Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Równowaga długookresowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Użycie proponowanych metod do modelu długoterminowego zapotrzebowania na pieniądze ukazuje, że w wypadku Polski opisywany związek miał charakter kointegracji i że jego parametry przez większość czasu były stabilne. Na Węgrzech i w Czechosłowacji modele przyjmowały inną postać. W Czechosłowacji w pierwszej części wybranego okresu testy L nie wykazywały kointegracji, zaś w drugiej części zero kointegracji nie może być odrzucone, aczkolwiek zmienne MeanF i SupF wykazują, że związek nie jest stabilny. Model dla Węgier został oceniony dla innego okresu i dla innych miesięcznych (z powodu braku innych), i stąd nie może być dokładnie porównywany, aczkolwiek on też wskazuje brak stabilności parametrów. (abstrakt oryginalny)
Rozważamy model wzrostu gospodarczego w postaci autonomicznego układu dynamicznego. Pokazujemy metodę wyznaczania trajektorii w otoczeniu długookresowej równowagi w wybranych neoklasycznych modelach egzogenicznego wzrostu gospodarczego. W ogólności ta metoda ma przede wszystkim zastosowanie do modeli, które nie posiadają jawnych rozwiązań. Proponujemy ogólną metodę znajdowania rozwiązań dowolnie wymiarowego układu dynamicznego reprezentującego model wzrostu gospodarczego w postaci szeregu potęgowego. W tym celu rozwijamy funkcję stanu w szereg potęgowy Taylora w otoczeniu stanu początkowego. Współczynniki tego rozwinięcia reprezentują parametry zmienności wielkości stanu układu takie jak tempo wzrostu, przyśpieszenie, zryw, itd. Są one liczone algebraicznie (Mathematica) z postaci wyjściowego układu dynamicznego. W pracy podajemy metodę znajdowania rozwiązań dla układów jednowymiarowych i dwuwymiarowych. Jako przykłady rozważamy modele Solowa-Swana i Mankiwa-Romera-Weila. W pracy stosujemy metodę aproksymant Padégo dla uzyskania lepszej zbieżności szeregu potęgowego. Dzięki przedstawionej metodzie uzyskano rozwiązania w postaci szeregu dla trajektorii w otoczeniu długookresowej równowagi dwóch modeli egzogenicznego wzrostu gospodarczego. Pokazano, że uzyskane rozwiązania dobrze aproksymują ścieżki czasowe, po których osiągana jest długookresowa równowaga. Wskazano również możliwość estymacji parametrów modelu wzrostu gospodarczego, dla którego uzyskano rozwiązania w postaci szeregu. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest kontynuacją wcześniejszej pracy autora opublikowanej ostatnio w Przeglądzie Statystycznym. Poświęcony jest deterministycznemu, dynamicznemu modelowi gospodarki o inspiracji klasycznej, w której n przedsiębiorstw jest własnością jednego, reprezentatywnego kapitalisty. Model jest matematycznym opisem procesu akumulacji kapitału przez kapitalistę oraz jego alokacji w przedsiębiorstwach, opartej na różnicach w stopach zysku z kapitału. Decyzje o alokacji kapitału determinują zasoby majątku trwałego i w konsekwencji moce produkcyjne przedsiębiorstw. Przedsiębiorstwa samodzielnie decydują o cenach i wielkości produkcji, uzależniając je od relacji między popytem i podażą. Ich decyzje mają z kolei wpływ na stopy zysku. O ile w poprzednim artykule zaprezentowany został szczegółowo sam model oraz jego równowaga, to obecny artykuł poświęcony jest stabilności tej równowagi, co wiąże się ze starym zagadnieniem wyrównywania się stóp zysku z kapitału, opisanym już w pracach klasyków ekonomii - Smitha, Ricardo i Marksa. Ponieważ klasyczna równowaga długookresowa jest stanem równomiernego wzrostu gospodarki ze stałymi cenami i równymi stopami zysku, stabilność zdefiniowana jest w kategoriach względnych, opisujących proporcje między cenami i produkcją poszczególnych produktów oraz proporcje między zasobami majątku trwałego poszczególnych przedsiębiorstw. Przedmiotem analizy jest więc stabilność (zbieżność) proporcji. Artykuł zawiera dowód twierdzenia o lokalnej asymptotycznej stabilności równowagi. Jego ogólna idea pochodzi od autorów francuskich - G. Dumenila i D. Levy'ego, którzy dowodzili stabilności równowagi klasycznej w podobnych modelach. Z uwagi na cechy szczególne rozpatrywanego modelu, prezentowany dowód zawiera jednak również nowe, istotne elementy. (abstrakt oryginalny)
