Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Równowaga płatnicza
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Globalna nierównowaga po światowym kryzysie finansowym w latach 2008-2009
100%
Celem artykułu jest przedstawienie najważniejszych zmian, jakie zaszły w zjawisku globalnej nierównowagi płatniczej po kryzysie, który miał miejsce w latach 2008-2009. Przeprowadzona analiza wskazuje, że po kryzysie globalna nierównowaga znacząco się zmniejszyła. Jest to efektem między innymi reform strukturalnych podejmowanych przez głównych uczestników tej nierównowagi. Istnieje jednak ryzyko, że w przyszłości globalna nierównowaga może ponownie się zwiększyć, bowiem reformy nie zostały jeszcze zakończone. Obecnie coraz większy udział w procesie narastania globalnej nierównowagi ma nadwyżka na rachunku obrotów bieżących Niemiec. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Nadwyżka obrotów bieżących w Chinach a globalna nierównowaga płatnicza
84%
Jedną z przyczyn narastania globalnej nierównowagi płatniczej w ostatnich kilkunastu latach był szybki wzrost nadwyżki w obrotach bieżących chińskiego bilansu płatniczego. Wynikał on między innymi ze wzrostu oszczędności wszystkich trzech sektorów, to jest chińskich gospodarstw domowych, przedsiębiorstw oraz rządu. Po globalnym kryzysie finansowym z lat 2007-2009 nadwyżka w obrotach bieżących Chin znacząco się zmniejszyła. Zostało to spowodowane głównie wzrostem inwestycji, a w mniejszym stopniu spadkiem chińskich oszczędności. (abstrakt oryginalny)
Zarówno w Polsce, jak i w całej Grupie Wyszehradzkiej zarejestrowano relatywnie wysokie deficyty na rachunku obrotów bieżących przed wejściem do linii Europejskiej. Utrzymujące się niemal od początku lat 90. deficyty płatnicze były początkowo rezultatem spadku produkcji i dochodu narodowego trakcie głębokiej transformacji i restrukturyzacji gospodarki, zatem nie budziły wątpliwości oraz negatywnych ocen. Jednakże w ostatniej latach poprzedzających akcesję oraz w związku z powrotem do szybkiego rozwoju gospodarczego nie obserwuje się tendencji do wyraźnego zahamowania wysokiego deficytu obrotów bieżących. Trwale utrzymująca się nierównowaga płatnicza w całej Grupie Wyszehradzkiej, chociaż nie musi w bliskiej perspektywie oznaczać podważania stabilności makroekonomicznej tych krajów, może jednak wywoływać pewien niepokój i dyskusje w kręgu instytucji finansowych i na rynkach międzynarodowych w kwestii dopuszczalnych granic deficytu bilansów obrotów bieżących. W prezentowanym opracowaniu dokonano krótkiego przeglądu i oceny tendencji strukturalnych występujących w bilansie obrotów bieżących krajów Grupy Wyszehradzkiej w ostatnich 5 latach przed przystąpieniem do Unii Europejskiej. (fragment tekstu)
4
Content available remote Globalny kryzys finansowy i globalna nierównowaga płatnicza
84%
Celem artykułu jest przedstawienie związku między globalną nierównowagą płatniczą i obecnym kryzysem na międzynarodowych rynkach finansowych. W pierwszym punkcie przedstawiono pojęcie globalnej nierównowagi oraz przyczyny jej powstania. W drugim punkcie opisano przyczyny obecnego kryzysu finansowego i rolę, jaką w jego wybuchu odegrała nierównowaga płatnicza. W punkcie trzecim omówiono zmiany, jakie w procesie narastania globalnej nierównowagi wywołał obecny kryzys. (fragment tekstu)
5
Content available remote Emerging Economies and the Breakdown of the International Payment Equilibrium
84%
Celem artykułu jest określenie przyczyn i skutków załamania międzynarodowej równowagi płatniczej w świetle teorii ekonomii międzynarodowej. Analiza tego problemu została wykonana na przykładzie doświadczeń kryzysu ekonomicznego 2007/8+, mając na uwadze sprawczą rolę gospodarek wschodzących w tym kryzysie. Celem artykułu jest także zdefiniowanie w tym kontekście faz załamania międzynarodowej równowagi płatniczej oraz określenie współodpowiedzialności gospodarek nadwyżkowych za światowy kryzys finansowy. Tezą artykułu jest twierdzenie, że obserwowane od przełomu wieków pogłębianie międzynarodowej nierównowagi płatniczej jest powodowane relatywnie szybszym wzrostem konkurencyjności gospodarek wschodzących, zwłaszcza Azji Wschodniej (gospodarki nadwyżkowe), niż gospodarek wysoce rozwiniętych, zwłaszcza Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej (gospodarki deficytowe). Zdaniem autora, powyższa sytuacja stała się przyczyną światowego kryzysu finansowego, a następnie gospodarczego. Powrót do globalnej równowagi zależy zatem od wzrostu konkurencyjności gospodarek wysoce rozwiniętych. (abstrakt oryginalny)
Dotychczasowe reakcje na kryzys za strony ośrodków decyzyjnych w USA i UE łagodzą niektóre jego objawy. Nie ma jednak pewności, czy terapia okaże się skuteczna. Niższa produkcja i wolniejszy wzrost cen ograniczają dochody budżetowe, przed rządem pojawiają się więc kolejne problemy. Wbrew niektórym pesymistycznym przewidywaniom nie pogłębia się nierównowaga zewnętrzna w obrotach handlowych z zagranicą i na rachunku obrotów bieżących bilansu płatniczego.
