Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 978

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 49 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Quality of services
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 49 next fast forward last
Artykuł przedstawia strukturę systemu jakości usług ubezpieczeniowych na przykładzie Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA. We wstępie zaprezentowano istotę pojęcia"jakości usług". Dalej ukazane zostały główne elementy składowe przyjętego w PZU SA systemu jakości. W końcowej części omówiony został plan działań, mający na celu udoskonalenie systemu jakości usług w Zakładzie.
Współczesne przedsiębiorstwa mogą konkurować ze sobą poprzez koncentracje, przywództwo kosztowe lub jakościowe. Rynek turystyczny ma wszelakie znamiona rynku konsumenta, na którym ogromne znaczenie mają takie kategorie ekonomiczne jak cena czy jakość. Klient przedsiębiorstwa hotelarskiego pragnie nabywać tylko takie usługi, które sprostają jego oczekiwaniom oraz zaspokoją jego potrzeby. Tylko hotele, które są w stanie zaoferować usługi o atrakcyjnej cenie oraz wysokiej jakości, mają szanse osiągnąć sukces rynkowy. Jakość jest zatem kluczowym obszarem funkcjonowania przedsiębiorstw turystycznych, w tym również hotelarskich. Orientacja jakościowa w przedsiębiorstwie oparta jest coraz częściej na koncepcji jakości totalnej. Obejmuje ona zatem wszystkie obszary zarządzania przedsiębiorstwem i opiera się na dążeniu do osiągnięcia najwyższej zgodności jakości produktu z oczekiwaniami klientów. Jakość totalna dotyczy również wszystkich procesów, realizowanych w działaniach związanych z dystrybucją i promocją danego produktu czy usługi. Tylko takie podejście przedsiębiorstwa do jakości pozwala budować przewagę konkurencyjną z uwzględnieniem czynników pochodzących z otoczenia przedsiębiorstwa oraz jej wewnętrznego potencjału. (fragment tekstu)
3
Content available remote Kształtowanie jakości przewozów turystycznych w żegludze pasażerskiej
100%
Jakość jest kategorią ekonomiczną, która funkcjonuje w wielu formach aktywności ludzkiej i obejmuje aspekty dotyczące produktów, w tym usług, pracy oraz życia. Definiowanie tej kategorii przedstawia się w różnych ujęciach, zgodnie z zainteresowaniami danej nauki. W ujęciu ekonomicznym jakość wyraża stopień zaspokojenia potrzeb przez określony produkt (usługę). W warunkach świadczenia usług turystycznych problematyka jakości nabiera dwojakiego znaczenia. Z jednej strony oceniana jest jakość usługi jako zbioru cech opisujących poziom realizacji świadczenia. Z drugiej strony dokonywana jest ocena jakości obsługi, co podyktowane jest czynnościowym (relacyjnym) charakterem produkcji usług turystycznych, wyrażającym się ciągłym kontaktem personelu danej firmy z turystami. (fragment tekstu)
Niska jakość usług w transporcie determinuje stan systemu transportowego w Polsce i jest istotną barierą dla rozwoju przemysłu, handlu i usług. Ma ona też negatywny wpływ na wielkość wymiany zagranicznej i zmniejsza mobilność obywateli. Bez, przełamania tej bariery Polska nie stanie się krajem gospodarczego sukcesu, zdolnym do konkurowania na rynku europejskim i światowym, skutecznie wykorzystującym posiadane zasoby ludzkie. Słaba jakość usług w transporcie kształtuje poziom życia społeczeństwa Unii Europejskiej, będąc punktem odniesienia nie tylko dla działalności gospodarczej, ale przede wszystkim - dla rozwoju cywilizacyjnego społeczeństwa. Rynek usług transportowych rozwija się dynamicznie, rośnie poziom konkurencji, ceny spadają, a klienci domagają się obniżki kosztów realizowanych usług, oczekując jednocześnie podwyższenia poziomu ich jakości. Jakość realizowanych usług staje się więc kluczowym elementem koniecznym dla zdobycia i utrzymania klientów. Priorytet jakości umożliwia budowanie racjonalnej kultury jakości, nic tylko wobec preferencji ze strony klienta, ale również otoczenia, w którym funkcjonuje przedsiębiorstwo realizujące usługi transportowe. Zmienność otoczenia sprawia, że konieczna jest adaptacja jakości usług do wymogów stawianych przez klientów, co daje szansę rozwoju. Z tego punktu widzenia jakość usług można określić jako proces, w efekcie którego następują organizacyjne, ekonomiczne i technologiczno-techniczne przystosowania cech jakości usług w transporcie do potrzeb klientów, w określonych warunkach otoczenia. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono możliwości aplikacji OPNET firmy OPNET Technologies, Inc. w obszarze zapewnienia jakości usług czasu rzeczywistego. Zaprezentowano symulację wykorzystania protokołu rezerwacji pasma RSVP z mechanizmem kolejkowania pakietów WFQ dla usług głosowych. Dodatkowo przeanalizowano i porównano wyniki ww. symulacji.(abstrakt oryginalny)
Wyjaśniono pojecie jakości usług. Przedstawiono rozwój sektora usług pozarolniczych w agrobiznesie. Omówiono problematykę jakości usług pozarolniczych.
