Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rachunek ekonomiczny produkcji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Autorka przedstawiła sytuację ekonomiczną produkcji owczarskiej w Polsce. Lata 90-te, to drastyczny spadek pogłowia owiec w konsekwencji importu tańszej wełny z Australii, a także spadek cen w eksporcie żywca baraniego na rynek krajów Unii Europejskiej.
Zakres zróżnicowania sytuacji dochodowej gospodarstw rolnych przedstawiono na przykładzie regionu Mazowsza i Podlasia. Podstawową kategorią ekonomiczną był dochód z gospodarstwa rolniczego. Obliczeń tej kategorii dochodu dokonano metodą stosowaną w europejskim systemie rachunkowości rolnej FADN (Farm Accountancy Date Network). Analizowanymi czynnikami wpływającymi na zróżnicowanie sytuacji dochodowej były: wielkość ekonomiczna gospodarstwa, typ rolniczy i obszar gospodarstwa.
Płatności bezpośrednie do gruntów rolnych funkcjonują w ramach pierwszego filaru Wspólnej Polityki Rolnej UE. Podstawową funkcją tej formy finansowania jest wsparcie dochodów z działalności rolniczej. Materiałem badawczym były dane dotyczące sytuacji produkcyjno-ekonomicznej w 32 gospodarstwach zlokalizowanych w dwóch powiatach województwa mazowieckiego. Analizą objęto 2005 rok.
W artykule przedstawiono możliwości i ekonomiczne uzasadnienie rozwoju gospodarstw ukierunkowanych na chów bydła mlecznego, sprzedających rocznie 28 tysięcy litrów mleka z gospodarstwa.
5
Content available remote Relacje czynnikowe i produktywnościowe w rolnictwie Unii Europejskiej
84%
W artykule przywołano uznane w ekonomice rolnictwa podejście do badania relacji czynnikowych i produktywnościowych. Określono je analitycznie, po nowemu, wychodząc z funkcji produkcji. Zanalizowano te relacje dla krajów UE implicite dla różnego poziomu gospodarczego. Celem było wykazanie, że prawidłowości związane z tymi relacjami potwierdzają się w obecnym etapie gospodarczego rozwoju krajów UE oraz cały czas są przydatnym narzędziem w procesie poznawczym. Ponadto wyjaśniają podstawy obecnych różnic występujących w rolnictwie krajów UE, szczególnie tzw. starych i nowych. Wykorzystano do tego dane RER, tym samym wskazując na ich użyteczność do analiz.(abstrakt oryginalny)
Autor omówił pojęcie kosztów krańcowych, a następnie wyznaczył koszty krańcowe dla najczęściej spotykanych w praktyce funkcji całkowitych kosztów i odpowiadających im funkcji jednostkowych kosztów produkcji. Rozwiązania teoretyczne zilustrowane zostały przykładami empirycznymi.
Podjęcie decyzji dotyczącej reprodukcji środków trwałych w przedsiębiorstwie powinno być poprzedzone rachunkiem ekonomicznym. Rozpatrując różne formy i kierunki reprodukcji należy wybrać takie, przy których funkcja celu uzyska największą wartość. W przedsiębiorstwie można wybrać jedną z następujących możliwości: - przeprowadzić remont kapitalny eksploatowanego obiektu, - połączyć remont kapitalny z modernizacją, - przeprowadzić modernizację generalną, - wycofać z eksploatacji maszynę i zastąpić ją nowym egzemplarzem, - zlikwidować posiadany obiekt trwały. Dla podjęcia najlepszej decyzji o reprodukcji konkretnego obiektu trwałego powinno się rozpatrzyć wszystkie zamierzone cele i warunki ograniczające /zaopatrzeniowe, transportowe, kadrowe itp./. Badanie celowości dokonania określonej formy reprodukcji oznacza przeanalizowanie potrzeb odtworzenia wartości użytkowych posiadanych środków trwałych, uwzględniając przy tym plany produkcyjne krótko- i długookresowe. (fragment tekstu)
W artykule stwierdzono, że nowoczesny proces podejmowania decyzji dotyczących rozmiarów produkcji powinien opierać się na na wynikach analizy wiarygodnych informacji. Na podstawie przeprowadzonych rozważań stwierdzono, że cennym narzędziem w programowaniu produkcji jest analiza relacji koszty-produkcja-zysk.
