskonalących ich funkcjonowanie. Do ważnego obszaru zmian, które mogą przyczynić się do wzrostu sprawności działania organizacji publicznych, należy zaliczyć sferę zarządzania nimi. W ramach działalności sektora publicznego szczególnym obszarem jest sektor ochrony zdrowia. Wybór sektora publicznej ochrony zdrowia jako obszaru badań w ramach sektora publicznego wynika z jednej strony ze znaczenia publicznej ochrony zdrowia, z drugiej zaś - problemów związanych z jej organizacją i finansowaniem. Głównym źródłem problemów systemu ochrony zdrowia są przede wszystkim ograniczone zasoby finansowe dostępne w ramach tego systemu, ale również - pośrednio - na jego sprawność wpływa nie do końca efektywne zarządzanie tymi zasobami. Problemy te są szczególnie widoczne w funkcjonowaniu polskiej publicznej ochrony zdrowia, która przechodzi proces ciągłych zmian. W tym kontekście pojawia się pytanie o wpływ zachowań przedsiębiorczych na poziomie indywidualnym i organizacyjnym na funkcjonowanie publicznych organizacji ochrony zdrowia w Polsce. Wydaje się, że rozwój zachowań przedsiębiorczych może przyczynić się do poprawy funkcjonowania jednostek ochrony zdrowia w perspektywie strategicznej w aspekcie wyników finansowych i niefinansowych. (fragment tekstu)
L ' objectif de cet article est d ' apporter une contribution à l ' amélioration des résultats des entreprises publiques camerounaises dont les performances sont médiocres. A partir de la théorie de l ' agence, nous essayons de montrer au plan théorique et empirique, le rôle déterminant des conseils d ' administration dans ces performances.(abstrakt oryginalny)
Opisano model menadżerskiej administracji publicznej. Zaprezentowano klasyfikację usług publicznych realizowanych w gminach. Przedstawiono udział polskich organizacji pozarządowych w świadczeniu usług publicznych. Wskazano obszary i skalę działań organizacji pozarządowych w 2006 r.
Organizacje sektora publicznego podlegają procesowi ciągłego rozwoju, który obejmuje wprowadzanie zmian o charakterze innowacyjnym. Opierają się one na twórczym rozwiązywaniu problemów, stosowaniu nowych rozwiązań i metod działania, a więc uczeniu się i tworzeniu nowej wiedzy. W organizacjach sektora publicznego wiedza jest jednym z najważniejszych zasobów i posiada kluczowe znaczenie dla pozycji organizacji, a więc szczególnego znaczenia nabierają innowacyjne praktyki dotyczące dzielenia się wiedzą w organizacji. Postęp techniczny przyczynia się do wzrostu wiedzy wypracowywanej w organizacjach, a dzielenie się wiedzą buduje tożsamość organizacji oraz lojalność pracowników, co pozwala na osiągnięcie efektu przynoszącego korzyści całej organizacji. Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie charakterystycznych cech wiedzy wraz ze strategiami jej kodyfikacji i personalizacji, przegląd innowacyjnych metod dzielenia się wiedzą w organizacjach publicznych oraz wskazanie efektów innowacyjnego dzielenia się wiedzą. (abstrakt oryginalny)
Podstawową różnicą pomiędzy przedsiębiorstwami sektora prywatnego i publicznego jest cel, dla którego funkcjonują. W pierwszym przypadku jest to wypracowanie zysku wyrażonego w wartościach monetarnych, natomiast dla organizacji publicznych - zaspokojenie potrzeb społecznie uznanych za ważne. Różnice występujące między sektorem prywatnym i publicznym w znacznym stopniu wpływają na identyfikację i hierarchizację kluczowych czynników sukcesu organizacji. O ile literatura przedmiotu dostarcza gotowych zestawień tego typu czynników dla pierwszych z wymienionych wyżej organizacji, o tyle w przypadku podmiotów zarządzania publicznego jest to pole wymagające eksploracji. Autorka publikacji podjęła próbę identyfikacji kluczowych czynników sukcesu organizacji sektora publicznego na podstawie analizy literatury przedmiotu.(fragment tekstu)
Stosowanie określonej metodyki pozwala na uzyskanie efektów w trzech zakresach: wiedzy, postaw i umiejętności. Opierając się na przywołanej triadzie efektów, autorzy artykułu przeprowadzili badania, które miały na celu dogłębne poznanie teoretycznych i praktycznych problemów związanych z zarządzaniem zmianą (restrukturyzacją) w przedsiębiorstwie publicznym.