It is a fact that central banks generate money to be used by commercial banks, but it is not natural. This phenomenon has been strongly criticised in American Monetary Institute publications authorised by S. Zarlenga (2008). They note that public goods (creating money) serve as a source of income and authority for the private banking industry. Knowing that money is created as a result of work done, we may begin to think differently about the monetary economy in order to benefit from its particular features and capabilities. The economy should be considered a bulk of capital flows regulated not only by the market. Well established legal acts like that determining the minimum wage adjusts the flow of capital to employees towards one of a more equivalent size and more consistent with the value of labour. Recognising that labour is a process that creates money helps improve the theory of a money-based economy in many fields while releasing the development impulse for both individual economies and the world economy. These impulses can be released provided ground reforms for the central bank functions and budget construction and control are accomplished. (fragment of original text)
8
Content available remote Global Imbalances: The Evolution of the Process and Policy Responses
84%
W trakcie ostatnich dziesięciu lat gospodarka światowa osiągnęła wysoką dynamikę, która uległa niewielkiemu i krótkotrwałemu obniżeniu na początku dekady lat 2000 oraz weszła w kolejną, prawdopodobnie o wiele większą, fazę spowolnienia w 2008 r. Szybki wzrost globalnej gospodarki nie był pozbawiony napięć. Jednym z nich jest narastająca międzynarodowa nierównowaga płatnicza. Na rachunku obrotów bieżących USA wystąpiły rekordowo wysokie deficyty, a w krajach Azji i Bliskiego Wschodu - nadwyżki. Przyczyny i skutki globalnej nierównowagi płatniczej są przedmiotem kontrowersji w kołach akademickich, jak i wśród polityków. Część z nich uważa, że jest ona naturalnym przejawem globalizacji rynków finansowych i mechanizm tych rynków zapewni potrzebne procesy dostosowawcze. Inna część ekonomistów, nawiązując do zawodności rynku, stoi na stanowisku, że niezbędne są korekty w polityce makroekonomicznej najważniejszych gospodarek. Przykładem takich działań jest proces wielostronnych konsultacji uruchomiony przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. W ramach wielostronnych konsultacji sformułowano właściwy program działań dostosowawczych. Obecnie kluczowe znaczenie ma wdrażanie tego programu przez najważniejsze gospodarki i dostosowanie narodowych priorytetów do priorytetów programu.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Gospodarki wschodzące jako element przemian struktury gospodarki światowej
84%
Celem artykułu jest określenie genezy gospodarek wschodzących oraz mechanizmu ich rozwoju. Na tym tle przedstawiona zostanie ich rosnąca rola w gospodarce światowej, z wyraźnym podkreśleniem, że wiele z nich dogania kraje wysoko rozwinięte, osiągając w niejednej dziedzinie przewagę komparatywną. W następstwie światowego kryzysu finansowego ich perspektywy rozwojowe mogą się jednak pogorszyć, co może nieść ze sobą poważne następstwa dla podstawowych procesów gospodarki światowej, tj. globalizacji, regionalizacji oraz transformacji rynkowej. Na tym tle przedstawiono argumenty dotyczące sprawczej roli nadwyżkowych gospodarek wschodzących w załamaniu międzynarodowej równowagi płatniczej, przyjmując, że stanowi to jedną z ważniejszych przyczyn światowego kryzysu finansowego. Łagodzenia skutków tego załamania upatruje się w realizacji założeń TTIP w dziedzinie wzrostu obrotów handlowych między krajami UE a Stanami Zjednoczonymi, generowanymi przez efekt kreacji handlu oraz przesunięcia, w czym istotne znaczenie będzie mieć również znoszenie ograniczeń pozataryfowych.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Kierunki zmian globalnej nierównowagi płatniczej
84%
