Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  QS 9000
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Przemysł motoryzacyjny żąda od dostawców ciągłego doskonalenia systemu zarządzania jakością. Realizacja wymagań QS-9000 jest szansą szybszego dostosowania organizacji do normy ISO 9001:2000 oraz wdrożenia TQM. Na przykładzie wybranej firmy przedstawiono chronologicznie uszeregowane kluczowe przedsięwzięcia mające miejsce w toku procesu wdrażania QS-9000 w latach 1999-2001, oraz przegląd zrealizowanych tematów, co obrazuje rozmiar dokonanych prac dostosowawczych.
W artykule omówione są normy ISO wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym, które stanowią podstawę standaryzacji. Wzrost konkurencji i konieczność minimalizacji kosztów wymusiło na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku wprowadzenie ujednoliconych standardów. Działanie na rynku europejskim w branży motoryzacyjnej jest prawie niemożliwe bez systemu zarządzania jakością. W artykule zaprezentowane są krótkie charakterystyki najbardziej popularnych standardów w przemyśle motoryzacyjnym, np.: QS 9000, VDA 6.1 czy AVSQ.
Producenci kooperujący z branżą motoryzacyjną, oprócz certyfikatu na zgodność z wymaganiami norm ISO serii 9000, są często zobligowani do wdrażania systemu QS-9000 (standard opracowany w USA) czy VDA 6.1 (standard opracowany we Francji). Standard QS-9000 został opracowany w USA przez czołówkę producentów z branży samochodowej - General Motors, Forda oraz Chryslera. Norma VDA 6.1 jest natomiast niemieckim odpowiednikiem QS-9000. Jedną z pierwszych w Polsce firm, która uzyskała certyfikaty VDA 6.1 oraz QS-9000 jest Centra S.A.
Artykuł prezentuje podstawowe zmiany jakie zostały dokonane w ISO/TS 16949, w porównaniu z wymaganiami Wielkiej Trójki (QS-9000) tj. General Motors, Forda oraz Chryslera. Nowy międzynarodowy standard ISO/TS 16949 uwzględnia w swej treści także wymagania stawiane dostawcom na rynku motoryzacyjnym - francuskie, niemieckie i włoskie.
Zaawansowane planowanie jakości produktów (APQP - Advanced Product Quality Planning) jest to metoda określania i ustanawiania kroków niezbędnych do zapewnienia pełnego zadowolenia klienta z zamawianego produktu. Jest to jeden z najistotniejszych procesów stanowiących wymaganie QS-9000. Niniejszy artykuł przybliża założenia APQP w rozumieniu wymagań QS-9000, wskazuje na ich zasadność zastosowania we wszystkiego typu organizacjach, nie tylko z branży motoryzacyjnej.
Przemysł motoryzacyjny wymaga od dostawców jasnej strategii działania. Aby to zagwarantować niemieckie i amerykańskie normy przemysłu motoryzacyjnego QS 9000 stawiają przed przedsiębiorstwami wymagania dotyczące założeń i działań strategicznych, które mają fundamentalne znaczenie dla poziomu jakości.
Artykuł porusza zagadnienia związane ze stopniem wykorzystania rozwiązań normalizacyjnych w zakresie zarządzania jakością przez największe korporacje świata.
Wśród dostawców dla przemysłu motoryzacyjnego można wskazać podmioty, które wiążą swoją działalność tylko z tym rynkiem i są oni równocześnie dostawcami oryginalnego wyposażenia (OE/OES) oraz dostawcami części zamiennych (AM). Do takich przedsiębiorstw należy wiele bardzo dobrze znanych firm, jak na przykład WIX, Visteon, Lear, Delphy, Fastek Fitting i inni, ale coraz częściej są także firmy, które jeszcze mają niewiele wspólnego z dostawami dla rynku motoryzacyjnego. Z powodu wielkości obrotów, dostawy części zamiennych w przemyśle motoryzacyjnym są wielokrotne wyższe od oryginalnej wartości wyposażenia, ale tylko dostawa OE/OES jest nie tylko kwintesencją modelowych rozwiązań organizacyjnych, pracy i środowiska infrastruktury, ale przede wszystkim przepustką dla dalszego rozwoju tego przemysłu. Otrzymanie statusu dostawcy oryginalnego wyposażenia w przemyśle motoryzacyjnym okazuje się być dla wielu ludzi wyzwaniem, że są oni niezdolni, by kombinować, pomimo wielu sukcesów na innych rynkach. Jedną z podstawowych kwestii dla otrzymania i utrzymania statusu dostawcy oryginalnego wyposażenia jest właściwa architektura systemu zarządzania jakości. To okazuje się, być dwuznaczne, ponieważ normy ogólne (np. ISO 9001:2000) oraz normy szczegółowe (np. 1SO/TS 16949:2002) nie podają dostatecznych wymagań w tym zakresie. Rezultaty uzyskane w wyniku przeprowadzonych badań zawierają ważną informację zarówno dla przedsiębiorstw, które przez wiele lat dostarczają oryginalnego wyposażenia dla przemysłu motoryzacyjnego, jak również dla tych firm, które łączą plany swego rozwoju właśnie z tym przemysłem. Pierwsza grupa może przeprowadzić weryfikację pojęcia jakości w aktualnym systemie zarządzania, opartym na obecnej współpracy z danymi klientami. Przeprowadzone badania zweryfikowały powszechny pogląd, że koniecznym warunkiem stawianym podczas ubiegania się o status dostawcy oryginalnego wyposażenia przez klientów z przemysłu motoryzacyjnego jest posiadanie przez nich określonego świadectwa QMS. Jednak tak nie jest pomimo formalnych deklaracji klientów tego rynku i stawiania takich wymagań. W praktyce okazuje się, że będzie to być może obowiązkowe w dalszej perspektywie czasowej. Ważniejsze są jednak pewne elementy systemu, które jednak nie są obecne w normach. Jako niezbędne wskazano na te elementy, które nie są zidentyfikowane jako wymagania, ale na pewno powinny zostać potraktowane jako interpretacja wymagań zdefiniowanych w określonych normach. (oryg. streszcz.)
Transsystem S.A. projektuje, wytwarza i instaluje systemy transportowe dla wszystkich czołowych fabryk samochodów w Europie, a także w Rosji i w Azji. Sytuacja ta wymaga, aby sprostać wymaganiom rynku motoryzacyjnego i zostać w czołówce, jeśli chodzi o światowe standardy jakości we wszystkich fazach realizacji wyrobu. Przedsiębiorstwo jako pierwsze w Polsce uzyskało certfikaty QS 9000- TES i VDA 6.4.
Przedstawiono dane obrazujące coraz większe umiędzynarodowienie technik i norm zarządzania jakością. Podkreślono znaczne zwiększenie w latach 90-tych XX w. zasięgu oddziaływania norm ISO 9000. Omówiono jak pod tym względem kształtuje się sytuacja w byłych krajach komunistycznych. Zasygnalizowano problemy stojące przed polskimi firmami chcącymi wprowadzić certyfikat ISO 9000. Zamieszczono wykaz przedsiębiorstw posiadających ten certyfikat oraz zabiegających o niego z regionu świętokrzyskiego. Zwrócono uwagę, że w Polsce znalazł zastosowanie oraz zyskuje coraz większą popularność oparty o ISO 9001 amerykański standard QS-9000 przeznaczony dla branży samochodowej.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.