Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Równowaga jako pojęcie uniwersalne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule przedstawiono różne przykłady równowagi. Punkty równowagi układu są jednocześnie pożądanymi stanami optymalnymi. Równowaga spotykana w przyrodzie jest zawsze stateczne - nieczuła na drobne zmiany stanów tego układu.
Przeanalizowano dwa główne założenia tradycyjnej ekonomii – koncepcję homo oeconomicus oraz koncepcję równowagi w gospodarce. Opisano zagadnienie istoty i celów przedsiębiorstwa w ujęciu poszczególnych założeń tradycyjnej ekonomii. Przedstawiono teorię równowagi i próby wykorzystania tej idei w zarządzaniu przedsiębiorstwem.
Przedmiotem niniejszego artykułu jest ukazanie zmian w podejściu do kariery zawodowej w obecnych warunkach, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki równowagi między pracą a życiem. Referat ma charakter teoretyczno-badawczy. Zaprezentowano w nim wyniki badań dotyczące m.in. nowego sposobu myślenia o karierze zawodowej, a także przejawów aktywności pracowników w kształtowaniu swojej kariery zawodowej oraz ich wpływu na zachowanie równowagi między pracą a życiem. (abstrakt oryginalny)
W artykule, zgodnie z ideą twórców heterodoksyjnych, którzy analizują zjawiska gospodarcze wieloaspektowo (chociażby w ujęciu społecznym, politycznym, psychologicznym, historycznym itp.), autorka dokonała przeglądu literatury na temat zrównoważonego rozwoju. Dokonała tego zgodnie ze strukturą bazującą na podziale problematyki zrównoważenia w obszarze ekonomicznym, środowiskowym i społecznym, ukazując jednocześnie problemy związane z pomiarem poszczególnych zrównoważeń cząstkowych. Egzemplifikacja wymienionych ładów dotyczy zrównoważonego rozwoju w rolnictwie. Ekonomiści heterodoksyjni postulują także interwencjonizm państwowy oraz podnoszą rolę instytucji, co z powodzeniem odnajdujemy w przedstawionym podejściu do rozwoju zrównoważonego. Oczywiste wydaje się stwierdzenie, że dla tego rozwoju konieczna jest interwencja państwa, mająca na celu ukierunkowanie preferencji decyzyjnych podmiotów indywidualnych, by przy dążeniach ekonomicznych zachować optimum społeczne i środowiskowe. Także rola instytucji we wdrażaniu i podtrzymywaniu zrównoważonego rozwoju jest nie do przecenienia. Twierdzi się, że w ramach wzajemnych relacji pomiędzy sferą ekonomiczną, społeczną i środowiskową regulatorami powinny być właśnie odpowiednie rozwiązania instytucjonalne, dające możliwość zaistnienia przykładowego rolnictwa jako efektywnego, przyjaznego przyrodzie i adekwatnego społecznie. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono zasady współczesnej nauki oraz omówiono, na przykładzie stożka, powierzchnie równowagi. Umiejscowiono stopę procentową i efektywność w nauce. Wspomniano o zasadzie cykliczności oraz opisano koszyk walut i jego powiązania z efektywnością.
Autor w tej rozprawie próbuje odpowiedzieć na cztery zasadnicze pytania: - jak można określić stan równowagi systemu ekonomicznego; - jakie zjawiska gospodarcze świadczą o tym, że gospodarka znajduje się w stanie równowagi; - czy rzeczywiście równowaga w ujęciu klasycznym jest stanem ekonomicznie i społecznie pożądanym; - czy zawsze należy dążyć do konstrukcji makromodeli równowagi rynkowej (bądź modeli nierównowagi) i starać się, aby te modele zwierały jak największą liczbę zmiennych i równań.
Celem opracowania jest zwrócenie uwagi na zagadnienie równowagi między pracą zawodową a życiem osobistym pracowników jako istotny czynnik wpływający na funkcjonowanie kapitału ludzkiego we współczesnych organizacjach. W artykule przedstawiono badania ankietowe dotyczące tej ważnej problematyki. Przyjęto w nich, że balans między pracą a życiem pozazawodowym ma duże znaczenie dla zatrudnionych współcześnie osób, a czynnikiem, który bezpośrednio wpływa na kształtowanie równowagi praca-życie wśród pracowników, są kompetencje społeczne przełożonego. Analizie poddano opinie pracowników związane z poczuciem równowagi praca-życie oraz działaniami przełożonych na rzecz kształtowania WLB, ze szczególnym uwzględnieniem kompetencji społecznych menedżerów wspierających równowagę między pracą a życiem pozazawodowym pracowników (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.