Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 39

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Purchase method
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Artykuł zawiera rozważania autora na temat transakcji fuzji i przejęć (M&A) w województwie świętokrzyskim na przykładzie kieleckich przedsiębiorstw (m.in. EXBUD S.A.).
Przedsiębiorstwa mogą wykorzystywać procesy fuzji i przejęć (M&A) do poprawy swojej pozycji konkurencyjnej. W artykule przedstawiono informacje na temat, czy procesy fuzji i przejęć wciąż są popularnym zjawiskiem wykorzystywanym przez polskie przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
Niniejszy artykuł składa się z dwóch części. Celem pierwszej części jest przedstawienie różnic i ich konsekwencji finansowych, regulujących procesy połączeń jednostek - projektu Krajowego Standardu Rachunkowości oraz MSR 22 Połączenia spółek - dotyczących ustalenia wielkości rezerw restrukturyzacyjnych i ich ujęcia w sprawozdaniach finansowych spółki przejmującej bądź spółki przejmowanej, powstałych na dzień połączenia jednostek metodą nabycia. Natomiast w drugiej części artykułu został poruszony problem podwójnej ewidencji składników majątku trwałego w procesie rozliczania połączeń jednostek metodą nabycia, wynikający z odmiennych uregulowań ustawy o rachunkowości i ustaw podatkowych, co wmusza konieczność ustalenia rezerw i aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest wskazanie wyzwań w zakresie wyceny wewnętrznie wygenerowanych wartości niematerialnych spółki przejętej, ujawnianych w wyniku połączenia jednostek gospodarczych. Przedstawiono podstawowe definicje związane z opisywanymi składnikami aktywów, wynikające z krajowych i międzynarodowych regulacji rachunkowości. Zostały zaprezentowane zasady ujmowania i wyceny wartości niematerialnych ujawnionych w wyniku połączenia. Szczególną uwagę poświęcono wartości firmy, ze wskazaniem powiązań występujących pomiędzy nią a zasadami przyjętymi do wyceny przejętych aktywów i zobowiązań oraz ceny przejęcia. Przeprowadzone rozważania wskazują na występowanie obszarów szczególnie narażonych na pojawienie się nieprawidłowości.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia transakcje wykupu lewarowego i menedżerskiego (LBO i MBO). W szczególności autor omawia strukturę realizacji transakcji LBO i MBO w krajach rozwiniętych oraz specyficzne uwarunkowania rozwoju transakcji w warunkach polskich.
W artykule zostały przedstawione metody prezentacji połączeń w polskim i międzynarodowym prawie bilansowym. Kierunki rozwoju fuzji w przyszłości będą zapewne nadal związane z rynkiem kapitałowym. W dalszej perspektywie polskie przedsiębiorstwa będą coraz silniej uczestniczyły w międzynarodowym rynku pracy i w międzynarodowych przepływach kapitału. Tym wymaganiom musi sprostać rachunkowość, która jako jeżyk biznesu ma dostarczyć inwestorom rzetelnych i porównywalnych informacji dla obecnych i przyszłych inwestorów. Dlatego wciąż jest doskonalone prawo bilansowe w tym zakresie. Tematyka połączenia jednostek gospodarczych została w znacznej części oparta na MSR 22, który został od 2005 roku zmieniony poprzez wprowadzenie MSSF 3 „Połączenia jednostek gospodarczych". Ten nowy standard wprowadza metodę nabycia jako jedyną dla rozliczania połączenia jednostek. Metoda nabycia opiera się na wartości godziwej nabytej jednostki. Podstawowym etapem stosowania tej metody jest ustalenie kosztu połączenia i alokacja kosztu połączenia. W nowym podejściu uwzględniono udziały mniejszościowe, mające wpływ na ustaloną wartość firmy, która zgodnie z MSR 36 nie jest już amortyzowana, lecz corocznie testowana na utratę wartości.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest pokazanie motywów łączenia się przedsiębiorstw, przedstawienie istoty synergii, jej źródeł, wartości oraz kosztów. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie metod finansowania transakcji fuzji i przejęć oraz wykorzystywanych w ich ramach źródeł finansowania na rynkach rozwiniętych pod kątem korzyści strat, jakie mogą ponieść strony transakcji. Przedstawiono również sposoby finansowania transakcji fuzji i przejęć w polskiej praktyce lat dziewięćdziesiątych i tendencje na rynku światowym.