W dobie intensywnego postępu technologicznego, postępującej globalizacji i wzrastającej konkurencyjności coraz większego znaczenia nabierają nowoczesne usługi, które stają się niezbędne w rozwoju współczesnej gospodarki. Celem artykułu jest: (1) próba identyfikacji nowoczesnych usług w oparciu o współczesną literaturę przedmiotu, (2) charakterystyka poziomu rozwoju nowoczesnych usług w Polsce, (3) analiza zróżnicowania poziomu rozwoju usług nowoczesnych w Polsce w układzie województw. Dane wykorzystane w analizie pochodzą z banku danych lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz Eurostatu. W pracy wykorzystano wskaźnik syntetyczny Perkala, analizę korelacji oraz analizę skupień. Wyniki badań prowadzą do wniosku, że w ujęciu całościowym wysokim poziomem rozwoju usług nowoczesnych charakteryzują się województwa: mazowieckie oraz małopolskie, dolnośląskie i pomorskie. Niskim poziomem usług nowoczesnych cechują się przede wszystkim słabe gospodarczo województwa wschodniej Polski oraz województwa: lubuskie i świętokrzystkie. Regionalny rozkład wartości wskaźnika syntetycznego poziomu rozwoju usług nowoczesnych w wyraźny sposób nawiązuje do rozkładu ogólnego poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego województw. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Strategia jakości usług w Krajowej Administracji Skarbowej
100%
Wsparcie podatnika i przedsiębiorcy w wypełnianiu obowiązków podatkowych i celnych to jeden z podstawowych kierunków działania i rozwoju Krajowej Administracji Skarbowej. Realizacja tego przedsięwzięcia odbywa się poprzez doskonalenie jakości świadczonych usług na rzecz podatnika. Prowadzone w opracowaniu rozważania odnoszą się do przybliżenia procesu rozwoju jakości usług administracji skarbowej poprzez identyfikowanie potrzeb klienta. Celem poznawczym artykułu jest omówienie procesu realizacji jakości usług w administracji skarbowej, a w szczególności dążenie organizacji do doskonalenia obsługi podatnika. Celem praktycznym jest wskazanie rozwiązań, które umożliwiają doskonalenie procesu usług świadczonych na rzecz klienta. W niniejszym opracowaniu do prezentacji omawianych zagadnień wykorzystano metodę analizy aktów prawnych, statystyk publikowanych przez administrację skarbową, informacji prasowych oraz publikacji naukowych - studia literatury z zakresu przedmiotowej tematyki oraz obserwacje własne autora. Oryginalność i wartość artykułu opiera się na konstatacji: jakość usług ma zasadnicze znaczenie w funkcjonowaniu organizacji(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Postrzegana jakość usług jako bariera rozwoju handlu w internecie
100%
W ciągu ostatnich lat obserwować można dużą dynamikę wzrostu liczby użytkowników Internetu. Dostęp do sieci w drugiej połowie 2009 roku miało 52% Polaków, ponad sześciokrotnie więcej niż w 2000 roku.1 Jednocześnie rosła wartość handlu internetowego, która w 2009 roku osiągnęła poziom 13,2 mld zł.2 Powszechnym tendencjom wzrostowym towarzyszyły zmiany struktury rynku internetowego. Na uwagę zasługuje fakt, że liczba sklepów on-line rosła znacznie szybciej niż liczba kupujących przez Internet klientów.3 Opisane tendencje obserwować można również na rynkach innych państw rozwiniętych.4 Sytuacja zaostrzającej się konkurencji oraz łatwość porównywania cen w sklepach internetowych wymusza zwrócenie się ku innym, pozacenowym narzędziom budowania pozycji rynkowej firmy w wirtualnej przestrzeni. Poziom jakości usług jest elementem istotnie wpływającym na satysfakcję konsumenta i jego gotowość do dokonania zakupu przez Internet, może zatem stać się ważnym narzędziem konkurowania wirtualnego przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule przedstawiono wyniki "Badania naukowego dotyczącego stopnia zadowolenia pasażerów korzystających z usług transportowych świadczonych przez KZK GOP - Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego", które autorka przeprowadziła. Celem artykułu jest przedstawienie opinii badanej grupy pasażerów na temat stopnia zadowolenia z korzystania z usług komunikacji miejskiej oferowanej przez KZK GOP. Stopień zadowolenia pasażerów został sprawdzony za pomocą metody sondażu diagnostycznego. W badaniu wzięło udział 987 respondentów, którym zadano pytania z różnych płaszczyzn dotyczących funkcjonowania KZK GOP. Ogólna ocena jakości komunikacji miejskiej KZK GOP nie do końca była pozytywna. W artykule znajduje się szczegółowe opracowanie wyników pod kątem sześciu zagadnień: bezpieczeństwa, biletów, Karty ŚKUP, komfortu podróżowania, pracowników KZK GOP i systemu informacji.(abstrakt autora)
