Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 74

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Quality of milk
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Celem badań była analiza gospodarstw produkujących mleko na rynek w woj. kujawsko-pomorskim, ze szczególnym uwzględnieniem m.in. struktury producentów mleka i sprzedaży, stanu pogłowia bydła, oceny warunków produkcji mleka oraz zamierzeń w zakresie dostosowania gospodarstw zawartych w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 5 lipca 2002 r. w sprawie szczegółowych warunków weterynaryjnych wymaganych przy pozyskiwaniu, przetwórstwie, składowaniu i transporcie mleka.
W badaniach obejmujących rok 2002 przeanalizowano bilanse skupu mleka z 5 dużych zakładów mleczarskich pochodzących z obszarów najbardziej reprezentatywnych dla polskiego mleczarstwa: z Polski centralnej, północno-wschodniej i południowo-wschodniej (1/3 krajowego pogłowia krów, ponad 2/3 skupionego mleka, 60% krajowego pogłowia bydła). W badaniach wyliczono przeciętną wielkość dostawy miesięcznej z gospodarstwa wg przedziałów: do 2000 litrów i powyżej 2000 litrów oraz liczbę dostaw wg przedziałów: do 2000 dostaw, od 2001 do 4000 dostaw oraz powyżej 4000 dostaw. Uwzględniono również sezon skupionego surowca, który podzielono na dwie kategorie: 1) sezon żywienia zimowego (XI-IV), 2) sezon żywienia letniego (V-X). Sumę dostaw surowca zestawiono z uwzględnieniem klas jakości i w podziale na rejony geograficzne, liczbę dostaw, wielkość średniej dostawy i sezon skupu mleka. Wielkość różnic pomiędzy poziomami czynników oszacowano przy użyciu testu x2- Wykazano, że rok 2002 przyniósł korzystne tendencje zmian w polskim mleczarstwie. Następowała koncentracja produkcji mleczarskiej zarówno poprzez zmniejszenie liczby dostawców, jak i zwiększenie przeciętnej miesięcznej dostawy mleka. Nastąpił w skali roku wzrost skupu surowca w badanych zakładach. Ujawniono, że główne rezerwy ilościowego zwiększenia skupu mleka klasy Ekstra istnieją w polepszeniu jakości surowca klasyfikowanego dotychczas w I klasie jakościowej oraz koncentracji produkcji i skupu surowca. Jednocześnie wykazano, że zwiększenie przeciętnej dostawy surowca sprzyja ilościowemu zwiększeniu skupu surowca dobrej jakości. Wzrost przeciętnej dostawy rekompensował zmniejszenie liczby dostawców i pozwolił na zwiększenie skupu mleka w skali roku. (abstrakt oryginalny)
Autor przedstawił zmiany, jakie zaszły w jakości skupowanego mleka oraz w sezonowości jego skupu w Polsce na przestrzeni kilku ostatnich lat. Zdaniem autora, na podstawie dostępnych analiz, jakość skupowanego mleka wyraźnie się poprawiła.
4
75%
W pracy przeanalizowano zmiany poszczególnych form wapnia, tj. jonowego, rozpuszczalnego i koloidalnego, zachodzące w wyniku fortyfikacji natywnego poziomu tego pierwiastka w mleku surowym, przy pH = const. Wzrost poziomu wapnia ogólnego w mleku o ustabilizowanym pH, powodował zwiększanie się zawartości wszystkich form tego pierwiastka, przy czym największe zmiany koncentracji dotyczyły wapnia jonowego. Obniżanie się oporności zespolonej oraz wzrost przewodności i pojemności elektrycznej wraz ze wzrostem zawartości jonów wapnia w mleku wynika z poprawy jego przewodnictwa elektrycznego na skutek wzrostu jonów Ca++ charakteryzujących się duża ruchliwością w polu elektrycznym. Uzyskane wysokie wartości współczynników korelacji oraz liniowe zależność między koncentracją jonów wapnia w mleku a impedancją, admitancją oraz równoważną równoległą i równoważną szeregową pojemnością elektryczną świadczą o możliwości wykorzystania parametrów elektrycznych do opracowania metod wspomagających standardowe metody selekcji mleka surowego. (abstrakt oryginalny)