Przedstawiono zakres i strukturę przejęć dokonywanych przez inwestorów zagranicznych. Omówiono skutki przejęć z udziałem inwestorów zagranicznych.
W opracowaniu omówiono procesy przejęć na tle prywatyzacji prowadzonej w województwie małopolskim, oraz motywy udziału w tych procesach inwestorów zagranicznych. W dalszej części artykułu scharakteryzowano zmiany w funkcjonowaniu browaru Okocim SA - przedsiębiorstwa państwowego poddanego procesowi przejęcia.
Omówiono sposoby łączenia się spółek przewidziane w prawie handlowym i metody ich rozliczania, proponowane przez przepisy prawa bilansowego. Metody rozliczania procesu łączenia się spółek to metoda nabycia ma zastosowanie gdy występuje spółka przejmująca i metoda łączenia udziałów stosowana w przypadku kiedy żadna z spółek nie może być spółką przejmującą.
12
Content available remote Cechy aukcji internetowych w kontekście teorii sygnałów. Wyniki badań
63%
Autorzy opracowania są zainteresowani przede wszystkim analizą elementów wizualnych aukcji internetowej, tworzących rdzeń sygnałów otrzymywanych przez potencjalnego nabywcę-uczestnika aukcji. W tym obszarze prowadzą badania, głównie metodą eksperymentów naturalnych. W niniejszym artykule dokonano analizy problematyki na gruncie literatury przedmiotu, wychodząc od zjawiska asymetrii informacji oraz teorii sygnalizacyjnej (signaling theory). Na tym tle zaprezentowano wybrane wyniki badań zachowań konsumentów online pod względem ich wrażliwości na zmiany wybranych elementów wizualnej prezentacji aukcji internetowej. Teoria sygnalizacji jest szeroko wykorzystywana w piśmiennictwie międzynarodowym, w kontekście analizy aukcji internetowych, przy czym na gruncie badań polskich zainteresowanie tą problematyką jest zdecydowanie słabsze. (fragment tekstu)
Metoda nabycia to podstawowy sposób prezentacji połączeń jednostek gospodarczych w polskim prawie bilansowym, a jedyny w świetle uaktualnionego MSSF 3. Celem niniejszego artykułu jest zwrócenie uwagi na najważniejsze kwestie związane z jej stosowaniem. Należy zauważyć, że powinno kolejnych zmian w polskim prawie bilansowym nadal funkcjonuje metoda łączenia udziałów. Jest ona bardzo prosta i oparta na wartościach księgowych łączących się spółek. Stosowana jest wtedy, gdy nie ma możliwości identyfikacji jednostki przejmującej. Takich możliwości nie daje wykorzystanie nowych regulacji zawartych w MSSF 3, gdyż w tym wypadku jedynym sposobem rozliczenia połączenia jednostek gospodarczych jest zastosowanie metody nabycia opartej na wartościach godziwych i konieczność identyfikacji jednostki przejmującej. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest prezentacja metod i sposobów bilansowego rozliczania procesu łączenia się jednostek gospodarczych przewidzianych przepisami polskiego prawa bilansowego i rozwiązaniami MSSF, oraz ukazanie różnic między tymi regulacjami w zakresie rozliczania procesu połączeń. W poszczególnych częściach opracowania przedstawiono istotę i procedury postępowania zgodnie z polski prawem bilansowym w przypadku zastosowania metody nabycia i metody łączenia udziałów. Dokonano porównania obowiązujących metod oraz zaprezentowano istotne różnice między obowiązującymi w Polsce metodami. Zaprezentowano również rozwiązania przewidziane w MSSF 3. Omówiono etapy postępowania w metodzie nabycia oraz zwrócono uwagę na rozbieżności między rozwiązaniami krajowymi a Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje zasady, na jakich - zgodnie z przepisami dyrektywy Rady 2006/112/WE z 28.11.2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej - dalej dyrektywa 2006/112 - uzupełnionymi orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości - podatnik może zrealizować przysługujące mu prawo do odliczenia, ze szczególnym uwzględnieniem prawa do odliczenia z tytułu nabyć towarów i usług opodatkowanych na zasadach odwrotnego obciążenia oraz transakcyjnego wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. W obu tych przypadkach podatek jest bowiem rozliczany przez nabywcę towaru lub usługi. W mechanizmie odwrotnego obciążenia rozliczenie to następuje jednak niejako w zastępstwie dostawcy, który w świetle prawa unijnego dla tych czynności jest podatnikiem, a nabywca tylko zobowiązanym do zapłaty tego podatku, podczas gdy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów to nabywca jest zwykle podatnikiem i osobą zobowiązaną do zapłaty podatku. (abstrakt oryginalny)