Celem artykułu jest analiza opinii pasażerów Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Jaworznie oraz Miejskiego Zakładu Komunikacji w Tychach, na temat jakości świadczonych usług związanych z komunikacją miejską. Odpowiedzi uzyskano dzięki udostępnieniu podróżnym kwestionariusza ankietowego. Zebrano sumarycznie 1432 opinie o różnych aspektach funkcjonowania przedsiębiorstw. W badaniu najlepiej wypadło PKM Jaworzno, a najgorzej KZK GOP, jednak każdy ze wspomnianych przewoźników ma słabsze aspekty funkcjonowania, które omówiono w artykule.(abstrakt autora)
W Polsce kwalifikacja produktu hotelarskiego była rozumiana jako kategoryzacja obiektów hotelarskich, gdzie oceniano głównie cechy materialne, techniczne, bez uwzględnienia pracy ludzi. Z chwilą przeobrażeń w gospodarce rynkowej działania te stały się nieobligatoryjne i prawie wszystkie hotele z nich zrezygnowały. Kwalifikacja produktu może być zastąpiona rekomendacją, wprowadzoną przez Zrzeszenie Polskich Hoteli Turystycznych (ZPHT).
Opracowanie podejmuje próbę opisania zagadnienia pracy w systemie jakości. Autor przedstawia zarys zależności występującej między jakością a wydajnością, aby przystąpić do zdefiniowania pojęcia jakości w realiach pracy stoczniowej oraz czynników jakościotwórczych usług. Opisane kolejno zostają dwa wzorce jakości (jeden dla konsumenta, drugi dla usługodawcy) oraz sposób ich wykorzystania. Wnioski zamykające artykuł zawierają opis nadzoru i kontroli usług stoczniowych oraz zalecenia wprowadzone w Gdańskiej Stoczni Remontowej służące polepszeniu jakości.
Prace nad projektem nowelizacji normy EN 13850 zostały zakończone w lutym 2009 r. a obecnie projekt jest konsultowany z urzędami regulacyjnymi i organizacjami konsumenckimi. Do projektu włączono przewodnik stosowania normy, będący poprzednio niezależnym dokumentem. W projekcie wprowadzono cały szereg istotnych zmian wynikających z doświadczeń w stosowaniu dotychczasowych edycji normy. Przewiduje się, że znowelizowaną normę można będzie stosować od 2011 roku. (fragment tekstu)
15
Content available remote Metoda luk w ocenie poziomu jakości usług kosmetycznych
100%
Celem badań przedstawionych w artykule jest ocena poziomu jakości usług świadczonych przez jeden z trójmiejskich salonów kosmetycznych. Do określenia poziomu jakości zastosowano metodę Servqual. Wyniki badań wskazują, że największą rozbieżność pomiędzy oczekiwaniem klienta a jego postrzeganiem w ramach usługi kosmetycznej zanotowano dla cech: cena i lokalizacja usługi, najmniejszą zaś dla indywidualnego podejścia usługodawcy do klienta. Na obniżenie ogólnego poziomu jakości badanej usługi w największym stopniu wpływają cechy zaliczane do obszaru solidność: dokładność i sumienność pracowników oraz atrakcyjność oferty. (abstrakt oryginalny)
Aspekty jakościowe usług logistycznych mają kluczowe znaczenie dla zdobycia i utrzymania lojalności klientów. Klienci postrzegają jakość usług głównie poprzez atrybuty jakości "zewnętrznej", oceniając korzyści jakie uzyskują w związku z zakupem i konsumpcją usługi, a więc przede wszystkim niezawodność serwisu i krótki czas dostawy, a także punktualność kuriera. Drugą sferą zewnętrznego postrzegania jakości przez klientów pozostaje obraz marki przedsiębiorstwa, która staje się pewną gwarancją jakości szczególnie w czasie dekoniunktury gospodarczej. Korzystny obraz, przedsiębiorstwa w oczach klientów jest często czynnikiem decydującym przy wyborze operatora kurierskiego, a także powoduje, że klienci są skłonni korzystać z jego usług nawet w sytuacji wystąpienia przejściowo gorszej jakości usług. Usługodawcy logistyczni postrzegają jakość w swojej działalności w bardziej kompleksowym ujęciu. Relacja jakości do ceny jest w ich ocenie podstawowym czynnikiem konkurencyjności, przy czyni powszednie jest przekonanie, że wobec niewielkich możliwości konkurowania ceną - to właśnie jakość jest głównym czynnikiem wyróżniającym ofertę operatora na rynku. Podstawowym miernikiem jakości jest zgodnie z oczekiwaniami klientów - skuteczność dostaw. W celu osiągnięcia wysokiego poziomu jakości doręczeń, przedsiębiorstwa kurierskie wykorzystują powszechnie podstawowe metody doskonalenia jakości zgodnie z zasadami filozofii TQM. Działania te mają na celu doskonalenie jakości we wszystkich procesach wewnętrznych i zewnętrznych w przedsiębiorstwie, związanych z funkcjonowaniem struktur wewnętrznych przedsiębiorstwa oraz wszystkimi mechanizmami składającymi się na proces świadczenia usług. (abstrakt oryginalny)