Przeprowadzono badania nad świeżością mleka UHT 2% i 3,2% firmy A przechowywanego w warunkach chłodniczych po codziennym otwieraniu opakowania. Badaniom poddano dwie partie mleka różniące się 6-miesięcznym okresem produkcji. Badano zmiany ogólnej miareczkowej kwasowości mleka UHT w ciągu 20 dni oraz poddawano mleko próbie alkoholowej i gotowania. Z badań wynika, że mleko UHT trzymane w warunkach chłodniczych było wystarczająco świeże przez 12 dni niezależnie od zawartości tłuszczu, pomimo codziennego otwierania opakowania i pobierania próbek. Po tym terminie mleko o większej zawartości tłuszczu zakwaszało się szybciej. Badania przeprowadzone za pomocą testów suchych wykazały, że mleko 2% utrzymuje bardzo dobrą jakość ponad 13 dni, a mleko 3,2% do 12 dni. Analiza sensoryczna wykazała, że w wypadku mleka 2%, dobre walory smakowe utrzymują się jedynie do 8 dni, a mleka 3,2% do 4 dni. Z badań wynika, że okres przydatności mleka UHT do spożycia, przechowywanego w warunkach chłodniczych, zalecany przez producenta (2 dni) po otwarciu opakowania, jest w pełni bezpieczny dla konsumenta. Wydaje się, że okres ten mógłby być przez producenta znacznie wydłużony. (abstrakt oryginalny)
Dostosowanie polskiego mleczarstwa do wymogów Unii Europejskiej wiąże się z wprowadzeniem coraz ostrzejszych wymagań dotyczących jakości mleka. Dostosowanie to polega na eliminacji najniższych klas mleka w skupie. Wiąże się to ze zmianą dotychczas stosowanego systemu zapłaty za mleko w poszczególnych zakładach mleczarskich. W artykule zaprezentowano wyniki badań przeprowadzonych w dwóch zakładach mleczarskich (oznaczonych literami A i B), które zastosowały różne sposoby ustalania cen i dopłat za jakość mleka. Celem badań była ocena wpływu likwidacji III klasy jakości mleka w skupie na koszty produkcji wyrobów mleczarskich.
Najważniejszym elementem badań było określenie czynników będących dla konsumentów identyfikatorami jakości mleka spożywczego. Konsumenci oceniają jakość mleka przez pryzmat jego atrakcyjności sensorycznej oraz świeżości, identyfikowanej z terminem przydatności do spożycia. Jednocześnie te czynniki jako pierwsze brane są pod uwagę podczas decyzji o zakupie danego produktu. Cechy produktów mleczarskich związane z parametrami typowo technologicznymi nie pokrywają się z cechami będącymi dla konsumentów wyróżnikami jakości. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy było określenie jakości mleka spożywczego przechowywanego przez długi okres w różnych temperaturach i opakowaniach.
Dostosowanie gospodarki mleczarskiej ma na celu podniesienie jakości oraz poprawę parametrów higieniczno-sanitarnych mleka produkowanego w Polsce oraz wyrobów mleczarskich, by sprostać obowiązującym w UE standardom.
Przedstawiono zmiany zachodzące w pojmowaniu jakości żywności przez producentów, dystrybutorów i konsumentów. Zmiany w tym zakresie związane są również z projektowanym przystąpieniem Polski do UE. Problemy jakości produktów przedstawione zostały na przykładzie zakładów przetwarzających mleko. Przytoczono również podjęte działania dla poprawy bazy surowcowej i przetwórstwa mleka.
W pracy przedstawiono wyniki badań zawartości kwasów tłuszczowych w mleku owczym. Badaniom poddano mleko pochodzące od owiec rasy olkuskiej, polskiej owcy górskiej i mieszańców polskiej owcy górskiej i owcy fryzyjskiej (75% x 25%). Profil kwasów tłuszczowych analizowano w zależności od miesiąca laktacji. Zaobserwowano istotne różnice w składzie kwasów tłuszczowych, jednak ich przebieg był odmienny w zależności od rasy owiec. W trzecim i czwartym miesiącu laktacji odpowiednio w mleku mieszańców i mleku owiec górskich znacząco zmniejszyła się ilość kwasów nasyconych oraz wzrosła ilość kwasów nienasyconych i nasyconych krótkołańcuchowych. W mleku owiec olkuskich zawartość kwasów nasyconych krótkołańcuchowych i kwasów nasyconych w pierwszym i trzecim miesiącu laktacji była znacząco wyższa, a zawartość kwasu oleinowego, kwasów jedno- i wielonienasyconych znacząco niższa, w porównaniu do wyników z miesiąca drugiego i czwartego. Ponadto zaobserwowano, że profil kwasów tłuszczowych mleka owczego w dwóch pierwszych miesiącach laktacji jest zbliżony. (abstrakt oryginalny)
Polski przemysł mleczarski musi spełniać wymogi, stawiane przez Unię Europejską, dotyczące jakości, norm, uzyskiwania certyfikatów, zachowywania określonych procedur i warunków produkcyjnych aby móc zaistnieć na wspólnym rynku. Podstawową barierą w realizacji tych wytycznych jest nadmierne rozdrobnienie polskiego sektora mleczarskiego, które utrudnia szybką i sprawną restrukturyzację tej branży, głównie pod kątem spełnienia unijnych norm jakościowych.
