Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 32

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Quality awards
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Korzystając z inauguracji VII Edycji Nagrody przedstawiono, nawiązując do historii, kto może przystąpić do konkursu.
Przedstawiono najważniejsze krajowe i międzynarodowe programy jakości tj.: Nagroda Deminga, Malcolm Baldrige National Quality Award (MBNQA), European Quality Award (EQA). Dokonano analizy uczestnictwa największych korporacji świata w programach nagród jakości.
W artykule przedstawiono firmę Volkswagen Motor Polska z Polkowic - laureata Nagrody Doskonałości EFQM. Omówiono wcześniejsze doświadczenia firmy związane z otrzymywaniem nagród jakości. Opisano proces przygotowania dokumentacji, spotkań z asesorami oraz sam fakt uzyskania tytułu Finalisty Europejskiej Nagrody Jakości.
4
Content available remote Słoweńska Nagroda Jakości
75%
W artykule przedstawiono najważniejsze kwestie dotyczące powstania Słoweńskiej Nagrody Jakości i zasad jej przyznawania. Przedstawiono model, według którego ocenia się kandydatów do nagrody, procedurę jej otrzymywania oraz porównano słoweńskie i polskie kategorie, w jakich można otrzymać nagrodę jakości.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono podstawowe założenia organizacyjno-merytoryczne Polskiej Nagrody Jakości (PNJ). Zwrócono uwagę na metodę samooceny organizacji, której promowanie jest podstawową zaletą konkursów nagród jakości. Opisano wyniki, tendencje oraz trendy w ocenie konkursowej w ramach PNJ. Zaprezentowano także możliwe kierunki doskonalenia Konkursu PNJ.
We wrześniu 2012 г. EFQM ogłosiło listę trzynastu organizacji nominowanych do finału Nagrody Doskonałości. Do tego elitarnego grona zaliczono w tym roku takie podmioty jak: Robert Bosch GmbH Bamberg Plant (zdobywca głównej nagrody), BMW Plant Regensburg, Coca-Cola Icecek A.S. Ankara Plant, Hospital Galdakao-Usansolo Ospitalea. Wśród finalistów znalazł się także Urząd Miasta w Dzierżoniowie. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie doświadczeń zdobytych przez przedsiębiorstwo Volkswagen Motor Polska (VWMP) z Polkowic w zakresie aplikowania o nagrody jakości. Firma ta jako jedyna z działających na terytorium Polski trzykrotnie znalazła się w gronie finalistów Nagordy Doskonałości EFQM. Przybliżono korzyści wynikające z procesu aplikowania o nagrodę jakości.
Celem niniejszego artykułu jest analiza sposobów opracowywania i wypełniania obietnic jakościowych oraz badanie, czy działania te są formalnie ukonstytuowane. W celu porównania organizacji do badań wybrano dwa kraje europejskie o różnych poziomach doświadczenia związanego z wdrażaniem systemów zarządzania jakością. Pierwszym z nich jest Hiszpania, jako tzw. stary kraj członkowski UE, w którym systemy QMS są szeroko stosowane. Zgodnie z danymi pochodzącymi z ISO Survey, Hiszpania znajduje się na czwartym miejscu w Europie pod względem organizacji posiadających certyfikaty ISO 9001. Z kolei Polska, jako "nowy" kraj członkowski UE jest jednym z krajów o średniej liczbie zarejestrowanych SZJ, zajmując 11. miejsce w Europie z certyfikatami ISO 9001. W celu realizacji wyżej wymienionego celu badania, przeprowadzono siedem studiów przypadków organizacji uzdrowiskowych (spa) w branży wypoczynkowej z Polski i Hiszpanii (odpowiednio trzy i cztery). Studia przypadków ilustrują podejście organizacji do zarządzania obietnicami/deklaracjami dotyczącymi jakości. Metoda studium przypadku została wybrana ze względu na specyfikę analizowanego przedmiotu i sposób prowadzonej działalności. Wyniki pokazują, że wszystkie siedem organizacji wdrożyło pewne mechanizmy, aby sprostać obietnicom związanym z jakością. Wyniki sugerują również, że obietnice dotyczące jakości są szeroko stosowane przez organizacje, ale sformalizowanie obietnic poprzez ich zapisywanie w ulotkach, na stronie internetowej lub w innych dokumentach dostępnych dla klientów nie jest tak powszechne. Analiza wykazała również, że spełnienie wytycznych normy ISO 10001 jest na średnim poziomie i istnieją możliwości ich poprawy. (abstrakt oryginalny)