Brak równowagi płatniczej na głównych kierunkach obrotów kapitałowych i handlowych określa się jako międzynarodową nierównowagę płatniczą. Globalna nierównowaga zaczęła gwałtownie narastać po kryzysach azjatyckim i rosyjskim w latach 1997-1998, osiągając najwyższy poziom w 2008 r., w 2009 r. uległa znacznemu zmniejszeniu, po czym znowu zaczęła rosnąć, ale już znacznie wolniej. W latach 2013-2014 odnotowano spadek w tym zakresie. Przedmiotem opracowania są następujące zagadnienia: przedstawienie istoty globalnej nierównowagi płatniczej, identyfikacja jej przyczyn, zbadanie związku jej występowania z globalnym kryzysem finansowym i gospodarczym oraz wskazanie dotychczasowych i przyszłych kierunków ewolucji tego fenomenu.(abstrakt oryginalny)
Pojęcie międzynarodowej równowagi płatniczej spotyka się w licznych opracowaniach traktujących o problemach funkcjonowania gospodarki światowej a zwłaszcza zagadnieniach funkcjonowania międzynarodowego systemu walutowego i kwestiach związanych z narastaniem kryzysu zadłużania w skali międzynarodowej. Sama interpretacja tego pojęcia występuje jednak bardzo rzadko mimo, iż nie Jest ono jednoznaczne, co ma istotne znaczenie z punktu widzenia rozważanych zagadnień. Celem niniejszego opracowania jest więc próba interpretacji pojęcia międzynarodowej równowagi płatniczej oraz przedstawienie głównych problemów jakie wiążą się z brakiem tej równowagi we współczesnej gospodarce światowej. Kwestia przywracania i trwałego utrzymywania równowagi płatniczej jako zagadnienie wymagające odrębnej obszernej analizy nie stanowi przedmiotu opracowania chociaż wskazane zostaną pewne teoretycznie możliwe kierunki posunięć w tym zakresie. (fragment tekstu)
Przedmiotem tej części książki jest ocena sytuacji płatniczej krajów Unii Europejskiej według kryterium osiągania jednego z celów polityki makroekonomicznej, jakim jest zachowanie równowagi bilansu płatniczego5 (równowagi zewnętrznej). W sytuacji gdy saldo rachunku obrotów bieżących, saldo rachunku obrotów kapitałowych i saldo rachunku obrotów finansowych (z wyłączeniem rezerw walutowych oraz błędów i opuszczeń statystycznych) nie równoważą się, powstała luka płatnicza musi być pokryta przez transakcje aktywami rezerwowymi. Brak tych transakcji świadczy wprawdzie o równowadze bilansu płatniczego, ale nie oznacza zrównoważenia jego sald cząstkowych, które z punktu widzenia niniejszej pracy wydają się również istotne. Z tego względu bardziej precyzyjnie jest mówić o stabilnej sytuacji płatniczej kraju jako celu polityki gospodarczej niż stricte o równowadze bilansu płatniczego. Kwestię dyskusyjną stanowi jednak konieczny do analizy sytuacji płatniczej stopień dezagregacji miary zbiorczej, jaką jest bilans. W próbie rozwiązania tego dylematu pomocne wydaje się nawiązanie do ogólnej teorii systemów. Odwołując się do poglądów L. von Bertalanffy'ego6, można przyjąć założenie, iż rozkładanie części danej całości na mniejsze elementy i poddawanie ich analizie, by następnie złożyć je w całość, jest metodologicznie wątpliwe. Traktując zatem bilans płatniczy jako pewną całość, której części stanowią poszczególne rachunki, analiza porównawcza koncentruje się na częściach bilansu, lecz bez szczegółowej analizy elementów, czyli transakcji ujmowanych w rachunkach. (fragment tekstu)
W sytuacji narastania symptomów braku trwałej równowagi płatniczej wpływ na bieżącą równowagę rynku walutowego mają oczekiwania deprecjacji, co spowoduje z kolei obniżenie bieżącego kursu waluty i ograniczenie deficytu. System taki nie uchronił Rosji i Bułgarii przed kryzysami walutowymi. Nawet w warunkach kursu płynnego deficyt obrotów bieżących może przybierać nadmierny poziom, wysoki napływ kapitału i aprecjację waluty krajowej. Bank centralny może oddziaływać na zmianę wielkości wydatków krajowych w wyniku zmian stopy procentowej. Autor omówił obszernie teorie dotyczące wpływu polityki pieniężnej na bilans płatniczy.
Międzynarodową pozycję inwestycyjną obrazuje najlepiej zestawienie zagranicznych należności i zobowiązań wszystkich sektorów gospodarki (zagraniczne netto gospodarki). Chodzi tu o rolę, jaką pozycja inwestycyjna posiada w zachowaniu równowagi płatniczej. Następnym problemem pozostaje udział, głównie MFW, w podtrzymywaniu międzynarodowej płynności krajów z występującym kryzysem walutowym.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.