Badano stan higieniczny mleka surowego i spożywczego oraz zmiany w jakościowym układzie mikroflory podczas przechowywania w dwóch różnych opakowaniach (butelki szklane i woreczki z folii polietylenowej) w warunkach chłodniczych. Identyfikację wyodrębnionych mikroorganizmów przeprowadzono na podstawie testu wg Otto, Tolle i Hahn. Wyniki przeprowadzonych doświadczeń wskazują na bardzo niską jakość mleka. Żadna z prób mleka nie odpowiadała wymaganiom stawianym przez PN dla mleka dobrej jakości. Powszechnie stosowane w praktyce próby reduktazowe wykazały małą przydatność do prawidłowej oceny mleka surowego. Kształtowanie się mikroflory mleka spożywczego podczas jego przechowywania było zależne od typu opakowania. W mleku w woreczkach z foli następowało namnażanie bakterii proteolitycznych, a w mleku w butelkach szklanych bakterii kwaszących. (abstrakt oryginalny)
W pracy poruszono problemy dotyczące niskiej efektywności przerobu mleka krajowego, a tym samym wysokiej ceny jego wyrobów. Problem ten musi być szybko rozwiązany jeśli mleko i wyroby krajowe mają być konkurencyjne dla podobnych produktów z krajów Unii Europejskiej. Przyczyny obecnego stanu produkcji i przerobu polskiego mleka wynikają z kilku powodów, z których najważniejszymi są: mastitis, błędy w żywieniu, fałszowanie mleka wodą. Problemy te można rozwiązać poprzez podniesienie poziomu suchej masy w mleku przy użyciu czynników zarówno genetycznych (selekcja rasowa) jak i środowiskowych (odpowiedni rodzaj żywienia, zastosowanie dodatków paszowych). Pozwoli to nie tylko na wzrost efektywności przerobu mleka ale również podniesie jego wartości biologicznej. (abstrakt oryginalny)
Przedsiębiorstwa stojące w obliczu nasilającej się walki konkurencyjnej muszą poszukiwać dróg skutecznego pozyskiwania klientów dla swoich wyrobów. Wielkie bogactwo oferty innych producentów, szczególnie czołowych konkurentów na rynku, skłania do zwiększania atrakcyjności propozycji koszyka wyrobów. Producenci mogą zastosować różne rozwiązania i zbudować swój własny model przewagi konkurencyjnej, który wzmocni pozycje przedsiębiorstwa na rynku. Jakie rozwiązania są najbardziej korzystne dla producentów branży mleczarskiej? Jakie czynniki determinują tę przewagę na rynku? Co może się przyczynić do tego, że jej podstawy będą stabilne i ugruntują pozycję przedsiębiorstwa na rynku? Próbą odpowiedzi na te i inne pytania z tego zakresu jest niniejszy artykuł.Punktem odniesienia w artykule są badania przeprowadzone wśród 300 konsumentów i 8 przedsiębiorstw branży mleczarskiej w woj. lubuskim. Badaniami objęto lata 1998-2001 oraz 2005 r. w przypadku producentów, a także rok 2001 i 2004 w odniesieniu do konsumentów. Zastosowano celowy dobór producentów wyrobów mleczarskich oraz losowy dobór ostatecznych odbiorców. Dane i informacje uzyskano za pomocą techniki wywiadu. (fragment tekstu)
16
Content available remote Producenci a odbiorcy mleka - współpraca ekonomiczna i organizacyjna
63%
W artykule przedstawiono niektóre aspekty współpracy między większymi producentami mleka a spółdzielniami mleczarskimi na podstawie wyników badań. Omówiono zagadnienia współpracy ekonomicznej, także w okresie trudności finansowych i organizacyjnych spółdzielni. (abstrakt oryginalny)