Skuteczność działań zmierzających do wdrażania technologii mało- i bezodpadowych zależy w decydującej mierze od stosowania odpowiednich parametrów i narzędzi ekonomicznych. Jeżeli bowiem prawno-administracyjne narzędzia są oderwane od interesów ekonomicznych, jeżeli w praktyce nie są równolegle i konsekwentnie stosowane i nie integrują odpowiedzialności prawnej z odpowiedzialnością ekonomiczną, to są nieskutecznym środkiem oddziaływania na środowisko w kierunku zgodnym z interesem ogólnospołecznym. Przykładem jest chociażby polski system prawny w zakresie ochrony środowiska, uznany za jeden z lepszych w świecie, a mimo to stan środowiska wywołuje coraz większe zaniepokojenie społeczeństwa. Warunkiem poprawności funkcjonowania rachunku ekonomicznego jest prawidłowy system cen. Prawidłowa cena musi w przybliżeniu odpowiadać wartości zarówno w odniesieniu do jednostki konkretnego wyrobu, jak też odpowiedniej pod względem kwalifikacji, trudności i złożoności pracy żywej. Oznacza to, że musi to być cena ustalona na podstawie ekonomicznego prawa popytu i podaży przy zrównoważonej gospodarce rynkowej, zarówno w zakresie obrotu środkami produkcji, jak też konsumpcji. Ważne jest przy tym, aby ta równowaga rynkowa nie była osiągana za pomocą metod naruszających stabilność ogólnego poziomu cen. Stan taki określa się jako równowagę rynkową i pieniężną. Naruszenie poziomu cen w sposób administracyjny w celu osiągnięcia zrównoważenia podaży z popytem /bez zwiększania podaży/, a więc zmniejszenia siły nabywczej pieniądza, traktuje się jako naruszenie równowagi pieniężnej. (fragment tekstu)
Przedmiotem rozważań w niniejszym opracowaniu są teoretyczne podstawy rachunku ekonomicznego, a w szczególności jego pojęcie, rola, treść i przedmiot oraz stosowane w nim kryteria i zasady wyboru. Zmierza ono do krytycznego przedstawienia poglądów prezentowanych w literaturze przedmiotu w omawianych kwestiach oraz do sformułowania definicji rachunku ekonomicznego, naświetlenia jego istoty i stosunku do analizy ekonomicznej. W toku wywodów wykazano, że definicja rachunku ekonomicznego oddająca trafnie istotę tego pojęcia powinna mieć następujące brzmienie: Rachunek ekonomiczny jest to porównywanie różnych wariantów przyszłego działania gospodarczego, składających się z nakładów i efektów, zmierzające do wyboru najlepszego spośród rozpatrywanych wariantów. Rachunek ekonomiczny można prowadzić tylko w pieniądzu, który umożliwia przemianę nakładów w koszty i efektów w dochody, co następuje dzięki zastosowaniu ceny, która wyraża wartość określonej jednostki naturalnej poszczególnego nakładu i efektu. Wartościowe wyrażenie nakładów rozpatrywanych wariantów przyszłego działania gospodarczego pozwala wniknąć w strukturę owych wariantów, co umożliwia wybór najlepszego z nich z punktu widzenia obiektywnego kryterium wyboru, którym powinien być zysk. Przedsiębiorstwo przemysłowe może przeprowadzić pełny rachunek ekonomiczny tylko wówczas, jeśli będą respektowane przez centrum gospodarcze następujące zasady prawidłowego wyboru najlepszego spośród rozpatrywanych wariantów przyszłego działania gospodarczego: swobody wyboru, skłonności do wyboru, zgodności podstawy stymulacji z kryterium wyboru i konieczności wyboru. Aby te zasady mogły obowiązywać przy dokonywaniu wyboru zgodnego z obiektywnym kryterium wyboru stosowanym w rachunku ekonomicznym, przedsiębiorstwo przemysłowe musi być samodzielne, samorządne i samofinansujące się. (abstrakt oryginalny)
Powyższe rozważania skłaniają do wniosku, iż budżet państwa ponosi wysokie koszty związane z łagodzeniem skutków bezrobocia. Oprócz tych, które dotychczas zostały wymienione, trzeba też wymienić np. środki przeznaczone na pomoc społeczną, utrzymanie instytucji związanych z obsługą osób bezrobotnych (np. urzędów pracy). Do strat budżetu państwa zaliczyć również można nieosiągnięte dochody bezrobotnych, od których naliczany podatek dochodowy zasilałby budżet, gdyby bezrobocie kształtowało się na niższym poziomie. Za stratę zarówno dla budżetu państwa, jak i całego społeczeństwa trzeba uznać ulgi i zwolnienia podatkowe, stosowane w tych regionach Polski, które zagrożone są bezrobociem strukturalnym. Także szara strefa rozwijająca się w znacznej mierze na glebie bezrobocia powoduje zmniejszenie wpływów budżetowych (poprzez zaniżanie lub całkowite unikanie płacenia podatków), które mogłyby zostać przeznaczone na inne cele, np. finansowanie rozwoju badań naukowych, służbę zdrowia. (fragment tekstu)
Celem pracy jest próba poznania istoty, zakresu, doświadczeń i zasad podejmowania decyzji Make or Buy i ich wykorzystania do badania oraz kształtowania źródeł zasilania w środki produkcji i uzasadnienie ich alternatywnego charakteru. Przedmiotem zainteresowania w pracy są przedsiębiorstwa przemysłowe, ale niektóre z ustaleń pracy, a w szczególności modele rachunku ekonomicznego mają uniwersalny charakter. Badane przedmioty zasilania przedsiębiorstw obejmują: surowce i materiały, elementy kooperacyjne, części zamienne, energię, usługi transportowe i remontowe, a także środki trwałe. Zebrano dane z 50 przedsiębiorstw polskich (z 19 gałęzi przemysłu) i dwóch zachodnioniemieckich.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.