Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 28

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Quality control of honey
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie- -Skłodowskiej w Lublinie opracowali urządzenie do analizy jakości wosków pszczelich, które łatwo i szybko pozwoli pszczelarzom na ich ocenę. Teraz tzw. woskomat będzie produkowany i wprowadzany na rynek przez uczelnię. (abstrakt oryginalny)
Zbadano wpływ czasu (3 i 9 miesięcy) oraz warunków przechowywania (temperatura pokojowa z dostępem światła i temperatura pokojowa bez dostępu światła) na barwę miodów rzepakowych i wrzosowych. Zmiany barwy wyrażone w systemie CIE L*a*b* oceniono za pomocą trójbodźcowego kolorymetru. Uzyskane wyniki wskazują, że zarówno odmiana, jak i warunki przechowywania mają istotny wpływ na jasność (L*) i nasycenie barwy (C*) miodu. Stwierdzenie, które warunki przechowywania należy uznać za optymalne dla barwy miodów, jest bardzo trudne, ponieważ podatność miodów na zmiany barwy w zależności od warunków przechowywania była zróżnicowana. Jednakże stwierdzono, że miody wrzosowe, przechowywane w zastosowanych warunkach, były bardziej podatne na zmiany barwy niż miody rzepakowe. Ponadto zaobserwowano, że istniała zasadnicza różnica w kierunku i intensywności zmian barwy w zależności od dostępu światła podczas przechowywania miodów. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Problemy pszczelarstwa w Polsce
84%
Pszczelarstwo stanowi bardzo ważny element gospodarki żywnościowej państwa. Pszczoły dokonują ponad 80% zapyleń, są również producentami coraz bardziej docenianego w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i medycznym miodu, którego lecznicze i zdrowotne właściwości są coraz częściej tematem wielu prac. Powstaje pytanie, jakie problemy dotykają dzisiejsze gospodarstwa pasieczne w Polsce. W literaturze przedmiotu spotyka się od pewnego czasu problem wymierania pszczół (masowe ginięcie rodzin pszczelich), który obok warrozy i zgnilca amerykańskiego stanowi główną przyczynę zmniejszania się populacji pszczół na wielu terenach. Wśród artykułów poświęconych pszczelarstwu znaleźć można również pojawiający się coraz częściej problem tzw. miodu cementowego. Ogromną barierą w rozwoju polskiego pszczelarstwa jest również gwałtowne zmniejszanie się pasiecznictwa zawodowego na rzecz amatorskiego. Celem pracy jest przedstawienie bieżących problemów rynku pszczelarskiego w Polsce i analiza aktualnych barier rozwoju tego sektora gospodarki(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszej pracy było opracowanie nowej metody identyfikacji typów i odmian miodu pszczelego, na podstawie fizykochemicznych parametrów determinujących ich jakość. Przeprowadzona analiza dyskryminacyjna pozwoliła, na podstawie zaproponowanego modelu uwzględniającego pomiar przewodności elektrycznej właściwej, lepkości dynamicznej oraz kwasowości ogólnej badanych próbek miodów, na identyfikację poszczególnych typów i odmian. Model ten poddano weryfikacji, w odniesieniu do dodatkowych próbek miodu, która dowiodła jego poprawności. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Zastosowanie wybranych metod porządkowania liniowego do oceny jakości miodów
84%
Celem niniejszego artykułu jest prezentacja możliwości zastosowania wybranych metod statystycznej analizy porównawczej do oceny jakości produktów naturalnych. Jednym z przykładów takich produktów może być miód pszczeli (Apis mellifera). Autorzy opracowania, opierając się na wynikach badań fizykochemicznych przeprowadzonych dla trzech typów i ośmiu odmian miodów pszczelich, spróbowali dokonać ich jakościowej oceny. Jakość miodu była oceniana głównie w kategoriach jakości "technicznej", rozumianej jako poziom zgodności określonych właściwości fizykochemicznych miodu z określonymi zaleceniami normatywnymi. Ocena taka może polegać na dychotomicznym podziale analizowanych produktów na podzbiór produktów spełniających wymagania jakościowe oraz na podzbiór produktów niespełniających wymagań jakościowych. W dalszej kolejności w obrębie zbioru spełniającego wymagania jakościowe można dokonywać porządkowania liniowego ocenianych produktów. Działania takie w zarządzaniu jakością są określane mianem konstruowania rankingów. Stosuje się je powszechnie w trakcie oceny jakości typu produktu będącej składową jakości technicznej (szerzej zob. Iwasiewicz, 2003). Celem tego typu badań jest uzyskanie odpowiedzi na ważne pytanie: jaka jest pozycja określonego gotowego produktu (miodu) w zbiorze substytucyjnych produktów tej klasy? W sytuacji natomiast, gdy dany produkt jest rozpatrywany w izolacji od pozostałych produktów substytucyjnych danej klasy, celem jest poznanie jego dystansu od rzeczywistego lub wirtualnego produktu - wzorca. Oczywiście cel drugi może być również pomocny w osiągnięciu celu pierwszego, jakim jest ustalenie hierarchii jakości wewnątrz klasy z użyciem określonej wzorcowej metody porządkowania obiektów. Uzyskanie odpowiedzi na pytanie, w którym miejscu hierarchii jakościowej znajduje się badany produkt, dostarcza producentom miodów niezwykle ważnego narzędzia promocji produktu na rynku. Jak powszechnie wiadomo, promocja jest istotnym czynnikiem kształtującym sensoryczny profil produktu. Można zatem stwierdzić, że ocena jakości typu stanowi pośrednie narzędzie kształtowania jakości marketingowej produktu, która decyduje o końcowym sukcesie produktu na rynku. (fragment tekstu)
6
Content available remote Colour Identification as an Important Quality Parameter of Honey
84%
Miód pszczeli jest naturalnym produktem spożywczym, który posiada znaczną wartość odżywczą, a także profilaktyczno-leczniczą. Jakość oraz autentyczność miodu może być określana za pomocą wielu parametrów, które różnią się nieznacznie między sobą, szczególnie biorąc pod uwagę botaniczne pochodzenie miodu. Jednym z nich jest barwa, która dodatkowo stanowi jeden z ważniejszych elementów branych pod uwagę przez konsumentów. Kolor miodu jest określany przeważnie metodami subiektywnymi. Celem niniejszej pracy było określenie kategorii barwny miodu przez ocenę sensoryczną i porównanie wyników z spektrometrią refleksyjną metodą Minolta Chromameter w celu znalezienia różnic między oceną sensoryczną a tymi otrzymanymi za pomocą spektrometrii refleksyjnej. Drugim celem tego badania było wybranie optymalnego tła (białe, szare, czarne), w celu uzyskania jak najdokładniejszych wyników. Analizie poddano 24 próbki miodu różnego pochodzenia botanicznego zebranych od pszczelarzy z Polski. Poszczególne odmiany miodów istotnie różnią się barwą. Można to wykazać za pomocą instrumentalnych metod oraz oceny sensorycznej barwy miodów. Warunki oceny dotyczące zmiany barwy tła na białe, szare lub czarne nie mają istotnego wpływu na wyniki oceny barwy miodu (instrumentalnej oraz sensorycznej). (abstrakt oryginalny)
Miód charakteryzuje się unikatowymi właściwościami sensorycznymi i prozdrowotnymi. W skład miodu wchodzą między innymi przeciwutleniacze, enzymy, witaminy, makro- i mikroelementy, które kształtują jego aktywność biologiczną i odgrywają kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Miody stanowią źródło potasu, magnezu, wapnia, sodu, siarki, manganu, żelaza, wanadu, chromu, fosforu, srebra, boru i miedzi. Celem pracy było określenie składu mineralnego miodów odmianowych dostępnych na polskim rynku. W badaniach użyto polskich miodów różnych odmian: akacjowego, wielokwiatowego, lipowego i rzepakowego. Ocenie poddano miody zakupione w supermarkecie i pochodzące bezpośrednio z pasieki. Średnia zawartość Ca, K, Na, Mg, Mn, Zn, Cu i Fe w miodach wynosiła odpowiednio [mg/100 g]: 7,42, 59,66, 1,57, 1,44, 0,11, 0,46, 0,02 i 0,12. Największą zawartością makro i mikroelementów charakteryzował się miód wielokwiatowy pochodzący bezpośrednio z pasieki - 133,77 mg/100 g. Najmniejszą zawartość składników mineralnych wykazano w miodzie akacjowym zakupionym w supermarkecie - 27,23 mg/100 g. Dodatkowo przeanalizowano wpływ położenia prywatnej pasieki w okolicach Huty Miedzi Głogów na zawartość miedzi w próbach miodów różnych odmian. Nie stwierdzono statystycznie istotnej różnicy (p ≥ 0,05) pomiędzy średnią zawartością miedzi w miodach komercyjnych i w miodach z prywatnej pasieki, co wskazuje na brak wpływu pochodzenia geograficznego na zawartość tego pierwiastka. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Evaluation of the Quality of Honey Produced by Bees Fed with Nanoparticles
84%
