Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 93

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Równowaga rynkowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Celem artykułu jest przedstawienie bogactwa narodowego jako pewnego rodzaju efektywności wynikającej z ekonofizycznej analizy trójwymiarowego rozwoju rynków giełdowych. Odkrycie giełdowych trajektorii wirowych i ich analiza stanowią próbę powiązania rynkowych spirali z zasadą dynamiki sformułowaną przez I. Newtona. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono przegląd koncepcji teorii równowagi od ekonomii klasycznej do współczesności. W pracy zostały przeanalizowane główne koncepcje równowagi ekonomicznej, zarówno w ujęciu statycznym, jak i dynamicznym. Omówiono także współczesne podejścia do równowagi, z naciskiem na podejście cybernetyczne.
3
Content available remote Równowagi na rynkach z dwustronnymi preferencjami
100%
W artykule wprowadzono pojęcie równowagi rynkowej w modelu rynku z dwustronnymi preferencjami (model jest wzorowany na znanym modelu rekrutacji kandydatów do szkół, pochodzącym od Gale'a i Shapleya z 1962 roku). Zbadano związki wprowadzonego pojęcia równowagi z pojęciem skojarzenia stabilnego zdefiniowanego przez Gale'a i Shapleya.(abstrakt oryginalny)
W pracy opisany jest model równowagi rynkowej przy użyciu narzędzi teorii równań różniczkowych. Rozważa się najpierw znany liniowy model równowagi rynkowej pokazując, że rozwiązanie pojawiającego się w tym modelu równania różniczkowego, które modeluje równowagę rynkową, jest asymptotycznie stabilne. Jako uogólnienie modelu liniowego rozważa się również równanie różniczkowe modelujące nieliniowo równowagę rynkową. Dla pewnego szczególnego przypadku modelu nieliniowego pokazuje się, że rozwiązanie modelujące równowagę rynkową w tym modelu jest w pewnych przypadkach asymptotycznie stabilne, natomiast w pozostałych przypadkach przyciąga inne rozwiązania otrzymane w tym modelu. (abstrakt oryginalny)
W pracy (...) przedstawiono model rynku z dwustronnymi preferencjami wzorowany na modelu Gale'a-Shapleya (rekrutacji kandydatów do szkół). Wprowadzono pojęcie uogólnionej równowagi na takim rynku i pokazano jej związki z pojęciem skojarzenia stabilnego zdefiniowanego przez Gale'a i Shapleya. Przedstawiono też przykład pokazujący nietypowe zachowanie się funkcji popytu na rozważanym rynku (popyt może nie ulec zmianie nawet przy wzroście wszystkich cen oferowanych dóbr). (fragm. tekstu)
6
Content available remote Banki w modelu równowagi ogólnej Arrow -Debreu -McKenzie
75%
Model równowagi ogólnej autorstwa K.J Arrow i G. Debreu, udoskonalony przez L. McKenzie jest uznawany w teorii ekonomii za fundamentalną koncepcję dochodzenia systemu rynkowego do stanu trwałej równowagi optymalnej w sensie Pareto. Na podstawie wielu założeń opisujących modelowe zachowania konsumentów i producentów udowodniono istnienie jednego i ekonomicznie istotnego rozwiązania w pełni równoważącego popyt i podaż przy cenach nieujemnych. (fragment tekstu)
Punktem wyjścia w teorii kształtowania się cen równowagi rynkowej według austriackiej szkoły ekonomii są ludzkie potrzeby. Potrzeby, odczuwane jako pewien rodzaj dyskomfortu, wywołują działanie. Działanie człowieka jest celowe i dąży do zaspokojenia potrzeb. Człowiek, wybierając spośród dostępnych środków realizacji celów, dokonuje procesu ich wartościowania według subiektywnych kryteriów. Na rynku dóbr i usług dochód producenta i zysk psychiczny konsumenta zależą od konfiguracji cen. Każdy sprzedawca próbuje sprzedać swoje dobro za najwyższą możliwą cenę, a każdy nabywca próbuje je kupić za cenę jak najniższą. "Siłami" determinującymi cenę równowagi są indywidualne skale wartości podmiotów gospodarczych wyrażone w krzywych popytu i podaży. Tak ustalona cena nie jest zjawiskiem stałym, ponieważ rynek jest w nieustannym ruchu. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono rozważania problemu sytuacji rynkowej jako czynnika warunkującego działanie mechanizmów reformy gospodarczej.