Celem analizy jest ocena długookresowej stabilności polityki fiskalnej w Szwecji na podstawie fiskalnej funkcji reakcji z parametrami zmiennymi w czasie. W artykule omówiono wystarczające warunki stabilności i wykazano, że stabilność fiskalna może obejmować różne typy przejściowej polityki fiskalnej i okresy tymczasowej ekspansji długu. Reakcję polityki fiskalnej na zmiany stosunku długu do dochodów oszacowano rekursywnie za pomocą metody najmniejszych kwadratów ze stałymi wagami. Następnie zbadano ewolucję polityki fiskalnej Szwecji w okresie 1850-2014. Pokazano, że stabilna polityka fiskalna może być wynikiem długookresowego procesu uczenia się. W procesie tym władze fiskalne są zmuszone do dostosowywania swojej polityki do zmian w otoczeniu ekonomicznym i politycznym. Sformułowano wniosek, że stabilność fiskalną należy oceniać na podstawie ostatecznej zdolności władz do stabilizacji długu, a nie przejściowych zmian dynamiki długu. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem badania omawianego w artykule jest skonstruowanie długookresowego modelu popytu na pracę w Polsce, w którym zmiennymi objaśniającymi są przeciętne wynagrodzenie brutto i wartość dodana brutto. Dodatkowy cel stanowi identyfikacja zjawiska przechowywania pracy. Przyjęto podejście produkcyjne; wykorzystano model autoregresyjny z opóźnieniami rozłożonymi i mechanizmem korekty błędu ARDL-ECM. Parametry modelu oszacowano na podstawie danych kwartalnych o przeciętnej liczbie zatrudnionych, przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu brutto oraz wartości dodanej brutto za okres od I kwartału 2002 r. do IV kwartału 2018 r. Źródłem danych były publikacje Głównego Urzędu Statystycznego. Zaproponowany model szacowania popytu na pracę dotyczy zrealizowanego popytu na pracę. W analizowanym okresie obserwowano istnienie długookresowego związku pomiędzy przeciętnym zatrudnieniem, przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem brutto i wartością dodaną brutto. Zatrudnienie zmniejszało się wraz ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia, a zwiększało się wraz ze wzrostem produkcji. Na rynku pracy odnotowano także krótkookresowe odchylenia pomiędzy wartością faktycznego zatrudnienia a zatrudnieniem wyznaczonym przez model, co wskazuje na zjawisko przechowywania pracy, jednak ze względu na niewystarczającą liczbę obserwacji trudno jest jednoznacznie je potwierdzić. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Grawitacyjny model zróżnicowania rozwoju ekonomicznego województw
84%
Celem artykułu jest wyjaśnienie wpływu tzw. efektu grawitacyjnego na przestrzenne zróżnicowanie rozwoju ekonomicznego polskich województw. Ów efekt grawitacyjny (nawiązując do prawa grawitacji Newtona) opiera się na założeniu, że regiony oddziałują na siebie gospodarczo, przy czym siła oddziaływania jest proporcjonalna do ich wielkości i odwrotnie proporcjonalna do kwadratu odległości między nimi. Najczęściej modele grawitacyjne były wykorzystywane do opisu zjawisk w handlu światowym, zaś ich zastosowanie do analizy wzrostu i zróżnicowania regionalnego było bardzo rzadkie. Zastosowany w opracowaniu model nawiązuje do neoklasycznego modelu wzrostu gospodarczego Solowa, modeli Mankiwa, Romera i Weila oraz Nonnemana i Vanhoudta. W opracowaniu zaprezentowano model wzrostu gospodarczego uwzględniający efekt grawitacji. Wykazano, że model ten posiada nietrywialny punkt stacjonarny oraz że jest on asymptotycznie stabilny, co oznacza, że jest punktem asymptotycznej długookresowej równowagi rozważanego modelu wzrostu gospodarczego. W dalszej części opracowania dokonano opisowej analizy zróżnicowania technicznego uzbrojenia pracy, wydajności pracy, jednostkowych i łącznych efektów grawitacyjnych w polskich województwach w latach 1999-2011. Ponadto dokonano oszacowania parametrów funkcji wydajności pracy na poziomie wojewódzkim. Efektem finalnym pracy było przeprowadzenie numerycznych symulacji możliwych scenariuszy zróżnicowania rozwoju ekonomicznego polskich regionów. W pierwszym scenariuszu założono, że stopy inwestycji w poszczególnych województwach były różne (średnie arytmetyczne z poprzednich okresów), w drugim zaś wariancie przyjęto, że w długim okresie stopy te będą sobie równe. Zarówno 1., jak i 2. wariant wskazują na to, że przestrzenne zróżnicowanie rozwoju ekonomicznego polskich województw może się istotnie pogłębiać, przy czym procesy dywergencyjne byłyby znacznie silniejsze przy utrzymaniu się dotychczasowej struktury stóp inwestycji. Co więcej, jeśli nie uwzględni się działania zewnętrznych efektów grawitacyjnych (związanych z oddziaływaniem na polskie województwa gospodarki niemieckiej) oraz portowego charakteru Trójmiasta, to okaże się, że województwami o niskim poziomie rozwoju ekonomicznego mogłyby zostać również pomorskie, zachodniopomorskie oraz lubuskie. Najsilniejsze efekty grawitacyjne w analizowanym przedziale czasu notowane były mniej więcej w czworokącie łączącym Warszawę z Poznaniem, Wrocławiem oraz aglomeracją śląsko-dąbrowską lub (być może) Krakowem. Województwami peryferyjnymi ze względu na siłę działania efektów grawitacyjnych okazały się zarówno województwa Polski wschodniej (poza województwem świętokrzyskim, które leży względnie blisko kilku dużych aglomeracji miejskich), jak i województwa pomorskie, zachodniopomorskie oraz lubuskie.