Nanotechnologia stanowi bardzo szybko rozwijającą się dziedzinę nauki. Jej interdyscyplinarny charakter pozwala na tworzenie nowych produktów, które mogą zrewolucjonizować rynek konsumencki. Sposób wytwarzania oparty na wykorzystaniu nanoskali spowodował rozwój produktów o wcześniej nieznanych właściwościach. Pojawiły się one także wśród produktów spożywczych. Przykładem takich produktów jest miód produkowany przez pszczoły podkarmiane nanocząsteczkami złota i srebra. Celem badań była ocena jakości miodów pszczelich wyprodukowanych przez pszczoły dokarmiane nanocząstkami złota i srebra oraz porównanie ich właściwości do miodów wytworzonych przez pszczoły niedokarmiane nanocząstkami. Przeprowadzone badania obejmowały analizę podstawowych parametrów fizykochemicznych (zawartość wody, zawartość cukrów redukujących, zawartość sacharozy, kwasowość ogólna, oznaczanie przewodności elektrycznej właściwej, zawartości HMF), analizę organoleptyczną oraz ocenę właściwości przeciwutleniających i przeciwdrobnoustrojowych tych miodów. W efekcie przeprowadzonych pomiarów oraz analizy uzyskanych wyników stwierdzono, że podstawowe właściwości fizykochemiczne miodów wytwarzanych przez pszczoły dokarmiane nanocząstkami nie różnią się od miodów uzyskanych poprzez tradycyjne karmienie pszczół. Ich aktywność antyoksydacyjna jest zbliżona do aktywności miodów tradycyjnych. Natomiast stwierdzono, iż miody produkowane przez pszczoły podkarmiane nanocząstkami srebra wykazują zwiększone właściwości hamujące rozwój drobnoustrojów. (abstrakt oryginalny)
Fałszowanie produktów może być dokonywane na każdym etapie procesu produkcyjnego. Sposoby fałszowania dostosowane są do charakteru artykułów spożywczych, ich podstawowych właściwości oraz przeprowadzanych procesów produkcyjnych. Celem przeprowadzonych badań była ocena autentyczności miodów wielokwiatowych oferowanych na małopolskim rynku. Miody poddane zostały badaniom zgodnie z wytycznymi zawartymi w standardach dotyczących miodu. Oznaczono wybrane wyróżniki jakościowe wskazujące na autentyczność i jakość miodu. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że oceniane miody wielokwiatowe odpowiadały wymaganiom określonym w odpowiednich standardach. Były miodami niezafałszowanymi. Pochodzenie miodu okazało się być czynnikiem istotnie różnicującym większość badanych wyróżników jakościowych. (abstrakt oryginalny)
Omówiono wyniki badań jakości miodów akacjowych, rzepakowych, wielokwiatowych, lipowych, wrzosowych i spadziowych wyprodukowanych w latach 1986-1988.
Celem niniejszego opracowania jest scharakteryzowanie wybranych wskaźników fizykochemicznych nektarowych miodów odmianowych, najczęściej odbieranych w stacjonarnych i wędrownych pasiekach towarowych województw krakowskiego i nowosądeckiego. (fragment tekstu)
Honey is one of the world's most valued natural food products. Characteristic, pleasant aroma, golden colour, sweet taste and healthpromoting properties cause a continuous increase of honey consumption in the European Union. The most wanted is regional honey. However, imported honey available on the market has often lower prices. The honey obtained can be heat treated, which reduces water content and can slow down the growth of the microorganisms, which are responsible for the undesirable fermentation of honey. Unprocessed honey appears to be the healthiest, but in practice, it's often heat treated to slow down or back up the crystallization process and to make its dosage during technical processes easier. It is widely believed that heating of honey may have a harmful impact on its properties. There are countless articles of popular science, that warn of heating and cooking with honey. Should honey never be heated? The aim of this work is to give an overview of the influence of technical processes on the physicochemical and health-promoting properties of honey. The results demonstrated that the physicochemical and bioactive properties of honey are significantly affected by thermal treatment. As a result of the temperature, it comes to the Maillard reaction, during which HMF is synthesized. Furthermore, heating affects the activity of the enzymes contained in honey, among others, diastase and inverses. However, few studies made in this field show that honey heat treatment may work in favour of antioxidant properties. Depending on the type of honey, melanoidins may increase or decrease the antioxidant activity. (original abstract)
Skład chemiczny miodu jest bardzo złożony, czego dowodem jest fakt, że wykryto w nim ok. 300 składników należących do różnych grup chemicznych, przy czym jest on wypadkową wielu czynników, tj. pochodzenia nektaru i spadzi, warunków klimatycznych, wilgotności i rodzaju gleby, zabiegów agrotechnicznych, sposobu otrzymywania gotowego miodu z plastrów i innych. W związku z tym trudno znaleźć miody o identycznym składzie jakościowym i ilościowym nawet w obrębie jednej odmiany. Celem artykułu było porównanie zawartości węglowodanów w miodach pszczelich należących do typów i odmian występujących w Polsce.
