Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Public-private partnerships
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Autor poruszył temat jakie będzie miejsce sektora prywatnego w partnerstwie z publicznym, o którym mowa w strategii gospodarczej rządu. Jak głęboko trzeba się posunąć z tworzeniem reguł działania PPP przekonują datowane na grudzień 2001 roku "Wskazówki dla organów sektora publicznego tworzących spółki z sektorem prywatnym" przygotowane przez Partnerships UK (raport i wiele innych informacji na ten temat dostępne są na stronie internetowej www.partnershipsuk.gov.uk, który dotyczy tylko spółek publiczno-prywatnych).
Fraud presents a serious problem and arising issue for all of society at national and global levels. According to global fraud research conducted by the Association of Certified Fraud Examiners, it is estimated that the average company loses about 5% of its annual revenue due to different types of business fraud. Total estimated annual fraud losses according to global ACFE research reaches about 4.7 trillion dollars. Business frauds also present an important issue for the Croatian economy, business community and society as a whole. The main purpose of this paper is to examine differences in fraud characteristics between state-owned and private companies in the Republic of Croatia. Research was based on data on business frauds obtained by the Association of Certified Fraud Examiners Croatia which included 124 respondents. Data were related to frauds that occurred in Croatian companies in 2021 and 2020. Research results revealed how differences in fraud characteristics among privately and state-owned companies exist. Based on a sample of Croatian companies that were victims of fraud, it is noted how fraud in state-owned companies lasts longer and creates greater loses in comparison to fraud in private owned companies. Moreover, data related to estimated fraud loss and fraud duration were statistically significant in terms of differentiating these two groups of companies. Based on data on discriminatory variables a logistic regression model correctly classified 78.46% of companies in the group of companies that are privately or state-owned. (original abstract)
Artykuł dotyczy problematyki zobowiązania się do zwolnienia z odpowiedzialności z tytułu świadczeń publicznoprawnych w prawie polskim. Obejmuje analizę źródeł klauzul indemnifikacyjnych w polskim porządku prawnym i podstaw ich zastosowania, z uwzględnieniem ich pochodzenia z systemu common law oraz miejsca w stosunkach umownych zawieranych pod prawem polskim. W artykule przeprowadzona została analiza regulacji art. 392 Kodeksu cywilnego jako podstawowego źródła umownego zwolnienia danej osoby z jej zobowiązania, ze szczególnym naciskiem na treść obowiązków gwaranta. Autor dokonuje charakterystyki natury zobowiązania publicznoprawnego w kontekście możliwości zwolnienia z obowiązku świadczenia związanego z tego typu zobowiązaniem. Prezentuje także rozwiązanie, które minimalizuje ryzyko uznania klauzuli indemnifikacyjnej odnoszącej się do zobowiązania publicznoprawnego za niezgodną z prawem. (abstrakt oryginalny)
4
84%
Niniejsze opracowanie jest próbą włączenia się do trwającej w literaturze przedmiotu dyskusji dotyczącej sposobów pomiaru kontroli w spółkach publicznych. Traktowanie praw kontroli na równi z prawami głosu i pomijanie w ten sposób zdolności akcjonariuszy do budowania koalicji może w istotny sposób wpływać na konkluzje płynące z badań empirycznych poświęconych nadzorowi korporacyjnemu. Opracowanie składa się z dwóch części, zaś jego podstawowym celem jest przedstawienie dotychczasowego stanu badań nad pomiarem praw kontroli w spółkach publicznych i określenie podstawowych kierunków ich dalszego rozwoju. W pierwszej części przedstawiono tradycyjne miary kontroli akcjonariuszy nad spółką. Część drugą poświęcono możliwości wykorzystania dorobku teorii gier przy konstruowaniu miar wpływu akcjonariuszy na strategię funkcjonowania firmy. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule skoncentrowano się na podstawowych różnicach miedzy zasadami ujmowania środków trwałych w polskim prawie bilansowym i MSSF. W pierwszej części, na podstawie analizy UoR i MSSF, wykazano potencjalne różnice w wymienionym zakresie, w drugiej - wyniki badania rocznych raportów za lata 2004 i 2005 polskich spółek publicznych z WIG 20. Spółki, co prawda, ujawniły informacje o różnicach dotyczących zasad wyceny l środków trwałych według UoR i MSSF, ale ich szczegółowa analiza nie jest możliwa. Badania potwierdziły jedynie, iż w omawianym obszarze praktyki sprawozdawczości finansowej najbardziej znaczącą jest różnica związania z koniecznością wyceny środków trwałych w wartości godziwej, zamiast w koszcie historycznym. Pozostałe różnice dotyczą wyceny i prezentacji nieodpłatnie otrzymanych praw do wieczystego użytkowania gruntów, wyceny w warunkach hiperinflacji i odpisów utraty wartości.