Dzisiejsi menedżerowie powinni posiadać szeroką wiedzę o praktycznym zastosowaniu różnych koncepcji zarządzania, których liczba powiększa się z każdym rokiem. Artykuł w pierwszej części porusza tematykę europe­jskiej nagrody jakości "Business Excellence", przyznawanej przez Europejską Fundację Zarządzania Jakością (European Foundation for Quality Management - EFQM) oraz wprowadzone od 2010 roku zmiany w punktacji kryteriów oceny w Modelu Doskonałości EFQM2010. Na podstawie wprowadzonych zmian wskazano trendy współczesnego zarządzania. Omówiono koncepcje oparte na społecznej odpowiedzialność biznesu, zarządzaniu strategicznym czy zarządzaniu zasobami ludzkimi, postrzeganymi jako składnik aktywów przedsiębiorstwa. Skutec­zne zastosowanie wskazanych koncepcji pozwoli na uzyskanie dobrych wyników w ocenie Modelu Doskonałości EFQM2010, a tym samym na osiąganie lepszych wyników i wzrost konkurencyjności przedsiębiorstwa. Słowa kluczowe: zarządzanie przedsiębiorstwem, zarządzanie jakością, nagrody jakości, europejski model doskonałości EFQM. (abstrakt oryginalny)
Laureatem Polskiej Nagrody Jakości w kategorii Średnie organizacje produkcyjne została firma Lantmannen Unibike Poland, specjalizująca się w produkcji pieczywa typu "Fast food". W artykule przedstawiono proces przygotowania i przyznania PNJ z uwzględnieniem wszystkich kryteriów.
W artykule omówiono znaczenie Polskiej Nagrody Jakości i Europejskiej Nagrody Jakości, bardzo prestiżowych konkursów, ze wskazaniem różnic i podobieństw wśród stosowanych modeli oceny.
Przedstawiono w jaki sposób firmy uzyskują certyfikaty jakości i co one dla nich znaczą. Polskie firmy wpadły obecnie w manię zbierania nagród, znaków, tytułów i medali. Przeszkodą dla nich nie jest, nawet to, że za większość z nich muszą zapłacić.
Artykuł przedstawia informacje na temat Japońskiej Nagrody Jakości W.E. Deminga, ustanowionej i przyznawanej przez Japońską Unię Naukowców i Inżynierów (Japanese Union of Scientists and Engineers – JUSE). W pracy opisano strukturę i zadania Komitetu Nagrody Jakości Deminga, kryteria i szczegółowe wymagania oraz etapy ubiegania się o Nagrodę Deminga. Ponadto zaprezentowano zestawienie zwycięzców Nagrody Deminga w latach 2000- 2009.
W niniejszym artykule zajęto się problematyką funkcjonowania systemu przyznawania nagród jakości Rządu Federacji Rosyjskiej, zwracając zwłaszcza uwagę na podobieństwa i różnice z systemem obowiązującym w krajach europejskich. (fragment tekstu)
15
Content available remote Postrzeganie stosowania modelu doskonałości EFQM w kontekście sukcesu rynkowego
75%
W artykule przedstawiono ogólne informacje o modelu EFQM oraz Konkursie o Wielkopolską Nagrodę Jakości (WNJ) i ich znaczeniu we wdrażaniu TQM-u. Charakterystyka modelu doskonałości została poszerzona o kwestie motywacji i barier w jego wdrażaniu oraz efektów jego stosowania na przykładzie wyników badań zaczerpniętych z literatury. W dalszej części zaprezentowano procedurę WNJ oraz sylwetki kilku finalistów konkursu, którzy odnieśli i odnoszą cały czas sukcesy rynkowe. (abstrakt oryginalny)