Kumulacja cynku stanowi obecnie bardzo ważny problem, gdyż pierwiastek ten występuje w wysokim stężeniu w środowisku przyrodniczym, co jest efektem różnorodnej działalności człowieka. Pomimo faktu, że cynk jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jego nadmierna ilość w produktach żywnościowych może być szkodliwa dla zdrowia. W pracy podjęto próbę oceny zanieczyszczenia cynkiem pszczelich miodów, należących do różnych typów i odmian oraz pochodzących z terenów o różnym stopniu skażenia środowiska. Jednocześnie na podstawie obliczeń statystycznych starano się sprawdzić, czy pszczele miody odmianowe mogą być wskaźnikiem zanieczyszczenia środowiska tym pierwiastkiem.
Celem opracowania jest ustalenie jakości sensorycznej miodów bezpośrednio po zbiorze oraz stwierdzenie, w oparciu o szczegółową analizę matematyczną, jak czas i warunki przechowywania wpływają na tę jakość.
Chciałbym szanownym Czytelnikom przedstawić pierwszą część wyników badań dotyczących jakości i zawartości pierwiastków w miodzie z pasieki w Mazowieckim Ośrodku Doradztwa Rolniczego. Pasieka powstała w 2017 r. i znajduje się na terenie MODR przy ul. Zglenickiego w Płocku, w odległości ok. 500 m od jednego z największych w Europie zakładów rafineryjno-petrochemicznych. Głównym celem założenia pasieki była pomoc w doradztwie związana z pszczelarstwem, a także wzmożenie działań w celu ochrony bioróżnorodności przyrodniczej. Naszym celem było także podnoszenie świadomości mieszkańców Płocka i okolic o roli owadów zapylających w naszym życiu. (fragment tekstu)
Celem artykułu było omówienie badań kwasowości ogólnej i czynnej polskich miodów odmianowych jako istotnych parametrów determinujących ich jakość.
Barwa miodu uzależniona jest od obecności różnych grup barwników. Substancje te nie zostały dobrze poznane pod względem ich budowy oraz właściwości. Wiadomo jednak, że w ich skład wchodzą związki należące do grup karotenoidów, flawonoidów i substancje powstałe z ich przemian, chlorofile, antocyjany. Barwę tego produktu tworzą też koloidy miodowe, połączenia tanin i polifenoli oraz produkty kondensacji cukrów z aminokwasami - melanoidy. W pracy zaprezentowano badanie i ocenę liczbowych parametrów barwy występujących na polskim rynku pszczelich miodów odmianowych.
Znaczenie miodu jako produktu o wysokich wartościach odżywczych znane jest od dawna. Obecnie, w okresie intesywnego rozwoju żywności przetworzonej, coraz bardziej docenia się naturalne produkty pszczele. Oprócz niewątpliwych walorów smakowych miodu, dostrzega się w nim źródło wielu cennych składników odżywczych, a także substancji o działaniu profilaktycznym i leczniczym. W pracy omówiono skład chemiczny oraz właściwości określające walory żywieniowe miodu.
W pracy omówiono kompleksowe badania fizykochemicznych parametrów jakości najbogatszej odmianowo grupy miodów nektarowych. Miody poddane badaniu należały do odmiany akacjowej NA, lipowej NL i wielokwiatowej NK.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.