Artykuł przedstawia wybrane zagadnienia dotyczące współpracy pomiędzy podmiotem publicznym a partnerem prywatnym w ramach tzw. zinstytucjonalizowanego modelu partnerstwa publiczno-prywatnego, który polega na realizacji przedsięwzięcia przez spółkę z kapitałem mieszanym, zawiązaną wspólnie przez podmiot publiczny oraz partnera prywatnego. Rozproszenie regulacji dotyczących takich spółek celowych, a także występujące niejednoznaczności interpretacyjne powodują, że podmioty publiczne nadal rzadko sięgają po tę formę współpracy, mimo iż umożliwia ona ścisłą współpracę z partnerem prywatnym w całym toku realizacji przedsięwzięcia. Mając na uwadze duży potencjał zinstytucjonalizowanego partnerstwa publiczno-prywatnego oraz wciąż niewielkie zainteresowanie taką formą współpracy, autor zwraca uwagę na podstawowe zagadnienia, które mogą stanowić potencjalne czynniki powstrzymujące podmioty publiczne od wybierania tej formuły partnerstwa. Zagadnienia te dotyczą zarówno etapu zawiązania, bieżącego funkcjonowania, jak i rozwiązania spółki celowej o kapitale mieszanym. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Rada nadzorcza w procesie zarządzania strategicznego w spółkach komunalnych
84%
Głównym celem artykułu jest przedstawienie roli jaką odgrywa w zarządzaniu strategicznym rada nadzorcza w spółkach z udziałem jednostek samorządu terytorialnego. W pierwszej części pracy przedstawiono istotę i zakres nadzoru korporacyjnego, a także podkreślono różnicę pomiędzy pojęciem nadzoru właścicielskiego a korporacyjnego. Następnie opisano podstawowe funkcje i zadania organu nadzorczego będącego fundamentem wewnętrznego mechanizmu nadzoru właścicielskiego w spółkach prawa handlowego. W drugiej części pracy, na podstawie obowiązujących norm prawnych scharakteryzowano spółki tworzone przez jednostki samorządu terytorialnego oraz funkcjonujący w nich obligatoryjnie organ nadzorczy. W ostatniej części zwrócono uwagę na konieczność udziału rad nadzorczych w zarządzaniu strategicznym nie tylko spółek, w których udziały posiadają jednostki samorządu terytorialnego, ale także w pozostałych typach przedsiębiorstw. Dodatkowo ukazano korzyści oraz skutki włączenia organu nadzorczego do procesu podejmowania decyzji strategicznych. (abstrakt oryginalny)
Spółki publiczne, wśród których znajdują się podmioty debiutujące w alternatywnym systemie obrotu NewConnect (ASO), powinno cechować bezpieczeństwo wykorzystania powierzonych im środków. Bezpieczeństwo to jest rozumiane jako zdolność wywiązywania się z deklaracji składanych inwestorom przed debiutem. (...) W celu oceny jakości debiutujących na rynku NewConnect spółek przeanalizowano deklaracje zarządów pięciu pierwszych spółek, które zadebiutowały w ASO w dniu jego oficjalnego otwarcia. Następnie skonfrontowano je z wynikami, jakie spółki osiągnęły w czasie niespełna dwu i pół roku. Ocenie poddano zadeklarowane w dokumentach informacyjnych strategie rozwoju oraz przedstawiono prognozy finansowe. Następnie na podstawie raportów rocznych za 2007, 2008 i 2009 rok przeprowadzono porównanie deklaracji z osiągniętymi wynikami, dzięki czemu sprawdzono stopień, w jakim spółki wywiązały się z obietnic składanych inwestorom przed debiutem. W konsekwencji dokonano oceny jakości debiutujących spółek w kontekście umowy społecznej zawartej z inwestorami. (fragment tekstu)