Globalny kryzys finansowy obnażył słabość rozwiązań instytucjonalnych w Europie i na świecie. Współczesne rynki kapitałowe w obliczu kryzysu nie sprostały oczekiwaniom inwestorów i prawodawców, generując olbrzymie koszty ekonomiczne i społeczne. Celem artykułu jest próba analizy skutków globalnego kryzysu finansowego na europejskich rynkach. (abstrakt oryginalny)
The paper is devoted to examining the role of the shadow economy in the context of market equilib - rium. The Walras theorem was used in order to highlight the role of the shadow economy in market equilibrium violation. Habitually, a majority of theories as well as models focus just on observed variables and latent factors are omitted. The shadow economy is an unprejudiced typical case in this respect. It exists in any economy and it very often influences market mechanisms significantly. A mathematical model was employed to exhibit dependence between the shadow economy and market equilibrium. Whenever the shadow economy is ignored in modeling market equilibrium, the market is proved to be balanced. The situation changes when the shadow economy is taken into account. Market equilibrium is difficult to be achieved(original abstract)
Głównym celem tego artykułu, o charakterze bardziej dydaktycznym niż naukowym, jest szczegółowa analiza warunków istnienia równowagi na rynkach ubezpieczeniowych. Rozpatrzmy rynek, na którym znajduje się jedno dobro konsumpcyjne i w chwili wejścia na rynek każdy z klientów ma taki sam majątek, wynoszący w jednostek, i w takim samym stopniu jest narażony na zajście zdarzenia losowego powodującego utratę tego majątku w całości lub części. (fragment tekstu)
Badanie równowagi rynkowej ma zastosowanie zarówno w analizie makroekonomicznej, jak i mikroekonomicznej. Znajomość poziomu równowagi stanowi podstawę podejmowania decyzji optymalizacyjnych. Informacje dotyczące stanu równowagi przydatne są zarówno w polityce gospodarczej, jak i w przypadku przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. Znaczące jest również rozpoznanie czynników kształtujących badane podmioty pod kątem określenia ich stanu wzajemnej równowagi. W pracy tej poddane badaniu zostaną dochody i wydatki w ujęciu globalnym. Przedstawiony zostanie model relacji i kilka innych modeli przedstawiających zależności uboczne. (fragment tekstu)
W dniu 25 listopada 1971 r. zawarta została "Umowa między rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a rządem Niemieckiej Republiki Demokratycznej o wzajemnych podróżach obywateli obu państw", która otworzyła granicę między PRL a NRD. Od 1 stycznia 1972 r. podróżni z obu krajów mogli przejeżdżać granicę na podstawie wyłącznie dowodu osobistego, bez konieczności okazywania paszportu, wizy czy zaproszenia. Dodatkowym ułatwieniem było umożliwienie praktycznie dowolnej wymiany obu walut. W związku z tym lawinowo wzrosła liczba wyjazdów turystycznych, które jednak, zwłaszcza w przypadku podróży do NRD, często miały charakter handlowy. Ze względu na masowy charakter wyjazdów przez dużą część 1972 r. pozostawały one praktycznie poza kontrolą służb granicznych. Stopniowo jednak wprowadzano liczne ograniczenia (głównie celno -dewizowe). Ostatecznie granica została jednostronnie zamknięta z przyczyn politycznych przez władze enerdowskie 31 października 1980 r. (fragment tekstu)
Jednym z kluczowych zagadnień analizy ekonomii Debreu z własnością prywatną jest wyznaczenie stanów równowagi w tym modelu. Omówione kryterium porównania stanów równowagi opiera się na dwóch założeniach. Po pierwsze, przy ustalonym sposobie liczenia odległości w przestrzeni towarów i cen rozważono tylko wektory cen równowagi o normie 1. Po drugie, oparto się na przekonaniu, że konsumenci przedkładają towary tańsze nad droższe.
Artykuł zawiera charakterystykę powiązań handlu zagranicznego z handlem zagranicznym. Powiązania te rozpatrywane są zarówno w eksporcie, jak i w imporcie, ze względu na ich charakter, kierunek i intensywność. W artykule przedstawiono mechanizm sprzężeń zwrotnych między rynkiem a jego otoczeniem produkcyjnym i konsumpcyjnym. W szczególności analiza została poświęcona powiązaniom, w które wchodzą zarówno elementy rynku, jak i elementy handlu zagranicznego.
"Mathematica" to system algebry komputerowej, który pozwala na wykonywanie złożonych obliczeń numerycznych i symbolicznych, a także tworzenie dwu i trójwymiarowej grafiki. W opracowaniu przedstawiono próbę możliwości graficznych programu "Mathematica" przystosowaną do potrzeb wykładu o modelu równowagi rynkowej Arrowa-Hurwicza.
17
Content available remote Nierównowaga rynkowa a kryzys gospodarczy
75%
W artykule omówiono wpływ nierównowagi rynkowej na zagrożenie wystąpienia kryzysu gospodarczego. Przedstawiono problematykę dotyczącą równoczesnej równowagi na czterech rynkach: rynku dóbr, pieniądza, pracy na rynku międzynarodowym. Następnie scharakteryzowano sytuację zwaną nierównowagą na czterech rynkach. Pokazano mechanizm, który powoduje „zapętlenie” nierównowagi rynkowej, będącej źródłem kryzysu gospodarczego.
Prawo rynków Saya stanowi kluczowy element systemu praw równowagi rynków, który omówiono w części pierwszej artykułu. W części drugiej przedstawiono krytykę prawa rynków - stanowiąca impuls do rozwoju alternatywnej ("nierównowagowej") myśli ekonomicznej.
W artykule dokonano rekonstrukcji założeń przyjmowanych w modelu rynku wolnokonkurencyjnego, co doprowadziło autora do zupełnie innego wniosku niż sugerują to popularne teorie mechanizmu równowagi rynkowej. Przedstawiono także własną propozycję modelu porządkowania rynku.
Celem artykułu jest systematyzacja podstawowych pojęć i poglądów związanych ze statyczną i dynamiczną równowagą rynku w przekrojach: podmiotowym, przedmiotowym i przestrzennym. Odniesienie rozważań do współczesnych problemów równoważenia rynku w gospodarce polskiej systematyzuje i uzupełnia je, dając możliwość wykorzystania artykułu w dydaktyce.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.