11
84%
Skarb Państwa jako akcjonariusz spółek publicznych nie tylko wykazuje się aktywnością w zakresie wykonywania uprawnień korporacyjnych wynikających z akcji, ale również stara się zapewnić sobie jak największą kontrolę nad spółkami, w których ma udziały. W artykule zawarte są wyniki analizy statutów wszystkich 23 spółek notowanych na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, w których na koniec 2011 roku Skarb Państwa był akcjonariuszem notyfikowanym. Badania wykazały, że obok kontroli kapitałowej Skarb Państwa stosuje statutowe mechanizmy lewarowania kontroli, stanowiące odstępstwo od zasady proporcjonalności. Szczególnie często wykorzystuje górną granicę wykonywania prawa głosu, osobiste uprawnienia akcjonariusza, podwyższone progi większości głosów niezbędnej do podjęcia ważnych decyzji oraz kworum wymagane do ważności uchwał na walnym zgromadzeniu. Konfiguracja mechanizmów lewarowania kontroli w większości spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa pozwala na dalsze znaczne zmniejszanie w przyszłości udziału kapitałowego tego akcjonariusza bez utraty przez niego kontroli nad tymi spółkami. Umożliwia to Skarbowi Państwa stopniowe uwalnianie kapitału poprzez sprzedaż akcji, co będzie mieć wpływ na cały rynek kapitałowy w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Strategia międzynarodowej dywersyfikacji geograficznej jest związana z internacjonalizacją działalności. R. W. Griffin podzielił przedsiębiorstwa na krajowe, międzynarodowe, wielonarodowe oraz globalne. Większość polskich przedsiębiorstw należy do grupy przedsiębiorstw międzynarodowych, a Autorzy postanowili bliżej poznać motywy, kierunki i determinanty ich międzynarodowej dywersyfikacji geograficznej. Dlatego podjęli się zbadania związków pomiędzy międzynarodową dywersyfikacją geograficzną a strukturami własnościowymi spółek Nadrzędnym celem autorów, było określenie wpływu struktur własnościowych na stopień zdywersyfikowania geograficznego polskich spółek publicznych dla zmiennych z lat 2005-2006.
Opracowanie prezentuje metodę etatyzacji opartą na idei benchmarkingu i wartościowania funkcji komórek i jednostek organizacyjnych. Określono przesłanki powstania, cele i założenia metody. Scharakteryzowano proces tworzenia systemu techniczno-organizacyjnej oceny sfery administracyjno-zarządczej i sfery wytwórczej przedsiębiorstw. Przedstawiono uniwersalny model benchmarkingowej oceny komórek administracyjnych oraz tok postępowania w procedurze etatyzacyjnej. Zaprezentowano proces i wyniki zastosowania metody w wybranym przedsiębiorstwie sektora publicznego. (abstrakt oryginalny)
Na podstawie danych kwartalnych dotyczących województwa Śląskiego oszacowano parametry postaci zredukowanej modelu charakteryzującego sektor przedsiębiorstw publicznych i prywatnych. Oszacowane równania charakteryzowały się wysoką zgodnością, z wyjątkiem równania wyniku finansowego sektora publicznego. Aby można było dokonać analizy porównawczej w poszczególnych równaniach charakteryzujących sektory własności znalazły się te same kategorie zmiennych. (fragment org. streszczenia)
Grounded on literature review on risk disclosures and risk reporting practices, the paper aims to explore the extent and content of voluntary risk reporting practices of non-financial companies. Annual reports, focusing on several areas of concern of sampled public companies from three different sectors were subject to content analysis combined with morphology analysis. The results show that the extent of risk disclosure within non-flnancial risk exposure is broad and not connected with the sector, which is similar to findings within the cohesion of reported risk exposure with those provided in the so-called "top 10 risk" rankings. However, disclosures concerning risk management practices visibly differ among the analysed sectors. The paper contributes to the existing debate on the need and practice of risk reporting by providing insight into practices of non-financial companies operating in Poland as an emerging economy. (original abstract)
The purpose of our study was to contribute to theory by resolving the uncertainties regarding the effects of organisational effectiveness measures on public management outcomes. Our overarching question was this: How do performance measurements help or hinder organisational effectiveness in public sector? More specifically, how important are contents of measures for facilitating organisational exploration and exploitation? Further, does the pattern (structure) of performance measures have implications for public organisation growth and survival? Also, is a performance measurement process in a public organisation associated with organisational effectiveness? In addition to the questions about main effects posed above, we asked the questions about moderators that reflect contextual concerns. Does the accumulated evidence support the idea that distinctive features of public management influence (strengthen or weaken) feasibility of performance measurement system? Does the characteristics of high-performing organisation change necessity or potency of performance measurement system on organisational effectiveness in public sector? (fragment of text)
