Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 283

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  R&D policy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
Głównym celem artykułu jest wyłonienie optymalnego obszaru B+R sektora motoryzacyjnego w kontekście możliwości implementacji strategii Follow-the-Sun (FTS). Badania empiryczne obejmują trzy obszary B+R tego sektora, wykluczając obszar Software Development, będący według aktualnej literatury przedmiotu jedynym, w którym strategia FTS znajduje zastosowanie. Badania przeprowadzone zostały pomiędzy styczniem a sierpniem 2019 roku i objęły sześć międzynarodowych przedsiębiorstw sektora motoryzacyjnego świadczących usługi B+R przynajmniej w jednym z trzech badanych obszarów. Z uwagi na innowacyjność przedstawianej tematyki część badawcza opracowania została poprzedzona niezbędnymi informacjami na temat samej strategii FTS. Jej głównym założeniem jest dalszy wzrost tempa prac B+R z wykorzystaniem zespołów projektowych rozproszonych w odległych strefach czasowych oraz mogących zapewnić całodobowy cykl pracy bez konieczności wykonywania jej w nocy.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przeanalizowanie dysproporcji między starymi i nowymi krajami członkowskimi UE pod względem nakładów krajowych brutto na B+R oraz wykazanie, czy i w jakim stopniu nowi członkowie UE doganiają kraje "piętnastki". Przeanalizowano ponadto zmiany struktury finansowania działalności badawczo-rozwojowej i wydatkowania środków na B+R w krajach Unii Europejskiej w latach 2004-2014, jak również zbadano, w jakim stopniu zmieniła się w tym okresie efektywność B+R głównych interesariuszy procesów innowacyjnych, tj. sektora prywatnego, sektora państwowego i uczelni wyższych. Na podstawie przeprowadzonych analiz stwierdzono, że zwłaszcza w latach 2004-2014 nowe kraje członkowskie zmniejszyły dystans względem krajów UE-15, Japonii i Stanów Zjednoczonych, jednak dotychczasowe tempo tych zmian nie gwarantuje osiągnięcia celów przyjętych w programie Horyzont 2020 ani poprawy konkurencyjności międzynarodowej tych krajów w stosunku do szybko rozwijających się gospodarek azjatyckich. (abstrakt oryginalny)
Implementation of R&D projects determines whether the organization is changing and becoming fully competitive. R&D projects are the basis for innovation policy at the macro level - the state - and the micro level - the organization. Management of R&D projects requires not only high level of skills, but knowledge of highly developed tools to support the development of the organization. In managing this type of project, methods such as management competence, talent and knowledge, knowledge of modern information, and communication technology, stand out. In this study the following issues are presented: analysis of decision-making processes of R&D projects, basic modeling methodology of R&D projects, and analysis of communication systems in project management. The final part of the article presents the problems of commercialization of results obtained from R&D projects. (original abstract)
4
Content available remote Przeobrażenia polityki innowacyjnej Chin. Wybrane zagadnienia
100%
Chiny w ostatnich latach stały się liczącym graczem w obszarze badań naukowych i rozwoju nowych technologii, pretendując do miana globalnego lidera. W artykule podjęto próbę odpowiedzi na pytanie dotyczące sposobu, w jaki Chiny starają się tego dokonać. Analizie poddany jest proces tworzenia systemu innowacji. Analizowane są zmiany tego procesu, jak również cele polityki innowacyjnej wraz z uwarunkowaniami realizowanej strategii. Główną determinantą tych zmian są dążenia do transformacji gospodarki, bazującej na eksporcie produktów o niskiej wartości dodanej, w gospodarkę innowacyjną opartą na eksporcie zaawansowanych technologii. Skutkiem tych dostosowań mają być korzyści dla chińskich przedsiębiorstw, wynikające z uczestnictwa w międzynarodowym transferze technologii oraz szerszy ich dostęp do rynków globalnych.(abstrakt oryginalny)
Prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej warunkuje innowacyjność przedsiębiorstw i gospodarek, wpływając jednocześnie na tempo ich rozwoju i poziom konkurencyjności. Mając na uwadze powyższe, w artykule - na tle charakterystyki działalności badawczo-rozwojowej (w tym w porównaniu do UE) oraz źródeł jej finansowania - dokonano analizy poniesionych w Polsce w latach 2008-2014 nakładów wewnętrznych, z koncentracją na strukturze źródeł finansowania działalności B+R w sektorze przedsiębiorstw.(abstrakt oryginalny)
Współczesna gospodarka eksponuje wiedzę, kwalifikacje, elastyczność, umiejętność adaptacji do zmieniających się uwarunkowań jako jeden z kluczowych determinantów rozwoju, zarówno poszczególnych podmiotów, jak i gospodarki miasta czy regionu. Praca (zasoby ludzkie) klasycznie ujmowana jako dostęp do taniej siły roboczej czy dostęp do kapitału, interpretowane są jako czynniki drugorzędne. Coraz częściej mówimy o gospodarce opartej na wiedzy, uczącej się gospodarce czy uczących się społecznościach i organizacjach. Wszystkie te podejścia eksponują zasoby wiedzy, doświadczenia praktyczne oraz umiejętności samoczynnego ich zdobywania i uwewnętrznienia jako warunek rozwoju we współczesnej gospodarce. Jednym z elementów tego nowoczesnego systemu społeczno-gospodarczego jest potencjał akademicki oraz badawczo-rozwojowy. Interpretowany on jest jako źródło wzrostu gospodarczego oraz determinant konkurencyjności regionalnej przestrzeni. Potencjał ten może również zadecydować o miejscu polskich regionów na mapie integrującej się Europy. (fragment tekstu)
Ten artykuł poświęcony jest analizie rozwoju sfery badawczo-rozwojowej od strony nakładów na działalność B+R, w latach 1994-1997, na podstawie badań w zakresie rachunku satelitarnego nauki dla lat 1994-1995 (...). (fragment tekstu)
W działalności badawczo-rozwojowej określony cel można osiągnąć poprzez realizację różnych tematów badawczo-rozwojowych. Aby wybrać temat najlepszy, należy znać koszty każdego wariantu. W tym celu planuje się koszty. Koszty planowane stanowią również bazę porównawczą w przypadku zlecania prac na zewnątrz przedsiębiorstwa. Ponadto są one wykorzystywane do kontroli kosztów badań i rozwoju poprzez ich zestawienie z kosztami faktycznymi. Celem artykułu jest pokazanie, jak i w jakich wymiarach kontroluje się działalność badawczo-rozwojową. (fragment tekstu)
9
100%
W pracy zaakcentowano, że wskaźniki B+R charakteryzuje niska wartość informacyjna w zakresie wpływu badań i rozwoju na innowacyjność przedsiębiorstw. Wykorzystywane do pomiaru innowacji wskaźniki B+R, koncentrując uwagę na poniesionych nakładach, nie pokazują, w jaki sposób zaangażowany zasób finansowy ("wkład") zostaje przekształcony w innowacje ("efekt"). W artykule przedyskutowano również przyczyny i konsekwencje powyższego oraz podjęto próbę uszczegółowienia wydatków przedsiębiorstw na B+R i powiązania ich z rezultatami działalności badawczej i prac rozwojowych realizowanych w firmach(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ocena poziomu innowacyjności Polski - głównie w kontekście źródeł finansowania działalności innowacyjnej, w tym badawczo-rozwojowej (B+R). Autor w artykule przedstawia strukturę finansowania B+R i innowacji w Polsce. Niskie wskaźniki innowacyjności polskiej gospodarki plasują nasz kraj na odległych miejscach w rankingach globalnej innowacyjności, co stanowi poważny problem rozwojowy. Wynika to między innymi z niskiego poziomu nakładów wewnętrznych na B+R. Z kolei brak środków jest wskazywany przez firmy jako jedna z głównych barier inwestycji w innowacje. W wykluczeniu innowacyjnym najbardziej tracą mikroprzedsiębiorcy i sektor małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), który to nie jest zdolny do ponoszenia wysokich nakładów na B+R. Autor, wykorzystując metody statystyki opisowej, zwraca uwagę na niski poziom innowacji w Polsce wywołany głównie niską innowacyjnością przedsiębiorstw, co wyklucza je ze światowego wyścigu budowy gospodarki opartej na wiedzy.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono sposoby określania poziomu kosztów badań i rozwoju oraz opisano zasady planowania tych kosztów. Zwrócono uwagę na budżetowanie zerowe jako na metodę ustalania poziomu kosztów badań i rozwoju.
Przedstawiono główne cele polityki naukowej Unii Europejskiej oraz pokrótce omówiono programy strukturalne Wspólnoty realizowane w latach 1984-1998.