Cel - przedstawienie potencjalnych trudności związanych z zastosowaniem metody nabycia na potrzeby rozliczenia w księgach rachunkowych prawnego połączenia jednostek pod wspólną kontrolą, zgodnie z przepisami polskiego prawa bilansowego. Metodologia badania - analiza literatury posłużyła do zebrania informacji na temat obecnie stosowanych metod księgowego rozliczenia połączeń pod wspólną kontrolą. Metodę dedukcji wykorzystano dla wskazania skutków wykorzystania metody nabycia w szczególnych przypadkach tych połączeń. Wynik - metoda nabycia może być wykorzystana na potrzeby rozliczenia połączenia jednostek pod wspólną kontrolą, ale nie we wszystkich przypadkach. Są sytuacje, w których jej zastosowanie powoduje trudności techniczne związane z jej prawidłową aplikacją. Oryginalność/Wartość - wyniki analizy mogą być wykorzystane przy wprowadzaniu zmian w krajowych regulacjach rachunkowości. (abstrakt oryginalny)
W procesach fuzji i przejęć występują w różnych rolach instytucje finansowe. Wspierają one zarówno przedsiębiorstwa poszukujące celów przejęcia i realizujące transakcje przejęć, jak i przedsiębiorstwa broniące się przed prowadzonymi próbami przejęcia. W artykule omówiono pakiety usług finansowych dla przedsiębiorstwa przejmującego i przejmowanego. Prześledzono fuzje i przejęcia w Polsce, Niemczech i Stanach Zjednoczonych.
Media społecznościowe umożliwiają grupowanie internautów wokół wspólnych zainteresowań, poglądów, idei. Podstawowym wyróżnikiem mediów społecznościowych jest możliwość wykreowania treści stworzonych przez samych internatów i ich upowszechnienie w ramach danej wirtualnej społeczności. Przykładem mediów społecznościowych są serwisy społecznościowe (z serwisem Facebook.com na czele), ale także fora i grupy dyskusyjne, blogi, serwisy oceniające. Media społecznościowe cechuje potencjał transakcyjny. W ramach bowiem podtrzymywania i nawiązywani więzi miedzy członkami danej społeczności, dochodzi także do wymiany informacji, które kształtują proces nabywczy internauty. W zależności od źródła oddziaływania (członkowie społeczności czy też przedsiębiorstwo np. prowadzące sklep internetowy na swoim profilu firmowym), zmienia się charakter procesu nabywczego, bądź to na etapie poszukiwania informacji o produkcie/ usłudze, bądź to na etapie podejmowania ostatecznej decyzji o zakupie. Social commerce oznacza generalnie użycie mediów społecznościowych w handlu elektronicznym. Podstawowym celem artykułu jest analiza i ocena roli oddziaływania społeczności wirtualnej, przejawiającej się w mediach społecznościowych, na proces nabywczy. Celem pomocniczym jest dyskusja nad zakresem znaczeniowym pojęcia social commerce. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono znaczenie integracji potransakcyjnej w procesie nabycia przedsiębiorstwa. W rezultacie przeprowadzonego badania sformułowano zestaw kluczowych czynników warunkujących powodzenie procesu integracji potransakcyjnej oraz pośrednio procesu nabycia przedsiębiorstwa dla warunków polskiego rynku. Te elementy to: opracowanie szczegółowych planów integracji, uczciwa komunikacja wyjaśniająca zmiany i prezentacja celów nabycia, zatrzymanie w firmie kluczowych pracowników, silne przywództwo, wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za proces integracji, właściwe tempo wdrożenia planów integracji, pozyskanie zaangażowanych pracowników wykonawczych.
Artykuł dotyczy problemów klasyfikacji składników majątku nabytego w drodze przejęcia. Przedmiotem rozważań jest sposób ujęcia przejętych aktywów w bilansie spółki przejmującej na dzień połączenia, które z założenia nie będą wykorzystywane w działalności gospodarczej, lecz traktowane jako inwestycje lub zostaną sprzedane.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.