Celem artykułu jest określenie zakresu własności państwowej oraz zbadanie, czy występują różnice w wynikach finansowych i sportowych między państwowymi a prywatnymi przedsiębiorstwami prowadzącymi kluby piłki nożnej w polskiej Ekstraklasie. Badaniem objęto panel składający się ze 100 podmiotów (N) zawierający 26 przedsiębiorstw prowadzących kluby piłki nożnej, których męskie drużyny w pięciu sezonach - 2016/2017, 2017/2018, 2018/2019, 2019/2020 i 2020/2021 - uczestniczyły w rozgrywkach Ekstraklasy. Zakres czasowy badań obejmował pięć kolejnych lat sprawozdawczych kończących się w latach 2017, 2018, 2019, 2020 i 2021. Do przeprowadzenia badań zastosowano metodę analizy statystycznej i finansowej. Opierając się na wybranych wskaźnikach, porównano wyniki finansowe i sportowe przedsiębiorstw państwowych i prywatnych w latach 2017-2021. Obliczono średnie i mediany przyjętych do analizy zmiennych (wskaźników finansowych i sportowych). Do oceny różnic między wskaźnikami badanych grup przedsiębiorstw zastosowano nieparametryczny test Kruskala-Wallisa. Z przeprowadzonej analizy wynika, że państwo w postaci spółek Skarbu Państwa oraz jednostek samorządowych pozostaje istotnym akcjonariuszem w strukturze własności przedsiębiorstw prowadzących profesjonalne kluby piłki nożnej w Polsce. Badanie różnic w wynikach finansowych między przedsiębiorstwami państwowymi a prywatnymi wykazało statystycznie istotne różnice w wysokości większości wskaźników finansowych. Spośród trzech grup przedsiębiorstw najgorsze wyniki finansowe mierzone wskaźnikami rentowności, płynności finansowej, zadłużenia, kosztów zespołu oraz wielkości kapitału osiągnęły przedsiębiorstwa sektora samorządowego. Najlepszą sytuacją finansową charakteryzowały się przedsiębiorstwa sektora państwowego. Pomimo że nie zaobserwowano statycznej istotnej różnicy wyników sportowych w grupach klubów, to przedsiębiorstwa prywatne osiągnęły lepsze rezultaty (wartości mediany i średniej) od pozostałych przedsiębiorstw w zakresie większej liczby zdobytych punktów i wyższego miejsca na koniec sezonu rozgrywek. (abstrakt oryginalny)
Na przykładzie Radia Opole przedstawiono kształtowanie i umacnianie wizerunku firmy prowadzące do uzyskania certyfikatu zarządzania jakością.
Reaktywowanie w Polsce samorządu terytorialnego było jedną z najdonioślejszych decyzji politycznych podjętych w celu przeobrażenia ustroju Rzeczypospolitej Polski. Jej efektem było przejście od modelu państwa autorytarnego i centralnie zarządzanego do modelu państwa demokratycznego i zdecentralizowanego poprzez wzmocnienie udziału obywateli w zarządzaniu w wymiarze lokalnym, odbudowę wspólnot lokalnych i przekazanie im kompetencji w zakresie zaspokajania potrzeb zbiorowych na szczeblu lokalnym. Tym samym wzmocnieniu uległ udział obywateli w życiu publicznym na poziomie lokalnym, a realizacja zadań publicznych o charakterze lokalnym przez samorząd terytorialny przyniosła lepsze zarządzanie środkami publicznymi znajdującymi się pod bezpośrednią kontrolą reprezentantów wspólnot lokalnych. Jednak obok pozytywnych zmian można było zaobserwować wiele niepokojących zjawisk z obszaru patologii zarządzania w sektorze publicznym. W prezentowanym opracowaniu podjętym problemem jest skala korupcji w samo- rządach gminnych identyfikowana przez pracowników samorządowych. Dla tak sformułowanego problemu wskazano cel, którym jest określenie obszaru korupcji w samorządach gminnych i organizacjach/przedsiębiorstwach wykonujących zadania samorządów gminnych (miejskich, miejsko-gminnych) na podstawie badań przeprowadzonych wśród pracowników samorządowych. Podjęto też w opracowaniu próbę zaproponowania działań, których wdrożenie ograniczyłoby skalę korupcji w wymiarze lokalnym. Praca ma część teoretyczną, w której zostały zdefiniowane w oparciu o literaturę naukową i prawo podstawowe kwestie związane z obszarem korupcji w sektorze publicznym oraz część empiryczną opartą o badania przeprowadzone w gminach i miastach Warmii i Mazur. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Rola i miejsce sektora państwowego we współczesnej gospodarce
84%
Współczesna rzeczywistość daje wiele powodów do analizy miejsca i roli sektora państwowego w gospodarce. Ze względu na niezdolność gospodarki rynkowej do rozwiązywania szeregu problemów ekonomicznych, które ona sama wywołuje, rynek nie jest doskonałym mechanizmem regulacji działalności gospodarczej. Rynek nie jest zainteresowany produkcją dóbr publicznych; nie jest on także w stanie zapewnić socjalnych gwarancji, neutralizować nadmiernego zróżnicowania w dystrybucji zasobów i dochodów itp. Państwo, z jednej strony pełniąc funkcję regulacyjną, a z drugiej - występując jako podmiot stosunków rynkowych, odgrywa dzisiaj znaczącą rolę w gospodarce. W centrum dyskusji naukowców i praktyków obecnie znajduje się właścicielska funkcja państwa.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.