Polska ma być krajem innowacyjnym - tak w skrócie można by podsumować dotychczasowe działania rządu związane z wprowadzaniem ulgi na badania i rozwój. Przedsiębiorcy, którzy chcą z niej skorzystać, mają obowiązek wyodrębnienia kosztów prac badawczych i rozwojowych w ewidencji rachunkowej. (fragment tekstu)
Artykuł wyjaśnia pojęcie czeskiego system informacji R&D (research and development - badanie i rozwój) oraz przedstawia w jakim celu został on stworzony. Wymienione są słabości oraz problemy z nim związane. Zaproponowane są możliwe do zrealizowania metody usprawnienia tego systemu. (abstrakt oryginalny)
The paper discusses the structural barriers to R&D in Poland, the Czech Republic, Slovakia and Hungary, emerging markets striving to build economies based on innovation and knowledge. In reality research and development in the above countries suffer from some structural faults including: deficiency in R&D investments, ineffective structure based on government funding and insufficient engagement of business in financing and implementation of R&D. (original abstract)
Celem artykułu jest analiza poziomu nakładów na działalność badawczo-rozwojową w krajach europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych i Japonii. Dane źródłowe stanowiły publikacje Eurostatu Science, technology and innovation in Europe oraz bazy danych dostępne na stronach internetowych Eurostatu. Okresem badawczym objęto lata 2005-2008, ale z powodu braku danych, analizy w niektórych przypadkach mogą być zawężone. Do opracowania wykorzystano dwie miary nakładów na działalność badawczo-rozwojową: GERD i GBAORD. (fragment tekstu)
17
76%
Cooperating with universities is complementary to other innovation activities such as performing own R&D, sourcing public information and cooperating with other partners. Poland will have to focus more strongly on developing capacities in innovation and business sophistication. Stronger clusters, more R&D orientation of companies, and intensified collaboration between universities and the private sector. The article presents research other and own study. (original abstract)
Celem artykułu jest analiza wpływu wydatków na badania i rozwój na kształtowanie wyniku finansowego. Wydatki na badania i rozwój to najcenniejsze aktywa w gospodarce, a mimo to regulacje rachunkowości w wielu krajach nie dopuszczają możliwości ich kapitalizacji i ujęcia jako aktywów w bilansie lub też możliwości te są mocno ograniczone. Organy stanowiące regulacje rachunkowości (IASB i FASB) wskazują na brak możliwości wiarygodnej wyceny księgowej tego typu aktywów. Raportowanie wydatków wiąże się z licznymi problemami, do których można zaliczyć m.in. dużą asymetrię informacji pomiędzy jednostką sprawozdawczą a użytkownikami sprawozdania finansowego. Ponadto sukces projektu badawczego niekoniecznie przekłada się na sukces komercyjny. Wyniki dotychczasowych badań wskazują, że menedżerowie podejmujący decyzję o rozpoczęciu projektu badawczego o znacznym budżecie wraz z upływem czasu coraz bardziej wiążą się z nim emocjonalnie. W artykule postawiono tezę, że zjawisko to ma również wpływ na kształtowanie wyniku finansowego. Przyjęto hipotezę badawczą, że wydatki na badania i rozwój są istotną determinantą kształtowania wyniku finansowego po okresie dwóch lat. Przyjęty okres opóźnienia wynika z faktu, że projekty badawczo- -rozwojowe zazwyczaj trwają od półtora do dwóch i pół roku. Badania zostały przeprowadzone na próbie amerykańskich spółek giełdowych (ponad 4500 obserwacji) ze względu na fakt, że US GAAP nie dopuszczają możliwości kapitalizacji wydatków na badania i rozwój (z małymi wyjątkami). W rezultacie na podstawie danych ze sprawozdania finansowego można łatwo ustalić całkowite wydatki na B+R. Analiza regresji wskazuje, że wydatki na badania i rozwój są istotną determinantą kształtowania wyniku finansowego po dwóch i trzech latach. Efekt ten nie jest widoczny w bieżącym okresie oraz po jednym roku. W rezultacie pozytywnie została zweryfikowana hipoteza badawcza, co dowodzi, że wydatki na badania i rozwój wpływają na zachowania menedżerów amerykańskich spółek giełdowych w zakresie kształtowania wyniku finansowego. (abstrakt oryginalny)
The paper reviews the state of art in project success evaluation, especially with respect to R&D projects, with emphasis on the ambiguity of such evaluation, its strong dependence on the context and on the evaluator. We also recall basic information about fuzzy numbers and propose the concept of fuzzy rules which are used in the suggested procedure of R&D project evaluation. The procedure is described and illustrated by means of a real-world case study. (original abstract)
Samsung LABO - program kursów dokształcających w zakresie nowoczesnych technologii oraz umiejętności biznesowych i społecznych dla uczniów techników miał swoją premierę w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich we Wronkach. Od stycznia będą oni podnosić swoje kwalifikacje zawodowe w klasie wyposażonej w rozwiązania technologiczne firmy Samsung. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.