W obowiązującym stanie prawnym nie ma podstaw prawnych do wprowadzenia podziału przedsiębiorców na tych, którzy są notowani na rynku regulowanym, tj. Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA, a także na tych, którzy są podmiotami gospodarczymi transparentnymi podatkowo i majątkowo, lecz nie pozyskują finansowania z tego rynku. Należy zauważyć, że zarówno w Kodeksie spółek handlowych, jak i w ustawach z tzw. prawa inwestorskiego brak definicji legalnej spółki giełdowej. Niniejszy artykuł stanowi próbę odpowiedzi na pytania: czym tak naprawdę różnią się wskazane podmioty oraz na ile, w czasach crowdfundingu oraz startupów, pragmatyczne jest wprowadzanie nowej formy prowadzenia działalności gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki badań na temat relacji strategii rozwoju polskich spółek publicznych (strategia dywersyfikacji i strategia internacjonalizacji) i ich wyniki finansowe. Na podstawie badań, przeprowadzonych w okresie 2005-2007, ze wszystkich polskich spółek publicznych notowanych na GPW w Warszawie, stwierdzono, że istnieją współzależności między strategią dywersyfikacji i zmienną ROA w postaci pozytywnych relacji między tymi typami zmiennych (wyższe zróżnicowanie, tym wyższe ROA przedsiębiorstw). Jednocześnie okazało się, że praktycznie nie ma zależności między strategią internacjonalizacji i wyników finansowych spółek.
Obecność kobiet w kierownictwie jednostek gospodarczych jest tematem gorących dyskusji. Podstawowym zagadnieniem jest wpływ udziału kobiet w gronach decyzyjnych na wyniki finansowe spółek. Literatura dostarcza niejednoznacznych odpowiedzi, co tłumaczy się różnymi czynnikami. Celem badań jest zatem próba weryfikacji hipotezy o występowaniu zależności między reprezentacją kobiet we władzach spółek notowanych na GPW w Warszawie, a ich standingiem finansowym. Badania przeprowadzono za pomocą mierników taksonomicznych i analizy korelacji.(abstrakt oryginalny)
Obiegowe pojecie dobrej praktyki i ładu korporacyjnego znane jest w kraju od ponad dwóch dekad. Jednakże w polskim prawie funkcjonuje dopiero od lat siedmiu. Wprowadziła je w życie Ustawa z 23 sierpnia 2007 r. "o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym" (Dz. Ustaw 2007 r.,Nr 171, poz. 1206). Pokłosiem obserwacji polskiego rynku było też sformułowanie 48 rekomendacji dotyczących funkcjonowania walnego zgromadzenia, rady nadzorczej i zarządu oraz relacji z instytucjami zewnętrznymi w zapisach "Dobrych praktyk w spółkach publicznych 2002".(fragment tekstu)
W dniu 29 lipca 2005 r. Sejm RP uchwalił pakiet trzech ustaw regulujących zasady funkcjonowania rynku kapitałowego, które zastąpią dotychczasową ustawę z 1997 r. dotyczącą prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi. Jedną ze wspomnianych ustaw jest ustawa o ofercie publicznej i warunkach wprowadzenia instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych. U podstaw tych regulacji legła potrzeba wdrożenia do prawa polskiego trzech derektyw WE z tego zakresu.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.