Sport stał się płaszczyzną intensywnych działań marketingowych. Podmioty organizujące widowiska sportowe lub zajęcia o charakterze rekreacyjno-sportowym coraz częściej sięgają po instrumenty marketingowe, by za ich pomocą zyskać przychylność nabywców oferowanych usług. Jednak nawet szeroko zakrojone działania marketingowe mogą nie być skuteczne, jeśli impreza sportowa nie trafia w oczekiwania widzów lub uczestników. Jednym z kluczowych elementów marketingu sportowego i priorytetem działania organizacji sportowych w drodze do zadowolenia swoich nabywców jest zapewnienie wysokiej jakości usług. Z jednej strony ważne jest, by owa jakość była jak najwyższa, ale z drugiej strony nie mniej istotna w zarządzaniu marketingowym sportem jest umiejętność jej pomiaru, gdyż jak głosi amerykańska maksyma biznesu: "nie można czymś dobrze zarządzać, jeśli nie da się tego zmierzyć".Celem niniejszego artykułu jest prezentacja wyników badań służących pomiarowi jakości usługi sportowej, jaką jest maraton. (fragment tekstu)
Obecnie zarówno w Polsce jak i w innych krajach europejskich obserwuje się stały i systematyczny spadek lojalności klientów wobec banków. Przyczyn tego stanu rzeczy jest kilka. Warto je poznać, by skutecznie przeciwdziałać.
This research is a case study research related to customer satisfaction, focuses on more effective service improvement and changes in regards with meeting the customer needs. Through empirical approach and related enterprises investigation, based on employees' perspective and end-user' perspective, it designs a questionnaire system to collect data. In a case company, totally 31 interviews were made from 18 subsidiaries and 13 from end customers. Finally, we use statistical analysis to analysis the collection data and draw a conclusion. The outcomes of analysis show that communication and effective information flow, as well as effective service processes are the key while technical knowhow is the basic requirements. Throughout the body of the research, we can observe that there are significant differences between the internal and external customers perspective. These differences should be taken into consideration when the service improvement is the main objective. This research helps manufacturing firms to improve their value added services in addition to operating closer to their global customers.(original abstract)
Wzrost oczekiwań klientów, połączony z rozwojem naukowym, przekładającym się na doskonalenie i dostępność zaawansowanych technologii produkcji i usług powodują konieczność dostosowywania się usługodawców do nowych wymagań. Nieustanne wprowadzanie innowacji, połączone z podnoszeniem jakości to elementy budowanej przewagi konkurencyjnej, traktowanej jako uzyskanie możliwości dostarczenia potencjalnemu klientowi coraz to nowszych, lepszych jakościowo, satysfakcjonujących go produktów (w tym usług)2. W warunkach takich, przetrwanie na rynku związane jest z koniecznością poszukiwania, a następnie wdrożenia rozwiązań pozwalających "uzależnić" od siebie klienta, poprzez zapewnienie mu produktów i usług spełniających wszystkie jego potrzeby, w tym również te które nie zostały przez niego zidentyfikowane. Wzrost znaczenia usług dla gospodarki oraz wzrost liczby firm usługowych na rynku, świadczących tę samą lub podobną usługę powodują, że firmy usługowe stając przed problemem bycia lepszym od konkurencji poszukują sposobu na doskonalsze zaspokajanie potrzeb swoich klientów. Poszukiwane są metody i kierunki tego doskonalenia. Przekonanie o ważności jakości w realizowanych procesach usługowych wynika z problemów na jakie napotyka wielu usługodawców podejmujących starania zmierzające do usatysfakcjonowania nabywców (usługobiorców), oraz podejmujących działania służące utrzymaniu się ich na rynku. W nowocześnie zarządzanym, dbającym o przyszłość przedsiębiorstwie pełne, na dobrym poziomie jakościowym zaspokojenie potrzeb klientów jest wyzwaniem zarówno dla kierownictwa, jak i wszystkich jego pracowników. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 49 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.