W pracy porównano dobową wydajność, skład chemiczny, jakość cytologiczną oraz wartość energetyczną mleka pozyskiwanego od krów rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej odmiany czarno-białej (PHF CB) oraz montbeliarde (MO). Analizowano wpływ na wartość energetyczną mleka: sezonu, poziomu dobowej wydajności mleka i jego jakości cytologicznej oraz kolejnej laktacji i jej fazy. Wykazano, że w porównaniu z rasą polską holsztyńsko-fryzyjską odmiany czarno-białej mleko krów montbeliarde charakteryzowało się korzystniejszym składem chemicznym i wyższą jakością cytologiczną. Na wartość energetyczną mleka krów PHF CB istotnie wpływały wszystkie uwzględnione czynniki, a największe wahania (85,1 kcal/kg) obserwowano na początku laktacji. Wartość energetyczna mleka krów montbeliarde była wyższa o 40,9 kcal/kg i w obrębie analizowanych czynników (za wyjątkiem sezonu) była stabilniejsza niż rasy PHF CB. Stwierdzono, że korzystniejszy skład chemiczny, niższa liczba komórek somatycznych oraz lepsza stabilność w zakresie wartości energetycznej mleka krów montbeliarde może wskazywać na dużą przydatność tej rasy do produkcji mleka. (abstrakt oryginalny)
W 200 próbach mleka pobranego od krów z gospodarstw południowego Podlasia oznaczono zawartość ołowiu i miedzi. Zawartość ołowiu w mleku była zależna od pory roku i rejonu badań. W okresie zimowym mleko zawierało mniej ołowiu (3,70 µg/kg) niż w okresie letnim (4,80 µg/kg). Mniej ołowiu zawierało mleko pochodzące z gospodarstw usytuowanych z daleka od dróg szybkiego ruchu (3,30 µg/kg), w porównaniu z mlekiem pochodzącym z gospodarstw zlokalizowanych wzdłuż drogi (5,20 µg/kg). Stwierdzono różnice w zawartości miedzi w mleku pomiędzy sezonami. Zimą zawartość miedzi wynosiła 0,045 µg/kg i była wyższa niż latem (0,033 µg/kg). We wszystkich przebadanych próbach mleka stwierdzono obecność ołowiu w ilościach niższych od poziomu dopuszczalnego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia fragment opisu badań przeprowadzonych w województwie łódzkim w latach 1997-1999 w gospodarstwach wyspecjalizowanych w produkcji mleka. Prezentuje również niektóre aspekty ekonomiczne i organizacyjne skupu mleka sprzyjające ogólnemu polepszaniu jego jakości. W zakończeniu zaprezentowano efekty przemian jakościowych mleka produkowanego i sprzedawanego na terenie województwa łódzkiego. (abstrakt oryginalny)
Mleko jest jednym z najważniejszych środków spożywczych i surowców w przemyśle spożywczym. Jako pierwszy kompletny pokarm dla młodych ssaków jest bioaktywny i zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Uznaje się, że dzięki rolnictwu ekologicznemu uzyskuje siężywność o wysokiej jakości, wyprodukowaną w zrównoważonych warunkach, przy jednoczesnej ochronie środowiska naturalnego. Najnowsze badania dotyczące żywności i odżywiania nie potwierdzają jednak znacznych korzyści zdrowotnych związanych z konsumpcją produktów ekologicznych. Celem pracy była ocena i porównanie jakości komercyjnego krowiego mleka konwencjonalnego i ekologicznego w odniesieniu do zwartości wybranych składników mineralnych. Badania przeprowadzono na mleku krowim ekologicznym i tradycyjnym dostępnym na rynku w południowej Polsce. Próbki mleka analizowano pod względem zawartych w nich składników mineralnych, w tym wybranych metali toksycznych, przy użyciu absorpcyjnej spektrofotometrii atomowej płomieniowej, emisyjnej spektrometrii atomowej oraz absorpcyjnej spektrofotometrii atomowej w kuwecie grafitowej. Wyniki badań wskazują, że mleko ekologiczne i konwencjonalne nie różnią się istotnie w kontekście zawartości mikro- i makroelementów. Różnice dotyczyły jedynie zawartości sodu i manganu. Mleko ekologiczne zawierało ich średnio statystycznie istotnie mniej. Ponadto w jednym z rodzajów mleka ekologicznego wykryto obecność ołowiu, przy czym uzyskana wartość (5,24 mg/l) mieściła się w dopuszczalnych granicach. Kadm (w ilości 0,12 i 0,15 μg/l) został oznaczony w dwóch rodzajach mleka, pochodzących z tej samej firmy oraz w jednym mleku ekologicznym, w którym wykazane stężenie było na stosunkowo niskim poziomie (0,04 μg/l). (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.