System zarządzania jakością winien być, zgodnie z zasadą ciągłego doskonalenia, nieustannie rozwijany. Poziom doskonałości systemu może zostać oceniony poprzez udział w konkursie o nagrodę jakości (na różnych szczeblach terytorialnych) lub poprzez samoocenę. Celem artykułu jest przedstawienie wyników badań ankietowych dotyczących wpływu faktu uzyskania Małopolskiej Nagrody Jakości na wyróżnione przedsiębiorstwa i funkcjonujące w nich systemy zarządzania jakością. W pracy dokonano przeglądu kryteriów wybranych nagród jakości takich jak nagroda im. Deminga, nagroda im. Malcolma Baldrige'a, Nagroda Doskonałości EFQM, Polska Nagroda oraz Małopolska Nagroda Jakości. Dokonano analizy trzech przypadków organizacji będących laureatami Małopolskiej Nagrody Jakości. W wyniku analizy wyników przeprowadzonej ankiety nie można jednoznacznie wskazać, jaki jest wpływ faktu otrzymania nagrody jakości na poziom funkcjonowania organizacji, które są laureatami MNJ. W przypadku organizacji usługowej po uzyskaniu nagrody funkcjonowanie jej nie zmieniło się lub zmieniło się nieznacznie. Znacznie większy wpływ była na organizację usługowo-produkcyjną. Przedsiębiorstwo rozszerzyło swój zasięg działania, organizacja odnotowała wzrost satysfakcji klientów. W przypadku organizacji produkcyjnej uzyskanie nagrody było właściwie formalnością. MNJ była tylko potwierdzeniem wcześniej wprowadzanych w ramach systemu zarządzania jakością działań. Jedynym wspólnym elementem, na który wskazali wszyscy ankietowani, było to, że fakt uzyskania Małopolskiej Nagrody Jakości stał się źródłem ogromnej satysfakcji dla kierownictwa nagrodzonych przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
Standardy jakości ISO oraz model doskonalenia zaproponowany przez Europejską Fundację Zarządzania Jakością dotyczą przede wszystkim jakości zarządzania przedsiębiorstwem, wychodzi się bowiem z założenia, że doskonale zarządzane przedsiębiorstwo będzie oferowało wysokiej jakości produkty i usługi. Potwierdzeniem odpowiedniego poziomu zarządzania jest w przypadku standardów ISO certyfikacja, a w przypadku modelu doskonałości EFQM - przyznanie organizacji jednej z nagród lub wyróżnień Europejskiej Fundacji Zarządzania Jakością. Wyróżnienie EFQM (w tym Europejską Nagrodą Jakości) niesie ze sobą wiele korzyści. Wśród nich wymienia się m.in.: rzeczywistą poprawę jakości produktów i usług, wzrost zadowolenia klientów oraz powiązany z nim wzrost sprzedaży i zysków, poprawę wizerunku przedsiębiorstwa i wzrost zaufania do niego, a także redukcję kosztów. Dodatkowo sam proces starania się o uzyskanie nagrody przynosi wiele korzyści w postaci otrzymania swoistego schematu wdrażania polityki jakości i TQM w organizacji oraz możliwości dokonania oceny faktycznego stanu zarządzania jakością w organizacji. W artykule zaprezentowano podstawowe założenia Europejskiej Nagrody Jakości oraz jej polskiego odpowiednika. Celem opracowania jest także pokazanie stopnia zaawansowania polskich przedsiębiorstw we wdrażaniu zasad przyjętych przy przyznawaniu tych nagród. (abstrakt autora)
Wszystkie organizacje niezależnie od swoich rozmiarów i sektorów w jakich działają potrzebują odpowiednich systemów generowania i przetwarzania informacji oraz efektywnych narzędzi o charakterze kierowniczo-decyzyjnym. Pozyskiwane informacje powinny pozwolić kadrze zarządzającej zarówno na dokonywanie trafnych decyzji w bieżących obszarach działalności jak i pozwalać na diagnozowanie szans i zagrożeń w przyszłości. Można zatem powiedzieć, że modele o charakterze kierowniczo-decyzyjnym stają się fundamentem procesu zarządzania każdą nowoczesną organizacją. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule omówiono model MBNQA, Deming Prize i EQA, które stały się wzorem dla tworzenia krajowych programów promujących wdrażanie zasad kompleksowego zarządzania jakością. Zwrócono także uwagę na pozostałe czynniki wpływające na rozwój krajowych nagród jakości.
Artykuł na temat kryteriów Europejskiej Nagrody Jakości opracowanych w 1991 roku przez EFQM (European Foundation for Quality Management), przyjętych także przez instytucję Polskiej Nagrody Jakości i Regionalnej Nagrody Jakości.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.