7
Content available remote Biznes na rzecz rozwoju zrównoważonego - dobre praktyki
84%
Koncepcja rozwoju zrównoważonego narodziła się na gruncie narastających problemów globalnych i zakłada długofalową równowagę między trzema wymiarami: ekonomią, społeczeństwem i ekologią. Biorąc pod uwagę, że przedsiębiorstwa przyczyniają się do pogłębienia zagrożeń globalnych, z jednej strony, a z drugiej - że dzięki postępującej globalizacji zyskują na sile i znaczeniu, biznes powinien odegrać kluczową rolę w przeciwdziałaniu współczesnym problemom. Celem artykułu jest analiza i ocena sposobów implementacji koncepcji rozwoju zrównoważonego w przedsiębiorstwach oraz dobrych praktyk w tym zakresie, przeprowadzona z wykorzystaniem metody desk i web research.(abstrakt oryginalny)
This paper considers the prospective sources of long-run growth in the future. Historically, in the industrial era and at the early stage of the digital era (which began approximately in the 1980s) the main growth engine is R&D. If in the future all essential production or R&D tasks will eventually be subject to automation, though, the engine of growth will be shifted to the accumulation of programmable hardware (capital), and R&D will lose its prominence. By contrast, if neither production nor R&D tasks will be fully automated, R&D will remain the main growth engine. Additional mechanisms potentially accelerating and sustaining growth are the accumulation of R&D capital (particularly important under partial automation), and hardware-augmenting technical change. (original abstract)
Research and development (R&D) requires not only skilled research work, but also dedicated machinery and equipment: R&D capital. In this paper I demonstrate that R&D, producing labor-augmenting ideas, and the accumulation of R&D capital can form a dual engine of economic growth. With R&D capital, balanced growth can be sustained even under decreasing returns and in the absence of population growth. This result contributes to the long-lasting debate on endogenous vs. semi-endogenous R&D-based growth and the likelihood of an upcoming secular stagnation.
W artykule przedstawiono model konkurencji klasycznej, będący rozwinięciem modelu Duménila i Lévy’ego. Omówiono kolejno poszczególne segmenty modelu oraz przedstawiono twierdzenie o istnieniu zbioru stanów równowagi. Zaprezentowano również podstawowe własności tego zbioru.
Mechanizmy determinujące decyzje władz monetarnych w zakresie polityki kursów walutowych zostały zmodelowane przez kointegracyjną procedurę kwantyfikacji związków długo- i krótkookresowych. Sformułowano hipotezę, że w długim okresie decyzje banku centralnego były zgodne z teorią parytetu siły nabywczej walut, a obserwowane odchylenia wynikały z przepływów kapitałów długookresowych i spekulacyjnych. Podjęto próbę weryfikacji hipotezy o antyinflacyjnym charakterze polityki kursowej. Uwagę skoncentrowano na ekonometrycznej analizie profilu i gładkości dostosowań kursu złotego do ścieżki jego długookresowego wzrostu. W zaproponowanej strategii punktem wyjścia jest zredukowany model wektorowej korekty błędem (VEC). Selekcja wiodących strukturalnych wektorów kointegrujących umożliwia konstrukcję modelu VEC, w którym krótkookresowe wahania wybranych zmiennych przebiegają wokół określonych dla nich trajektorii równowagi długookresowej. Ustalenie wektorów wiodących nie rozwiązuje jednak problemu strukturalizacji sprzężeń krótkookresowych, która może być niezbędna w przypadku wykorzystania krótkich szeregów czasowych. Prezentowane rozwiązanie polega na ominięciu etapu przejścia od postaci zredukowanej modelu VEC do jego postaci strukturalnej poprzez bezpośrednią estymację parametrów modeli z autoregresyjnymi rozkładami opóźnień, w których uwzględnia się oszacowania składowych strukturalnych wektorów kointegrujących.
We supplement the 'Idea Production Function' (IPF) with measures of R&D capital. We construct a time series of R&D capital stock in the US (1968-2019), and estimate the IPF allowing for a flexible treatment of unit productivity of R&D capital and R&D labor. We find that the elasticity of substitution between R&D input factors is 0.7-0.8 and significantly below unity. This implies that R&D capital is an essential factor in producing ideas, complementary to R&D labor. We also identify a systematic positive trend in R&D labor productivity at about 1% per year on average and a cyclical trend in R&D capital productivity. Our results can be used to revisit the ongoing discussion on whether ideas are getting harder to find, and to assess recent developments in total factor productivity growth. (original abstract)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.